"Şimdi değilse, ne zaman?"

Fransa’nın en güzel şarap rotası: Alsaz

  Bir kartpostalda gezinmek 

  Fransa’nın Alsaz bölgesi veya orijinal adıyla “Région Alsace”, tarih boyunca Almanya ve Fransa arasında bir kaç kez gidip gelmiş ve  II. Dünya Savaşı sonrasında Fransa sınırları içine dahil olmuştur. Bu nedenle Fransa ve Almanya sınırındaki bu bölgede Alman kültürünün  yoğun etkileri görülmekte. Bölgede konuşulan Fransızcanın bile Alman aksanı taşıdığı söyleniyor.  Yemekleri de  Alman ve Fransız mutfağının bir sentezi gibi. Pek çok kasaba halen Almanca isimlerini taşıyor. Ama en göze çarpanı belki de Almanya’nın izlerini taşıyan o güzelim mimarisi…

  Alsaz çok renkli ve çok sevimli bir bölge. Masal gibi, tablo gibi, eşsiz güzellikleriyle sizleri büyüleyecek, sayısı neredeyse 100’ü bulan romantik kasabaları, ortaçağdan kalma şatoları, camlarından çiçek fışkıran üçgen çatılı ahşap destekli tarihi evleri,  türlü türlü şarapları tatma imkanları bulacağınız sayısız şarap bağları, zengin tarihi ve kültür mirası ile benzersiz bir yer. Fransızların deyimiyle, sanki bir “carte postale”…

  İşte Alsaz bölgesinden birkaç kare…

  Colmar - Alsace

  Colmar – Alsace

  Colmar - Alsace

  Colmar – Alsace

  Eguisheim - Alsace

  Eguisheim – Alsace

  Riquewihr - Alsace

  Riquewihr – Alsace

  Bahar ayları ve yaz mevsimi burayı ziyaret etmek için ideal olsa da “Işıklar Şehri” diye anılan bölgenin başkenti Strasbourg özellikle noel zamanı aklınızın alamayacağı kadar pırıl pırıl. Sokaklarda şıkır şıkır kristal avizeler diyeyim ben size, gerisini siz tahmin edin. Süsler ve  ışıklarla donatılmış caddeler ve noel marketlerinin büyüsü olağanüstü.

  Strasbourg - Alsace

  Strasbourg – Alsace

  Strasbourg - Alsace

  Strasbourg – Alsace

  Strasbourg - Alsace

  Strasbourg – Alsace

  Strasbourg hem Avrupa Birliği’nin iki başkentinden biri olması, hem de Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası İnsan Hakları Enstitüsü gibi kuruluşları barındırması sebebiyle çok ciddi bir  şehir diye düşünülebilir ama burası aslında inanılmaz estetik, sıcak ve romantik bir şehir. Ayrıca Strasbourg 1988’den bu yana UNESCO’nun “Dünya Mirasları” listesinde.

  Doğuda Ren Nehri, batıda Vosges dağları ile çevrelenmiş Alsaz Bölgesinde nereleri görmeli diye soracak olursanız, heryeri ayrı güzel ama en önemli üç şehri  Strasbourg, Colmar ve Mulhouse mutlaka görülmeli. Şarap bağlarıyla ünlü tablo gibi romantik kasabalardan ise çok bol seçenekler var ama biz en çok Ribeauvillé, Riquewihr, Dambach la Ville, Obernai, Kaysersberg ve Eguisheim’ı görmenizi tavsiye ederiz. Ama hepsi çooook güzel diye tekrarlamalıyım…

  Eğer kendinizi bu masal diyarında bulmak isterseniz  buraya gitmenin gayet kolay ve ucuz olduğunu da müjdeleyeyim :)

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Nasıl gidilir?

  Basel, Freiburg ve Mulhouse  şehirlerinin kavuşma noktasında İsviçre, Almanya ve Fransanın sınırlarının birleştiği bir yer var ve işte burada Fransa toprakları üzerinde yapımını İsviçre’nin üstlendiği ve bugün Avrupa’nın çok önemli havaalanlarından biri haline gelmiş olan Euro Airport var. Bu havaalanına THY ve Pegasus uygun fiyatlarla gidiyor. Eskiden Easyjet vardı, onunla iki kişi gidiş geliş toplam 100 Euro civarında biletler ile gidip geldiğimizi bilirim ama artık İstanbul’dan uçuş yapmıyorlar.

  EuroAirport Havaalanına indikten sonra İsviçre, Fransa ve Almanya kapılarının hangisinden isterseniz geçebilir ve istediğiniz ülkeye giriş yapabilirsiniz. Bu bize çok ilginç gelmişti.

  EuroAirport’dan hangi ülkeye gidecekseniz onun tren istasyonuna sizi götüren otobüsler var. Fransa’nın St. Louis tren istasyonuna 11 numaralı otobüs, Basel SBB tren istasyonuna 50 numaralı otobüs ve Freiburg tren istasyonuna Airport Bus denilen otobüs götürüyor.

  Nerede kalınır?

  Mulhouse  ile Strasbourg arası 118 kilometre, yani en fazla bir buçuk saatlik bir mesafe. Mulhouse  ve Strasbourg’un ortalarında bir yerde de Colmar şehri var. Colmar şehri Mulhouse’den 44 kilometre mesafede, yani yarım saatlik bir yol. Nerede kalacağınıza geze geze orada da karar verebilirsiniz, buradan yerlerinizi ayırtıp gitmeniz de mümkün tabii.

  Biz Mulhouse’de Kyriad Hôtel Mulhouse Centre’da kaldık. Odaları çok geniş ve ferahtı. Sabah kahvaltı verdikleri teras da güzeldi. En güzel tarafı şehrin çok merkezi bir yerinde olmasıydı.

  Aslında Colmar’da kalırsanız tam ortada olduğu için her yere yakınlığı sebebiyle daha rahat edersiniz. Mulhouse, Colmar ve Strasbourg şehirlerinden her birinde ikişer gün kalıp, geze geze ilerlemek de bir başka seçenek tabii.

  Otobüs ve tren saatlerine bağlı kalmamak için araba kiralamak en güzel çözüm.

  Bahsettiğim yerleri haritada görmek için googlemaps’den aldığımız aşağıdaki haritaya bir göz atabilirsiniz.

  Alsaz Şarap Rotası - © Google Maps

  Alsaz Şarap Rotası – © Google Maps

  Alsaz neleriyle ünlü?

  Alsaz bölgesi öncelikle “La Route des Vins d’Alsace” denilen şarap rotası üzerindeki şarap bağlarıyla ve enfes şarap çeşitleriyle ünlü. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  Bu da yine aynı sitede bulabileceğiniz şarap rotasının haritası…

  Alsace Şarap Rotası Haritası - © alsace-wine-route.com

  Alsace Şarap Rotası Haritası – © alsace-wine-route.com

  Yazın yapılan şarap festivalleri zamanında orada olmak enteresan bir deneyim olabilir. Şarap tatmak için ise en uygun mevsimin Eylül ayı olduğu söyleniyor.

  Alsaz neleriyle ünlü diye sayarken, Kronenbourg, Kanterbrau ve Fischer gibi dünyaca ünlü Alsaz biralarını ve ünlü Alsaz brendisi “Eaux de vie” yi da unutmamak  gerek bu arada.

  Alsaz bölgesine gitmişken “Munster Cheese” denilen peynirini denemekte fayda var. Ayrıca “foie gras” yani kaz ciğeri ezmesi de ünlü bir lezzetleri ama kazları zorla besleyip ciğerlerini yağlandırarak elde edilen bir ürün olduğu için tavsiye edesim gelmiyor. Bir de bölgenin “Choucroute” denilen lahana turşusunu anımsatan bir yemekleri var ve biz pek hazetmesek de onlar o kadar çok seviyor olmalılar ki, sosis, et ve benzeri birçok yemeğin yanında hep bunu sunuyorlar. Bir de yine yöreye özgü fazlasıyla soğan ağırlıklı Tarte flambée denilen bir çeşit pizzaları var, yine biz pek tutmadık ama denenebilir.

  Gelelim bizim en beğendiğimiz yerlerden biraz daha ayrıntılı bahsetmeye…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Alsaz Bölgesinin önemli şehirleri

  MULHOUSE

  Uzun süre sanki Amerika veya İngiltere’deki bir şehrin adını okuyormuşum gibi İngilizce telaffuz etmeye çalışarak “Mulhaus” diye okuduğum için utandığım bu şehir  “Müluuuz” diye okunuyormuş Fransızcada. Tabii şehir Fransa’da olduğu için doğal ama idrak etmemiz için oraya gidip trenin durduğu bir durakta “Müluuuz” anonsunu duymamız gerekti :) Çok sevimli bir şehir burası. Alsaz bölgesi gezisine Mulhouse şehri ile başlamak için St. Louis tren istasyonuna 11 numaralı otobüs ile gidip, oradan tren ile Mulhouse Ville Garına yaklaşık 15 – 20 dakika kadar bir süre içinde varabilirsiniz.

  Mulhouse ve çevresi enteresan müzeleriyle meşhur. Fransa’nın en büyük  otomobil müzesi burada: Cité de l’Automobile. Ayrıca Güzel Sanatlar Müzesi, Fransız Milli Demiryolları Müzesi, Elektrik Müzesi, Tekstil Müzesi,  Radyo Müzesi, Seramik Müzesi de seçenekler arasında. Orijinal Alsaz evleri ve yaşamını yansıtan Ecomusee d’Alsace, yani Alsaz Müzesi oldukça ilginç.

  Mulhouse’un en güzel yeri Place de la Reunion denilen meydanı. Rengarenk tarihi binalar, kafeler, restoranlar ve bir tarafta devasa Saint Etienne Kilisesi, öbür tarafta ise koyu pembe renkli üzeri freskolarla süslü Belediye Binası, yani Hôtel de Ville de Mulhouse.

  Saint Etienne Kilisesi - Mulhouse

  Saint Etienne Kilisesi – Mulhouse

  Hôtel de Ville de Mulhouse artık Tarih Müzesi olarak kullanılmakta.

  Hôtel de Ville de Mulhouse

  Hôtel de Ville de Mulhouse

  Bu da yandan görünüşü…

  Hôtel de Ville de Mulhouse

  Hôtel de Ville de Mulhouse

  Meydanda ayrıca çok sevimli bir çeşme ve atlı karınca da var. Çok sıcak ve romantik geldi bana bu ortam. Bir tablo seyreder gibi seyrettim o binaları epey bir süre.

  Place de la Reunion Meydanı - Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanı – Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanı - Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanı – Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanı - Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanı – Mulhouse

  Bu güzel tarihi binaların önündeki kafelere oturup biraz Fransız yemek ve tatlılarını deneyelim dedik.

  Place de la Reunion Meydanında bir kafe keyfi - Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanında bir kafe keyfi – Mulhouse

  Bu onlara has yemeklerden biri. Bizim kıymalı böreğe sebze ve su katıp pişirmişler sanki :)

  Mulhouse'de yediğimiz bir yemek

  Mulhouse’de yediğimiz yemek

  Bunlar da vitrindeki seçmelik tatlılar…

  Mulhouse'deki bir kafe vitrininden tatlı seçerken...

  Mulhouse’deki bir kafe vitrininden tatlı seçerken…

  Sonra da sokakları arşınlamaya başladık. Alışveriş için Rue de Sauvage caddesi özellikle araba geçmediği ve sadece yayalara ait olduğu için çok hoş. Place de la Reunion meydanına çıkan arka sokaklar da küçük güzel dükkanlarla dolu.

  Alışveriş caddeleri - Mulhouse

  Alışveriş caddeleri – Mulhouse

  Alışveriş caddeleri - Mulhouse

  Alışveriş caddeleri – Mulhouse

  Alışveriş caddeleri - Mulhouse

  Alışveriş caddeleri – Mulhouse

  Alışveriş caddeleri - Mulhouse

  Alışveriş caddeleri – Mulhouse

  Alışveriş merkezi Porte Jeune  kocaman kırmızı binasıyla hemen dikkati çekiyor. Porte Jeune’nin hemen yanındaki Tour de l’Europe 100 metre yükseklikte ve 360 derecelik seyir imkanı tanıyor. Tepede restoran da var.

  Mulhouse’de ara ara üzerinde freskolar olan binalara rastlanıyor ama en büyüğü Place Lucien Dreyfus binası üzerindekilermiş. Eskiden şehri koruyan kale ve surlardan iki tanesi ayakta bugün. Tour du Diable ve Tour du Bollwerk isimli bu kuleler 13. yüzyıldan kalma.

  Ben Mulhouse’ü çok sevdim. Gerçekten görmeye değer bir yer.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

 • Duygu Keskin

  Merhaba
  Masal gibi kasabalar, resimlerinize bayıldım. Uzun zamandır noel zamanında Colmar’a gıtmeyi istiyoruz. Bu sene yılbaşı tatilinin 3 gün olması bu fikrimizi güçlendirdi. Ancak noel pazarları ve noel coşkusu için yılbaşı geç mi olur? Siz kışın hangi tarihlerde gittiniz?

  • Merhaba Duygu Hanım,

   Noel pazarları Almanya’da 24 Aralık’ta kaldırılır biz de o tatilde İsviçre Basel, Almanya Freiburg ve Fransa Alsaz yapacağımız için Aralık 2. hafta gitmiştik süslü halini görelim diye.
   Ama noel pazarları ve süsleri Prag veya Colmar gibi başka ülke şehirlerinde yılbaşına kadar kaldırılmıyor ve böylece bütün o süslemeler ve coşku taa yılbaşına kadar devam ediyor. O yüzden eğer seçiminiz Colmar ise yılbaşı zamanı gitmeniz size birşey kaybettirmez diye düşünüyorum. Noel marketlerinin tarihlerine buradan da bakabilirsiniz:

   http://www.noel-colmar.com/en/

   Bu da Strasbourg’a geçmeyi düşünürseniz diye:

   http://noel.strasbourg.eu/en

   Şimdiden iyi tatiller, iyi eğlenceler :)

 • Feride Mertcan

  Muhteşem yerler, daha yeni döndük. Sanki bir rüyadan uyanmış gibiyim. İyi ki sizi dinleyip gitmişiz. Sevgiler…

  • Çok sevindim, ne mutlu bize ki size mutlu olduğunuz bir öneride bulunmuşuz :)
   Sevgiler…

 • Meral

  teşekkürler Dilek hanım,
  Bizde Haziran ayında eşim ve kızımla birlikte Almanya, Fransa tatili planladık. Yazdıklarınızı keyifle okudum bizim için oldukça faydalı oldu. Rotamızı belirledik :)

  • Merhaba Meral Hanım, biraz olsun fikir verebildiysek, ne mutlu bize :) Biz Almanya’yı da Fransa’yı da çok seviyoruz, ikisi de çok güzel ülkeler, bilinmeyen fazla tanınmayan ama görmeye değer çok yerleri var. Size şimdiden çok keyifli bir tatil dileriz, sevgiler :)

 • Hale

  Harikulade yerler. Sayenizde böyle bir yerin varlığını öğrenmiş oldum, teşekkür ederim.

  • Çok teşekkürler Hale Hanım, gerçekten büyüleyici yerler… Tatil planlarınıza ilk fırsatta eklemenizi tavsiye ederiz :)

 • Füsun Erdoğanlar Bengisu

  Dilekçiğim,

  Alsaz bölgesine hele de Colmar’a aşık oldum :)

  • Dilek

   Gerçekten öyle sevgili Füsun, Fransızlar bu işi biliyorlar, her yeri romantikleştirme konusunda harikalar :)

 • Gamze

  Merhaba,
  İlgi alanınıza giriyor mu bilmiyorum ama az ileride de EuropaPark var. Belki tekrar gittiğinizde düşünürsünüz…. :-)

  EuropaPark için burayı tıklayın

  Bilginize,

  • Dilek

   Teşekkürler Sevgili Gamze,
   Çok eğlenceli bir yere benziyor, baktım şimdi verdiğin linkden. Kesinlikle gitmek lazım. Eminim birçok kişinin ilgisini çekecektir. Adresi burada paylaştığın için tekrar teşekkürler :)

 • Nazlı

  Merhaba Dilek Hanım,

  Daha önce sitenizi incelerken size bebekle gidilecek bir deniz tatilinde Mayorka’yı mı yoksa Sardinya adasını mı önerirsiniz diye danışmıştım. yazılarınızdan zaten Mayorka daha uygun kaçacak gibi hissetmiştim siz de benim görüşümü desteklediniz-tatil planımız netleşti. Ağustos’da bir aksilik olmazsa gitmeyi planlıyoruz:)

  Tüm seyahat yazılarınız gerçekten çok yol gösterici, artık her tatil planı yaptığımızda açıp önce sizin sitenize bakıyorum.

  Ben kendi adıma güzel Türkçeniz, rehberlik eden ve fikir veren paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.

  Görüşmek dileğiyle!

  • Dilek

   Nazlı hanım, beni ne kadar mutlu ettiniz :)

   Böyle olumlu tepkiler gelince çok moral oluyor, gerçekten çok teşekkür ederim duygu ve düşüncelerinizi paylaştığınız için.

   Bugüne kadar okuyup faydalandığım pek çok tatil sitesinin bana yaptığı iyilikleri, evrene bir şekilde geri göndermiş oluyorumdur umarım.

   Ama azıcık da stres oldum ben şimdi, ya Mayorka’yı bizim kadar sevmezseniz diye endişelendim. Umarım gider ve çok memnun dönersiniz, işte esas o zaman çok çok mutlu olacağım. Güzel bir tatil diliyorum tüm kalbimle – kalbim hem Mayorka’da, hem sizinle olacak :)

   Bu arada yine enteresan bir yere gitmeyi planlıyoruz bu yaz – bakalım kısmet olursa bir iki ay içinde onu da paylaşacağım.

   Görüşmek üzere, sevgiler.

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu