"Şimdi değilse, ne zaman?"

Formentera Adası: 10 numara 5 yıldız bir deniz!

  Formentera: Herkesin gizli kalsın istediği saklı cennet
  İbiza’nın kızkardeşi diye bilinen Formentera Adası el değmemiş bakir doğası, kumsalları ve olağanüstü güzellikte denizi ile tam bir cennet. Bob Dylan ve Pink Floyd sebep olmuş biraz da bu adanın adının duyulmasına.
  Formentera Adası

  Formentera Adası

  Formentera Adası

  Formentera Adası

  Formentera Adası

  Formentera Adası

  İbiza’nın dağlık tepelik doğasının aksine Formentera Adası La Mola tepesi hariç neredeyse dümdüz. Burada havaalanı yok ve tek ulaşım yolu denizden.

  Formentera’ya Ulaşım

  Balayı tatili için ya da sessiz sakin birkaç gün deniz keyfi yapmak isteyenler için ideal bir ada burası. Adada 3 ve 4 yıldızlı oldukça güzel oteller veya butik otel tarzında çok hoş konaklama imkanları var. Ama İbiza Adası’nda kalıp buraya sabah gelip, akşam İbiza’ya geri de dönebilirsiniz. Gerçi ada çok güzelmiş 2-3 kere daha gelelim derseniz sürekli 50 Euro vermek gerekiyor, o da çok mantıklı değil, belki bir iki gece kalmak daha iyi olabilir.

  İbiza’dan kalkan hızlı feribotlar yarım saatte geçiyor Formentera Adası’na. Hava rüzgarlı ise epey bir hoppidi hoppidi yapıp, sağa sola yatıp, insanın hafiften tırsmasına sebep oluyor (bizde öyle oldu) ama olsun, yine giderim, yine giderim, her tür zahmete değer…

   

  İbiza'dan Formentera'ya feribotlar...

  İbiza’dan Formentera’ya feribotlar…

  İbiza'dan Formentera'ya feribotlar...

  İbiza’dan Formentera’ya feribot fiyatları (Hızlı olan biraz daha pahalı)…

  İbiza - Formentera feribotları

  İbiza – Formentera feribotları

  İbiza - Formentera feribotları

  İbiza – Formentera feribotları

  Biz bu gidişimizde henüz Formentera’yı görmeden orada kalmaya değer mi bilememiştik ve İbiza’da kalalım, günübirlik gideriz oraya dedik. Ama gidip görünce, “Ay bırakın beni burada birkaç gün, sonra gelir alırsınız, kumda bile sabahlarım” moduna girdim açıkcası. Tabii yapmadık öyle birşey ama bünye istedi hani :)
  Neyse, en azından öğrenmiş olduk, bir sonraki gidişimde 2-3 gün kalır, o denizin tadına varana kadar da sudan çıkmam kesin, yok böyle bir deniz başka yerde…
  Formentera Adası

  Formentera Adası

  Formentera Adası

  Formentera Adası

  Adada Ulaşım

  Adadaki neredeyse tüm plajlara götürüyor otobüsler, ama araba, motorsiklet veya bisiklet de kiralayabiliyorsunuz adada. Biz hemen limandan kalkan otobüslere bindik plaja gitmek için. Ama yol boyunca önümüzde arkamızda epey bir sayıda motorsikletli turistler vardı :)

  Formentera Adası Limanı

  Formentera Adası Limanı

  Formentera Adası Limanı

  Formentera Adası Limanından plajlara giden otobüsler

  Formentera Adası

  Formentera Adası’nın en güzel plajına giden otobüsteyiz – önümüzde motorsikletliler :)

  Playa de ses Illetes Plajı giriş fiyatları

  Playa de ses Illetes Plajı giriş fiyatları

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Adaya dair…

  Adada yüzme dışında, dalış ve su sporları yapma imkanı da var. Dalıp o kristal suların altını keşfedenler mutlaka tavsiye ediyorlar bu deneyimi.

  Formentera’nın tarihine bakacak olursak, ada vaktiyle Kartacalıların, eski Romalıların, Bizanslıların hatta Arapların eline geçmiş ve her kavim kendi izini bırakmış biraz. Norveçliler bile göz dikmiş bir ara buraya. En son Katalanların eline geçip, bugünlere gelmiş. Adada tarihi eser olarak 4 tane kale var.

  Ada halkı balıkçılık, şarap ve meyve üretiminden sağlıyorlarmış geçimlerini ama en çok gelir turizmden geliyormuş. Bir de Formentera’nın “sıvı tuz” üretimi meşhur. 7. yüzyıldan, Fenikeliler döneminden beri tuz üretimi yapan adanın sıvı tuzu özellikle kalp hastaları için çok tavsiye ediliyor.  Ses Salines de Formentera şirketinin üretimi olan bu tuz diğer tuzların 10 katı mineral içeriyormuş. Adada 2 tane lagün var: Estany de Peix ve Estany Pudent. Deniz suyu kabarınca lagünleri dolduruyor, sonra sıcak havada su buharlaşınca saf tuzu bırakıyormuş ardında.

  Otobüs ile geçerken şöyle bir görebildik tuz göletlerini…
  Tuz gölü

  Tuz gölü

  Tuz gölü

  Tuz gölü

  Adada yeşillik olarak palmiyler ve çam ağaçları hakim. Ses Salines de Formentera Doğa Parkı Unesco tarafından koruma altına alınmış.
  200 civarı kuş türünün de bulunduğu koruma alanı Area of Special Protection for Birds bölgesinde flamingoları da görmek mümkün.
  Adanın ana kısmı 19 km uzunluğunda ve 83 km2 lik bir alanı kaplıyor. İbiza’nın 6 km güneyinde. Formentera Adası, Balear Takımadalarının 4. büyük olanı.
  Formentera Adası

  Google Earth’den bakınca Formentera Adası böyle görünüyor…

  Adanın yukarısında, yani kuzeyinde küçük bir adacık daha var: Espalmador. İki ada birbirinden koparken çok ince bir kumsal oluşmuş arada ve dalgasız bir günde iki ada arasında yürünebiliyormuş. İbiza ve Formentera Adası arasında tur yapan teknelerin bir kısmının favori durak noktası burası.
  Hippi hareketlerinin doğduğu yerlerden biri burası…

  1960’lardan beri Hippi’lerin de favori yerlerinden biri ada ve ünlü Hippi hareketlerinin merkezlerinden biri olmuş. O yüzden şehir plajı Es Pujols hariç, burada çıplak güneşlenme de serbest.

  Adayı keşfedelim diye yürürken ara ara 3-5 çifte rastladık tamamen “nude” takılan. Kendi hallerinde öyle pek bir sere serpe yatıyorlardı…

  Adada "nude" güneşlenenler

  Adada “nude” güneşlenenler

  Adada "nude" güneşlenenler

  Adada mayolu güneşlenenler ile “nude” güneşlenenler karışık…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4

 • cem

  merhaba,çok güzel bi yazı olmuş bende bu yaz gideceğim araba kiralayalım diyoruz formentera ya gidiş ücretleri tek yön mü yoksa gidiş dönüş mü acaba

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu