"Şimdi değilse, ne zaman?"

Hava durumu

  Hava deyip geçmeyin…

  Yabancı bir ülkeye seyahat ederken bavul hazırlamanın en zor tarafı bence ne kalınlıkta kıyafetler götürüleceğine karar verilmesi kısmıdır. Acaba oralarda hava nasıl, soğuk mu, ılık mı, yağmur var mı, şemsiye götürelim mi gibi bir dolu soru geçer kafamdan…

  Neyse, artık çözümü buldum. Ve hatta artık gideceğim yerde hava nasıl diye öğrenmekten de öteye gidip, olayı iyice abarttım. Nasıl mı? Şöyle… Mesela Amsterdam’a mı gitmek istiyorum, hemen gerekli yerlere bakıp, hangi aylar soğuk, hangi aylar ılıman, hangi ay en az yağmur alır, hangi ay en fazla güneşlidir, onu öğrenip, gideceğim zamanı bile ona göre seçmeye çalışıyorum. Yurtdışında denize mi gidilecek, gideceğim yerin deniz suyu sıcaklığı hangi ayda nasıldır, rüzgar alan bir yer midir,  en esintili aylar hangileridir gibi bilgilere bakıp ona göre tatilimi planlıyorum. Yıllardır deneye yanıla, en güvenilir olan hava durumu sitelerini buldum, artık onlardan şaşmıyorum. Bunların bazılarında arşiv sistemi çok iyi, mesela geçen yıl, veya 2011, 2010, 2009, ve hatta 1998 de Temmuz’un 5 inde hava nasıldı söylüyor… Süper bir sistem bu… Böylece son 15 senede Temmuz ilk hafta havalar nasıldı bakıp ona göre bir karar verebiliyorum… Her ne kadar hiçbirşeyin garantisi yoksa da, en iyiye ve en ideale yaklaşma çabasının da bir zararı yok bence…

  Bu tür bilgiler özellikle bizden farklı iklimlere sahip bölgelere giderken daha da önemli oluyor. Mesela Maldivlere Haziran veya Temmuz ayında gidip rezil ve de sefil olmanın alemi yok, oraya Kasım, Aralık, Ocak veya Şubat gibi gitmek gerektiğini öğrenmek tatilinizin kalitesini artıracak kadar önemli bir bilgidir. Maldivlerde hava her zaman ılıman olsa da Mayıs-Ekim ayları arası muson yağmurları ve fırtınalar var, yani onların baharı ve yazı, bizim baharımız veya yazımız gibi değil, o yüzden Maldivlerde en güzel tatili bizim kışımız sırasında yapabilirsiniz. Mesela NewYork’a gitmek için en ideal mevsimin ilkbahar, o olmazsa sonbahar olduğunu öğrenirseniz daha keyifli bir tatil yaparsınız. Temmuz veya Ağustos’da sadece sıcak değil çok ağır ve bunaltıcı bir nem olduğu için New York’u gezmek tam bir eziyet olabilir. Kışın zaten feci soğuk, gri ve kasvetli, o yüzden kış ayları hepten kötü bir seçim olur.

  Yani kısaca diyorum ki,  hava durumu ve iklim bilgisi deyip geçmeyelim, çok önemli bu tür ayrıntılar seyahat planlarken…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Eğer siz de bu tür bilgiler işime yarar diyorsanız, işte benim hava durumu konusunda faydalandığım siteler…

  Hava durumu için:

  http://worldweather.wmo.int/

  http://www.wunderground.com/

  http://www.accuweather.com/en/world-weather

  http://www.weather.com/weather/today/TUXX0014:1

  http://www.timeanddate.com/weather/

  http://www.intellicast.com/

  http://weather.yahoo.com/regional/europe/;_ylt=AiVuS_m9b1rHjhVc_lElWJQHQ_kA

  Deniz suyu sıcaklığı için:

  http://water.travel.org.ua/index.php

  Bu sitelere sehayatinize gitmeden önce bakarsanız kimi 5 günlük, kimi 10 günlük tahminlerde bulunur.

  Mesela şöyle…

  wunderground

  yahooweather

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Nereye hangi ayda, hangi mevsimde gidelim?

  Seyahat planınızı hava durumuna ve mevsim şartlarına bakıp öyle planlayayım derseniz şu iki yere bakmanızı tavsiye ediyorum.

  http://worldweather.wmo.int/096/c00187.htm

  Burada aşağıda göreceğiniz üzere mesela Stockholm’de hangi ay hava sıcaklıkları kaç derece civarındadır, hangi ay en çok yağış alır gibi bilgileri öğrenip, Stockholm’e gideceğiniz en ideal zamana öyle karar verebilirsiniz.

  aylara göre

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Bu da en şahanesi: http://www.wunderground.com/history/

  Bu sitede arşiv sistemi süper güzel. Burada “History” bölümüne bakarak son 10-15 yıl hangi ay, hangi gün hava kaç dereceydi , kaç milimetre yağış vardı hepsini öğrenebilirsiniz. Böylece bazı ülke veya şehirlere gitmek için uygun zamanın ne olduğuna tarih elbet tekerrür eder diyerek karar verebilirsiniz.

  wunderground2

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5

 • Gulsen

  merhaba Dilek Hanım,
  Biz hem fiyatların uygunluğundan dolayı Ibıza ya eylul un ılk ya da ıkıncı haftası gitmeyi düşünüyoruz. Ben ılık deniz seven biriyim.. Sizce bronzlasma ve guzel bır denız tatılı yapma ımkanımız olur mu? onerdiginiz sitelerden baktım ınternette de arastırdım yazılarınızı da okudum ama tam bır karar veremedım.. eger benı aydınlatırsanız cok sevınırım cunku tam bır haftadır bakıyorum hala bıletı ayırtamadım.. :)

 • Nihan Güneş

  evet öyle yapmışım teşekkür ederim :) yazılarınızı çok beğendim

 • Nihan Güneş

  Baktığınız internet sitelerini bizimle paylaşma şansınız var mı acaba??

  • Merhabalar,
   Ben bütün adresleri paylaştım yazıda. Sayfa 2 de hava durumu ve deniz suyu sıcaklığı için baktığım yerlerin isimleri ve adresleri var, sayfa 3 ve sayfa 4 de geçmiş yılların hava durumları ile ilgili arşivlere nereden baktığım var mesela… Acaba ilk sayfadan sonra ilerlememiş ve görmemiş olabilir misiniz?

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu