"Şimdi değilse, ne zaman?"

İsviçre’nin incisi Luzern…

  Alp Dağlarının eteğinde bir güzel…

  Reuss nehrinin Luzern Gölü’ne kavuştuğu yerde kurulmuş bir şehir Luzern. Bu göle dört kantonun sınırlarını buluşturduğu için “Dört Kanton Gölü” de deniyor. Rigi ve Pilatus dağlarıyla çevrili bu göl üzerinde vapurlar işliyor. Göldeki kuğular ise ortama romantizm katıyor. Ünlü şair Alexander Dumas burası için “İsviçre güzel bir istridye, Luzern de onun içindeki incidir” demiş… Güzel söylemiş, kesinlikle katılıyorum…

  Luzern

  Luzern

  Şehrin en önemli simgesi Kapel Köprüsü (Chapel Bridge) ve bu tahta köprüye bağlı olan sekizgen su kulesi (Water tower).

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Nehrin üzerinde bir zigzag oluşuturacak şeklinde verev konumlandırıldığı için özellikle enteresan duruyor.  1333 yılında yapılmış. Su kulesi ise bir zamanlar savunma ve gözetleme amaçlı, hatta hapisane olarak bile kullanılmış.

  Bir de buradan bakın…

  Köprünün içinde tavanda üçgen paneller üzerine yapılmış resimler tarihi önünüze seriyor. 1993 yılında çıkan bir yangında çoğu tahrip olmuş bu köprünün ama kısa zamanda tekrar eski haline getirmişler.

  Luzern

  Luzern

  Alp dağlarının kuzey eteklerindeki bu şehir içine girdikçe de sizi güzelliğiyle büyülüyor. Üzerinde inanılmaz güzel freskler olan binalar var her yerde.

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Luzern

  Bu evde de Goethe yaşamış…

  Luzern

  Luzern

  Bu  da 1600 lü yıllardan kalma Leodegar katedrali…

  Luzern

  Luzern

  Bu da katedralin çevresindeki sevimli evler…

  Luzern

  Luzern

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2

 • Nazlı

  Tekrar merhaba Dilek Hanım,

  sitenizi çok beğendiğimi ve sürekli takip ettiğimi her yorumumda belirtmeden geçemiyorum:)

  Sizin yazdıklarınızdan ve fotoğraflarınızdan ilham alarak Temmuz ayında Luzern-Alsas bölgesi turu yaptık. gerçekten şahane yerlermiş.

  Biz Luzern’de şehir merkezinde değil de arabayla 10 dk. bile sürmeyen Weggis isimli göl kıyısındaki kasabada konakladık. tavsiye ederim oradaki oteller de müthiş. İsviçre zaten ne güzel ülkeymiş, arabayla gezmek bile çok zevkli…

  Görüşmek dileğiyle!

  • Dilek

   Nazlı hanım sizi seviyorum :)
   Gerçekten yorgun bir günümde eve gelip sizin bu yorumunuzu okumak beni nasıl mutlu etti anlatamam, yüzümde kocaman bir gülümseme var şu an, inanın.
   Ne güzel yapmışsınız, hem Fransa, hem İsviçre – iki muhteşem ülke bir arada… Temmuz ayını seçmeniz de havalar açısından iyi olmuştur. Memnun kalmanıza ve beni anmanıza çok sevindim. Ama şimdi merak ettim ben bu Weggis nasıl bir yer, siz başka neler yaptınız diye. Olur da tatilinizi hikayesi ve fotoğraflarıyla bizimle paylaşmak isterseniz, çok mutlu oluruz, aklınızda olsun.

   Sevgiler…

 • Dilek

  İsviçre’nin her yeri ayrı güzel, değil mi…

 • Harika fotoğraflar

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu