"Şimdi değilse, ne zaman?"

Korsika Adası’nın efsane koyları ve plajları

  Bonifacio ile Porto Vecchio arasındaki  koy ve plajlar

  Korsika Adasının en güzel koy ve denizleri nerede diye gitmeden önce epey bir araştırma yapmış, hatta sadece fotoğraflara bakmakla yetinmeyip her koya Google Earth den bakıp, nasıl bir yer olduğunu anlamaya çalışmış, Korsika gezisi yapmış birkaç kişiye blogları aracılığıyla fikir sormuştum. Dersime çok iyi çalışmış olduğum için gittiğimiz hiçbir koy veya plaj bizi hayal kırıklığına uğratmadı, hepsinin çok güzel olacağını garantileyip gitmiştim neredeyse. Bir tek Korsika daha önce denize girdiğimiz diğer yerlere göre daha kuzeyde olduğu için suyu soğuk olur mu şeklinde bir endişem vardı, buna da kimseden güzel bir yanıt alamadığım için gidip suya kendimiz girene kadar öğrenemedik. Çok şaşırtıcı ama bu kadar ideal su sıcaklığı olan deniz beklemiyordum ben. Ne Antalya’nın suyu gibi çok sıcak, ne Bodrum’un suyu kadar soğuk, tam ayarındaydı bence. Yani benim “güzel deniz” kriterlerimin hepsine tam tamına uyuyordu Korsika’nın denizi.

  Elbet herkesin kendine göre bir “güzel deniz” tarifi vardır. Bence “güzel deniz” hafif serinletir ama üşütmez. Suyu berrak ve kristal gibi olmalıdır. Hemen derinleşen denizde de çok eğlenemem, yavaş yavaş derinleşen, içinde yürüyebildiğim,  istersem uzanabildiğim, hatta top, frizbi gibi oyunlar oynayabildiğim denizi severim. Taşlı deniz tercih etmem, yumuşak kum olsun isterim. Bütün bunlara ilaveten kumu beyaz, denizi güzel bir mavi, etrafı da yeşillik, orman veya dağ gibi çekici bir manzara ile çevrili olursa “kaymaklı kadayıf” misali olur hani :)

  Eğer az çok benimle aynı fikirdeyseniz, seçtiğim koyları ve plajları beğeneceksiniz diye ümit ediyorum. Haydi o zaman başlayalım sahilleri gezmeye…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Korsika’nın efsanevi plajları güneyinde diye duymuştuk, gerçekten kartpostal gibi koylar ve enfes bir denizle karşılaştık. Her biri diğerinden güzeldi.

  İsterseniz önce haritadan bakalım…

  corsica map

  İşte bence Bonifacio ile Porto Vecchio arasındaki en güzel plajlar ve koylar:

  1. Sperone (Petit Sperone & Grand Sperone –  l’île Piana)

  2. La Rondinera

  3. Santa Giulia

  4. Palombaggia

  Bu plajların en yakını Bonifacio’dan 20 dakika, en uzağı yarım saat veya 40 dakika kadar bir mesafede. Yani günübirlik gidip dönmek için ideal hepsi de.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Sperone

  Bunlardan en ilginç olanı ile başlayalım. Sperone, Grand Sperone ve Petit Sperone olmak üzere iki koydan oluşmakta. Arabayla gidiyorsanız, park etmek için büyük olan koyun başındaki yol kenarlarını tercih edin, otoparka para vermeye gerek yok bence. Bu koylardan biri küçük ama nefis bir koy, diğeri daha büyük. Büyük olanın karşısında ise Piana adacığı var. Aşağıdaki googleearth görüntüsüne bakacak olursanız göreceksiniz, büyük olan Sperone koyundan denize girip yürüyerek Piana adacığına gidilebiliyor, gerçi ne kadar uzun boylu olduğunuza bağlı, ben bir ara yüzmek zorunda kaldım mesela :) Bu arada havlularını ve diğer eşyalarını kafalarında taşıyanları da gördük, çantalarını bir deniz bisikletine atıp geçenleri de, kanoyla kürek çekerek adaya çıkanları da. Az da olsa derinleştiği yerler de olduğu için sarı dubalarla ip çekmişler en sığ yürüme yolunu belirtmek için, onu takip ederseniz rahatlıkla adaya ulaşabiliyorsunuz.

  Sperone

  Denizin rengi nefis bir mavi ve çok sakin, çok güzel. İşte Grand Sperone ve Piana Adacığı…

  Sperone big

  SAM_9722

  sperone piana arası

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5 6 7

 • SEVGİ

  Teşekkürler. Paris için deneyimleriniz var mı. 3 gece için Paris te neler yapılır-nerede kalınır-nerelere gidilir. sevgiler-saygılar. Sevgi

  • Dilek

   Tekrar merhabalar Sevgi Hanım,

   Paris yazımıza bir bakın isterseniz… 10 maddelik bir görülecek yerler listesi yapmıştım. İçlerinden en beğendiklerinizi seçebilirsiniz.
   Sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırız :)
   http://www.bencetatil.com/ma-belle-paris/

   Otele gelince kaldığımız otellerden hiç memnun kalmadık, o yüzden tavsiye edemiyorum onları ama bölge olarak Champs-Elysées’ye yakın olursa eğlencenin ve hareketli bölgenin yakınında olursunuz.
   İyi günler, sevgiler :)

 • SEVGİ

  Şahane bir anlatım. Tamda ihtiyacım vardı. Otel önerilerini göremedim – ama yıllara göre değişikliklerde olmuştur. Teşekkürler

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu