"Şimdi değilse, ne zaman?"

Ma Belle Paris…

  Rüyaların şehri Paris…

  Paris, henüz yurtdışına hiç çıkmamışken, nereye gitmek istersin diye sorulduğunda ilk tercihim olurdu hep. Filmlere defalarca konu olan bu güzel şehir hemen hemen herkesin rüyasıdır. Görmeden önce diğer şehirler için fazla bir şey sayamasak da, Paris denince herkesin aklına mutlaka birşeyler gelir. Başlarız Eyfel Kulesi, Şanzelize, Zafer Takı, Notre Dame diye saymaya…

  Paris gerçekten güzel, büyüleyici bir şehir. İsterseniz gelin önce aşağıdaki videomuza bir göz atın.

  Paris üzerine filmler çekilir, kitaplar, şiirler yazılır, ben nereden başlasam satırlar yetmez Paris’i anlatmaya… En iyisi Paris’e ilk gidişin olmazsa olmazlarını anlatmak… İlk gidişinizde mutlaka görülmesi gereken yerler var. Paris denince, onunla özdeşleşmiş yerleri görmeden dönmek olmaz elbet… O yüzden ben size kısa ve öz bir liste hazırladım. Tabii yine fotoğraflarımız başrolde olmak üzere :)

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  İşte benim 10 maddelik Paris listem:

  1. Eyfel Kulesi

  Dünyanın gerçekten en güzel mühendislik harikalarından biri olan Eyfel Kulesi, yani Fransızların deyimiyle “La Tour Eiffel”, listemin başında yer alıyor. İlk yapıldığı yıllarda Fransız halkının birçoğunun hatta sanatçı ve edebiyatçıların tepkisini çekmiş olan bu demir kule, zaman içinde Fransızlar tarafından da, dünya tarafından da Paris’in simgesi olarak kabul görmüş durumda. Yılda 6 milyon civarı turist çektiği söyleniyor. Hem gündüz gidip bu muhteşem yapının heybetini görmeli, önündeki kuyruğa aldırmadan bekleyerek, asansörle tepesine çıkıp Paris’e havalardan bakmalı, hem de gece gidip o muhteşem ışık oyunları ile pırıldayışını izlemeli… Halen Paris denince aklıma ilk önce Eyfel’in gece yanıp sönen o pırıl pırıl ışıkları gelir. Büyülenmiş gibi seyrettiğimi hatırlıyorum; gündüz mimarisine hayran olduğum o devasa yapı, gece bana göz kırparak kendini hafızama kazıyordu adeta.

  Eyfel Kulesi

  Eyfel Kulesi

  Eyfel Kulesi

  Eyfel Kulesi

  Gece Eyfel Kulesi Işıkları

  Gece Eyfel Kulesi'nde ışık gösterisi

  Gece Eyfel Kulesi’nde ışık gösterisi

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  2. Notre Dame Katedrali

  Beni Paris’de en büyüleyen ikinci yer Sen Nehri kıyısında tüm ihtişamıyla manzaya hakim duran Notre Dame Katedrali ve civarı oldu. Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilen bu Gotik yapı Roma geleneklerinden de izler taşıyan bir Katolik katedrali. Meryem Ana’nın bir heykeli bu katedralin içinde bulunmakta. Gerek üzerindeki heykeller, gerekse işlemeli ve resimlerle süslü vitray camları ilgi çekici. Fransa’daki en büyük kilise orgu buradaymış. Katedralin kulesine yanlış hatırlamıyorsam 7,5 euroya çıkılıyordu. Bu katedrali gezerken kulağımda Notre Dame müzikalinin şarkıları çınladı. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu adlı romanınından esinlenilen müzikalin Les Cloches, Belle, Tu Vas Me Detruire, Déchire gibi şarkıları kulağımda, bambaşka bir hayal dünyasında dolaştım buraları. Katedralin etrafı güzel manzaralı caféler ve restaurantlar  ile dolu. Nehir kıyısında ise resim, kartpostal ve bir sürü hediyelik eşya satan satıcılar var. Çok orjinal ve Fransa’ya özgü şeyler bulabilirsiniz buralarda.

  Notre Dame Katedrali

  Notre Dame Katedrali

  Notre Dame Katedrali

  Notre Dame Katedrali ve Ren nehrinde tekne turları

  Notre Dame Katedrali

  Notre Dame Katedrali  

  Notre Dame Katedrali

  Notre Dame Katedrali manzaralı kafe

  Notre Dame Katedrali civarı

  Notre Dame Katedrali civarı

  Gece karşı kıyıdan bakınca Notre Dame Katedrali

  Gece karşı kıyıdan bakınca Notre Dame Katedrali

  Bu arada Paris’in bir diğer güzel noktası olan Hotel de Ville de katedrale yürüme mesafesindedir.

  Hotel de Ville

  Hotel de Ville

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  3. Şanzelize Bulvarı – Zafer Takı – Concord Meydanı – Louvre Müzesi 

  Zafer Takı “Arc de Triomphedan “Concord Meydanı“na kadar uzanan bu bulvar da, Paris’in simgelerinden biri. Şanzelize Bulvarı, lüks mağaza, otel, sinema, café ve restaurantlar ile dolu, aslında bizim Bağdat Caddesi’ne benzer geniş bir cadde. Ama başındaki Zafer Takı ile caddeyi yol boyu çevreleyen, şekilli olarak budanmış  ağaçlar bu caddeye bambaşka bir hava veriyor. Şanzelize yaklaşık 2 km uzunluğundaymış. Buradaki mağazalar ve restaurantlar çok pahalı ama Mc Donalds gibi fastfood seçenekleri de var.

  Charles de Gaulle Meydanı’nın ortasında, Şanzelize Bulvarının batı kısmında yer alan Zafer Takı, çok büyük bir döner kavşakta, birçok caddenin kesişme noktasında yer alıyor. Boyu 45 , eni 22 ve yüksekliği ise 49 metreymiş. Napolyon Bonapart, Austerlitz savaşında zafer kazanan askerlerine “Evinize zafer taklarının altından geçerek döneceksiniz” demiş ve bu anıtın inşa edilmesini istemiş. Zafer Takı’nın “Gidiş, Zafer, Direniş, ve Barış” isimleri verilen 4 heykeli dikkat çekici. Napolyon’un cenazesi Les Invalides’e nakledilirken bu takın altından geçmiş. Tepesine çıkmak 9,5 euroydu diye hatırlıyorum…

  Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı görüntüleri…

  Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı

  Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı

  Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı

  Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı

  Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı gece ayrı güzel

  Şanzelize Bulvarı ve Zafer Takı gece ayrı güzel

  Cadde boyunca güzel binalar var…

  Şanzelize boyunca güzel binalar...

  Şanzelize boyunca güzel binalar…

  Şanzelize boyunca güzel binalar...

  Şanzelize boyunca güzel binalar…

  Concorde Meydanı

  Caddenin sonunda ulaştığınız Concorde Meydanı da çok güzel. Fıskiyeli havuzlarla dolu bu meydanda Mısır’dan getirilmiş meşhur Luksor Dikilitaşı var.  Bu taşın ikincisi hala Mısır’daki Luksor tapınağının girişindeymiş. Paris’in en büyük meydanı olan Concorde Meydanı Fransız Devrimi sırasında giyotinle idam edilen bin küsür kişinin ölümüne sahne olmuş. Meydandan uzaktaki Eyfel Kulesi de görünüyor.

  Concorde Meydanı

  Concorde Meydanı

  Arkada Madeleine Kilisesi de görülmekte…

  Concorde Meydanı ve Madeleine Kilisesi

  Concorde Meydanı ve Madeleine Kilisesi

  Louvre Müzesi

  Ferris Wheel of Paris dönmedolabı bu meydanın Louvre Müzesi’ne doğru giden tarafında.

  Ferris Wheel of Paris

  Ferris Wheel of Paris

  Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa’sının da içinde bulunduğu Louvre Müzesi dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi ünvanına sahip. Bu müzenin avlusundaki Louvre Piramidi, cam ve metalden oluşturulmuş. Dört piramitten en büyük olanı müzenin ana girişi olarak kullanılıyor. Bu modern piramid ile tarihi Louvre Müzesi binası garip bir tezat oluşturuyor. Buraya kadar gelip müzeyi gezecek vakit kalmayınca bari hatıra fotoğrafı çekelim dedik :)

  Louvre Müzesi girişi

  Louvre Müzesi girişi

  Louvre Piramidi

  Louvre Piramidi

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

 • zeynep

  Noel tatili için

 • zeynep

  İyi günler dilek hanım lyona yakın gezilecek yerler var mı bildiginiz ? Eşim ve benim için. Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

 • Ceyda Gürler

  Paris;
  nam-ı diğer Aşıklar Şehri. Notre Dam katedrali, cafe’leri, parkları, gece
  şovları, Eiffel kulesi, Seine nehriyle romantizm kokan bir kent. ZNF Turizm
  gibi konusunda uzman ve deneyimli bir acenta ile gittiğimiz için seyahatimiz
  çok güzel geçti,bu acentayı tavsiye ederim.

 • Tuğçe

  Paris de romantik bir şehir fakat, ben Amsterdam’ı bu bağlamda daha çok sevdim :)

  • Amsterdam bizim de çok bayıldığımız bir şehir, hele yazın güzelliğinden geçilmiyor. Kanallar bölgesi ve kasabaları muhteşem, şiir gibi… Biz iki gidişimizde de biraz kalabalık gittik oraya, yalnız gitseydik daha da romantik gelirdi eminim, artık bir dahaki sefere :)

 • Elanur

  adresleri yazarsanız sevinirim

 • sevgi

  dilek hanım paris yazınızı okudum ama ama nereye nasıl gidilir nerden binilir falan buları göremedim.

  • Dilek

   Merhaba Sevgi Hanım,

   Paris yürüyerek keşfetmek için oldukça büyük bir şehir, o yüzden pek çok yere rahat ve çabuk ulaşmak için metroyu kullanmak gerekiyor. Tabii ki Concorde Meydanı ile Louvre Müzesi gibi birbirine yakın bazı yerler arasında yürümek de mümkün.
   Yorumunuz üzerine yazının sonlarına doğru (sayfa 12) Ulaşım bölümü ekledim ve ana metro hatları ve durakları ile ilgili kısa bir bilgilendirme koydum, umarım faydalı olur :)

   İyi günler…

 • Dilek

  Değil mi, biz de bayıldık onlara. Sonradan da pişman oldum keşke bir mail adreslerini alsaydım, fotoğrafı onlara da yollardım diye :)

 • Fransız gençlerle fotoğrafa bayıldım :) Ne şeker çocuklarmış.

 • Dilek

  Çok memnun oldum Demetcim siteyi beğenmene. Daha henüz çok yeni ama hem bizi mutlu eden bir uğraş olsun, hem de girenlerin beğenip faydalı bulabileceği bir ortam olsun diye başladık, elimizden geldiğince güzel birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Böyle olumlu yorumlar gelince de çok moral oluyor, teşekkür ederim :)

  Sorduğun şarkıyı çok aradım, 7 dakikalık şarkı bulmak zor, epey uğraştım. Sonra bunu bulunca da çok sevdim. Senin de sevmen ne güzel. Şarkıcının ve parçanın adını yazıyorum:
  Pierre Perret – “de profundis morpionibus”

  Sevgiler…

 • Demet Koç

  Hocam sayfanızı yeni keşfettim ve çok beğendim:) Bundan sonra sürekli okurum girdikçe. Gezi yazılarınız insanda çantayı alıp gitme isteği uyandırıyor. Bir de paris videonuzdaki şarkının adını öğrenebilir miyim acaba? :)

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu