"Şimdi değilse, ne zaman?"

New York gezi notlarım…

  Amerika Gezim – Bölüm 8 – New York

  Dilek Hamutçu Baykal yazdı…

  Ve sonunda New York’tayım. Tabii ilk gördüğüm şey Statue of Liberty, yani Özgürlük Anıtı değildi ama yazıya şehrin simgesiyle başlamak bana doğru geldi :)

  image1

  Özgürlük Anıtı

  Liberty Island 

  Otel rezervasyonumu önceden yapmıştım, Times Square’e yakın olduğunu ve Broadway’de olduğunu biliyordum. İlk defa heyecanlıydım, şehrin büyüklüğü ve karışıklığı gözümü korkutuyordu. Derken trenden indim, 15 dakikalık yürüyüşle otelime vardım. Tabii elimde otelin adresi bir sürü kişiye sorduktan sonra… Yazım ne yazık ki gezme sırama göre değil, burada 6 gün kaldım, kafama göre gezdim, takıldım. Şimdiden affınıza sığınıyorum.

  Eğer New York’ta sadece sokaklarda yürümeyeyim, vaktim var daha detaylı gezeyim diyorsanız New York Pass yada City Pass alabilirsiniz. New York Pass içinde chip olan dilediğiniz kadar gün satın alıp yükletebileceğiniz ve 80 tane yer gezebileceğiniz bir kart. Eğer ben çok hızlıyım, sabahtan akşama çok şey yaparım, param da var (1 günlüğü 109 dolar 3 gün 239 dolar vb.) diyorsanız tercih edebilirsiniz.

  Tabii bu kadar para ödeyince bazı indirimler alabilir, sıra beklemezsiniz. Ben City Pass aldım. City Pass alınca 9 gün içinde sizin adınıza verilen bilet koçanında olan 6 yere girebilirsiniz. Dikkat edin bileti gittiğiniz yerdeki görevlinin koparması gerekiyor ve bilet almak zorunda olmadığınız için uzun kuyruklardan da kurtuluyorsunuz. Bu yerler 1-Empire State Building 2- American Museum of Natural History 3-The Metropolitan Museum of Art 4-Top of Rock Observation Deck ya da Guggenheim Museum 5-Statue of Liberty ve Ellis Island ya da Circle Line Sightseeing Cruises  6-9/11 Memorial & Museum ya da Intrepid Sea Air & Space Museum.

  City Pass’e 114 dolar ödedim ve 83 dolar kazanmışım kayıtlara göre. Nereden satın alabilirim derseniz Times Meydanı’nda City Pass satılan bir yer var.

  image2

  Özgürlük Anıtı

  Ben öncelikle Statue of Liberty ve Ellis Island Parkı’nı tercih ettim. Fazla vakti olmayanlar buraları tekne ile de gezip görebilir. Bu turlar Battery Park’tan başlıyor. Deniz kenarında olan bu park adını buraya yerleştirilmiş toplardan almış.

  image3

  Battery Park

  Tekne yolculuğu çok zevkli ve heyecan doluydu. Yıllardır kitaplarda okuduğunuz, filmlerde gördüğünüz şeyi yaşamaya az kalmış, daha ne olsun…

   

  Ben ve Statue of Liberty

  Ben ve Statue of Liberty

  Beni Liberty Island’a getiren tekne

  Beni Liberty Island’a getiren tekne

  Fransızların Amerikan halkına hediyesi olan Özgürlük Heykeli, heykeltraş Frederic-Auguste Barthold’ un eseri bütün dünyanın özgürlüğünün simgesi olmuş. Başkan Grover Cleveland tarafından 28 Ekim 1886’da açılmış ve dikilişinin 100. yıldönümünde restore edilmiş. Ben içine girip müzeyi dolaşmadım, bildiğim kadarıyla öncesinden randevu almak gerekiyormuş. Yine bildiğim kadarıyla meşaleyi çevreleyen seyir terası güvenlik gerekçesiyle kapalıymış.

  Ben ve Statue of Liberty

  Ben ve Statue of Liberty

  Adadan New York manzarası.

  Adadan New York manzarası.

  Heykelin yerden meşaleye kadar yüksekliği 93 metreymiş. Ağırlığı ise 200 tonmuş. Girişten 354 basamakla taç kısmına çıkabilirmişsiniz. Kaidenin üstünde Emma Lazurus’un şiiri kazınmış: “Yorgun, yoksul, bir araya toplanmış insanları getirin bana; özgürce soluk almayı özleyen insanları”

  Ben ve Statue of Liberty

  Ben ve Statue of Liberty

  Heykelin etrafında dolaşırken New York’un güzel manzaralarının da tadını çıkarabilirsiniz.

  Adadan New York manzarası

  Adadan New York manzarası

  Heykel sağ elinde bir meşale sol elinde ise bir tablet tutuyor. Tablete 4 Temmuz 1776 yılında kabul edilen Amerika Özgürlük Bildirgesi kazınmış. Tacında 25 tane pencere varmış. Tacın  üstündeki 7 ok yedi kıtayı ve yedi okyanusu temsil ediyormuş. Burayı yılda yaklaşık 4 milyon kişi ziyaret ediyormuş. Bu arada Eyfel Kulesinin yılda 6 milyon, London Eye’ın ise 3.5 milyon ziyaretçisi  varmış. Heykelin dışı bakırdan yapılmış ve oksitlenme sonucu yeşil renge dönüşmüş. Fikir Fransız Eouard de Laboulaye’den çıkmış ve demiş ki, “Amerika’nın hem özgürlüğünü ilan ediş zaferini hem de esirliğin yasaklanmasını kutlayacak bir heykel hediye edelim.”

  Statue of Liberty

  Statue of Liberty

  Bu arada heykelin yapılışında 300 değişik çeşit çekiç kullanılmış. 1929 ve 1932 yıllarında 2 kişi kendilerini heykelden aşağıya atarak intihar etmiş. Heykel 16 yıl boyunca deniz feneri olarak kullanılmış.

  Ellis Island

  Önceleri adı Bedloe Adası olan, Liberty Island’dan ayrılma zamanım gelince rotayı Ellis Adası’na çevirdim. Burası çok acıklı hikayelerle dolu bir yer. Daha önce de bununla ilgili filmler ve belgeseller izlemiştim. Ben her ne kadar acı verselerde gerçek olayların yaşandığı yerleri gezmeyi ve empati kurmayı daha çok tercih ediyorum, kitap tercihlerim de böyle. Krakow’da Auschwitz-Birkenau kampları, Amsterdam’da Anne Frank’ın evi, Saraybosna’daki Hayat Tüneli unutulmazlarım arasındadır. Amerikan nüfusunun yarısının köklerini 1892 yılından 1954 yılına kadar göçmen kabul merkezi olarak hizmet veren bu adada bulabilirsiniz. Tarihin en büyük göç dalgasında, yaklaşık 12 milyon göçmen bu adanın kapılarından geçerek ülkeye dağılmış. Şu andaki ABD nüfusunun yaklaşık %40 nın geçmişinde buradan yolu geçmiş ataları var. Binadaki Büyük Salon ve Kayıt Salonuna yayılan Ellis Island Immigration Museum’da göçmenlerin öyküleri kendi seslerinden kayıtlar ve fotoğraflarla anlatılmış.

  Ellis Island

  Ellis Island

  Bagaj Salonunda göçmenlerin yanlarında getirdikleri eşyalar burada kontrol ediliyordu. Yatakhanelerde erkek ve kadın göçmenler ayrı bölümlerde yatıyorlardı ve muayene odasında bulaşıcı hastalık taşıdığı tespit edilenler, eski suçlular  kabul edilmiyor ve ülkelerine gönderiliyordu. Ülkelerindeki ekonomik ve politik eziyetlerden, dini baskılardan, savaşlardan, açlıktan kaçıp büyük umutlarla şanslarını bu yeni dünyada denemek için gelen maceraperestler arasında Almanlar, İngilizler, İrlandalılar, Çekler, Suriyeliler, Slovaklar, Yunanlar, Türkler ve İtalyanlar gibi çok farklı milletlerden insanlar varmış. Her gün yaklaşık 5000 ila 10000 arasında göçmen geliyormuş. Buradan çıkanlar biletlerini alıp ülke içinde yerleşecekleri yerlere gidebiliyormuş. Bu arada en pahalı bilet ise California için olanıymış. En yoğun göç ise 1.004.756 kişiyle 1907 yılıymış. Girişte 29 soru soruluyormuş ve yanlarında en az 18 dolarları olsun isteniyormuş. Ellis Adasına gelen ilk göçmen daha önce buraya göç etmiş anne babasıyla biraraya gelmek için iki erkek kardeşiyle Atlantik Okyanusu’nu geçen 15 yaşında İrlandalı Annie Moore isimli bir genç kızmış. Hatta Ada komisyonu Annie’ye 10 dolar değerinde bir parça altın hediye etmiş.

  Ellis Island

  Ellis Island

  image13

  Ellis Island

  Adanın son sahibi Samuel Ellis’miş. 1800’lerin başında ada, hüküm  giyen korsanların, suçluların ve asi denizcilerin asıldığı ve sergilendiği bir yermiş bu yüzden de Gibbet (darağacı) Island olarak adlandırılmış. Daha sonra 1839 yılındaki son asılma olayından sonra Ellis Adası olarak değiştirilmiş. 2. Dünya Savaşı sırasında silah deposu ve asker eğitim yeri olarak kullanılmış. Ada 1976 yılında halka açılmış ama restorasyonların bitmesiyle esas 1990 Eylül yılında açılışı yapılmış. Yılda yaklaşık 3 milyon kişi ziyaret ediyormuş.

  Ellis Island

  Ellis Island

  Hükümet Ellis Adasını Ellis ailesinden satın aldığı zaman 3.3 dönümmüş fakat New York metrosunun yapım süresinde 9 katı kadar büyümüş. Liberty Island Ellis Island, Black Tom Island, Oyster Islands olarak da biliniyormuş. Yaklaşık 30 yıl süre içinde gelen 12 milyon göçmenden %2 si geri gönderilmiş, 3500 civarında kişi de adada ölmüş. 1920’den sonra göçmen işlemleri elçilikler tarafından yapıldığı için işlevini kaybeden bu yer müzeye dönüştürülmüş.

  Ellis Island

  Ellis Island

  Binayı dolaşıp, duvarlarda asılı fotoğraflara bakıp, hikayelerini okurken insanın içi ürperiyor, ama bir düşünüyorsunuz ki aslında günümüzde değişen pek de bir şey yok. İnsanlar yine aynı nedenlerlerden dolayı ülkelerini terkediyorlar başka ülkelere sığınıyorlar ya da şanslarını değişik yerlerde denemek istiyorlar, içim bir kez daha acıdı ve üzüldüm.

  Müzedeki soğuk ruhsuz odalar ve göçmen fotoğrafları…

  Ellis Island Museum

  Ellis Island Museum

  Fotoğraflara bakınca göçmen çeşitliliği hemen farkediliyor.

  Ellis Island Museum

  Ellis Island Museum

  Burası Büyük Salon’dan bir görüntü. Kayıt salonunda işlemlerin tamamlanmasını burada bekliyorlarmış. 1911 yılında salona demir dayanaklar yerine tahta sıralar yerleştirilmiş.

   Ellis Island Museum - Büyük Salon

  Ellis Island Museum – Büyük Salon

  Bu da müze penceresinden New York manzarası.

  Ellis Adası Müzesinden New York Manzarası

  Ellis Adası Müzesinden New York Manzarası

  Müze içinde bir de elektronik veri tabanı oluşturulmuş, burada 30 dakikalık görüşmeye 7 dolar ödeyerek aile ağacınızla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Ellis Island Museum

  Ellis Island Museum

  Haydi şimdi şehrin içine gidelim biraz…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Wall Street

  Battery Park’tan kısa bir yürüyüs sonrası karşıma Charging Bull isimli meşhur Boğa heykeli karşıma çıktı. Modern dönemin en önemli heykeltraşlarından Maestro Arturo Di Modica tarafından yapılmış. Bronzdan yapılmış bu boğanın burnundan kuyruğuna dek olan uzunluğu 5 metre, ağırlığı ise 3.5 tonmuş. İtalyan sanatçı kendi cebinden 350.000 dolar harcayarak yaptığı bu heykeli 15 Aralık 1989 yılında, sabaha karşı gerekli izinleri almadan 30 arkadaşının yardımıyla New York Borsa binasının tam karşısına yerleştirmiş ve hikaye başlamış. Sanatçının kendisi hiç borsada oynamamış ama borsa ne zaman düşse boğa niye işe yaramıyor diye sorarlarmış. Bu arada heykelin bakım giderlerini hala kendisi karşılıyormuş ve 1987’deki borsa çöküşünün sonrasında umudun ve gücün simgesi olsun istemiş.

  Charging Bull

  Charging Bull

  Ve az ilerisinde Wall Street’deki Borsa Binası’nın önündeyim…

  Wall Street

  Wall Street

  New York Borsa Binası

  New York Borsa Binası

  9/11 Memorial ve Müzesi

  Wall Street’den yürüyerek 9/11 Memorial ve Müzesine geldim. Herhalde 11 Eylül 2001’deki Dünya Ticaret Merkezine yapılan terorist saldırısını hatırlamayan yoktur. Bu saldırının anısına bu alana 2 tane bronz havuz yapılmış. Havuzun çevresinde hem bu saldırıda hayatlarını kaybeden yaklaşık 3000 kişinin hem de 26 Şubat 1993’de yine  teroristler tarafından öldürülen altı kurbanın da isimleri yer alıyor.

  9/11 Memorial

  9/11 Memorial

  Havuzların her biri yaklaşık 4000 metrekare yer kaplıyor. Bir zamanlar yerinde İkiz Kulelerin olduğu havuzların dizaynı için 2003 yılında düzenlenen yarışmaya 63 milletten 5200’den fazla müracat olmuş; ancak Michael Arad ve Peter Walker’ın projeleri seçilmiş. Amerika’nın en büyük yapay şelalesinin suları dört bir yandan havuza akıyor ve havuzlar yitirilen yaşamları ve saldırıların yol açtığı fiziksel boşluğu simgeliyormuş.

  9/11 Memorial

  9/11 Memorial

  Müzenin içi çok etkileyici, bizim de ülke olarak çok acı çektiğimiz bir konu olması nedeniyle çok rahat empati kurabiliyorsunuz ve göz yaşlarınızı tutamıyorsunuz.

  9/11 Müzesi

  9/11 Müzesi

  Müze içinde İkiz Kulelerin kalıntılarını, kurbanların eşyalarının, fotoğrafların sergilendiği bölümleri görebilirsiniz.

  9/11 Müzesi

  9/11 Müzesi

  İkiz Kuleler 1973 yılında açıldığında dünyanın en yüksek yapılarıydı ve kısa sürede New York’un en önemli simgelerinden biri oldu. 7 Ağustos 1974 tarihinde Philippe Petit iki kule arasına çekilen ipte yürümüş ve 1 saat boyunca unutulmayacak bir görüntü sunmuştu.

  9/11 Müzesi

  9/11 Müzesi

  En etkileyici bölümlerden biri ise özel bir alanda gösterilen kısa videolardı. Kurbanları tanıtan fotoğraflardan ve ses kayıtlarından oluşan bir film hazırlamışlar.

  9/11 Müzesi

  9/11 Müzesi

  11 Eylül 2001 sabahı ABD, dünyanın en büyük terör saldırısına uyanmıştı. 19 terörist, Boston, Newark ve Washington’dan kalkıp San Fransisco ve Los Angeles’a giden dört yolcu uçağını kaçırarak New York’taki ikiz kulelere ve Virginia’daki ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a çarpmıştı. İlk uçak Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey kulesine çarpmış ve saldırıdan 102 dakika sonra bina yerle bir olmuştu. İlk saldırıdan 17 dakika sonra ikinci uçak güney kuleye çarpmış ve 56 dakika sonra bu bina da aynı şekilde yerle bir olmuştu.

  9/11 Müzesi

  9/11 Müzesi

  9/11 Müzesi

  9/11 Müzesi

  İkiz Kulelerin terör saldırısında yerle bir edilmesinden sonra bu bina yapılmış. Yapımına 2006 yılında başlanan ve 2013 yılında bitirilen Yeni Dünya Ticaret Merkezi, New York’un ve Batı Yarımkürenin en yüksek, dünyanın ise 6. en yüksek binası.

  One World Trade Center

  One World Trade Center

  Brooklyn Bridge

  Şimdi Brooklyn Köprüsü üstündeyim. Burası bence New York’un en güzel yeri. Kaldığım süre içinde iki kez gittim, karşıdan karşıya geçtim. East River üstündeki bu köprü Brookly ile Manhattan’ı birbirine bağlıyor. O zamanlar New York’un bu iki bölgesi iki ayrı şehirmiş. Yapımına 3 Ocak 1870 yılında başlanmış ve 13 yıl sonra 24 Mayıs 1883’de tamamlanmış. Hem o zamanın en uzun köprüsü hem de çelikten yapılan ilk köprüsüymüş. Dünyanın 8. harikası gözüyle bakılmış. Bence haklılar…

  Brooklyn Köprüsü

  Brooklyn Köprüsü

  Siz üstte yürüyorsunuz yanınızdan yayalar, bisikletliler geçiyor, altta trafikte seyreden arabalar, 2 tarafınızda New York manzaraları…

  Brooklyn Köprüsü

  Brooklyn Köprüsü

  17 Mayıs 1884’de köprünün sağlamlığını kanıtlamak  için üstünden 21 tane fil geçirmişler. Köprünün baş mimarı Roebling’in bacağı 1869’da köprüyle bir ferotun arasında kalmış, doktora gittiğinde kesmeyi önermişler reddetmiş ve 1 ay sonra da tetanozdan ölmüş. Yerine oğlu geçmiş ama şansı onun da iyi gitmemiş ve yapım sırasında daldığı sırada basınçtan etkilenip yatalak olmuş. Ama aile de en az şanssızlıkları kadar inatçı da çıkmış, aynı aileden başka bir Roebling köprünün yapımını bitirmiş.

  Brooklyn Köprüsü

  Brooklyn Köprüsü

  Köprünün uzunluğu 1825 metre, genişliği 26 metre yüksekliği ise 84.3 metreymiş. Çok soğuk günlerde kabloların genleşmesi sonucu köprü 9 cm kadar yükseliyormuş.

  Brooklyn Köprüsü

  Brooklyn Köprüsü

  Brooklyn Köprüsünde ben

  Brooklyn Köprüsünde ben…

  Amerikalı ünlü şair Walt Whitman araç yolundan 5.5 metre yükseklikteki bu yolun manzarası için şöyle demiş: “Ruhumun aldığı en iyi, en faydalı ilaç”…

  New York sokaklarında bol bol bu arabalara rastlayabilirsiniz. Bir bunlardan, bir de 1 dolara soğuk su satanlar ile tur otobüslerine bilet satanların tacizlerinden bir süre sonra sıkılıyorsunuz.

  The Halal Guys

  The Halal Guys

  Aslında 7 günlük ulaşım için pass bilet aldım ama pek kullanamadım. Trafik tek kelimeyle berbat, İstanbul trafiğine bin basar. O yüzden otobüs deneyimlerim fiyaskoydu, metroya alışamadım bana fazla karanlık ve ruh karartıcı geldi. Adet yerini bulsun diye 2-3 kez New York taksisine bindim, ama en çok bol bol yürüdüm.

  image39

  New York sokakları

  Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ne (American Museum of Natural History) City Pass’ta olduğu için gittim diyebilirim ama ilgisi olanlar ve çocuklu ailelere samimiyetle öneririm. Müze girişinde size seçip, içeride ücretsiz seyredebileceğiniz kısa bir film için de bilet veriyorlar. Bu arada burası dünyanın en büyük doğa tarihi müzesiymiş. 1877 yılında açılmış müze birbirine bağlı 25 binadan oluşuyor. İçinde bir kütüphane, 46 sergi salonu ve araştırma labaratuvarları var.

  image40

  American Museum of Natural History

  Seyretiniz mi bilemem ama baş rolünü Ben Stiller’ın oynadığı Müzede Bir Gece (Night At The Museum) filmi burada çekilmiş.

  image41

  American Museum of Natural History

  Yılda 5 milyon ziyaretçisi olan bu müze dünyadaki en büyük müzelerden biriymiş. Müze içinde  32 milyonun üzerinde parça sergileniyormuş. Bu arada Müze Central Park’ın karşısında.

  image42

  American Museum of Natural History

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ve Central Park… Keşmekeşin, yoğun trafiğin, kalabalık şehrin ortasında serbestçe girebileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz, banklarda ya da çimenlerde oturup kafanızı dinleyeceğiniz, kitap okuyup sessizliğin tadını çıkarabileceğiniz cennetten bir parça sanki. Kıskandım doğrusu…

  image43

  Central Park

  Manhattan bölgesinde yer alan bu parkta yürüyüş yaparken yapay göllere, at binilen yollara ve otuzdan fazla köprüye rastlayabilirsiniz. Yürüyüş yapılan patikaların toplam uzunluğu 109 kilometreymiş. Park ise 3.41 km2 lik bir alanı kaplıyormuş.

  image44

  Central Park

  Bütün yıl açık olan bu parka yıllık ortalama 37.5 milyon kişi geliyormuş. Bir zamanlar bataklık olan bu alanı böyle bir parka çevirmek 10 yıl sürmüş ve 3000 işçi çalışmış. İçinde 25.000 ağaç varmış. Ayrıca 1997 yılının Ağustos ayında en kalabalık seyircili konser rekoru burada kırılmış. Country şarkıcısı Garth Brooks 980.000 kişiye bedava konser vermiş.

  image45

  Central Park

  İsterseniz kayık kiralayabilir ve gezebilirsiniz. İçinde çocuklarınızı götürebileceğiniz küçük bir hayvanat bahçesi, dönmedolap ve 21 tane oyun parkı var. Ayrıca hotdog ya da dondurma alabileceğiniz büfe tarzı yerler de var.

  image46

  Central Park

  Burası Consevatory Water… Burada Mart ve Kasım ayları arasında her Cumartesi model tekne yarışmaları düzenleniyormuş.

  image47

  Consevatory Water – Central Park

  Kuş sesleri ve size sürpriz yapan sincaplar eşliğinde yürüyüşler yapabileceğiz patika yollar, karşınıza çıkan güzel manzaralar da bonus. Ne diyeyim keşke daha çok vaktim olsa gezecek o kadar çok yerim, planım olmasa da doya doya gezebilseydim her yerini…

  image48

  Central Park

  image49

  Bow Bridge – Central Park

  Central Park biraz bana Londra’daki Hyde Park’ı anımsattı. Kıskanmakta haklıyım değil mi?

  image50

  Central Park

  Strawberry Fields, en fazla ziyaretçi çeken yerlerden biriymiş ve bu civarda yaşamış olan John Lennon’ın anısına yapılmış.

  image51

  Central Park

  Alice Harikalar Diyarında, Cheshire Kedisi, Şapkacı ve Fındıkfaresi gibi dostlarıyla bu bronz heykelle ölümsüzleştirilmiş.

  image52

  Central Park

  Bunlar da müze dükkanında rast geldiğim güzel çini objelerimiz.

  image53

  Central Park Museum

  Daha önce de paylaşımlarımı okuyanlar bilirler yemek fotoları fazla paylaşmıyorum ve bunun 2-3 nedeni var. Çok iştahlıyım yemek görünce foto aklıma bile gelmiyor hemen başlıyor da olabilirim ama işin aslı tek başına gezerken uzun yemeklere para ve vakit harcamayı tercih etmiyorum.

  image54

  Kaburga yemeğim…

  Seyahatimin öncesinden beri hayalini kurduğum ve çok ama çok istediğim şeyi nihayet burada yaptım: Bir müzikale gittim! Zorlu PSM’deki bütün müzikallere  hemen hemen hiç kaçırmadan gittim ama bu bambaşkaydı. Bilet için internet fiyatları çok pahalıydı. Times Square’deki bilet ofisindeki fiyat bir nebze daha ucuzdu ama ben bir gün öncesinden tiyatroya gidip yerinden aldım, hem de çok daha ucuza! Hatta gösterimden 1-2 saat öncesi gidip daha da ucuza bilet bulabiliyormuşsunuz. Ben gece dışarıya çıkmadığım için matinaya ancak bir kez gidebildim.

  image55

  Chicago Müzikali

  Broadway’de ara sokaklarda birçok tiyatro binası var ve onlarca çeşit de tiyatro ve müzikal. İnternetten eleştirileri, yorumları okuyarak karar verebilirsiniz.

  image56

  Broadway ara sokaklar

  Benim tercihim Chicago’ydu. Broadway’de 20 yıldan beri oynayarak en uzun süre devam eden müzikal unvanını taşıyor, hem de bol ödüllüymüş. Ben de bayıldım. Danslar, şarkılar, her şey harikaydı…

  image57

  Chicago Müzikali

  Salon ve sahne bu kadardı, bir de balkonu var. Ben balkonda en önde seyrettim. Sahnedekiler oyun sonrası hatıra resmi çeken seyirciler…

  image58

  Chicago Müzikali

  Burası SOHO’da bir dondurmacı. Siz malzemenizi seçiyorsunuz, onlar gözünüzün önünde yapıyorlar, yummy, yummy…

  image59

  SOHO dondurmacı

  Bu foto dondurmaseverlere gelsin.

  image60

  SOHO dondurmacı

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Dünyanın en etkileyici modern sanat kolleksiyonlardan birine sahip olan bu müzenin binası bence içinden daha etkileyici.

  image61

  Solomon R. Guggenheim Museum

  Modern Sanattan hoşlanıyorsanız kaçırmayın derim, gezmesi kolay ve eserler ilginç.

  image62

  Solomon R. Guggenheim Museum

  Müzede rastladığım bir Türk sanatçının İstanbul fotoğrafı

  image63

  Solomon R. Guggenheim Museum

  Otelime yakın olduğu için City Pass aldığımda ilk gittiğim yer aslında burasıydı. Rockefeller Binası 19 binadan oluşan 89.000 m2 yer kaplayan bir yapı kompleksi. 1928 yılında Columbia Universitesi arsayı Rockefeller Grubuna satmış. Ama meşhur olan 30 Rockefeller Center 70 katlı , 266 metre yüksekliğinde olan gökdelen. New York Kenti Koruma Komisyonu 1985 yılında burayı oy birliği ile kentin sembollerinden biri olarak ilan etmiş.

  image64

  Rockefeller Binası

  Yaz aylarında kafe olarak kullanılan bu alan kışları buz pateni pistine çevriliyormuş. 200 tane bayrak direği binanın çevresini süslüyor. Ulusal bayramlarda ve milli günlerde Amerika bayrakları oluyormuş ama normalde Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin ve eyaletlerin bayrakları sergileniyor. New York’un  ikonik dev noel ağacı da 1931’den beri burada ziyaret ediliyor.

  image65

  Rockefeller Binası civarı

  Burası Art Deco tasarımcısı Raymond Hood liderliğindeki seçkin mimar ekibinin eseri. Otuzdan fazla sanatçının eserlerini fuayede, bahçelerde ve cephelerde görebiliyoruz.

  image66

  Rockefeller Binası

  67. ve 68. Katlarda Observation Deck’e giriyorsunuz ama asıl manzara, New York’u 360 dereceyle seyredeceğiniz yer 70. Kat. Burası 1933’den beri halka açıkmış.

  image67

  Top of The Rock Observation Deck

  image68

  Top of the Rock’dan New York ve müthiş Central Park manzarası.

  image69

  Bu manzaraya da Empire State Building hakim…

  Burası 365 gün saat sabah 8’den gece yarısına kadar açık. Gece manzarasının da süper olduğuna eminim.

  Eğer Observation Deck’e merdivenle çıkayım derseniz 1215 basamakmış ama benim tavsiyem 42 saniyede asansörle çıkmanız.

  image70

  Top of the Rock’dan manzara

  İşte içinden çıkılmaz New York trafiği ve  Times Square’e çok yakın M&M World.

  image71

  M&M World

  Tam bir çikolata bağımlısı olarak M&M’e uğramadan olmazdı. Bu renkli düğme şeklindeki küçük şekerler o kadar da masum değiller sadece 0.91 gram ağırlığındalar ama 4.7 kaloriler. “Elinizde değil ağzınızda erir” sloganıyla 1941’den beri piyasada olan bu şekerlerin orjinali çikolata dolgulu olanıymış ve her gün ABD’de 400 milyondan fazla M&M (Mars&Murrie) üretiliyormuş.

  image72

  M&M World

  Yine New York trafiği ve nerdeyse ilk defa bu şehirde gördüğüm trafik kural ihlalleri. Bu arada Hershey’s mağazasına uğramadan asla olmazdı.

  image73

  New York sokakları

  Times Square belki de New York’un en popüler yeri. Broadway’le 7. Caddenin birleştiği nokta. Eski adı Longacre Meydanı olan Times Meydanı’nın adı, 1904 yılında New York Times gazetesinin yayımcısı işlerini buradaki gökdelenlerden birinde yürütmeye başlayınca değiştirilmiş.

  image74

  Times Square

  image75

  Times Square

  image76

  Times Square

  Times Square’deki meşhur kırmızı merdivenler ve hemen arkasındaki Coca Cola reklamı. Bu merdivenlerin yanları ve altı TKTS olarak kullanılıyor yani Broadway oyunlarına bilet alabileceğiniz bilet gişeleri. 30 yıldan fazladır hizmet veren bu gişelerde 51 milyondan fazla bilet satılmış.

  image77

  Times Square

  image78

  Times Square’de ben…

  Eğer ben dijital veya neon ışıklarıyla ilan vereceğim diyorsanız yıllık 1.1 ila 4 milyon dolar arası bir para ödemek gerekiyormuş. İlk elektrikli ilan 1904 yılında buraya yerleştirilmiş.

  image79

  Times Square

  Akşamüstü buraya masalar ve sandalyeler yerleştiriliyor. Times Square’de 40 tiyatro binası ve 50 tane de büyük boyutlu ilan tabelası varmış.

  image80

  Times Square

  image81

  Times Square

  Bu bina ise 31 Aralık akşamı saat 12’de meşhur topun düştüğü yer. İlk top 31 Aralık 1907 yılında düşürülmüş.

  image82

  Times Square

  image83

  Times Square

  image84

  Times Square

  image85

  Times Square

  image86

  Times Square

  image87

  Times Square

  image88

  Times Square

  image89

  Times Square

  image90

  Times Square

  Bu ise interactive bir billboard. Ekranın önünde duran kalabalıktan bir çift ya da birini seçiyor ve kalp içine alıyorlar “Love” yazısı ile birlikte.

  image91

  Times Square

  image92

  Times Square

  image93

  Times Square

  image94

  Times Square

  image95

  Times Square

  image96

  Times Square

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Metropolitan Sanat Müzesi (The MET) dünyanın en büyük ve önemli müzelerinden biri. Central Park’ın yanında olan bu müzenin dışı da, içi de çok etkileyici.

  image97

  Metropolitan Museum of Art

  Avrupadakilerle boy ölçüşebilecek bir sanat kurumu oluşturmak isteyen bir grup sanatçı ve hayırsever tarafından 1870 yılında kurulmuş. Bugünkü yerine 1880 yılında taşınan müzede her kıtadan koleksiyon varmış. ­

  image98

  Metropolitan Museum of Art

  Amerika’nın en çok ziyaret edilen müzesi olan MET’de sadece heykel ya da tablolar yok; porselenlerden müzik aletlerine, kostümlerden silahlara kadar insanlık tarihini anlatan birçok galeri var.  ­

  image99

  Metropolitan Museum of Art

  Müzede iki milyondan fazla sanat eseri varmış. Klasik sanat, eski Mısır sanatı, Avrupa başyapıtları, Amerikan sanatı, modern sanat, Asya, Afrika, Bizans, İslam ve Avustralya eserleri farklı bölümlerde sergileniyor. Girişte aldığım müze planına göre hareket ederek, ilgimi çeken bölümleri gezdim, diğer bölümlere ise sadece göz attım.

  image100

  Metropolitan Museum of Art

  Mısır Sanat Bölümünde arka planda Dendur Tapınağı’nı görüyorsunuz. Bu üç odalı tapınağı yaptıran Roma İmparatoru Augustus’muş. Burayı gezerken aklıma Berlin Müzesi’nde bütün görkemiyle sergilenen Bergama Zeus Tapınağı geldi.

  image101

  Metropolitan Museum of Art

  image102

  New York’daki meşhur 5. Cadde’de bulunan Simit Sarayı…

  Gitmedim ama sizin için araştırdım. Simitli kahvaltı tabağı 12.95 dolar, kaşarlı simit ise 4.25 dolarmış.

  Hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden biri New York Halk Kütüphanesi. 1911 yılında açılmış, New York Beaux Arts mimarisinin başyapıtıymış. Yedi milyon ciltten fazla kitabın bulunduğu 140 km uzunluğundaki raflardan istediğiniz kitabı yüzden fazla görevliden biri gelişmiş bir bilgisayar sistemi aracılığı ile 10 dakikada getiriyormuş.

  image103

  New York Public Library

  Amerika’nın ikinci, dünyanın dördüncü en büyük halk kütüphanesini belki Sex and the City filminden hatırlayanlar olur. Carrie Bradshaw’un damat Mr. Big’in düğüne gelmemesiyle fiyasko olan düğün sahnesi burada çekilmişti.

  image104

  New York Public Library

  1911’de açıldığı gün 50.000 kişi ziyaret etmiş burayı.

  image105

  New York Public Library- Okuma Odası

  Yapımı 16 yıl süren bu kütüphane, o dönemde mermerden yapılmış en büyük binaymış.

  image106

  New York Public Library

  Kütüphane, Bağımsızlık Bildirgesi’nin orijinal kopyası dahil birçok değerli el yazısı esere de ev sahipliği yapıyormuş. Harita bölümünde ise 431.000 harita ve 16.000 atlas varmış. Bunun dışında, 28 ülkeden 10.000 süreli yayının bulunduğu bir başka salon da var.

  image107

  New York Public Library

  Arkada 1930 yılında yapılmış 77 katlı, Art Deco tarzındaki Chrysler Building binasını görüyorsunuz. Şirketin kurucusu Walter P. Chrysler’ın isteği doğrultusunda yapılmış binanın kule külahı bir araba radyatör ızgarasına benzetilmiş. Araba meraklıları için Chrysler arabalarının sergilendiği bir lobisi varmış.

  image108

  New York sokakları…

  image109

  New York sokakları…

  1871 yılında yapılmış olan Grand Central gar binası ihtiyacı karşılamadığından yıkılmış, yerini 1913 yılında Grand Central Terminal almış. Beaux Arts bina o günden beri kentin simgelerinden biri olmuş. Tren yolları ve platform sayıları itibarıyla dünyanın en büyük tren garına her gün 750.000 den fazla kişinin yolu düşüyormuş. Bu arada ilgilenenlere duyurulur, başka restoranların yanı sıra garla birlikte kapılarını açan ve hergün 30 çeşitten fazla istiridye yemeği servis eden meşhur bir Oyster Bar var. Günde tahmini 10.000 kişi yolculuk değil de, sadece öğle yemeği yemek için buraya geliyormuş.

  image110

  Grand Central Terminal

  Katolik Kilisesi bu arazinin mezarlık olarak düzenlenmesini istemiş ancak başpiskopos bir katedral yapılmasına karar vermiş. Dış  duvar beyaz mermerden yapılmış. Kule külahları 101 metre yükseliğindeymiş.

  image111

  St. Patrick Cathedral

  New York’taki en güzel gotik yapılardan biri ve ABD’deki en büyük katolik kathedrali olan bu bina 1878 yılında tamamlanmış. 2.500 kişilik olan bu kathedral 5. Cadde’de.

  image112

  St. Patrick Cathedral

  5. Cadde’de yer alan parlak küp şeklindeki Apple mağazası 24 saat hizmet veriyormuş. Son modelleri incelemek ve test etmek, en son güncellemeleri indirmek ve hem uzmanlara hem de sıradan kullanıcılara hitap eden çeşitli seminerlere katılmak isteyen Mac meraklılarının mekanı burası…

  image113

  Apple

  image114

  New York sokakları

  Bu da kadınların gözde markası Michael Korse’un merkez binası

  image115

  Michael Korse’un merkez binası

  İşte bu da Flatiron Building…

  1902 yılında tasarlanan gökdelenin eski adı binanın sahibi olan inşaat şirketinden dolayı Fuller Building’miş. Zamanın en yüksek yapısı olan Flatiron Building, inşaat sırasında çelik iskele kullanılanılan ilk binalardan olup, gökdelenler çağını başlatmış. Bina üçgen şekli nedeniyle Flatiron (Flat iron – ütü) diye adlandırılmıştır.

   

  image116

  Flatiron Building

  102 katlı Empire State Building New York’taki en yüksek 5. bina. Mart 1930’da yapımına başlanan bina, 1931’de faaliyete geçmiş. 1931 ile 1972 yılları arasında dünyanın en yüksek binasıymış. Başlangıçta yüksek kira bedelleri yüzünden yeterince rağbet görmeyen yapı, Empty State Building olarak da anılıyormuş. Binayı iflastan gözlem terasları kurtarmış.

  image117

  Empire State Building

  Binanın 86. katındaki gözlem terasından Manhattan’a kuşbakışı bakabilirsiniz. 381 metre yüksekliğindeki 102. kat terasına da çıkış var. Binanın kolay ve hızlı bir şekilde inşa edilmesi için mümkün olduğunca prefabrik malzeme kullanılmış. Bir haftada ortalama 4 kat tamamlanmış. 200’den fazla çelik ve beton kazık, 365.000 ton ağırlığındaki bu binaya destek oluyormuş.

  image118

  Empire State Building

  City Pass size hem gündüz hem de akşam saatlerinde olmak üzere bu binaya iki kere çıkış hakkı veriyor. Girişler gerçekten çok kalabalık ve uzun kuyruklar var, bir de ben hava karardıktan sonra pek dışarıya çıkmadım. O yüzden de, saatimi ayarlayıp tek çıkışta hem aydınlıkta şehir görüntüsünü, hem de gün batımı manzarasını yakalamaya çalıştım.

  image119

  Empire State Building

  image120

  Empire State Building

  Empire State aynı zamanda doğal bir paratonermiş. Binaya yılda yaklaşık 100 kez yıldırım düşüyormuş ve kötü havalarda teraslar kapatılıyormuş. Yapımında 3.400 işçinin çalıştığı, 257.211 m2 alana oturan binanın 6.600 penceresi ve 73 asansörü varmış.

  Binanın ilk temizliği 6 ay sürmüş.

  image121

  Empire State Building

  İsterseniz kulaklık alıp, manzarayla ilgili detaylı bilgiler dinleyebiliyorsunuz. Koşucular her yıl lobiden 86. kata 1576 basamağı koşarak tırmanıyormuş. Rekor 9 dakika 13 saniyeymiş ama ben 45 saniyede çıkabilen asansörü tercih ettim tabii ki. Otuzdan fazla kişi kendini buradan atarak intihar etmiş, arkamda gördüğünüz metal kafesler, 1947’de üç hafta içinde yaşanan beş intihar girişiminden sonra takılmış.

  Yılda 4 milyon ziyaretçisi olan Empire State Building, özel günlerde farklı renklerle ışıklandırılıyormuş. Sevgililer Günü’nde kırmız renge bürünen binada o güne özel bir yarışma düzenleniyormuş ve kazanan 14 çift burada evleniyormuş.

  image122

  Empire State Building

  Elbette 1933 ve 2005’de burada çekilen King Kong’un en heyecanlı sahnesini ve Sleepless in Seattle filminin romantik buluşma sahnelerini anmadan geçmek olmaz.

  image123

  Empire State Building

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  1929 yılında açılan bu müze genişletilmiş ve 2004 yılında kapılarını tekrar açmış. New York’un en çok ziyaret edilen müzesi olmayabilir ama adını çok duyduğum bu müzeyi büyük bir zevkle uzun saatler boyu gezdim, doyamadım.

  image124

  MOMA – Museum of Modern Art

  Müzede modern ve çağdaş sanattan örnekler var: Mimari çizimler, tablolar, heykeller, fotoğraflar, baskılar, resimli kitaplar, filmler, elektronik medya, film afişleri, posterler ….

  image125

  Birinci kattaki heykel bahçesi.

  Andy Warhol tarafından 1962 yılında üretilen bu sanat eserleri, popüler kültür temasına dayandığı için Amerika’da Pop Art sanatına öncelik etmiş. Çorba konserveleri çeşitlerinin resmedildiği 32 tuvalden oluşuyor.

  image126

  Andy Warhol – Campbell’s Soup Cans

  Pop Art’ın başka bir örneği yine Andy Warhol’dan The Marilyn Diptych. İlk defa  gerçek Andy Warhol eserleri görmek beni çok heyecanlandırdı.

  image127

  Andy Warhol – The Marilyn Diptych

  Aslında Amerika’daki çoğu müzenin resmi bir giriş ücreti yok, 25 dolar gibi bir bağış yapıyorsunuz;  ama kötü kötü bakışlar beni rahatsız etmez diyorsanız bedava da girebilirsiniz.

  image128

  MOMA – Museum of Modern Art

  Francis Bacon, Paul Cezanne, Picasso, Marc Chagall, Salvador Dali, Frida Kahlo, Matisse, Gauguin, Jackson Pollock, Monet, Van Gogh, Henri Rousseau…….

  image129

  MOMA – Museum of Modern Art

  image130

  MOMA – Museum of Modern Art – Yoko Ono

  Yoko Ono’nun, One Woman Show isimli geçici bir sergisi vardı, beni aşar ama sizi bilemem.

  image131

  MOMA – Museum of Modern Art – Yoko Ono

  Macy’s NYC 1857’de küçük bir dükkan iken dünyanın en büyük perakende mağazasına dönüşmüş. Günde yaklaşık 4 milyon parça satışa sunuluyormuş ve ortalama 20.000 kişi alışveriş yapıyormuş. İçinde her zevke hitap eden fiyat seçenekleriyle her kesimden müşteriye uygun ürünler var.

   

  image132

  Macy’s NYC

  image133

  New York sokakları…

  image134

  New York sokakları…

  image135

  New York sokakları…

  Burası Washington Square Park. Bir zamanlar burası bataklıkmış ama sonra halk mezarlığına dönüştürülmüş. 1819 yılına kadar da halka açık idamların infazı için kullanılmış. Nihayetinde, 1871 yılında park yapılmış.

  image136

  Washington Square Park – Greenwich Village

  Bu mermer zafer takı George Washington’ın başkan seçilmesinin 100. yıldönümü şerefine yerleştirilmiş.

  image137

  Washington Square’daki Zafer Takı

  Greenwich Village’de dolaşmak çok zevkliydi. Gökdelenlerden uzak büyüleyici sıra evler, avlular, ağaçlar, küçük dükkanlar, kafeler ile yazarların ve oyuncuların yaşamak için tercih ettiği bir semtmiş. Tabii yine, Sex and the City’i unutmamak lazım.

  image138

  Greenwich Village

  image139

  Greenwich Village

  image140

  Greenwich Village

  SOHO eski bir sanayi bölgesiymiş ve 1960’larda yıkımın eşiğindeyken kurtarılmış. Daha sonra boş binalara sanatçılar taşınmış. Ardından da galeriler, kafeler ve şık butikler açılmaya başlamış.

  image141

  SOHO

  image142

  SOHO

  Chinatown (Çin Mahallesi) öyle çok güzel veya pek de değişik değildi bence. Burada yaklaşık 80.000 Çin asıllı Amerikalı yaşıyormuş. Ama Çin mutfağı seviyorsanız çok çeşitli seçenekler var, şiddetle tavsiye edilir.

  image143

  Chinatown

  image144

  Chinatown

  New York’taki son 3 günü kızkardeşim ve ailesiyle geçirdim ve gece çıkma fırsatı buldum.

  image145

  Chinatown

  Chinatown ve Little Italy komşular, hatta neredeyse iç içe geçmişler.

  image146

  Little Italy

  image147

  Little Italy

  image148

  Little Italy

  image149

  Little Italy

  image150

  Little Italy – Cannoli

  Little Italy’de yediğimiz yemek sonrası nefis bir İtalyan tatlısı denedik: Kanole (Cannoli)

  image151

  Little Italy – Cannoli

  Cannoli’nin kökeni Sicilyaymış. Yummy yummy, olsa da yine yesek….

  image152

  Little Italy – Cannoli

  New York sokaklarında dolaşırken çektiğim birkaç kare daha…

  image153

  New York sokakları

  image154

  New York sokakları

  image155

  New York sokakları

  image156

  New York sokakları

  image157

  New York sokakları

  image158

  New York sokakları

  image159

  New York sokakları

  image160

  New York’da bir yemek keyfi daha…

  Burası New Yorktaki son durağım, Boston’a kızkardeşimle arabayla dönerken Bronx’daki Botonik Bahçesiydi.Amerika’ya gitmeden çok önce araştırmalarım sırasında burada Frida Kahlo sergisi olduğunu biliyordum ve dileğim gerçek oldu.

  image161

  New York Botanical Garden

  Botanical Garden’ın hemen yanında Bronx Hayvanat Bahçesi var.Bronx ve Harlem’den arabayla geçtik, görme fırsatım oldu.Tek başına bu bölgede dolaşmak çok da güvenilir gelmedi bana ama….

  image162

  New York Botanical Garden

  image163

  Botanical Garden

  image164

  Botanical Garden

  image165

  Botanical Garden

  Botanical Garden ana binadaki müzede Frida Kahlo ve kocası Diago Rivera’nın eserlerinin olduğu bir sergi gezdik, daha sonra yine bahçe içinde Meksika’da yaşadığı ev ‘Casa Azul’un canlandırıldığı bir bölüm vardı.

  image166

  Botanical Garden

  image167

  Botanical Garden

  Küçük bir trenle Botanik Bahçesi içine gezinti yaptık yol boyunca bilgiler verildi.

  image168

  Botanical Garden

  Ve New York’a veda zamanı, bir daha gelmek istermeyim evet, tekrar gitmek istediğim yerler, tekrar ziyaret etmek istediğim müzeler, keşfetmek istediğim bir sürü yer bu şehirde.Tekrar başladığım yer Boston’dayım.Ertesi gün akşam İstanbul yolcusuyum…

  Son 2 yazım Boston ve çevresi olacak.

  image169

  New York’a veda

  Amerika’nın Doğu Yakası’nda yaptığım tatilin planına ve diğer şehirlere ait gezi yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

  Dilek Hamutçu Baykal 

  NEW YORK OTELLERİ

  NEW YORK OTELLERİ

  NEW YORK ŞEHRİNDE NEREDE KALINIR?

  New York şehrinde konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5 6

 • manhattan’da türk hoteli var. şimdi adını unuttum. 5.cadde’de . şiddetle tavsiye ederim. çok merkezi.

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu