"Şimdi değilse, ne zaman?"

Uzaklarda bambaşka bir dünya…

  Bir Japonya seyahatinin ardından…

  Uzak Doğu’da bir ada-ülke Japonya, yani hiçbir ülkeyle kara sınırı yok. Özellikle teknoloji alanındaki başarılarıyla dünyadaki sayılı gelişmiş devletlerden biri halinde günümüzde. Japonlar gelenekleriyle, kültürleriyle, inançlarıyla ve karakterleriyle bambaşka bir toplum. Bu farklılıklar bu ülkeye seyahati keşiflerle dolu bir serüven haline getiriyor.

  İşte bu enteresan Uzak Doğu ülkesinde 12 günlük bir serüveni yaşayan Somay Baykan izlenimlerini bencetatil.com için yazdı.

  Somay Baykan çok değerli bir aile dostumuz ve benim can arkadaşımın babası. Kendisi 72 yaşında emekli bir mimar. Turkiye’nin hemen hemen tüm şehirlerini gezmiş ve dünyada yaklaşık 40 kadar ülke ve 150 kadar şehri görebilme fırsatı bulmuş. Sevgili eşi ile gittiği Japonya seyahatinin ardından bize içinde çok enteresan bilgiler bulacağınız bu yazıyı yazdı ve bencetatil.com okurlarıyla paylaştı.

  Kendisine çok ama çoook teşekkür ediyor ve diyoruz ki:

  Orada bambaşka bir dünya var uzakta… Tanımak ister misiniz?

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  Japonya’ya bir bakış – Somay Baykan’ın kaleminden…

  Japonya’yı bir kaç kelime ile özetleyin derseniz, ilk aklıma gelen kelimeler DÜZEN, DAKİKLİK, ALÇAK GÖNÜLLÜLÜK ve DOĞAYA SAYGI olur.

  Japonya’nın nüfusu 130 milyon civarındadır. Adaların toplam yüzölçümü ise 377.835 km2. Ülkenin büyük bir bölümünün de iskan edilemeyecek kadar dağlık olduğu düşünülürse kilometrekareye düşen nüfus adedi Türkiye’nin 4-5 katı kadar. Buna rağmen Japon evleri düşey olarak yükseltilmemiş olup, küçük alanlara oturtulmuş ve genellikle üç veya dört katlı olarak inşa edilmişlerdir. Evlerin içi bizim eski Osmanlı evlerinde olduğu gibi tamamen boş bir hacımdan ibaret olup odaların zemini ‘Tatami’ denilen hasır yer halıları ile kaplanmıştır. Bir tatami 91X182 cm. ebadındadır. Tatamiler yan yana gelerek odanın zemini kaplarlar. Japon evlerinde  oda ebatları 4 tatami, 6 tatami gibi sözcüklerle belirlenir. Tatamiler siyah overloklarla birbirine bağlanır. Bu overlokların üzerine basmak veya oturmak ayıp sayılır. Evlerde yere oturulduğundan bir orta masası dışında pek mobilya yoktur. Küçücük bahçeler inanılmaz güzelliktedir. Japon insanı, kendi düzenini tabiat verilerine uydurarak kendine mütevazi bir yaşam tarzı seçmiştir.

   Bir Japon bahçesi

  Bir Japon bahçesi

  Yaşama alanlarının kısıtlı oluşu Japonları ciddi bir düzen içinde yaşamaya zorlamıştır. Örneğin, otolarını küçük alanlarda park etmek zorunda olan Japonlar müthiş bir hünerle onları ip gibi yan yana dizerler. Aralarındaki mesafe aynıdır. Aykırı park edilmiş bir tek araba görmeniz mümkün değildir. Japonya’da düzen ve karşısındaki insana saygı bir bütün halinde her yerde gözünüze çarpar.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Dakik olmak da Japonların başka bir özelliğidir. Örneğin meşhur ‘şinkasen’ hızlı trenleri istasyonlarda sadece 3 dakika durur. Bu süre içinde trene hızla binmeniz gerekir. Aksi halde tren kapılarını kapatarak hareket eder. Şinkasen’de ancak el bagajı almanız mümkündür. Çünkü trene bagaj yükleyecek zaman yoktur. Bavullarınızı özel bir kargo şirketi ile gideceğiniz yere göndermeniz gerekir. Peronda bineceğiniz vagonun numarası işaretlenmiştir. Bu yüzden peronda koşturmanıza gerek kalmamıştır.

  Japonya’da sadelik hem mimaride hem de giyimde göze çarpar. Özellikle yaşlı insanlar, kadın veya erkek, sade bir gömlek ve pantolon giyerler. Buna karşın gençlerde abartılı ve çok renkli bir giyim gözlemledim. Özellikle genç kızların makyaj ve ayakkabıları buralarda hiç göremeyeceğiniz bir şekilde renkli ve abartılı… Kadınlarda göze çarpan diğer bir özellik de, güneşli havalarda sokakta mutlaka geniş kenarlı bir şapka ve uzun eldivenle dolaşmaları. Japon kadını için teninin beyaz renkli olması vazgeçilmez bir tutku imiş. Beyaz ten onun şehirli ve asil olduğunun, tarlada çalışan, yanık tenli, kaba cahil bir köylü olmadığının göstergesiymiş. Bu sebepten geyşalar beyaz tenle yetinmeyip yüzlerini beyaz bir boya ile daha da beyazlatırlar. Bu makyajın diğer bir anlamı da misafirine karşı duygularını gizlemekmiş.

  Geysa makyajı

  Geyşa makyajı

  Japonların resmi dini Şintoizm’dir. ‘Şin’ tanrılar, ‘to’ ise yol demekmiş. Böylece ‘şinto’ ‘Tanrıların yolu’ anlamını taşıyor. Tanrılar deyince 5-10 tane tanrı zannetmeyin; Japonya’da 8 milyon tanrı varmış. Tabiattaki her şey tanrı sayılıyor. Deniz, nehir, toprak, ağaç, gök gürlemesi, yağmur, fırtına hepsi birer tanrı. Bu sebepten Japon insanı tabiata büyük bir değer veriyor ve hediyeler vererek bu milyonlarca tanrının gönlünü hoş etmeye uğraşıyor.

  Çocukların koruyucusu tanrı heykelleri

  Çocukların koruyucusu tanrı heykelleri

  Osaka’da bir Şinto tapınağı

  Osaka’da bir Şinto tapınağı

  Osaka'da Shitonei şinto tapınağı

  Osaka’da Shitonei şinto tapınağı

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Japon selamı karşısındakinin önünde eğilme şeklinde. Yolda, dükkanda, otelde, lokantada herkes birbirine eğilerek selam veriyor. Buna ‘ojigi’ diyorlar.  Günaydın derken, hoşçakal derken, teşekkür ederken , özür dilerken hep ojigi selamı uygulanıyor.

  Japonların diğer bir tutkusu da temizlik. Geleneksel otellerde ve tüm Japon lokantalarında içeri girerken ayakkabılar antrede çıkarılıp verilen terlikler giyiliyor. Çok şaşırdığım bir husus da 25 kişilik bir grup halinde girdiğimiz lokantada çıkarken ayakkabılarımızın doğru olarak önümüze getirilmesi oldu. Bir numara verilmediği halde o hizmetli bunu nasıl başardı hala anlamış değilim. Ayrıca birçok Japon sokakta ağız maskesi takarak dolaşıyor. Su, meşrubat ve sandviç satan büfelerde aynı zamanda ağız maskesi de satılıyor. Sokaklar, otel önleri, köşe başları meşrubat alabileceğiniz otomatik makinalarla dolu. Japonya da susuz kalma olasılığınız hemen hemen yok gibi. Her yer bu makinalarla dolu.

  Japonlar mahremiyete çok düşkün. Lokantalar küçük küçük odacıklara bölünmüş. Lokantaya girdiğinizde grubunuzun büyüklüğüne göre sizi  uygun bir odacığa götürüyorlar. Bu odacık bazı lokantalarda tamamen kapalı, bazılarında ise açık ofislerde olduğu gibi alçak bölmelerle birbirinden ayrılmış durumda. Bu yemek odasında, ortada bizim yer masalarına benzeyen alçak uzun bir masa ve etrafında ya oturulacak sedirler veya ayakları olmayan koltuklar var. Oturduğunuz masanın etrafında boydan boya uzanan bir oyuk var. Japonlar oturduklarında ayaklarını altlarına alıyorlar. Biz ise bunu beceremediğimizden ayaklarımızı bu oyuğun içine sokuyoruz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5 6 7

 • Ali

  Valla bende gitmeyi ççok isitoyrum açıkçası

  • Dilek

   Gerçekten enteresan bir dünya, imkan bulunca gidip görmek lazım…

 • Mistik

  Paylaşım İçin Teşekkürler!

  • Dilek

   Beğenmenize sevindik, iyi günler :)

 • Füsun Erdoğanlar Bengisu

  Somay Bey,

  meslektaşınız olarak bu güzel gezi yazınızı keyifle okudum. Elinize emeğinize sağlık…

  Füsun Erdoğanlar Bengisu

 • Sercan Çepni

  Çok güzel yerlermiş gerçekten.

  • Dilek

   Teşekkürler, öyle görünüyor gerçekten de…

 • Gezgin Anne

  Japonya gezisi yapmak için araştırma yaparken yazınıza denk geldim ve bir çırpıda okudum. Baharda gitmeyi düşünüyoruz tabii bizimki çocukla bir seyahat olacağı için daha planlı olmak gerekiyor. Verdiğiniz bilgiler ve resimler çok güzel. Birkaç resmi linkinizi vererek bloğumda paylaşmak isterim izninizle.
  Sevgiler, Deniz

  • Dilek

   Sevgili Deniz Hanım,
   Yazı ve fotoğrafların sahibi Somay Bey’e de danıştık. Referans verdiğiniz ve link eklediğiniz sürece bizim için bir mahsuru olmadığı gibi bilhassa mutluluk duyarız. Bu arada bu sayede sizin güzel sitenizden de haberdar olduk, artık biz de gitmediğimiz yerler için sizi de takip ederiz.
   Sevgiler…

 • ahmet ışıklar

  Somay Kardeşim, Japonyayı o kadar güzel ve renkli anlattın ki gitmeme gerek kalmadı. Gözlerinden öpüyorum.

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu