"Şimdi değilse, ne zaman?"

Tax free alışveriş

  Vergi iadesi (Tax refund) nasıl alınır…

  Tax free alışveriş nedir…

  “Tax Free / Tax Refund” tatilci için bir mutluluk kaynağıdır. Yurtdışında yaptığınız alışveriş miktarına göre bir para iadesi alırsınız ve o aldığınız tutar 20 Euro bile olsa içinizde bir mutluluk oluşturur.

  Vergi iade hizmeti veren aracı kuruluşlardan birisi “Global Blue”

  Vergi iadesi için yapılması gerekenler nelerdir, ne kadar iade alınır?

  Öncelikle ne kadar iade alınabileceği her ülkede farklılık gösterebilir. Ayrıca aldığınız ürünlerdeki KDV oranı da tabii ki iade tutarını etkilemektedir. Genellikle elektronik ürünlerde yüksek olan KDV, giyim vs. tarzı ürünlerde daha düşük olabilmektedir. Ortalama olarak ürünlerin etiket fiyatlarının %10 u mertebesinde iade alınabilmektedir. Tabii satın alınan her ürün için iade almak mümkün değil. Örneğin hizmet ile alakalı harcamalar (Otel konaklaması, ulaşım giderleri gibi) ile yemek yiyecek ve içecek gibi harcamalar için Tax Refund alınamıyor.
  Vergi iadesi alabilmek için satın aldığınız ürünlerin ödemesini yaparken Tax Free’den yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bu durumda mağaza görevlisi Tax Free Formu hazırlar. Bazen ev adresinize kadar doldurtuyorlar, bazen sadece fatura tutarı ve iade tutarını doldurup kalanını size bırakıyorlar. Bu arada her mağazada bu olay olmayabiliyor, olanlarda genelde kapı girişlerinde Global Blue vs.  gibi Tax Free hizmetleri veren şirketlerin etiketleri oluyor. Etiket yok ise alışveriş öncesi görevlilere sorulabilir olup olmadığı. Bir de bazı mağazalarda bir minimum tutar belirlenmiş olabiliyor. Yani ancak bir seferde mesela 80 Euro ve üzeri alışveriş yaparsanız Tax Free formu doldurtuyorlar. Tatiliniz süresince bu formları biriktiriyorsunuz ve en son, ülkeden ayrılacağınız yerde (genellikle havaalanında yani) Tax Free noktalarından vergi iadenizi alıyorsunuz.

  Genellikle büyük/zincir mağazalardan yapılan alışverişlerde verilen fatura şeklinde “Tax Free” formu ve yine beraber verilen posta zarfı.

  Standart “Tax Free” formu

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Havaalanlarında yapılması gerekenleri kendi tecrübelerimize dayanarak anlatacak olursak şöyle sıralayabiliriz.

  Öncelikle aldığınız ürünlerin check-in sırasında vereceğiniz bavulda veya el bagajınızda olmasına göre yapılacak işlemler farklılaşıyor. Eğer ürünleri check-in sırasında vereceğiniz bagaja koyduysanız, genellikle check-in e gitmeden direkt olarak gümrük kontrol ofisine gitmeniz gerekiyor. Orada bavulunuz gümrük polisleri tarafından açılıyor ve hepsini ülkeden gerçekten çıkarıyor musunuz diye faturalar ile ürünler karşılaştırılıyor. Memurlar kontrolü bitirdiklerinde Tax Free formlarını onaylıyorlar ve ardından bavulunuz ile beraber sizi ayrı bir check-in noktasına götürüyorlar. O noktada check-in yaptırıp ardından pasaport kontrolden geçerek çıkış yapmalı ve tax free ofisinin yerini bulmalısınız. Tax free ofisinde onaylanmış olan formlarınız kısaca inceleniyor ve eğer isim, adres veya imza gibi eksikler var ise doldurmanız konusunda uyarılıyorsunuz. Son olarak vergi iadesini nakit mi yoksa kredi kartınıza ödenecek şekilde mi istediğiniz soruluyor. Biz hep nakit olarak istedik bugüne kadar. Ve eğer siz de nakit olarak tercih ederseniz hemen tarafınıza ödeme yapılıyor.

  Şimdi gelelim diğer duruma yani ürünlerin el bagajınızda olması durumuna, ki biz hep bu şekilde yaptık. Bu durumda normal şekilde check-in işlemlerinizi yapıyorsunuz. Ardından bu sefer pasaport kontrolünden sonraki gümrük ofisini bulmanız gerekiyor. Burada polisler gerçekten ürünlerin yanınızda olup olmadığını soruyor ve bazen göstermenizi isteyebiliyorlar. Biz hep evet yanımızda dedik ve kimi zaman hiç bakmadan tax free formlarını onayladılar, kimi zaman açtırıp baktılar. Bu konuda riske girmemek en doğrusu, yani bütün ürünleri gerçekten yanınızda taşımak. Bir ufak not ekleyelim buraya. Sadece birkaç kez farklı uygulamalara da rastladık. Mesela Almanya Düsseldorf Havaalanı’nda el bagajımızdaki ürünler için pasaport kontrolden sonra değil de önce gümrük kontrol noktasına gitmemiz ve onay almamız gerekti. Bir de yine Almanya’nın Leipzig şehrinde aynı şekilde check-in öncesinde gümrük kontuarına (Zoll) gidilip, formların onaylatılması gerekiyordu. Onaylı formlar da karşısındaki vergi iade kontuarından hemen nakite çevrilebiliyordu.  Bunların dışında gittiğimiz yerlerde hep gümrük kontrol, pasaporttan sonra idi. Zaten mantıken de pasaporttan sonra olması gerekir. Yoksa pasaporttan geçmemiş olduğunuz için kontrol ettikleri ürünleri tekrar ülke içine sokabilirsiniz.

  Uygulamaların şehir, ülke veya havaalanı bazında değişebilme ihtimalleri yüzünden bence yapılacak en doğru hareket önce bir danışma noktası (Information Desk) bulup, o havaalanında gümrük ve vergi iadesi işlemlerinin check-in öncesinde mi, sonrasında mı olduğunu sorup öğrenmek ve işi şansa bırakmamak olacaktır.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3

 • ERIC fINANCE

  Evet ise bugüne kadar sizinle nasil iletisim kuracagimiz konusunda her hangi bir nedenle bir krediye ihtiyaciniz var mi? ericfinancee@gmail.com vaya ericfinancee@outlook.com

 • asya

  merhaba, 2adet iphone alsam ikisinin de vergi iadesini alabilir miyim? bir de ambalajını açsam vergi iadesi olur mu? (alınca telefonu kontrol etmek için ambalajı açmak istiyorum da )

 • samuel etoo

  Gelecek ay Tiflis’e gidip oradan kendim ve yakınlarım için 5 adet iphone 7 almayı düşünüyorum. Benim sorum acaba bunların hepsi için tax free iadesi alıp alamayacağım? Bir de bu zamana kadar giriş çıkışlarda hiç kontrol durumuna rast gelmedim, kontrol nasıl oluyor?

 • christian roberts philip

  Bir epresario olduğunu / a? Pl herhangi bir mali mısınız karışıklık veya kendi iş başlatmak için para gerekir? Ya da faturalarınızı ödemek ya da iyi bir iş başlatmak için? Eğer bir düşük kredi puanı ve finans kuruluşları ve yerel bankalar ya da diğer kapitałowe işten ödünç zor var? Yapmanız gereken tek şey benim e-posta yoluyla yönetimi ile temas: chrisward118@outlook.com

  KREDİ başvurusu (wypełnić ve dönüş)

  Adı _ yığını
  SON ADI _
  aNOS ______________________________
  SEX _______________________________
  POCZTOWY kod _
  Pais __________________________
  DEVLET… ____________________________
  CIUDAD _____________________________
  Cep telefonu numarası ___
  _ İŞGAL
  Miesięcznie giriş _
  tutar NEEDED___
  Kredi _ amacı
  Kredi _ süresi
  _ E-posta

  Biz acil Cevabınızı bekliyor.

  Saygılarımızla,

  Christian Philip S. Roberts

 • BARIS AHMET

  30 dakika içinde% 2 hızlı ve acil krediler bugün olsun. e-posta yoluyla daha fazla bilgi için bizimle irtibata: olsonfinancialgroup@outlook.com

 • Sinem

  Merhabalar,
  Benim bir arkadaşım İngiltereye gidecek 1 haftalığına ve kendisine iphone aldırmak istiyorum. 2 sorum var.
  1. Bir haftalığına iş için gidecek, yani toplantılara katılacak . İş için olması tax free ye engel yaratır mı?
  2. Kendi kredi kartımı versem, alımı benim kartım ile yapıp tax free formunu kendi adına doldursa sıkıntı çıkar mı?
  Şimdiden teşekkürler.

 • Semih Savtak

  Merhaba,
  Kuzenim şu anda eğitim için Amsterdam’da bana hafta sonu Media Markt’tan 699 Euro fiyat ile kredi kartı kullanarak Samsung S7 alacak. Sizden ricam mağazadan itibaren neler yapması gerektiğini sıralayabilir misiniz. Kendisi bu konulardan çok çekiniyor ve hiç yapmamış. Bir de telefonun fiyatı içinde 121 Euro vergi olduğu bilgisi var. Bu rakamın tamamını nakit olarak alabilir mi? Ayrıca eğer Amsterdam havaalanında daha önce tecrübeniz var ise bu işlemi nerede ve hangi aşamada yapması gerekiyor? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Semih Savtak

   Kimseden yanıt gelmedi. Ben kendi kendime yanıtlayıp yaşadığımız tecrübeyi aktarayım. İlk olarak Samsung telefonlarda region sim lock olduğu için Türkiye de çalışmama sorunu var. Kutunun üzerinde zaten ”European Sim Only” uyarısı var. Bu durum tüm Avrupa Birliği ülkelerindeki satış noktalarında aynıymış.Bunu kaldırmak için alındığı Avrupa ülkesine ait mağazadan 5 euroluk bir ön ödemeli hat kartı takıp Media Markt satıcısının telefonuna arama yapılıp 5 dk minimum görüşme yapma sağlandı ve böylece bu kilit kalkmış oldu. Satıcıya alırken tax free den faydalanacağı belirtilmesi gerekiyor. Daha sonra orada global blue tax free formu dolduruldu. Amsterdam havaalanında yetkililer bizi pasaport kontrolü öncesinde bulunan bir tax frree refund noktasına yönlendirdi. Burada sadece bir personel çalışmakta olduğu için uzunca bir kuyruk vardı ve burada bekleme süresi ile beraber tam 25 dakika işlem sürdü. Burada iki seçenek soruldu ya kredi kartına 75 Euro iade ya da 3.5 Euro kesinti ile nakit anında iade. Biz nakiti tercih ettik ve paramızı aldık. O sırada ürün, tax free formları ve fatura yanınızda olmalı. Faturanın aslı orada kalıyor o yüzden önceden bir fotokopisini alın. Ayrıca yukarıda sorumda olduğu gibi %21 karşılığı olan 121.30 Euro geri ödenmiyor. Global Blue firması aradaki farkı hizmet bedeli olarak alıyormuş. Aracı koymadan kendin Türkiye’ye dönüp yazışmalarla halledersen sanırım tamamı geri ödeniyormuş ama bu işin uzun sürmesi veya farklı riskleri olabilir. Ben bu yola girmeyi düşünmem. Umarım bu açıklamalar merak edenlere bir fikir verir.

   • Mustafa Kutsal

    ben fotokopisini almadım telefonla alakalı bi problem yaşasam ne olacak ?

 • Yunus

  Merhabalar;

  Viyanadan saturn mağazasından telefon almayı düşünüyorum ve 1 nisanda Türkiyeye geri dönerken vergi iadesi alıcam.Ancak 4 Nisanda viyana üzerinden çek cumhuriyetine tekrar dönücem bir sorun olur mu?Vergi iadesi pasaporta işleniyor mu pasaport kontrolündeki polisler bir sorun çıkartır mı buna?

 • Erkan

  Merhaba,
  Babam Irak’ta çalışıyor. Türkiye’ye izne geldi. Mediamarkt’tan laptop ve fotoğraf makinesi aldık. Bize herhangi bir form doldurtmadılar. Kendileri ödeme miktarının yazılı olduğu Global Blue’ya ait fiş benzeri bir kağıt doldurup verdiler. Bu fiş form ile aynı mıdır? Bir de belgeyi damgalattıktan sonra ofisten iade almayıp bir sonraki izne gelişinde iadeyi direk Mediamarkt’tan alabilir mi(kesintinin olmaması için)? Türkiye’deki mağazalardan iade ile ilgili bir bilgi bulamadım. Eğer mümkünse bu iade için belirli bir süre var mıdır? 3’er aylık periyotlarla izne gelebiliyor çünkü kendisi .

 • kübra

  havaalaninda global blue ya girmeden pass kontrolunden gectim iademi alamadim posta ile yollayacagim formumu fakat arkada clearing number yazan yere ne yazacagimi anlayamadim. yardimci olur musunuz?

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu