"Şimdi değilse, ne zaman?"

Tax free alışveriş

  Vergi iadesi (Tax refund) nasıl alınır…

  Tax free alışveriş nedir…

  “Tax Free / Tax Refund” tatilci için bir mutluluk kaynağıdır. Yurtdışında yaptığınız alışveriş miktarına göre bir para iadesi alırsınız ve o aldığınız tutar 20 Euro bile olsa içinizde bir mutluluk oluşturur.

  Vergi iade hizmeti veren aracı kuruluşlardan birisi “Global Blue”

  Vergi iadesi için yapılması gerekenler nelerdir, ne kadar iade alınır?

  Öncelikle ne kadar iade alınabileceği her ülkede farklılık gösterebilir. Ayrıca aldığınız ürünlerdeki KDV oranı da tabii ki iade tutarını etkilemektedir. Genellikle elektronik ürünlerde yüksek olan KDV, giyim vs. tarzı ürünlerde daha düşük olabilmektedir. Ortalama olarak ürünlerin etiket fiyatlarının %10 u mertebesinde iade alınabilmektedir. Tabii satın alınan her ürün için iade almak mümkün değil. Örneğin hizmet ile alakalı harcamalar (Otel konaklaması, ulaşım giderleri gibi) ile yemek yiyecek ve içecek gibi harcamalar için Tax Refund alınamıyor.
  Vergi iadesi alabilmek için satın aldığınız ürünlerin ödemesini yaparken Tax Free’den yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bu durumda mağaza görevlisi Tax Free Formu hazırlar. Bazen ev adresinize kadar doldurtuyorlar, bazen sadece fatura tutarı ve iade tutarını doldurup kalanını size bırakıyorlar. Bu arada her mağazada bu olay olmayabiliyor, olanlarda genelde kapı girişlerinde Global Blue vs.  gibi Tax Free hizmetleri veren şirketlerin etiketleri oluyor. Etiket yok ise alışveriş öncesi görevlilere sorulabilir olup olmadığı. Bir de bazı mağazalarda bir minimum tutar belirlenmiş olabiliyor. Yani ancak bir seferde mesela 80 Euro ve üzeri alışveriş yaparsanız Tax Free formu doldurtuyorlar. Tatiliniz süresince bu formları biriktiriyorsunuz ve en son, ülkeden ayrılacağınız yerde (genellikle havaalanında yani) Tax Free noktalarından vergi iadenizi alıyorsunuz.

  Genellikle büyük/zincir mağazalardan yapılan alışverişlerde verilen fatura şeklinde “Tax Free” formu ve yine beraber verilen posta zarfı.

  Standart “Tax Free” formu

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3

 • Ahmet

  Almanya’dan bir telefon aldım. Ancak ab üyesi olmayan isviçrenin basel havaalanından Türkiyeye dönecem. Nasıl bir yol izlemem gerekir.

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Hatırladığım kadarıyla Euroairport’ta Tax Free işlemi yapmadığım için kişisel bir tecrübem yok.

   http://www.euroairport.com/en/passengers/shops-services/various.html

   Yukarıda linki bulunan Euroairport internet sayfasında Global Blue’nun tüm ülkelerden alınmış formları ile işlem yapıldığı yazılmış.

   Bu havaalanında Fransız ve İsviçre olmak üzere iki ayrı bölge var biliyorsunuz. Belki Fransız tarafındaki gümrükten onaylatıp, linkte yeri tarif edilen ofisten de iade alabilirsiniz.

   Sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum, information deskten veya önce Tax Refund ofisine giderseniz oradan bilgi vereceklerini tahmin ediyorum.

   Kolay gelsin diyeyim…

 • Semih

  Merhabalar, Türkiye’ye gitmek üzere, Polonyadan aldığım bir ürünün taxfree sini budapeşte havaalanında alabilir miyim?

  • Merhaba Semih Bey,

   Kural olarak AB dışına çıkış yaptığınız noktada gümrük onayı almanız gerekiyor. Dolayısıyla Macaristan’dan çıkış yaparken gümrük onayı alacaksınız. Bazen iade ofisleri sadece o ülkeden alınan ürünler ile alakalı geri ödeme yapabiliyor. O durumda yani havaalanında iade alamazsanız, Türkiye’ye döndüğünüzde gümrük onaylı formları ve faturaları size verilen zarf ile aracı firmanın adresine posta ile göndermeniz gerekiyor. 30-45 gün gibi bir sürede belirttiğiniz kredi kartı veya banka hesabınıza iadeyi yapıyorlar.

   Umarım problemsiz bir şekilde alabilirsiniz iadenizi.

   İyi günler dilerim…

 • Abdullah göl

  Merhabalar,
  3500 TL civarında kdv oranı %18 olan bir cep telefonu aldım ve yurt dışına çıkmak için havalimanına gittim.
  Sorum şu:3500 TL nin %18i 630 TL ederken 630 TL yerine neden 415 TL aldık.Daha doğrusu neden net olarak %18i alamıyoruz.
  Şayet bir komisyon varsa bu oran çok değilmi?
  35OO TL için ne kadar para iadesi alınabiliyor (vergi oranı %18) ?

  • Merhaba Abdullah Bey,

   Öncelikle hesap konusunda sanıyorum bir hata var. Eğer ürün fiyatı %18 KDV dahil 3500 TL ise bu ürünün KDV siz fiyatı yaklaşık 2966 TL ve KDV tutarı 534 TL oluyor, 630 TL değil.

   Neden toplam KDV tutarı geri alınamıyor, çünkü Global Blue, Premiere Tax Free gibi aracılık yapan firmalar özel kuruluşlar ve bu işten para kazanıyorlar. Dolayısıyla komisyon tutarlarını kendileri belirliyorlar.

   Ne kadar iade alınabileceğinin kesin bir hesabı mevcut değil. Her aracı firmanın kendi belirlediği bir iade tutarı hesap tablosu var. Belki alışveriş mağazasında görmüşsünüzdür, kasiyer defter şeklinde bir hesap tablosu açıyor ve oradan sizin yaptığınız alışveriş tutarının hizasında yazan iade tutarını forma işliyor.

   Aslında sanıyorum bu firmaları kullanmadan da iade almak ve hatta tüm tutarı almak mümkün ama oldukça zahmetli olduğu için pek tercih edilmiyor.

   Örnek olarak Almanya ile ilgili prosedürler aşağıdaki Alman Gümrük Dairesi’nin resmi sayfasında anlatılıyor.

   http://www.zoll.de/EN/Private-individuals/Travel/Leaving-Germany/Tax-free-shopping/tax-free-shopping.html

   İyi günler dilerim…

   • Yağız Ceylan

    Merhabalar,

    Aslında yaptığınız alışverişin sonunda ne kadar tax free alabileceğinizi hesaplayabiliyorsunuz. Global Blue’nun sitesinde tax free calculator mevcut. Oradan alışveriş yaptığınız ülkeyi ve aldığınız ürünün fiyatını girdikten sonra size alacağınız refund miktarını gösteriyor.

    Umarım yararlı olur.

    Saygılarımla

 • Yuliya

  Merhaba,

  T.C. yanında Bulgaristan vatandaşlığım da var; Bulgaristan pasaportumla İspanya’ya gideceğim. Türkiye’ye dönüşte yine de tax free alabilir miyim?

  • Merhaba,

   Ne yazık ki normalde Bulgaristan pasaportunuz ile Avrupa Birliği dahilinde Tax Free uygulamasından yararlanamazsınız. Eğer ikametiniz Türkiye ise sanıyorum o durumda olabiliyor ama tam prosedürü ne yazık ki bilmiyorum. Yani Avrupa Birliği dışında ikamet ettiğinizi hangi belge ile ispat edebiliyorsunuz bilemiyorum,alışveriş sırasında veya gümrükte…

   Kendi tecrübenizi dönüşünüzde buradan paylaşabilirseniz sevinirim.

   İyi günler dilerim…

 • Ayse

  Berlin’den aldığım ayakkabı için Havaalanında customs office’e gittim ama damga basmadı adam :( çünkü çantama koymuş ve bavulumu vermiştim.. Bana Ankara’da Alman Konsolosluğu’ndan halledebileceğimi söyledi ama hiç inanmadım. Böyle bir uygulama var mıdır?

  • Merhaba Ayşe Hanım,
   Bildiğimiz kadarı ile böyle bir uygulama yok ama yine de Alman Konsolosluğuna sorun isterseniz. Aksi bir bilgi öğrenirseniz, bizimle de paylaşırsanız seviniriz…

 • yılmaz

  merhabalar arkadaşlar ben yurt dışında eğitim gördüm ve bir kaç aya dönücem gördüğüm eğitimin vergilerini alabilirmiyim

  • Ne yazık ki burada anlatılan Tax Free sistemi sadece dönüşte kullanılmak üzere satın alınan ürünler ile ilgili. Hizmet giderlerine (Eğitim, araç kiralama, otel konaklama vs.) ait verginin bu sistem ile geri alınabilmesi mümkün değil.

 • N.T

  İspanya’dan dönüşte Hard Rack Cafe den aldığım ürünler için tax free formu hazırlattım.Madrid Havaalanında önce hazırlanan formu tax free noktasında kaşeletip daha sonra polis kontrol noktasından geçince tax free ofisinde işlem yaptırdım 19.20 € olarak form düzenlenmiş olmasına rağmen 16.50€ ödeme yapıldı. 2.7€ luk bir kesinti yapılarak keş ödeme yaptılar. Aynı şey bir başka arkadaşımada oldu bu kesintinin sebebi hakkında bilginiz varmı ?? Biz anlayamadık

  • Merhaba,

   Tax Free aracı kuruluşlarından Global Blue firmasının sayfasında şöyle bir bilgi var:

   How do I get cash at the airport?

   Go to a Refund Office displaying the Global Blue logo. Present your export validated, completed Tax Free Forms, shop receipts and your passport to receive your refund in cash or to your credit card. Please observe that at some Refund Offices a cash handling fee per “Form” will be charged should you require an Immediate Refund in cash.

   Kısaca, nakit geri ödeme seçeneği tercih edilirse bazı ödeme noktalarında form başına bir kesinti olabilir diyor. Açıkçası ben nakit ödeme aldığımda da hep formda belirtilen tutar kadar iade aldığımı düşünüyorum. Belki gerçekten tüm noktalarda bu tür bir kesinti yapılmıyor, size yapılan denk geldi… Tam bilemiyorum…

   İyi günler dilerim…

 • gzd

  Londra da ogrenciyim, 1 ay sorna donecegim.

 • gzd

  Merhaba, 4 ayligina ingilizce kursu icin geldim, 6 aylik ogrenci vizem var. Aldigim urunlerin tax free sini ogrenci vizem olmasina ragmen alabilir miyim?
  Tesekkurler

  • Merhaba,

   Normal şartlarda burada anlatılan Tax Free olayı sadece Turistik amaçla yapılan ziyaretlerde geçerli bir sistem. Fakat ben kontrol tam olarak ne şekilde yapılıyor bilemiyorum. Yani bir çok defa Gümrük kontrolünde pasaporta bakmadan belgelere kaşe vuruluyor. Aynı şekilde iade ofislerinde de pek bir kontrol yok gibi geliyor bana. Dolayısıyla çıkış yapacağınız tarihten önceki 3 aylık sürede satın alacağınız ürünler ile ilgili tax free formu alarak şansınızı denemenizi tavsiye ederim.

   İyi günler dilerim…

 • Mustafa Dedeci

  Merhabalar.

  Oncelikle ozur dilemek istiyorum belkide soracagim sorunun cevabi yorumlarin icersinde mevcuttur fakat o kadar cok yorum var ki bir turlu bulamadim aradigim cevabi.

  Sorum su: Almanyadan bir arkadasim icin Telefon alacagim fakat baska bir arkadasim araciligiyla Tr’ye gonderecegim benim dolduracagim tax free formunu baska bir arkadasim Tr’ye girerken kullanip indirimden yararlanabilir mi?

  TSK.

  • Merhaba,

   Hiç önemli değil, ben de bilemiyorum var mıdır yok mudur benzer bir soru :)

   Telefonu alırken verecekleri Tax Free formunu doldurmak için bazen satıcı sizden pasaportunuzu istiyor ve kendisi pasaport numarasını, adınızı vs. dolduruyor. Bu durumda havaalanında gümrük kontrolünde veya vergi iade ofisinde formdaki isim ile çıkış yapan yolcunun pasaportunun aynı olması gerektiğinden sorun olabilir.

   Kısaca mümkünse formu arkadaşınız adına doldurtmaya çalışın.Gerçi pek çok kez satıcı sadece iade tutarını yazıp kendi imzasını atıyor ve formun kalanını sizin doldurmanız için size veriyor. Ve bu durumda siz de kolaylıkla arkadaşınız adına doldurabilirsiniz.

   Umarım sorunsuz şekilde iade alabilirsiniz…

 • rehber

  merhabalar benim de başıma sanırım bir iş geldi:) kardeşim amsterdama 1haftalık geziye gitti. bana da dun acil telefon ihtiyacı çıktı. merak ettiğim şu. ben Amsterdam applestore un internet sitesinden kardeşim adına alsam. kardeşim o mağazadan teslim alsa olur mu? tabii benim kredi kartım kardeşimde olmayacak bu durumda taxfree yaptıramazmı?

  • Merhaba,

   Tax free formunun, kardeşiniz adına doldurulmuş olması gerekir ki ödeme sizin kart ile oluncamuhtemelen problem olabilir diye düşünüyorum. Bir de internet üzerinden alınca tax free formu verilmeyebilir. En temizi kardeşinizin orada kendi kredi kartı ile alması olacaktır diye tahmin ediyorum.

   İyi günler dilerim…

 • yeloko

  Merhaba, çok detaylı ve güzel bir yazı olmuş gerçekten..
  Londra Gatwick Havalima’nında geçen sene 3 kere tax free işlemi yaptım hepsi başarılı oldu:) Valizleri verip güvenlik kontrolünden geçtikten sonra yapılıyor ve görevli hiç bir eşyaya bakmadan yalandan soruyor “aldıklarınızı ülkenize götürüyor musunuz?” diye, o kadar. Alışveriş yaptığınız mağaza havalimanında var ise en son olarak ordan da tax free formu istenebiliyormuş en gidişimde öğrendim.

  • Merhaba,

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Ayrıca deneyiminizi paylaştığınız için de tekrar teşekkürler. Dediğiniz gibi, bir çok havaalanında gümrük görevlisi pek incelemiyor ürünleri, sadece yanınızda mı diye soruyor.

   İyi günler dilerim…

 • seval

  merhaba,
  almanyada dil kursuna gidecegim 3 ay. kurstan tax free faturasi alabilirmiyim

  • Merhaba,

   Ne yazık ki hizmet tarzı harcamalar için tax free kullanmak mümkün değil. (Dil kursu, otel konaklaması v.b.)

   Başarılar dilerim dil kursunda…

 • vlknguc

  Merhaba,
  Almanyadan NOte 4 almak istiyorum fiyatıda 635 Euro.Kabaca bana herşeyi ile ne kadara gelmiş oluyor?(indirimler dahil)Birde almanyada kredi kartına taksit imkanı varmı?
  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Tam tutarı ne yazık ki bilemem ama tahminen 565 Euro civarı olacaktır size maliyet. Üzerine bir de 115 TL civarı kayıt ücreti ödenecek onu da unutmayın.

   MediaMarkt ve Saturn’de sadece American Express ve kendi EC kredi kartları kabul ediliyordu ben en son alışveriş yaptığımda. Bizdeki Visa veya Mastercard kredi kartları ile alışveriş yapabilseniz bile taksit olayı olabileceğini zannetmiyorum.

 • Fabien Lefepre

  merhaba bir konu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim ırak vatandaşı bir arkadaşım diyarbakır türkiyede yapılması için takribi 41,0000 usd değerinde bir gıda makinası siparişi verdi bu bedelin içerisinde kdv de dahil bu gün şans eseri bunun geri alınabileceğini öğrendik interneti biraz kurcaladık lakin hiç birşey anlamadık acaba ödeyeceğimiz kdv yi almak için tam olarak ne yapmamız lazım bunun satıcıya herhangibir zararı varmı ve satıcının bize bizim satıcıya beyan etmemiz gereken herhangibir evrak varmı şimdiden teşekkür ederim iyi günler

  • Merhaba ,

   Ne yazık ki bu tip bir vergi iadesi ile ilgili tecrübem mevcut değil. Yazıda anlatılan turistik ziyaretlerde gerçekleştirilen alışverişlerin KDV sinin iade alınması konusu.

   Sizin durumunuz ihracat ile ilgili, satın alma yapılacak üreticinin ihracat belgesi var ise KDV den muaf olarak işlemin yapılabileceğini tahmin ediyorum.

   http://www.jtr.org.tr/Tr/docs/pdf/mevzuat/9-KDV_%20Mevzuat.pdf

   Konuyla ilgili bilgi yukarıdaki linkte mevcut. Elbetteki satıcıya herhangi bir zararı olmayacaktır. Ayrıntılar için sanıyorum bir mali müşavir ile görüşmek daha doğru olacaktır.

 • Barış

  Merhaba,

  Almaya’da TAX Free işlemini çıkış yaparken gerçekleştirdim ve kredi kartıma ücretin yatıralacağını ileterek kartımı makinada çektiler. Ancak Almanya’dan geleli 2 ay geçmesine rağmen hala ödeme yapılmadı. Verdikleri kağıt elimde duruyor ne yapabilirim?

  • Merhaba,

   Benim benzer bir tecrübemde kredi kartıma ödeme yapılması yanlış hatırlamıyorsam 70-80 takvim günü kadar sürmüştü. Dolayısıyla halen işlemleriniz devam ediyor olabilir. Fakat yine de aracılık yapan şirketin mail adresine yazabilirsiniz bence. Çoğunlukla geri dönüş oluyor.

   Eğer aracı firma Global Blue ise aşağıda işleminizin durumunu öğrenebileceğiniz bir link mevcut. Ayrıca telefon numaraları da var…

   https://secure.globalblue.com/secure/traveller-services/refundtracker/?_ga=1.195084200.509606417.1425308937

   Bizimle İrtibat
   Bizimle irtibata geçmeniz mi gerekiyor?
   E: taxfree.tr@globalblue.com
   T: +90 212 232 11 21

   • Selcan

    Globalblue olup olmadığını nasıl anlıyabikiri? Ve değilse ne yapmakız gerekir şimdiden teşekkürler

    • Merhaba
     Genellikle verdikleri zarfın veya formların üzerinde hangi firma olduğu yazıyor. Yazmıyor ise veya o tür bir belge elinizde değil ise şirket hangisidir nasıl bulunur ben de bilemiyorum. :)

 • Hyadar

  Merhaba…
  Ben Amerika’da ogrenciyim. Tax free alabilecegim faturalarim var ama aldigim esyalar yanimda degil. Tax free’den yararlanabilirmiyim?

  • Merhaba,

   Sanıyorum ABD’de bu yazıda anlatıldığı şekilde bir vergi iadesi mevcut değil. Eğer varsa bile iade alabilmenin şartlarından birisi gümrükte ürünleri kontrol ettirerek yurt dışına çıkış onayı almak olduğu için ürünler yanınızda olmadan pek mümkün değil bence.

 • Hüseyin ÖZTÜRK

  Merhaba ,
  Acaba yurt dışından aldığımız ürünlerin hepsi için vergi iadesi alabiliyor muyuz? Yani bir adet değil de üç adet cep telefonu alınca hepsinin vergi iadesini alabiliyor muyuz? Veya bir telefon bir elektrikli süpürge aldım, ikisi içinde iade alabilir miyim? Yoksa sadece bir üründe mi yararlanma hakkım var? Teşekkürler

  • Merhaba,

   Herhangi bir sayı kısıtlaması mevcut değil. İstediğiniz sayıda ürün için iade alabilirsiniz.

   Elektronik eşya / saat – takı vb ürünlerin hemen hemen hepsi için eğer satın aldığınız yerin bir TAX Free hizmeti veren firma ile anlaşması var ise iade alabilirsiniz.

   Tabii Türkiye’ye girişte sayı/tutar sınırları var bildiğiniz üzere. Örneğin normalde tek bir cep telefonu hakkı var vs..

 • Gizem

  Merhaba,

  İtalya Bergamo havaalanından dönerken görevlinin gec gelmesi ve cok fazla kuyruk olmasından dolayı tax free belgelerini ne yazık ki onaylatamadık. Bir sonraki yurtdısı seyahatimizde bu urunleri ve tax free belgelerini yanımıza alsak damgalatıp vergi iadesini alabilir miyiz acaba bir bilginiz var mı? Teşekkürler..

  • Merhaba,

   3 ay içerisinde gümrük onayı yaptırarak iadenizi alma şansınız mevcut. Bazen gümrük polisleri alınan ürünleri kontrol etmek isteyebiliyor. Bu tür bir durumda ürünlerin kullanılmamış durumda olması gerekiyor…

 • Ayşegül

  Merhaba;
  Ben şu an Almanyada’dayım ve 7 ay boyunca burada kalacağım alışveriş yaptığım yerlerde tek seferdeki 80 euroyu geçmese de sürekli aynı yerlerden yaptığım alışveriş fişlerini biriktirerek toplu beyan edip tax free fişi doldurmalarını talep edebilir miyim. Primarkta böyle bir uygulama var ancak her yerde geçerli midir? Bir de buradan aldığımız temizlik ürünü yada ev dekorasyon gibi ürünlerde de tax free alabiliyor muyuz? şimdiden teşekkür ederim.

  Sevgiler

  • Merhaba,

   Öncelikle şunu söyleyeyim, aldığınız TAX Free formlarını en geç 3 ay içerisinde gümrükten onaylatmanız yani daha doğrusu 3 ay içerisinde ürünler ile beraber Almanya’dan çıkış yapmanız gerekiyor. Dolayısıyla şu an aldığınız ürünler için 7 ay sonra iade alma şansınız yok.

   Sizin de dediğiniz gibi bazı mağazalarda bu tür uygulama mevcut. Örneğin Galeria Kaufhof veya Karstadt gibi mağazalarda da farklı günlerde yapacağınız alışverişler için tek bir TAX Free formu alabiliyorsunuz.

   Hangi ürünlerden alınabileceği ile ilgili net bilgi yazmak mümkün değil ama genel olarak otel konaklaması gibi hizmet ve ülke içerisinde tüketilen/kullanılan ürünler haricinde (Restaurant harcamaları, araç kiralama vs.) çoğunlukla iade alınabiliyor. Yani Türkiye’deki evinizin dekorasyonu ile ilgili bir sehpa alacaksanız olabilir de Almanya’da ki evinizin boya/badanası için olmaz….

   Son olarak, TAX Free olayı normalde sadece turistik amaçlı veya benzeri kısa süreli ziyaretler alınan ürünleri kapsıyor. Oturma izni vs olan kişilerin TAX Free olayından yararlanma hakkı ancak oturma izin süreleri bitip yaşadıkları ülkeye dönerken olabiliyor bildiğim kadarıyla…

   İyi günler dilerim…

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu