"Şimdi değilse, ne zaman?"

Yeşil pasaport

  Yeşil pasaporta dair bilgiler…

  Öncelikle tatilseverin can dostudur :) Şaka bir yana, yeşil pasaport veya nam-ı diğer hususi pasaport birinci, ikinci ve üçüncü derecedeki kadrolarda görev yapan devlet memurlarının, TBMM üyelerinin ve diğer bazı devlet görevlerinde çalışan veya emekli olmuş vatandaşların alabildiği bir pasaport türüdür. Bu pasaport türünün özelliği normal pasaport sahipleri için vize uygulaması olan bir çok ülkeye vize almadan giriş imkanı sunmasıdır. Özellikle Avrupa’da Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti hariç yeşil pasaport sahibi Türk Vatandaşlarından vize isteyen ülke bulunmamaktadır.

  Yine de güncel vize rejimi bilgileri için bu adresteki listenin tatil planlaması öncesinde incelenmesi tavsiye edilir.

  Hususi/Yeşil Pasaport

  Hususi/Yeşil Pasaport

  Yeşil pasaportunuzu aldıktan sonra bu tür pasaport sahiplerine vize istemeyen tüm ülkelere başka bir formalite ile uğraşmadan gidebilirsiniz. Yine de gittiğiniz ülkede pasaport polislerinin her zaman sizi ülkeye alma veya almama konusunda insiyatif sahibi olduklarını unutmamak gerekir. Yani yeşil pasaport sahibi olsanız da ülke girişinde (Havaalanı vs.) sorulabilecek sorulara doğru ve güvenilir yanıtlar vermelisiniz.

  Bir de bazı ülkelerde giriş sırasında bazı formlar doldurulması istenebiliyor. Veya uçakta da zaman zaman bu tür formlar verilebiliyor.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2

 • Ugur

  Merhabalar yeşil pasaportum ağustosun ilk haftası bitiyor yani bir buçuk aydan az bir süresi kaldı Almanya ya sorunsuz gidip gelebilir miyim pasaportun son gününe kadar

  • Merhaba,

   Sorun çıkma ihtimali daha yüksek diye düşünüyorum. Çıkış yapacağınız tarihten itibaren en az 3 ay daha geçerli pasaport olması şartı var ama bu tür durumlar genelde kontrolü yapan pasaport polisine de bağlı dolayısıyla kesin şöyle olur demek pek mümkün değil…

 • eda basak

  Merhaba. 2017 aralık a kadar geçerli yeşil pasaportum var. Bu sene sigortalı olarak çalıştım ama suan çalışmıyorum. Tekrar babamın sigortasına gecicem. Sizce bu yazın yurt dışına çıkmama engel olur mu? Bir de bu ay mezun oldum üniversiteden. Okuldan ilişiğimi kesmedigim sürece problem olur mu ?

  • Merhaba,

   Bu tür durumlarda genellikle Türkiye’den çıkış ve giriş yaptığınızda sıkıntı olmuyor ama internette arama yapıldığında görülebileceği üzere, sonradan karakola çağrılan ve hakkında işlem yapılan vatandaşlar mevcut…
   İşe başladığınızda veya öğrenciliğiniz sonlandığında pasaportunuzu iade etmeniz bekleniyor….

 • Gizem

  Merhabalar. Benim yeşil pasaportum var ve öğrenciyim eylülde interrail yapmayı planlıyorum kardeşimle birlikte ama ikimizin de yeşil pasaportu var ve anneme görevli memur yaz tatillerinde okulu bıraktılar mı yoksa dondurdular mı öğrencilikleri deva ediyor mu bilemediğimiz için yeşil pasaport yaz aylarında geçerli olmuyor diye bir şeyler söylemiş. Açıkçası bunu ilk defa duydum ve araştırdığımda da bu tarz bir sorun olmamış kimsede ama ben yine de size sormak istiyorum sizce sorun olur mu yurtdışına çıkmamız yaz aylarında ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Oldukça komik olmuş memur arkadaşın söylediği. Elbette böyle bir durum mevcut değil. Mezun olacağınız güne kadar ister yaz ister kış kullanabilirsiniz :)

   Şimdiden eğlenceli bir interrail deneyimi diliyorum sizlere…

 • Erçin

  Hür abi iyi günler geçen ay belçikadan döndüm yaklaşık 10 gün kaldım. Eskişehir-Brüksel uçuşu gerçekleştirdim ilk defa müthiş derecede sorunlar yaşadım soru üstüne soru sordular adresler vs. gibi. en son polis kontrol noktasına geçtik anlaşamadık havalimanında çalışan bir türk geldi o yardımcı oldu teyzemin ev adresleri ve telefon numaralı istendi ve hiçbirini de bilmiyordum açıkcası. polisin daha önce giriş çıkış yaptığım için problem olmayacağını söylemiş mühürü vurdu. Seneye mayıs ayında pasaportumun süresi doluyor ya eylül ayında yada ocakta bordoya geçiş yapıcam son çıkışımda ki problemler baya baya tedirgin etti birde bordo pasaporta geçtiğimde yurtdışı vizeleri almam kolay olur mu? saygılarımla hür abi

  • Merhaba,

   Üzüldüm bu şekilde bir deneyim yaşamış olmana. Senin durumundaki gibi aile ziyareti olunca biraz işkilleniyorlar anladığım kadarıyla.

   Çevremde vize başvurusunda bulunup da alamamış tanıdığım yok açıkçası. Ama nelere dikkat ediyorlar, hangi durumda vermeyebiliyorlar pek bilemiyorum. Bu sürede çalışmaya başlayacaksan burada, tahminimce daha kolay olacaktır alman. İş sahibi olmayıp da yine ziyaret şeklinde vizeye başvurduğunda belki biraz daha zor olabilir.

   Umarım herşey yolunda gider, bir daha böyle tedirgin edici durumlar yaşamazsın…

 • Mrs Nancy

  Eger vize yurtdisina seyahat dört yil gerekir mi?
  seyahat etmek, ögrenci vizesi gerekiyor?

  visaagency040@gmail.com vize ile daha fazla devam etmek: Eger vize gerekiyorsa lütfen bu bizim agencemail araciligiyla artik bize geri almak. Eger nazik nazik simdi bizim e-posta ile iletisime deniz üzerinde seyahat etmek vize ariyordum var now.If Bu e-postayi temas deniz üzerinde seyahat etmek vize ariyordum var week.If vize sadece ikisinin bir dönemde çikacak.

 • Cansu Sezgin

  Merhaba Hür Bey. Bu ayın sonunda staj için 3 aylığına Almanya’ya gideceğim, stajı okul ayarladığı için staj sözleşmem vs. her şeyim hazır. 2021’e kadar geçerli yeşil pasaportum var. Sözleşmede parmak hesabıyla sayınca 92 gün oluyor fakat ben vize almamak için 2 gün erken döneceğim bunu sorun ederler mi? Bi de havaalanından geçerken yukarıda bahsettiğiniz gibi bi sorun yaşamaktan korkuyorum. Sizce sözleşmemi göstermeli miyim? Gösterirsem hani çalışma vizen vs demelerinden korkuyorum ki arkadaşlarım da vizelerini turistik vize olarak aldılar. Göstermezsem de dönüşüm için ve kalacağım süre boyunca nerede konaklayacağıma dair bi şeyler isterler mi? Beni bu konuda aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Cansu Hanım,

   Biliyorsunuz yeşil pasaport aslında turistik geziler için vizesiz giriş hakkı veriyor. Staj da muhtemelen ödeme de alacağınız için çalışma izni alınması gereken bir durum diye düşünüyorum. Yani en doğrusu vize başvurusu yapmanız olurdu.

   Yeşil pasaport ile Almanya’ya herhalde 20-25 defa giriş yaptık ve tahminen 3-4 tanesi haricinde soru bile sorulmadı. Dolayısıyla girişte sorun çıkma ihtimali oldukça az. Ne zaman döneceksiniz, nerede kalacaksınız gibi sorular gelirse sözleşme olayına girmeden turist şeklinde gelmişsiniz gibi cevaplar verirseniz sanki daha doğru olur. Dediğim gibi bizden belge istediklerini hatırlamıyorum ama yanınızda 90 günlük olmasa da bir kaç haftalık booking.com üzerinden yapılmış otel rezervasyonu olsa belki işinize yarayabilir. Bir kaç şehir dolaşacağım, dönüşüm kesin değil falan denilebilir. Elbette sorumluluk sizin :)

   Sonuç olarak durumunuz ile ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değil. Pasaport polisinin insiyatifinde herşey…

   Umarım sorunsuz şekilde giriş çıkış yapabilirsiniz…

 • Mustafa45

  Merhabalar babadan dolayı yeşil pasaportum var üniversite okuyorm hala pasaportumun geçerlilik süresi 22.mart 2017 haziran ayında fıransaya gitmem gerekiyor pasaportumun süresin bitmesine 10ay var emliyet pasaport bölümü 1 yıl pasaport süre geçerliliği olması lazım dedi İstanbul fıransa konsolosluğu aradım. Onlarda son 3 ay kalaya kadar gidebilirsinz dedi internetten okuyorm fıransa geçerlilik süresi 1 yıl yazıyor kalma süresi 3 ay yazıyor. Şuan gitsem sorun sorun olur müzisyenlik yapıyorm. Konsere gitmem gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirm iyi günler

  • Merhaba,

   Herhangi bir sıkıntı olmayacaktır, dönüşünüzde tecrübenizi yazarsanız çok sevinirim…

 • Ayşe

  Merhaba, yazın bir öğrenci projesiyle Çin’e gideceğim ve 1,5 ay kalacağım. Yeşil pasaportum var ve Çin yeşil pasaporta 30 güne kadar vize istemiyor. Kalma süresi sorunumu giriş çıkış yaparak çözmeyi planlıyorum. Bu yolla daha önce sorun yaşayan olmuş mu ya da daha mantıklı bir seçenek var mı, bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba,

   kişisel tecrübem mevcut değil bahsettiğiiz konuda ama giriş çıkış yaparak çözebileceğinizi tahmin etmiyorum. Muhtemelen 180 gün içerisinde 30 gün kalınabilme gibi ek şartlarda mevcuttur. Süre ve amacınıza uygun vizeyi alarak gitmek daha mantıklı olur diye tahmin ediyorum….

   İyi günler dilerim…

 • semih

  Hür bey günaydın.ben ve ailem yeşil pasaport sahibiyiz.temmuz ayının ilk haftasında Almanya’ya gideceğiz.biletimizi dahi 1 ay önceden aldım. AB vizesiz serbest dolaşımı kabul edilirse mevcut yeşil pasaportumla pasaport değişikliği yapmadan gidebilecek miyim?

  • Merhaba,

   Biraz geç bir yanıt oluyor ama düşüncemi yazayım.
   Bahsettiğiniz şekilde bir serbest dolaşım anlaşması olabileceğine ben ilk yapılan açıklama tarihinde de inanmamıştım ki zaten son günlerdeki siyasi gelişmelerde bu şekilde bir anlaşma olmayacağı yönünde.
   Olması durumunda da en azından belirli bir süre, AB standartlarına göre hazırlanmış pasaportlar olmadan elimizdekiler ile gidebileceğimizi tahmin ediyorum…

   Şimdiden iyi yolculuklar…

 • kemalhoca

  Merhaba. Devlet memuruyum ve yeşil pasaportum var, süresi 30 mayısta doluyor, 24-28 mayıs arası Bosna seyahatim var acaba sorun olurmu?

  • mustafa

   schengen ülkeleri dışında sorun olmuyor , schengen ülkelerine 3 ay +kalacağın süre kadar pasaport süren oluyor
   bugün almanyaya gidecektim bu sebeple seyahat edemedim

  • Selamlar,
   Umarım sorunsuz ve güzel bir tatil yapmışsınızdır.
   Tecrübenizi yazabilirseniz çok sevinirim.

   İyi günler…

 • Arnold Layne

  @htavasoglu:disqus @htavasoglu:disqus Babam sayesinde 2012de yeşil pasaport aldım. Süresi 2017ye kadar. Fakat mezun oldum 2015te, öğrenci değilim. Pasaport son tarihine kadar geçerli değil mi?

  • Merhaba,

   Yasa öğrenci hali devam ettiği sürece diyor, dolayısıyla karar sizin. Olması gerektiği gibi iade de edebilirsiniz, kullanıp risk de alabilirsiniz. Google araması yapınca çeşitli davalardan bahsedilen forumlar bulabilirsiniz. Bunlar genellikle SGK’lı hale geçip yani ise başlayıp pasaportunu iade etmeyenler ile ilgili ama yine de öğrencilik de yeşil pasaport için bir şart…

 • Cihan

  Merhaba;

  18 mayısta fransaya 4 gecelik bir tatil için gideceğim yeşil pasaportum 17.02.2017 ye kadar geçerli, bir sorun yaşar mıyım? Cevabınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Dönüş tarihinizden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli bir pasaport isteniyor. Siz ziyadesiyle bu şartı yerine getirmiş oluyorsunuz. Sorun olabilecek bir durum yok yani.

   Güzel bir tatil dilerim…

 • flgc

  Merhaba,

  Yeşil pasaport sahibiyim. 5-12 Nisan tarihleri arasında Barcelona’da bulundum ve şimdi de staj için 1 Temmuz ve 1 Ekim tarihleri arasında(toplam 92 gün) Almanya’ya gideceğim. 180 gün içerisinde 90 gün sınırını aşmış sayılır mıyım? Yani kısacası Almanya için vize almam gerekecek mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Zaten önceki seyahatinizi göz önünde bulundurmasalar bile, yeni gidişinizde 92 gün kalacağınızı yazmışsınız! Sorun çıkma ihtimali yüksek diye düşünüyorum. Ayrıca yeşil pasaport turistik seyahatleri kapsıyor, staj da yapacak olsanız çalışma izni gerekecektir diye tahmin ediyorum. Konsolosluk ile görüşmenizi tavsiye ederim…

   İyi günler dilerim…

 • Cpryl

  Yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken pasaportunuzun son kullanma tarihine dikkat.
  Eğer almanyaya gidecekseniz bu süre en az 3 ay olmalıdır. Diğer ülkeleri bilmiyorum.
  Süre 3 aydan bir gün dahi kısaysa tüm herşey iptal ediliyor. çıkış yapamıyorsunuz, yapsanızda alman gümrüğünde giriş yapamıyorsunuz ve geri gönderiliyorsunuz. Tüm ücretleriniz sizi taşıyan havayoluna ve yer hizmetlerine ödettiriliyor .
  İyi tatiller
  Drcpry

  • Bilgi için teşekkürler…

   Gerçekten bu tür konulara dikkat etmek gerekiyor, öncesinde önlem almak çok daha masrafsız olacaktır…

 • Eren Talaz

  Merhaba hür bey. Ben italyada erasmus ogrencisiyim. 6 aylik multi vizem var ama 2 bucuk ay sonra bir haftaligina turkiyeye gelmem gerekiyor. Bu durumda oturma izni almayanlarin donuste tekrar italya vizesi almasi gerekiyormus. Benim yesil pasaportum var . Erasmusla 2 bucuk aylik bir zaman daha italyada kalmam gerekiyor. Bu durumda vizem gecersiz olsa bile yesil pasaportla kalan 2bucuk ay italyada durabilirmiyim?

  • Merhaba,

   Ne yazık ki bu konuda kişisel bir tecrübem mevcut değil ama multi entry vizenin amacı zaten sizin durumunuzda kullanılması değil mi?

   Bence bulunduğunuz bölgedeki Türk Konsolosluğu ile görüşmeniz uygun olabilir. Onlar belki yardımcı olabilir yetkili yerel makamlar ile görüşüp vs…

 • Atakan Gündüz

  Merhabalar benim sorum şu olacak yeşil pasaport sahibiyim haziran ayında Almanyaya Münihe gideceğim oradan 3 günlüğüne parise geçmek istiyorum trenle uzak olduğu için uçak kullanmayı düşünüyorum Almanya Fransa arası uçakla gidiş dönüşlerde havaalanında sorun yaşarmıyım teşekkürler.

  • Merhaba,

   Hiç bir sorun yaşamazsınız ki zaten herhangi bir pasaport kontrolü olmayacağı için muhtemelen kimse de fark etmeyecek sizin o yolculuğu yaptığınızı :)

   Şimdiden iyi yolculuklar dilerim…

 • ezgi öztürkk

  Merhaba 22 nisanda 3 günlüğüne Belgrad’a gideceğim. Yeşil pasaportumun bitiş süresine 3 ay 3 hafta kalmış oluyor. Gidiş dönüş uçak bileti ve konaklama rezervasyonu mevcut. Sorun olur mu acaba

  • Merhaba,

   Ne yazık ki görmemişim sorunuzu, umarım sorunsuz bir şekilde gidip dönmüşsünüzdür ki zaten problem yaratacak bir durum göremedim ben…

   İyi günler dilerim

  • Dilek Turhan

   selamlar! benim de sizinle çok benzer bir durumum var.seyahatinizde sorun çıktı mı? her yerde farklı bilgiler var o yüzden net bir bilgiye ulaşamadım. bilgi verirseniz çok sevinirim.

 • Niyazi Doğan

  yeşil pasaport sahibiyim. pasaportumun süresinin dolmasına 2,5 ay var. yarın Almanya’ya 5 günlük bir seyahat yapmayı planlıyorum. “geçerlilik süresi 3 aydan azsa sorun yaşarsın” tarzında duyumlar aldım. gerçekten de böyle bir şart var mı? herhangi bir vize başvurusu olsa geçerlilik süresine dikkat ettiklerini biliyorum, ama yeşil pasaportta vize olayı olmadığından son güne kadar kullanılabilmeli diye düşünüyorum. umarım ben doğruyumdur.

  • Cpryl

   Bence hemen pazartesi yeni pasaport için başvur. Yoksa benim gibi havaalanından geri dönmek zorunda kalırsın. İyi tatiller

 • sıla

  Merhabalar,

  Benim 2 Haziran 2017 tarihine kadar geçerli yeşil pasaportum bulunmakta. O tarihte 25 yaşımı doldurduğum için yeşil pasaport hakkım bitiyor. Eylül 2016 ise yani bu yıl İngiltere’ye yükseklisans programı için gidiyorum. Daha pasaportum devam ettiği için okuldan vakit buldukça Avrupa’da gezerim fikrim vardı ama okul Eylül 2017’de sona eriyor. Benim pasaportumu bordoya geçirip öyle öğrenci vizesi mi almam gerekir? yoksa bu haliyle alsam ve yeşil pasaportumu da kullansam haziran ayına yaklaşınca pasaport değiştirip vize uzatmam mı mantıklı olur? Aynı zamanda pasaportunu değiştirip öğrenci vizesi alsan bile yeşili kullanabilirsin diyen de oldu. Sizce hangisi mantıklı? sizi bulduğuma çok sevindim yardımcı olursan çok iyi olur

 • Erçin

  Hür abi iyi günler kolay gelsin, tekrar ben geldim rahatsiz edicem kusura bakma. 29.12.15 de çıkış 05.01.16 da Hollanda’dan Türkiye’ye giriş yaptım. Haftaya belçikaya gidicem 84 gün hakkım var, belçikadan mayıs ayında ingiltere gitmek istiyorum bildiğim kadarıyla vize istiyor. ne gibi işlemler yapmam gerek nereye başvuru yapıcam şartları nedir iki veya üç gün kalıcam yanımda belçika vatandaşı teyzem ve kuzenlerim olacak şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Kusura bakma bir şekilde son haftalardaki yorumlarla ilgili bana hiç bildirim gelmedi dolayısıyla yanıtlamakta oldukça geciktim :(

   İngiltere vizesi için online olarak başvurman gerekiyor ama tahminimce halletmişsindir zaten bu sürede :)

   Umarım güzel geçiyordur Belçika seyahatin…

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu