"Şimdi değilse, ne zaman?"

Yurdışında iletişim

  Yurtdışında en ekonomik internet kullanımı ve telefon görüşmesi

  Internet günümüzde gerçekten bir ihtiyaç ve belki biraz da bağımlılık halini aldı. Kendimden örnek vermek gerekirse, evimde ve işyerimde internet üzerinden birçok işimi yapıyor olmanın yanında, telefon üzerinden bile oldukça yüksek kotalı bir internet bağlantı paketi abonesiyim ve her ay neredeyse sınırına kadar kullanıyorum. Maillerimi kontrol ediyorum, telefonum ile çektiğim resimler otomatik olarak “Bulut” tabanlı bir servise upload ediliyor, online radyo dinliyorum, Digitürk Platformu üzerinden zaman zaman spor müsabakalarını takip ediyorum, sosyal ağlarda paylaşılanlara göz gezdiriyorum, whatsapp ile yazışmalar yapıyorum vs. Dolayısıyla yurtdışında elinin altında internet olmayınca bazı anlarda sudan çıkmış balık misali hissediyor insan kendini. En basitinden birçok telefonda bulunan Google Maps uygulaması ile bir adres aramanız gerektiğinde bile internet bağlantısı ihtiyacı oluyor.

  Ülkemizdeki  havaalanlarının dış hat salonlarında sevgili GSM operatörlerimiz boy boy reklamlar koyuyorlar. ” Yurtdışında internetsiz kalmayın hemen xxxx numarasına sms gönderin 10MB internet için sadece 99TL!!! ödeyin“… Bu tür yazıları görünce gerçekten dalga geçtiklerini düşünüyorum :) Belki farkında olmayanlar olabilir ama 10MB internet sadece bir web sitesinin ana sayfasını açmanızla bile bitebilecek bir miktar demek. Kaldı ki yurtdışında belki maillerinize bakacaksınız belki facebook, four square vs. kullanacaksınız.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Peki ne yapmalı?

  Bence yurtdışında ücretsiz Wifi için Starbucks, McDonald’s vs. aranmaktansa, en kolay ve uygun fiyatlı çözüm her gittiğiniz ülkede hemen bir prepaid (ön ödemeli) sim kart edinmek. Birçok ülkede sadece internet bağlantısı sağlayan “ön ödemeli sim kart”lar satılıyor.

  Bu şekilde, örneğin Almanya’da sadece 12 Euro karşılığında 15 gün kullanımlı ve 1 GB kotalı internet bağlantısı kullanabileceğiniz bir sim kart alabilirsiniz.

  Sim kart kolleksiyonumuzdan bir demet

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Sim kart ile ilgili önemli noktalar:

  1. Seyahat öncesinde gideceğiniz ülkede hizmet veren GSM şirketlerini internet üzerinden öğrenin. Mümkünse en çok abonesi olanı belirleyip internet sitesi üzerinden prepaid kart fiyatlarını vs. bulmaya çalışın. Bu konuda translate.google.com en büyük yardımcınız olabilir.

  Wikipedia sayfalarında ülkelerin GSM şirketleri ile ilgili bilgiler yer almakta. Mesela burada Avrupadaki ülkelere ait GSM operatörlerinin abone sayılarını da içeren bazı bilgiler  var.

  En büyük şirketi bilmekte yarar var çünkü nasıl bizde kapsama alanı sıkıntısı olan GSM var ise, yurtdışında da aynı şey geçerli. Sonra bizim bir kez yaşadığımız gibi hiçbir kapalı alanda ve küçük kasabalarda çekmeyen bir sim karta para vermiş olmayın.

  2. Sim kartı alırken telefonunuza uygun modelde olduğuna emin olun. Şu an bildiğim kadarıyla standart, mikro ve nano şeklinde isimlendirilen farklı boyutta sim kartlar mevcut.

  3. Sim kartı satın aldığınızda aktive olması için bazen belli bir numaraya sms göndermeniz gerekebiliyor. Bu nedenle sim kartı alırken aktive olması için bir işlem yapılmasına gerek olup olmadığını mutlaka sorun. Hatta mümkünse satıcıdan sizin yerinize yapmasını rica edebilirsiniz.

  4. Genellikle havaalanlarında ve merkez tren istasyonlarında yer alan GSM mağazalarında turistlere bu konularda daha yardımcı oluyorlar, aklınızda bulunsun.

  5. İspanya gibi bazı ülkelerde ille o ülkenin vatandaşı olduğunuzu gösterir bir kimlik kartı istiyorlar ve maalesef öyle olduğu zaman sim kart alamıyorsunuz ama çoğu ülkede bu tür bir problem yok. Sadece bazen bir adres bilgisi soruluyor, onda da otel adresini veriyorsunuz, halloluyor. Avusturya ve Almanya’da ise herşey daha da kolay. SPAR gibi marketlerde ve SATURN gibi elektronik ürün mağazalarında hazır sim kartlı internet paketleri satılıyor. Buralarda hiçbir formalite ile uğraşmadan kolaylıkla bu kartlar satın alınıp kullanılabiliyor.

  6. Eğer Skype, Viber, Google Talk gibi uygulamalar kullanmayı düşünüyorsanız sim kartı seçerken voip uygulamalarında GSM şirketinin herhangi bir kısıtlama uygulayıp uygulamadığını sormanızda yarar var. Gerçi son yıllarda hemen hemen tüm GSM operatörleri bu tür kısıtlamalardan vazgeçti diyebilirim.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Telefon görüşmesi nasıl yapılacak?

  1. Telefonumuz üzerinde internet bağlantısını sağladıktan sonra eğer Türk Telekom üzerinden sabit hat kullanıyorsanız, en kolay telefon görüşmesi bir Türk Telekom hizmeti olan wirofon üzerinden oluyor.

  Wirofon’un hem android hem de IOS işletim sistemli telefonlarda çalışan bir uygulaması mevcut. Öncelikle yapmanız gereken şey Türk Telekom’un wirofon internet sayfasına gidip orada belirtilen şekilde başvurunuzu yaparak sabit telefon hattınıza bağlantılı olacak bir kullanıcı ismi ve şifre almak. Sonrasında ise telefonunuza indireceğiniz wirofon uygulamasına aldığınız bu kullanıcı ismi ve şifre  ile giriş yapacaksınız. Bu uygulama Türk Telekom serverlarına bağlanıyor ve kendi arayüzü üzerinden telefon görüşmelerini yapabiliyorsunuz. Yaptığınız telefon görüşmeleri aradığınız numarayı sanki kendi sabit hattınızdan aramışsınız gibi fiyatlandırılıyor. Bir de işin komik tarafı, aradığınız kişiler bunu bilmiyorsa siz telefon edince aniden panik olup, “Aaaa ne oldu, uçağı mı kaçırdınız, niye evden arıyorsunuz?” şeklinde sorular soruyorlar, çünkü aradığınız kişiye sizin sabit hat numaranız görünüyor. Ha tabii bu arada patronunuza evde hastayım diyerek yurtdışına küçük bir kaçamak yapabilirsiniz. Sonra bir iki kere bu şekilde aradınız mı, eve kapanıp yattığınıza herkesi inandırabilirsiniz :)

  2. Normal telefon numaralarını aramak için bir diğer yol ise Skype uygulaması. Bu uygulama da aynı şekilde neredeyse tüm akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Skype hesabınıza seyahate başlamadan bir miktar kredi yüklemesi yaparsanız, yine oldukça uygun bir tarife üzerinden görüşmelerinizi yapabilirsiniz.

  3. Normal telefon konuşmaları dışında sesli ve görüntülü görüşmelere imkan veren tüm diğer uygulamalar da internetiniz olduğu durumda kullanılabilir olacaktır. Bu uygulamalara örnek verecek olursak, Skype, Viber, Google Talk, Google Hangouts, Tango sanıyorum en önde gelenleri…

  Umarım bu bilgiler işinize yarar, yurtdışında gezmeye ve eğlenmeye harcayabileceğiniz paralarınız boşu boşuna telefon faturalarına gitmez…

  H.Hür Tavaşoğlu

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4

 • sena

  Merhaba, yaklaşık 3 hafta sonra İtalya’ya gideceğim. Oradan Tim hattını almayı düşünüyordum ama başka bir öneriniz var mı acaba ?

 • hürriyet özgüner

  merhaba lyca mobili önerir misiniz

 • Ayşe

  Merhaba, 1 haftalığına budapeşte-viyana-prag turuna katılacağım.her ülkede 2 ya da 3 gün kalmalı bir program var.iletişimimi internet üzerinden yapmayı düşünüyorum.bu üç ülkede ortak kullanabileceğim bir gsm var mı? Ya da ayrı ayrı almak zorundaysam tavsiyeleriniz nedir?

 • Burak

  Merhaba, ben interrail yoluyla Avrupa seyahati planlıyorum birçok ülkeye kısa süreli giriş çıkışlar yapmam gerekicek, kısa günlü kullanacağımdan her ülkede 4-5 € ya hat almak da çok tuzlu :) , Wi-Fi olan yerler mi kovalayayım klasik yoksa varmı bir tavsiyeniz. Mesela Romanya’da bir hat aldım Vodafone 4GB internetli, emin olamamakla birlikte 100 Mb lık kısmının bazı Avrupa ülkelerinde geçerli olduğunu söyledi arkadaşım böyle bir durum başka operatörlerde mevcutmudur bilginiz varmı acaba?

 • Mustafa

  Abim ben egitim icin 20 gun gibi bir süre ile çek cumhuriyetinde kalıcam inci hanimin gibi bir olay var mi orada?

  • Çek Cumhuriyeti’nde Vodafone sanıyorum en büyük GSM şirketi. Bunun yanısıra O2 ve T-Mobile’da GSM hizmeti veriyor. Tabii bizdeki Bimcell, PTTCell gibi hizmeti bu GSM şirketlerinden alıp kendi markaları ile pazarlayan onlarca farklı şirket mevcut. GSM şirketlerinin mağazalarından kolaylıkla “Prepaid” SIM kart alabilirsiniz. Ayrıca büyük marketlerde de kullanıma hazır data sim kartları satılıyor.

   http://www.vodafone.cz/en/calling/prepaid-cards/

   Yukarıdaki linte Vodafone prepaid kartlar ile ilgili bilgi mevcut. Bu kartlardan alıp üzerine yükleme yaparak (TopUP) ek data veya konuşma hakkı alabilirsiniz.

   http://www.vodafone.cz/en/calling/prepaid-cards/data-sim-for-visitors/

   Yukarıdaki de enteresan bir seçenek…

   İyi günler dilerim…

 • cansu

  merhabalar. temmuzda 10 günlüğüne Dubai’ye gideceğim. İnternet erişimi benim için çok önemli ailemle de internet üzerinden görüşebilirim. Nasıl bir paket ya da sim card alabilirim fiyatları ne kadardır?

 • cansu

  merhabalar. temmuzda 10 günlüğüne Dubai’ye gideceğim. İnternet erişimi benim için çok önemli ailemle de internet üzerinden görüşebilirim. Nasıl bir paket ya da sim card alabilirim fiyatları ne kadardır?

 • inci

  Mrb ben yarın sabah ukrayna ya gideceğim 1 hafta ordayım ne yapsam acaba

  • Merhaba,

   Kişisel bir tecrübem olmamakla beraber internet üzerinde araştırma yapınca kolaylıkla SIM kart alınabildiği ve çok ucuz olduğu yazılmış.

   5 USD gibi bir tutar karşılığında 1 GB Data hattı alınabiliyormuş 1 ay süreli…

   Kiev’e gidiyorsanız havaalanının B ve F terminallerinde bulunabiliyormuş…

   Şimdiden iyi yolculuklar…

   Örnek bir yazışma :

   In KBP you can buy Sim card at least in Terminals B and F

   http://kbp.aero/en/about/maps/

   While in downtown Kyiv, you will see great many options all around the city. These include but not limited to:

   – specialized stores and/or kiosks selling cell phones and accessories,

   – street stands/boards selling cell cards and Internet packages,

   – press kiosks,

   – supermarkets.

   Make sure you buy prepaid sim card. Sometimes they might try to sell you a contract.

 • Bora

  Haziranda Fransa’ya gideceğim Fransa dışına çıkmayacağım iternet paketli sim kart alacağım nereden ve tercihiniz varmı

  • Merhaba,

   Ben Fransa’da Orange firmasının Sim kartını kullandım bir kaç kez. Şehir içlerinde sıkıntı yoktu diye hatırlıyorum. Zaten sanırım en fazla abonesi olan GSM şirketi de bu. Her yerde turuncu turuncu tabelaları vardı. Yarım saat kadar sıra beklemiştim ama işlem 3 dakika falan sürmüştü.

   Şimdiden iyi tatiller…

 • Erkan

  Hocam merhaba. Bu yaz Italya ya gideceğim. Yanlızca İtalyada seyehat edeceğimden dolayı sanırım tek bir internet paketi olan bir sim kart alacağım. En çok kullanıcısı olan operatör hangisi ve alım kolay mı. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Erhan Oguten

   TIM( telecom italy) 20€ hem sim card hem konusma hemde sinirsiz internet. pasaport yeterli!

  • Biraz geç bir yanıt olacak ama Erhan Bey alınması gereken SIM kartı önermiş ben de alınMAMAsı gerekeni yazayım. Tre yani 3 isimli operatör oldukça kötüydü. Biraz şehir dışı olan hiçbir yerde çekmiyordu aklınızda olsun.

 • Burcu Taylan

  Merhaba, 2 hafta sonra 10 günlüğüne belçikaya gidiyorum. Daha önce gititğim ülkelerde turkcel tarifelerinden yararlanmam bana epey pahalıya patladı. ne önerirsiniz brüksel için. teşekkürederim

 • onur

  merhabalar ispanyaya gideceğim 17/08/2014 tarihinde internet paketi alabilirmiyim ispanya da yoksa ispanya vatandaşı mı olmam gerekiyor?acil yardımcı olursanız sevinirim

 • Tuncay

  Merhabalar.Kızım 15 günlüğüne okuluyla birlikte Avrupa gezisine çıkacak.Bu kapsamda Avrupanın Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, Almanya gibi çeşitli ülkelerini gezecekler.Bu süre zarfında kızımla en ekonomik iletişim (telefon ve internet) kurma yolları nelerdir?Yardımcı olabilecek bir öneride bulunursanız çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler.

 • fatma

  merhaba.ramazan bayramında balkan turuna gideceğim.uygun fiyatlı internet ve konuşma paketi nereden alabilirim.hattım.turkcell konuşma paketi az ve pahalı.ne önerirsiniz

  • Merhaba,

   Bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz ülkelerin tamamında geçerli olacak tek bir SIM kart mevcut değil. Tek seçenek her ülkede ayrı ayrı SIM kart almak olacaktır diye düşünüyorum.

   Tatil dönüşünde bu konudaki tecrübenizi paylaşırsanız çok sevinirim.

   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 • nevin

  merhaba 10 günlüğüne Macaristan a gideceğim.telefondan nasıl internete girebilirim whatsapp kullanmam yeterli ..

  • Merhaba Nevin Hanım,

   http://www.t-mobile.hu/english/mobilinternet/pre_paid#Domino_net_100

   Bu linkte görebileceğiniz gibi çeşitli ön ödemeli internet paketleri mevcut.
   T-Mobile (Magyar Telekom) en büyük GSM operatörü anladığım kadarıyla Macaristan’da. Dolayısıyla onu tercih etmeniz uygun olabilir. 30 gün geçerli 500 MB lık paket bile sadece Whatsapp kullanımı için yeterl olacaktır. 2000 HUF olarak belirtilmiş fiyatı. Yaklaşıok 6.5 Euro ediyor. Muhtemeln 7-8 Euro gibi de SIM kart bedei olacaktır…

 • oğuz

  hocam merhabalar ben güney afrikaya gideceğim orada interneti temin edebilir miyim? veya ordan hat alabilir miyiim? telefondan internet kolaylığını nasıl sağlayabilirm ? sadece facebook a girsem yeterli 2 ay gideceğim

  • Selam,

   Kişisel tecrübem olmamasına rağmen yurtdışı forumlarda gördüğüm kadarıyla kolaylıkla prepaid SIM kart alınabiliyormuş. Sadece pasaport bilgilerinizin ve konaklama adresinizin alınıp kayıt yapılması gerekiyormuş. Cape Town International Havaalanında alınabildiği de yazılmış. Bilemiyorum sizin uçuşunuz hangi havaalanına ama…

   149 Rand karşılığı (Yaklaşık 30 TL) 1 ay geçerli 1 GB data alınabiliyor gibi gözüküyor ki eğer sadece Facebook kullanımı istiyorsanız muhtemelen yetecektir. ( Videoları pas geçmek suretiyle tabii :) )

   http://www.vodacom.co.za/vodacom/shopping/plans/plans

   İyi günler….

   • oğuz

    Cape Town – Cape Town Int. Airport (CPT) buraya ineceğim tam olarak hocam peki sadece havaalanınıdan mı alabiliyorum? bu arada çok teşekkür ederim

    • Muhtemelen şehir içerisinde de alabilirsiniz. Benim yazılarını okuduğum 3-4 kişi havaalanında aldıklarını yazmışlardı. Genellikle turistlerin kullanımına yönelik bu tür hizmetler havaalanlarında daha kolay bulunabiliyor. İmkanınız olursa öncelikle orada deneyin. Bir de bildiğim kadarıyla resmi diller arasında İngilizce de var Güney Afrika Cumhuriyeti’nde. Muhtemelen şehir içerisinde de iletişim de problem olmaz ama yine de havaalanında daha kolay olabilir…

   • oğuz

    hocam peki bu hat aşım olunca ekstra para öder miyim? veya aylık yenilenir mi ? nasıl yapmalıyım gelirken kapattır malımıyım ? bu hat faturalı mantığında mı? :)) şimdiden teşekkürler

    • Tekrar Merhaba Oğuz Bey,

     Bu tür hatlarda limit aşımı gibi bir durum mevcut değil. Belirli bir ön ödeme yapıyorsunuz zaten alırken. Ödediğiniz ücret ile ya direkt olarak bir internet paketi almış oluyorsunuz veya ödediğiniz tutar hattınıza bakiye olarak yüklenmiş oluyor. Ardından bir internet paketini belirli bir SMS göndererek aktive ediyorsunuz ve ücreti o bakiyeden eksiliyor.
     Her operatörün prosedürleri farklı. Muhtemelen direkt internet paketini alacağınız bir seçenek olacaktır daha önceki yanıtımda belirttiğim gibi.

     Bu hatları kapattırmak gibi bir gereklilik yok. Yeni yükleme yapılmadığında genelde 6 ay veya 1 yıl içerisinde otomatikman hat kapanıyor.

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu