"Şimdi değilse, ne zaman?"

Araba kiralama

  Yurtdışında araba kiralamak…

  Olbia Havaalanı Araba Kiralama Bölgesi

  Olbia Havaalanı Araba Kiralama Bölgesi

  Siz de bizim gibi, yurtdışı gezilerinde tek bir şehir veya kasaba ile yetinmeyip ne kadar fazla yeni yer, o kadar eğlence şeklinde düşünenlerdenseniz araba kiralamak emin olun ki vazgeçilmemesi gereken bir keyif. Aslında Avrupa’nın büyük bölümünde gerçekten çok gelişmiş, modern, konforlu bir raylı ulaşım sistemi mevcut. Neredeyse her noktaya tren ile gitmek mümkün. Fakat bu sistemin doğası gereği yine sizi bağlayan bir gerçeklik var ki, o da bu trenlerin sefer saatlerine uymak zorunda olmanız.

  Yurtdışı seyahatlerimizin ilk yıllarında bu trenler gerçekten bizim kurtarıcımız olmuş ve binlerce kilometre zevkle yol almıştık. Ta ki ilk araba kiralama deneyimimizi yaşayana kadar. Yurtdışında bence en büyük zevklerden birisi yaşadığınız ülkedeki sorumluluklarınızdan, dertlerinizden, tasalarınızdan bir süreliğine de olsa kurtulmak ve kendinizi özgür hissetmek. İşte bu duyguyu daha da arttıran bir güzellik araba kiralamak. Artık tren saatlerine de bağlı değilsiniz, örneğin bir saatliğine uğradığınız bir kasaba sizi büyüledi, gece yarısına kadar kalmak istiyorsunuz, kalabilirsiniz, son tren seferi kaçta diye düşünmenize gerek yok.

  Neyse çok da uzatmadan tekrar yazayım, eğer sadece uçaktan indiğiniz şehri değil çevre kasabaları da gezmek, hatta bazen çevre ülkelere de uzanmak ise niyetiniz, araba kiralama şiddetle tavsiye edilir.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Araba kiralama nasıl olacak?

  Bu konuda da en büyük yardımcımız her zamanki gibi internet olacak. Internet üzerinde karşılaşacağınız araç kiralama hizmeti veren şirketler benim görebildiğim kadarıyla 4 gruba ayrılıyor. Birinci grup zaten herkesin ismini duyduğu Avis, Hertz, Budget, Europcar, Thrifty gibi bu alanın dev firmaları.

  İkinci grup kendi kiralama filoları ile hizmet veren yerel firmalar.

  Üçüncü grup, araç kiralama aracılık hizmeti veren  firmalar. Bunlar tamamen aracı konumunda; siz ilk anlaşmayı bunlarla yapıyorsunuz ama aslında hizmeti az önce belirttiğim 1. veya 2. gruptaki şirketlerden alıyorsunuz. Bu gruba örnek olarak pek çok kez memnuniyetle kullandığımız www.izzirent.com’u verebilirim. Örneğin Almanya’da yapacağımız tatil için internet üzerinden rezervasyonunuzu ve ödemenizi izzirent’e yapıyorsunuz, kısa bir süre sonra size bir konfirmasyon maili ile aracınızı Düsseldorf’ta Thrifty standından teslim alacağınıza dair bilgi geliyor.

  Dördüncü grup ise yine aracı konumundaki firmalar ama sigorta olayını yine kendileri sağlıyor. Yani siz bu gruptaki bir firmadan araç kiraladığınızda yine size bir konfirmasyon maili ile aracınızı hangi firmadan alacağınız belirtiliyor. Buradaki ince ayrıntı sigorta durumu oluyor. Sigorta, hizmeti veren firmadan değil de, aracı konumundaki firmadan yapılıyor. Yani bir kaza anında siz “Super CDW”, yani sıfır katılımlı sigorta satın almış bile olsanız önce hasar tutarını hizmeti veren firmaya ödüyorsunuz sonra gerekli evrakları aracı konumundaki firmaya ulaştırıp, onların size geri para yatırmasını bekliyorsunuz. Mesela www.rentalcars.com bu tür seçimler de sunuyor.

  Genel olarak firmalardan bahsettikten sonra ben kendi yöntemimi anlatayım. Tatil öncesinde uçak olayını hallettikten sonra uçağınızın varış noktası olan havaalanının internet sayfasına girin.

  Örnek havaalanı internet sitesi

  Örnek havaalanı internet sitesi

  Yukarıda Palma Havaalanı’nın internet sitesinden bir ekran görüntüsü yeralmakta. Burada da görülebileceği üzere hemen hemen tüm havaalanı internet sayfalarında “Car rental” ile ilgili bir bölüm ve o havaalanında yer alan araba kiralama ofislerinin bilgileri yer alıyor. Benim buradaki amacım yerel şirketlerin bilgilerine ulaşabilmek aslında. Büyük firmaların zaten internet siteleri kolaylıkla bulunabiliyor. Eğer minimum bütçeyi yakalamak istiyorsanız mutlaka bu prosedürü atlamayın. Özellikle yoğun dönemlerde büyük firmalar gerçekten yüksek fiyatlar verirken yerel firmalar çok uygun fiyatlar verebiliyor.

  Sabırla, önce büyük firmaların sizin kiralama tarihlerinizde, sizin seçeceğiniz araç grubu için fiyatlarını, ardından bu yerel firmaların fiyatlarını ve son olarak da az önce üçüncü ve dördüncü grup olarak belirttiğim aracı firmaların fiyatlarını öğrenin. Aynı şartlarda kiralama için en uygun fiyatı sunanın hangisi olduğunu dikkatlice inceleyerek belirleyin ve rezervasyonunuzu yaptırın.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5 6

 • Tibet Akarca

  Merhabalar,

  Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederiz öncelikle. Soruma gelecek olursam; iki arkadaş Thassos’a gitmeyi planlıyoruz. Burdan Dedeağaç veya Gümülcine’ye kadar otobüsle gidip orada araba kiralamak, gezerek Thassos’a gitmek niyetimiz. Fakat ben internetten yerel veya büyük firmaların sitelerine girdiğimde günlüğü minimum 50 euro araçlar buluyorum. Yani oldukça tuzlu gözüküyor. Bu konuda tavsiyenize ihtiyacım var.

  Teşekkürler

 • Selçuk Önce

  Yaklaşık 3 hafta sonra Amsterdam’da olacağım. Süper CDW veya Zero CDW yi ben araç kiralama sitelerinde göremedim. Sadece Sixt global örneğin citroen c3 için excess 900 euro paket dahil bir kiralama sunuyor. bir de excess 250 ve excess 0 var. Super CDW den kasıt bunlar mıdır acaba? örneğin Excess 0 olan paketi aldığımda kredi kartıma yine de bloke konuyor mu?? (bu arada excess o paket alınca günlük 15 euro, neredeyse aracın günlük kiralama bedeline eşit)

 • naim

  merhaba,
  üsküp den araç kiralamak istiyoruz. oradan karadağ’a geçmek gibi bir niyetimiz var. kiralık araç ile ülke değiştirebiliyor muyuz?

  • Mert Yerli

   Ekstra ücreti var kiralarken belirtmeniz gerekiyor, bu dediğim avrupa birliği sınırları için yani italyadan fransaya geçmek için.Sınır geçişinde kontrol varsa zaten geçemezsiniz. üsküp’ten karadağa geçiş serbest mi bilmiyorum.

 • Cihat Fettahoğlu

  MERHABA;

  Avrupadaki araç kiralama firmaları, bir ülkeden alıp başka bir ülkede teslime olanak sağlıyor mu acaba. Mesela avis’ten hollanda’da kiraladığım bir aracı, Fransa paris’te bulunan bir avis ofisine teslim edip Türkiye’ye dönebilirmiyim. Bilginiz varmıdır, vereceğiniz cevaplara şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Mert Yerli

   arabanın yarı fiyatını ödersin

 • ms dmr

  Arkadaşlar 2016 Temmuz’da Roma Termini Avis’ten araç kiraladım. Venedik’te teslim ettim. 3 gece 4 Gün için Lancia Yepsilon için 340USD ücret ödedim. İtalya’da Araç kiralamada dikkat edilecek husus şu. 1. Akaryakıt Türkiye gibi pahallı, 2. Otobanlar çok pahallı şöyleki Milano – Venedik arası 3 saatlik otoban ücreti 26USD. Yani Türkiyenin 5 katı. 3. Şehir merkezlerinde kapalı otoparklar gecelik min 25EUR . 4. Tüm otobanlarda Halen nakit paralı geçişlerin olduğu ve memurların olduğu gişeler vardır. Bunun için sürekli TELEPASS yazan yerlerden geçmeniz gerkiyor. Ancak şunu söyleyebilirim İtalya gezisinin keyfi ancak araç ile çıkar. Tüm Toscana bölgesini ve eski kasabaları italya’ya giden herkesin gezmesi gerekir. Kartpostal gibi şehirler ve kasabalar. İsteseler duble yolun kralını yapabilecekler iken Toscana’da doğaya zarar vermeden tek gidiş-geliş müthiş orman yolları var. Eğer 2 aile iseniz zaten 1 haftalık kiralayacağınız araç ücretine ödeyeceğiniz para tren ve otobüs ücretinin çok altında kalacaktır. Yurtdışı araç kiralamayı kesinlikle tavsiye ederim çekinilecek hiç bir şey yok

  • Özellikle bir kaç şehir veya kasaba ziyaret edilecekse araba kiralamak gerçekten de en konforlu seçeneklerden biri. Biz de hemen hemen her seyahatimizde, özellikle tren ulaşımı olmayan yerlere gideceğimiz zaman araç kiralıyoruz.

   Bu arada otoyollar pahalı ama eğer aceleniz yok ise alternatif ücretsiz yollar da mevcut. Hem de çok daha manzaralı oluyor bu tür yollar.

   Dediğiniz gibi oralarda doğaya duyulan saygıyı görünce insan güzel ülkemiz adına tekrar tekrar üzülüyor. Ne yazık ki herşey duble yol ve köprü değil ama, anlayana işte…

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu