"Şimdi değilse, ne zaman?"

Araba kiralama

  Yurtdışında araba kiralamak…

  Olbia Havaalanı Araba Kiralama Bölgesi

  Olbia Havaalanı Araba Kiralama Bölgesi

  Siz de bizim gibi, yurtdışı gezilerinde tek bir şehir veya kasaba ile yetinmeyip ne kadar fazla yeni yer, o kadar eğlence şeklinde düşünenlerdenseniz araba kiralamak emin olun ki vazgeçilmemesi gereken bir keyif. Aslında Avrupa’nın büyük bölümünde gerçekten çok gelişmiş, modern, konforlu bir raylı ulaşım sistemi mevcut. Neredeyse her noktaya tren ile gitmek mümkün. Fakat bu sistemin doğası gereği yine sizi bağlayan bir gerçeklik var ki, o da bu trenlerin sefer saatlerine uymak zorunda olmanız.

  Yurtdışı seyahatlerimizin ilk yıllarında bu trenler gerçekten bizim kurtarıcımız olmuş ve binlerce kilometre zevkle yol almıştık. Ta ki ilk araba kiralama deneyimimizi yaşayana kadar. Yurtdışında bence en büyük zevklerden birisi yaşadığınız ülkedeki sorumluluklarınızdan, dertlerinizden, tasalarınızdan bir süreliğine de olsa kurtulmak ve kendinizi özgür hissetmek. İşte bu duyguyu daha da arttıran bir güzellik araba kiralamak. Artık tren saatlerine de bağlı değilsiniz, örneğin bir saatliğine uğradığınız bir kasaba sizi büyüledi, gece yarısına kadar kalmak istiyorsunuz, kalabilirsiniz, son tren seferi kaçta diye düşünmenize gerek yok.

  Neyse çok da uzatmadan tekrar yazayım, eğer sadece uçaktan indiğiniz şehri değil çevre kasabaları da gezmek, hatta bazen çevre ülkelere de uzanmak ise niyetiniz, araba kiralama şiddetle tavsiye edilir.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Araba kiralama nasıl olacak?

  Bu konuda da en büyük yardımcımız her zamanki gibi internet olacak. Internet üzerinde karşılaşacağınız araç kiralama hizmeti veren şirketler benim görebildiğim kadarıyla 4 gruba ayrılıyor. Birinci grup zaten herkesin ismini duyduğu Avis, Hertz, Budget, Europcar, Thrifty gibi bu alanın dev firmaları.

  İkinci grup kendi kiralama filoları ile hizmet veren yerel firmalar.

  Üçüncü grup, araç kiralama aracılık hizmeti veren  firmalar. Bunlar tamamen aracı konumunda; siz ilk anlaşmayı bunlarla yapıyorsunuz ama aslında hizmeti az önce belirttiğim 1. veya 2. gruptaki şirketlerden alıyorsunuz. Bu gruba örnek olarak pek çok kez memnuniyetle kullandığımız www.izzirent.com’u verebilirim. Örneğin Almanya’da yapacağımız tatil için internet üzerinden rezervasyonunuzu ve ödemenizi izzirent’e yapıyorsunuz, kısa bir süre sonra size bir konfirmasyon maili ile aracınızı Düsseldorf’ta Thrifty standından teslim alacağınıza dair bilgi geliyor.

  Dördüncü grup ise yine aracı konumundaki firmalar ama sigorta olayını yine kendileri sağlıyor. Yani siz bu gruptaki bir firmadan araç kiraladığınızda yine size bir konfirmasyon maili ile aracınızı hangi firmadan alacağınız belirtiliyor. Buradaki ince ayrıntı sigorta durumu oluyor. Sigorta, hizmeti veren firmadan değil de, aracı konumundaki firmadan yapılıyor. Yani bir kaza anında siz “Super CDW”, yani sıfır katılımlı sigorta satın almış bile olsanız önce hasar tutarını hizmeti veren firmaya ödüyorsunuz sonra gerekli evrakları aracı konumundaki firmaya ulaştırıp, onların size geri para yatırmasını bekliyorsunuz. Mesela www.rentalcars.com bu tür seçimler de sunuyor.

  Genel olarak firmalardan bahsettikten sonra ben kendi yöntemimi anlatayım. Tatil öncesinde uçak olayını hallettikten sonra uçağınızın varış noktası olan havaalanının internet sayfasına girin.

  Örnek havaalanı internet sitesi

  Örnek havaalanı internet sitesi

  Yukarıda Palma Havaalanı’nın internet sitesinden bir ekran görüntüsü yeralmakta. Burada da görülebileceği üzere hemen hemen tüm havaalanı internet sayfalarında “Car rental” ile ilgili bir bölüm ve o havaalanında yer alan araba kiralama ofislerinin bilgileri yer alıyor. Benim buradaki amacım yerel şirketlerin bilgilerine ulaşabilmek aslında. Büyük firmaların zaten internet siteleri kolaylıkla bulunabiliyor. Eğer minimum bütçeyi yakalamak istiyorsanız mutlaka bu prosedürü atlamayın. Özellikle yoğun dönemlerde büyük firmalar gerçekten yüksek fiyatlar verirken yerel firmalar çok uygun fiyatlar verebiliyor.

  Sabırla, önce büyük firmaların sizin kiralama tarihlerinizde, sizin seçeceğiniz araç grubu için fiyatlarını, ardından bu yerel firmaların fiyatlarını ve son olarak da az önce üçüncü ve dördüncü grup olarak belirttiğim aracı firmaların fiyatlarını öğrenin. Aynı şartlarda kiralama için en uygun fiyatı sunanın hangisi olduğunu dikkatlice inceleyerek belirleyin ve rezervasyonunuzu yaptırın.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Aracı şirketler ve büyük şirketler ile ilgili olarak bizim kullandığımız ve çok şükür ki herhangi bir problem yaşamadıklarımız şunlar:

  www.rentalcars.com (Sık sık kullandığımız ve hep memnun kaldığımız bir diğer aracı firma)

  www.izzirent.com (Sık sık kullandığımız ve hep memnun kaldığımız aracı firma)

  www.avis.com (Oldukça pahalı ama güvenilir bir firma)

  www.budget.com (Avis alt firması sanırım)

  www.europcar.com (Aracı firma üzerinden bunların hizmetini kullandık)

  www.thrifty.com (Aracı firma üzerinden bunların hizmetini kullandık)

  www.autoeuropa.it (Sardinya adasında hizmetlerini kullandık, lokal bir firma olduğunu düşünmüştüm ama bilemiyorum)

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Fiyat kıyaslaması yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  * Sınırsız Km veya size yeterli olacak miktarda Km fiyata dahil mi? Bu önemsiz gibi gözüküyor ama dikkat etmeden 5 günlük kiralamayı 500 Km sınırlı olarak yapıp üzerine 1200 Km yol yaparsanız 150-200 Euro ekstra Km ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  * CDW ve TW belirtilen fiyata dahil mi? Siz de bizim gibi fazla temkinli ve garantici iseniz bu belirtilen sigortaları içermeyen kiralamaları kesinlikle yapmayın. CDW ve TW genellikle kiralama fiyatına dahil oluyor ama bazı firmalar dahil etmeyebiliyor da (örneğin Thrifty). CDW  bir kaza anında sizin sorumluluğunuzu belli bir miktara kadar düşüren bir sigorta sistemi. Yani eğer kiralama yaptığınız fiyata CDW dahil ise, kaza yapıp aracı pert bile etseniz maksimum ortalama 800 Euro civarında bir tutar ödüyorsunuz. Bu tutar sözleşme şartları arasında mutlaka yazılı oluyor ve araç gruplarına göre azalıp artabiliyor. Yani bir Golf kiraladığınızda 700 Euro ama BMW 5 serisi kiraladığınızda 1200 Euro olabiliyor. TW de aynı şekilde arabanın çalınması durumunda sizin sorumluluğunuzu belli bir sınıra indiriyor. Ortalama yine 900 Eurolar civarına. Biz genellikle içimiz rahat etsin, stres yaşamayalım istiyoruz ve Super CDW veya Zero Excess olarak adlandırılan ek sigortaları da talep ediyoruz. Bu şekilde günlük ortalama 10-12 Euro fazladan ödeyerek herhangi bir kaza anındaki sorumluluğumuzu tamamen sıfırlıyoruz. Böylece aracı teslim alırken herhangi bir yerinde bir hasar var mı diye didik didik bakmanıza da gerek kalmıyor.

  * Bazı dönemlerde alınması zorunlu opsiyonlar olabiliyor. Örneğin Kasım ayından Şubat sonuna kadar Avusturya ve Almanya’da tüm araçlarda kar lastiği mecburiyeti var. Kiralama firmaları da bu masrafı ya ücrete dahil ediyor ya da ekstra opsiyon olarak sunuyor. Bazı şirketler ise size düşük fiyat gösterip arabayı teslim alma aşamasında bu ücreti ekstra talep edebiliyor. Eğer kış aylarında bu iki ülkeden (veya başka ülkelerde de olabilir) birini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, “Winter Tyre” veya “Winterization Fee”  isimli bu opsiyon konusunda dikkatli olmakta fayda var.  Gerçi mecbur tutmayabiliyor kiralama firmaları bunu ama bir denetleme  anında hem polis ceza yazabiliyormuş, hem de bu şekilde kaza yaparsanız sigortadan (CDW veya Super CDW vs.) yararlanamıyormuşsunuz. Eğer bu opsiyon fiyata dahil değil ise gördüğümüz kadarıyla günlük 10-13 Euro tutarında fahiş bir ücret talep ediliyor, dikkatli olun…

  * Ülkeler arasında geçiş yapacak iseniz bazı firmalar ekstra ücret talep edebiliyor. Buna dikkat edin. Sınır geçişi yapacağımı söylemem olur biter diye düşünüyorsanız eğer, hatırlatayım ki her zaman en kötüyü düşünmek lazım. Örneğin Almanya’da aracı kiralayıp Belçika’ya geçtiniz ve büyükçe bir kaza yaptınız. Eğer araç teslim alma sırasında sınır geçişi yapacağınızı beyan etmediyseniz, CDW den yararlandırılmayabilirsiniz.

  * Ekstra sürücü için bir çok firma ekstra ücret talep ediyor. Yine de bazı firmalar dahil edebiliyor ve fiyatları karşılaştırırken buna da dikkat edilmeli. Bir de araç teslim alma aşamasında sıcak bir ilişki kurabilirseniz ve ihtiyacınız var ise bazen “ya şunu da ücretsiz verseniz ne güzel olur” gibilerinden bir isteğiniz olumlu karşılık bulup, ekstra sürücü kullanımı gibi bir opsiyon ücretsiz verilebiliyor. Bunu biz iki kere bizzat yaşadık. Şans eseri işlemlerimizi yapan görevliler Türk çıktı, ve biz de onlardan bunu rica edince ikinci sürücü hakkını hediye olarak verdiler :) Bu sözleşmeye de eklenen bir şey olduğundan yine kaza anında sözleşmede yazılı kişinin dışında bir sürücü olduğu tespit edilirse CDW den yararlanamayabilirsiniz.

  * Bir diğer ekstra ödeme durumu da yaş sınırından dolayı oluyor. Genellikle 21 yaş altındaki sürücülerden günlük 8-10 Euro arasında  fazladan bir tutar talep ediliyor. Eğer yaşınız küçükse, bu da göz önünde bulundurulmalı çünkü şirketlerin fiyatlandırmalarında yaş sınırı farklı olabiliyor.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yurtdışında araba kiralama ile ilgili çeşitli bilgiler

  * “Super CDW” veya “Zero Excess” gibi sorumluluğunuzu sıfırlayan opsiyonlarda bile istisnalar olabiliyor. Bu istisnalar genellikle camların kırılması, aracın tavanında meydana gelen hasarlar ve aracın altında meydana gelebilecek hasarlar için geçerli oluyor. Yani “Super CDW” gibi bir opsiyonu kiralama sözleşmenize dahil etseniz de, aracı yine de off road olarak kullanmamak, inşaat yakınına park etmemek gibi detaylara dikkat etmeniz yararınıza olabilir.

  * Aracı yakıt deposu dolu olarak teslim alıyorsunuz ve aynı şekilde iade etmeniz bekleniyor. Dolayısıyla iade etmeye giderken yakıt almayı unutmayın. Eğer eksik yakıt ile iade ederseniz hem ziyadesiyle eksik miktar tutarı,  hem de ekstra hizmet ücreti kartınızdan çekiliyor.

  * Rezervasyon sırasında teslim alma ve iade saatlerinizi dikkatlice belirtin ve o saatlere mutlaka uyun. Bir çok şirket eğer 1 saat bile gecikseniz tam gün ücreti veya fazlasını faturanıza ekliyor. Biz bir keresinde firmaya gidip kiralama süresini 1 gün daha uzatmak istedik ve sadece o 1 gün için,  3 günlük ödediğimiz ücretten daha fazla bir miktar talep ettiler.

  * Eğer aracınızı havaalanından teslim alıyorsanız, mutlaka nereye teslim edeceğinizi de öğrenerek ayrılın havaalanından. Dönüş gününüzde zaten yabancısı olduğunuz yerde bir de teslim noktası aramak ile vakit kaybetmez ve uçak kaçacak stresi yaşamazsınız.

  * İade edeceğiniz saatte ofisin açık olup olmayacağını önceden bilip, gerekiyorsa uymanız gereken prosedürleri öğrenin. Büyük havalanlarında her kiralama şirketinin ayrı bir park alanı ve iade noktası oluyor. Mesai saatleri dışında aracınızı bırakmak istediğinizde belirli bir yere park etmeniz ve araç anahtarını bir kutuya atmanız istenebiliyor. Veya benzer farklı prosedürler de olabiliyor, önceden bilirseniz boşuna zorluk çekmezsiniz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yurtdışında araba kullanımı ile ilgili bilgi ve tavsiyeler

  * Öncelikle kendi tecrübelerimize göre Türkiye’den almış olduğunuz ehliyetiniz Avrupa ve Amerika’da turistik seyahatlerinizde yasal olarak araba (ehliyet sınıfınıza göre motorsiklet vs.) kullanabilme hakkını size veriyor. Kazaya karışmamış olmakla beraber bir kaç kez polis kontrolünden geçtik ve hiç problem yaşamadık. Aynı şekilde araba kiralamalarında da bir problem yaşamadık. Bazı araba kiralama şirketlerinin internet sayfalarında uluslararası ehliyetten bahsedilmekte ama o daha çok Latin alfabesi kullanılmayan ülkelere ait ehliyet sahipleri için geçerli bir zorunluluk.

  * Muhtemelen yurtdışına (özellikle Batı Avrupa) ilk kez çıkan her Türk’ün ilk farkedeceği medeniyet belirtisi yayalara gösterilen dikkat ve verilen öncelikler olacaktır. Dolayısıyla siz araba kullanırken ülkemizdeki ayıbı arkanızda bırakıp her yaya geçidinde yayalara öncelik vermeli, her sokak dönüşünde size yeşil bile yansa yayalara da yeşil yanabiliyor olduğunu düşünüp temkinli olmalısınız (hani bizde de eminim bir çok insan taklidi yapan sürücünün farkında bile olmadığı “sağa dönerken yayalara yol ver” tabelası vardır ya, ondan bahsediyorum… Gerçi bir çok ülke ve kasabada öyle bir tabelaya ihtiyaç olmadan bile sürücüler dönüşlerde kesinlikle yayalara yol veriyor)

  * Araba kullanırken bir başka dikkat çeken fark, caddelerde neredeyse hiç bordür ve kaldırım olmadığı için  yerlerdeki işaretlere çok dikkat edilmesi gerektiği. Yani örneğin ana caddede ilerlerken belli bir noktada sola dönmeniz gerekiyor diyelim. Bizdeki gibi solda bordür ile yapılmış ayrı bir cep vs. görmeyeceksiniz. Sadece yerlerdeki işaretler ile cep yapılmış olacak veya en soldaki şeritte sola ok göreceksiniz.  Yine buna bağlantılı olarak, döneceğiniz noktaya gelmeden önce uygun şeride geçmiş olmanız gerekiyor. Bizdeki gibi en sağ şeritte bekleyip, yeşil yandığında en sola keskin geçişler hüsran ile sonuçlanabilir.

  * Almanya’daki “Autobahn” yani otoyollarda hız sınırı yok söylemi bir şehir efsanesidir. Evet bazı bölgelerde gerçekten yoktur ama bir çok noktada ışıklı veya ışıksız tabelalar ile hız sınırları belirtilmektedir. Hız sınırının bittiği noktalarda da üzeri çizilmiş hız tabelaları bulunmaktadır ve bunları gördüğünüzde anlarsınız ki bir sonraki tabelaya kadar keskin viraj vs. yoktur ve istediğiniz hızda yol alabilirsiniz. Eğer buna dikkat etmezseniz, özellikle gece yolculuğunda “Allah allah gece gece nedir bu patlayan flaşlar” diye düşünebilirsiniz :)

  * Özellikle döner kavşaklarda bizdekinin aksine çok ender olarak trafik ışığı bulunmakta. Bunun yerine basit bir kural var ve her insan buna uymakta. Döner kavşağa ilk giren aracın önceliği vardır ve eğer diğer girişten katılım olacaksa, sonradan katılacak araç bekleyecektir. Yani bir döner kavşağa girme noktasına geldiniz ve o an kavşakta yol almakta olan araçlar varsa, mutlaka onların geçişini beklemeniz gerekmekte ki zaten yerde de STOP yazıları dikkatinizi çekecektir.

  * Dört yol dediğimiz bazı noktalarda, örneğin siz sola dönecekken karşı istikametinizden sizin olduğunuz tarafa gelenlere de sizinle beraber yeşil yanabiliyor ve birbirinize yol vererek geçme zorunluluğu oluyor. Yani naçizane tavsiyem özellikle kesişme noktalarında dönüş yaparken yeşili görüp seri şekilde dönmeye çalışmayın, her zaman temkinli ve dikkatli olun.

  * Bir de tali yoldan ana yola katılım durumunda, eğer yanlış anlamadıysam, örneğin Belçika’da ve belki diğer bazı ülkelerde de tali yoldan gelen aracın önceliği oluyor. Yani ben anayoldayım nasıl olsa yandan gelen beni bekler  diye düşünmeyin, belki biz Türkleri hesaba katmayabilir elin Belçikalısı ve üzerinize çıkıverir :)

  * Özellikle büyük şehirlerde hemen hemen hiç bir yol üzerinde ücretsiz park yeri yok. Park yapılmaz levhası görmez ve bir yere park ederseniz mutlaka çevrede parkomat var mı diye bakın. Bazen 40-50 metre uzakta köşeyi dönünce yerleştirilmiş bir parkometre cihazından fiş almanız gerekebiliyor.

  * Bazı trafik işaretleri bizimkilerin biraz daha geliştirilmiş modeli olabiliyor. Örneğin Avusturya’da bizdeki gibi sadece park yapılmaz tabelası yok. Onun yerine park edilmez bölge başlangıcı ve bitişi olarak 2 ayrı tabela var. Bir de bir çok park yasağı tabelasında yasağın sadece hafta içi belli saatlerde geçerli olduğunu yazan ek bilgilendirmeler mevcut.

  H. Hür Tavaşoğlu

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5 6

 • Tibet Akarca

  Merhabalar,

  Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederiz öncelikle. Soruma gelecek olursam; iki arkadaş Thassos’a gitmeyi planlıyoruz. Burdan Dedeağaç veya Gümülcine’ye kadar otobüsle gidip orada araba kiralamak, gezerek Thassos’a gitmek niyetimiz. Fakat ben internetten yerel veya büyük firmaların sitelerine girdiğimde günlüğü minimum 50 euro araçlar buluyorum. Yani oldukça tuzlu gözüküyor. Bu konuda tavsiyenize ihtiyacım var.

  Teşekkürler

 • Selçuk Önce

  Yaklaşık 3 hafta sonra Amsterdam’da olacağım. Süper CDW veya Zero CDW yi ben araç kiralama sitelerinde göremedim. Sadece Sixt global örneğin citroen c3 için excess 900 euro paket dahil bir kiralama sunuyor. bir de excess 250 ve excess 0 var. Super CDW den kasıt bunlar mıdır acaba? örneğin Excess 0 olan paketi aldığımda kredi kartıma yine de bloke konuyor mu?? (bu arada excess o paket alınca günlük 15 euro, neredeyse aracın günlük kiralama bedeline eşit)

 • naim

  merhaba,
  üsküp den araç kiralamak istiyoruz. oradan karadağ’a geçmek gibi bir niyetimiz var. kiralık araç ile ülke değiştirebiliyor muyuz?

  • Mert Yerli

   Ekstra ücreti var kiralarken belirtmeniz gerekiyor, bu dediğim avrupa birliği sınırları için yani italyadan fransaya geçmek için.Sınır geçişinde kontrol varsa zaten geçemezsiniz. üsküp’ten karadağa geçiş serbest mi bilmiyorum.

 • Cihat Fettahoğlu

  MERHABA;

  Avrupadaki araç kiralama firmaları, bir ülkeden alıp başka bir ülkede teslime olanak sağlıyor mu acaba. Mesela avis’ten hollanda’da kiraladığım bir aracı, Fransa paris’te bulunan bir avis ofisine teslim edip Türkiye’ye dönebilirmiyim. Bilginiz varmıdır, vereceğiniz cevaplara şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Mert Yerli

   arabanın yarı fiyatını ödersin

 • ms dmr

  Arkadaşlar 2016 Temmuz’da Roma Termini Avis’ten araç kiraladım. Venedik’te teslim ettim. 3 gece 4 Gün için Lancia Yepsilon için 340USD ücret ödedim. İtalya’da Araç kiralamada dikkat edilecek husus şu. 1. Akaryakıt Türkiye gibi pahallı, 2. Otobanlar çok pahallı şöyleki Milano – Venedik arası 3 saatlik otoban ücreti 26USD. Yani Türkiyenin 5 katı. 3. Şehir merkezlerinde kapalı otoparklar gecelik min 25EUR . 4. Tüm otobanlarda Halen nakit paralı geçişlerin olduğu ve memurların olduğu gişeler vardır. Bunun için sürekli TELEPASS yazan yerlerden geçmeniz gerkiyor. Ancak şunu söyleyebilirim İtalya gezisinin keyfi ancak araç ile çıkar. Tüm Toscana bölgesini ve eski kasabaları italya’ya giden herkesin gezmesi gerekir. Kartpostal gibi şehirler ve kasabalar. İsteseler duble yolun kralını yapabilecekler iken Toscana’da doğaya zarar vermeden tek gidiş-geliş müthiş orman yolları var. Eğer 2 aile iseniz zaten 1 haftalık kiralayacağınız araç ücretine ödeyeceğiniz para tren ve otobüs ücretinin çok altında kalacaktır. Yurtdışı araç kiralamayı kesinlikle tavsiye ederim çekinilecek hiç bir şey yok

  • Özellikle bir kaç şehir veya kasaba ziyaret edilecekse araba kiralamak gerçekten de en konforlu seçeneklerden biri. Biz de hemen hemen her seyahatimizde, özellikle tren ulaşımı olmayan yerlere gideceğimiz zaman araç kiralıyoruz.

   Bu arada otoyollar pahalı ama eğer aceleniz yok ise alternatif ücretsiz yollar da mevcut. Hem de çok daha manzaralı oluyor bu tür yollar.

   Dediğiniz gibi oralarda doğaya duyulan saygıyı görünce insan güzel ülkemiz adına tekrar tekrar üzülüyor. Ne yazık ki herşey duble yol ve köprü değil ama, anlayana işte…

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu