İşte bambaşka bir konaklama tarzı…

Airbnb adını duymuş muydunuz bilmiyorum ama eğer duymadıysanız, bence en kısa sürede Airbnb’nin sunduklarıyla tanışmakta fayda var. Airbnb, ödüller kazanmış bir seyahat sitesi. Şirketin iletişim direktörü Christopher Lukezic ile Habertürk yazarı Gülenay Börekçi’nin yaptığı röportajı okuyun, bence çok ilginizi çekecektir.

Sevgili Gülenay Börekçi, hem Habertürk gazetesi yazarı, hem de herşeyiyle kendi eseri olan “Hürriyet Bumerang” ödüllü edebiyat sitesi www.egoistokur.com’un sahibesi… Daha önce Picus ve Akşam Kitap’dan da kendisini hatırlayanlar mutlaka olacaktır.

Hem Habertürk’de hem de kendi sitesi Egoist Okur’da yayınlanmış olan bu röportajını bizim de ilgi alanımıza girmesi sebebiyle sitemize hediye etti. Aklına ve kıvrak zekasına hayran olduğum, bilgisine, yeteneğine ve kalemine saygı duyduğum güzel yürekli arkadaşıma, sitemize yaptığı bu nefis katkısı için teşekkür ediyorum.

Teşekkürler Gülenaycığım 🙂

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Hayalinizdeki evde hatta bir ortaçağ şatosunda yaşamanın en ucuz yolu – Gülenay Börekçi yazdı.

Tatilde bir şatoda kalmayı hiç düşündünüz mü? Peki ya başka hiç kimsenin ayak basmayacağı özel bir adada? Elimde şahane bir katalog var ve oradaki şahane fotoğraflara, daha doğrusu mekanlara bakıyorum. Şatolar, villalar, tarihi şahsiyetlere ait evler… 1950′lerin, 60′ların, 70′lerin tarzıyla döşenmiş vintage ilhamlı mekânlarsa resmen göz alıyor. Frank Lloyd Wright gibi efsane mimarların inşa ettiği çok orijinal yapılar da pek güzel. Üzüm bağlarının ortasındaki taş evler var sonra. Uçaktan evler. Gemiden evler. Trenden evler. Çadır evler. Buzdan evler. Kumdan evler. Ağaçtan evler. Dev bir deniz kabuğunu andıran çok zarif tasarımlı evler. Hobbitler için yapılmış ve Yüzüklerin Efendisi’nden fırlamış gibi görünen evler. Aralarında perili evler olduğu söylenenler bile var. Seçenekler sınırsız… Şahsen rengarenk döşenmiş çingene karavanına bayıldım. Galiba, gördüklerimin hepsine bayıldım. Fiyatlara gelince, 100 liraya da var, 5000 liraya ya da daha üstüne de. Seçtiğiniz yere göre değişiyor. Ve fiyat kaç olursa olsun buna kahvaltı dahil.

Sözünü ettiğim katalog Airbnb’ye ait. Airbnb, bir seyahat sitesi. Adını uzun süredir duyuyordum. Son iki yılda bu site sayısız önemli ödül kazanmıştı. The New York Times başta olmak üzere büyük gazeteler uzun uzun bu siteden söz ediyordu. Ekonomi dergilerine göre, “paylaşım ekonomisi” adı verilen yepyeni bir modelin öncüsüydü. Sonunda Türkiye’yle çalışmaya başladıklarını öğrenince, şirketin henüz 27 yaşında olan kurucularını aramaya ve başarılarının ardında nelerin yattığını sormaya karar verdim. Ne oldu biliyor musunuz? Şirketin iletişim direktörü Christopher Lukezic  atladığı gibi bir günlüğüne röportaj için İstanbul’a geldi. Böylece onunla özel bir röportaj yapabildik. İşte anlattıkları… Okuduktan sonra fotoğraflara bakmayı, ardından  siteyi incelemeyi ihmal etmeyin. Sitenin Türkçe versiyonu var. “Airbnb’nin Seçtikleri” başlıklı bölüm size yaptıkları muhteşem işlere dair bir fikir verebilir.

Airbnb ile konaklama

Airbnb ile konaklama

 

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama