Duydum ki sizin patronlardan biri de evini kapatmış ve bir yıla yakın bir süredir sadece bu şekilde yaşıyormuş.

Evet öyle. Bu tabii biraz da çok seyahat ettikleri için. Aslında şirket politikası gereği yüzlerce çalışanımızın her biri iş seyahatlerinde bu sistemi kullanıyor. Tatillere karışamayız ama üç ayda bir herkese bizim için seyahat etsinler diye 500 dolar ikramiye öderiz. Nereye isterlerse gidebilirler, yeter ki döndüklerinde deneyimlerini paylaşsınlar. Deneyim paylaşımı, işimizi kusursuz sürdürmemiz bakımından çok önemli.

Deneyim paylaşımıyla neyi kastediyorsunuz?

Bugüne kadar mekan bulmakta zorlanmadık. Seyahat şirketi olmanın kendine has birtakım avantajları var. Size dünyanın her yanından insanlar geliyor. Başlangıçta en çok San Fransisco’ya geliyorlardı. Dolayısıyla kiraladığımız evler çoğunlukla buradaydı. Mekan yelpazemiz, deneyim aktarımı yoluyla genişledi. İnsanlar karşılaştıkları şeyden o kadar memnun oldular ki ülkelerine döndüklerinde kendi evlerini de bizim sisteme dahil etmeye karar verdiler. Bu şekilde çok kısa sürede uluslararası bir organizasyon haline geldik.

Portfolyonuzun inceledim. Hakikaten şaşırtıcı mekanlar var. Uçaklar, adalar, şatolar… Bunları nasıl buluyorsunuz?

Başta dünyayı dolaşırken mekan da bakıyorduk ama artık evsahipleri bize geliyor. İlkelerimiz var tabii. Mesela evlerin fotoğraflarını mutlaka bizim fotoğrafçılarımız çekiyor. Dolayısıyla da fotoğrafta ne görüyorsanız, onu buluyorsunuz.

Dünyanın bütün ülkelerinde fotoğrafçınız var mı?

İzlanda’dan Yeni Zelanda’ya 4000 küsur fotoğrafçıyla çalışıyoruz.

Şatoda kalmak kaça patlar? Tatilde tarihi bir şatoda kalmak istersem, buna param yeter mi?

Siz karar verin; 3000 lira ödemeniz de gerekebilir, 200-300 liralık küçük şatolar da bulabiliriz. Sonuçta her durumda muadillerine göre ucuz. Ayrıca gecede 100 lira ödeyerek de şahane bir evde kalmanız mümkün. Sonuçta bir şişe suya 20 bin lira vermeyeceğinizi garanti edebilirim.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama