Sizin aracılığınızla seyahat edenler kendilerini turist gibi hissetmediklerini söylüyorlar.

Yerelliği çok önemsiyoruz. Yukarıda saydığım evler şahane ama bir şehri hakikaten tanımak isteyenler için de seçeneklerimiz var. sitede Neighbourhoods, yani Mahalleler diye bir bölüm açtık. New York’ta hiçbir turist rehberinin sizi götürmeyeceği ama şehrin ruhunu hissedebileceğiniz yerler var. Belki çok lüks değiller, hatta oralara çirkin bile denebilir ama son derece gerçekler. Paris, Londra, İstanbul için de geçerli bu. Zira özellikle gazeteci, yazar, sanatçı ve müzisyen kullanıcılarımız, gezi rehberinden fırlamış tatta evlerde kalmak yerine gerçek şehir mekanlarında kalmayı tercih ediyorlar.

Time dergisi, Guardian gazetesi ve daha birçok önemli kuruluş sizi “son yıllarda yaratılmış en yaratıcı girişim” olarak ödüllendirdi ve yeni ortaya çıkan “paylaşım ekonomisi” terimini sizinle ilişkilendirdi…

Paylaşım ekonomisi yeni değil aslında, yüzlerce, binlerce yıl öncesine ait bir şey. Eskiden birinin yiyeceğe ihtiyacı varsa buna sahip birisine karşılığında bir çömlek veriyordu. Alışveriş buydu. İnsanlar zenginleştikçe fakirlerle aralarındaki uçurum genişledi ve paylaşım ekonomisi geçerliliğini yitirdi. Fakat şimdi günümüzde modern teknoloji ve internetle birlikte yeniden o günlere dönmemiz mümkün görünüyor.

İnternet bunu nasıl mümkün kıldı?

İnternetin ilk ortaya çıktığı dönem ticaretin yükselişi anlamına geliyordu. “Nokta.com Dönemi” diye adlandırılan bu dönem satış odaklıydı. İnternet Amazon gibi firmaların vitrini gibiydi. Sonra “Web2.0 Dönemi” geldi, yani herkesin dilediği gibi özgürce konuşabildiği sosyal medya yükselişe geçti. Ama onun da sonu gelmek üzere. Şimdi üçüncü evreye yaklaştık. Henüz adını koyan olmadı ama ben bunu “İşbirliği Dönemi” diye adlandırıyorum.

Bunu biraz açar mısınız?

İnsanların bildikleri alanlarda üretim yapıp bunu birbirleriyle paylaşmaları çok önemli. İşbirliği için de bilgi, üretim ve güven gerekiyor. Hem sende başkalarının gereksineceği bir şey olmalı, hem de güvenilirliğini korumalısın. Wikipedia ve YouTube’da mesela tek tek bireylerin karşılıksız olarak sağladığı bir içerik söz konusu ama hepsi bir araya gelince muazzam güç oluşturuyorlar. YouTube’un etkisiyle baş edebilecek bir medya kuruluşu yok. Biz onların yaptığını seyahate uyguladık. Sizde bir mekan var ve bundan başkalarının da yararlanmasını istiyorsunuz. Ben de sizin bu isteğinizi dünya üzerindeki milyonlarca insanla paylaşıyorum. Böylece tatil yapmak veya bir süre için başka bir ülkede yaşamak isteyenler bizim sitedeki yüz binlerce mekan arasından tam da ihtiyaçlarına ve zevklerine göre bir yer seçebiliyorlar. Bu kadar basit. Ama bu sayede bir şatoda kalabilirsiniz.

Airbnb konaklama alternatifleri

Airbnb konaklama alternatifleri 

Airbnb konaklama alternatifleri

Airbnb konaklama alternatifleri

Airbnb konaklama alternatifleri

Airbnb konaklama alternatifleri

Airbnb konaklama alternatifleri

Airbnb konaklama alternatifleri

Airbnb konaklama alternatifleri

Airbnb konaklama alternatifleri

Gülenay Börekçi

Röportaja bu linkden de ulaşabilirsiniz.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama