"Şimdi değilse, ne zaman?"

Tablo gibi şehir: Köln

  Ren Nehri üzerindeki güzel şehir: Köln

  Ren Nehri kenarındaki güzel konumuyla olsun, tarihi eserleri ve kültür-sanat etkinlikleriyle olsun Almanya’nın önemli şehirlerinden biridir Köln ve benim de favorilerimdendir. Ren Nehri’nin ikiye böldüğü Köln şehrindeki iki yakayı 8 köprü birbirine bağlar. Almanya’nın 4. büyük kenti olan Köln, Almanya’nın batısındaki Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yer alıyor…

  IMG_2850

  Ren Nehri üzerindeki Köln şehri

  IMG_2917

  Köln gece vakti ayrı bir güzel…

  Köln’e dair…

  Kolonya ilk burada üretilmiş ve kolonya adı da Köln’ün İngilizce adı olan “Cologne” kelimesinden geliyor.

  M.Ö. 50 yılında kurulan Köln, önceleri bir koloniymiş. Ortaçağda büyüyüp gelişmiş. I. Dünya Savaşı’nda fazla tahrip olmasa da II. Dünya Savaşı’nda büyük yıkıma uğramış Köln çünkü Nazilerin yoğun olduğu bir şehirmiş. 1935 yılında Gestapo, merkezini buraya taşımış ve ırkçı görüş burada hakim olmuş. Çok fazla sayıda Yahudi Almanın katledildiği bu şehir o yüzden II. Dünya Savaşı’nda en büyük hedef olmuş.  Yoğun bir şekilde bombalanan şehir molozlar altında kalmış. Ama dış kaynaklı yardımlar ve yurtdışından gelen işçiler ile hızla toparlamış kendisini. Neredeyse % 90’ı tahrip olan şehirde tarihi çok az yapı ayakta kalmış ve bugün şehirde 1950’li yılların mimari tarzını görüyorsunuz daha çok.

  Köln mesela bir Frankfurt gibi gökdelenlerin bol olduğu bir şehir değil. Özellikle UNESCO koruması altındaki Köln Katedrali’nin her taraftan görülebilmesini için de bu tür yüksek binaların yapımından kaçınılmakta.

  Şehre ulaşım kolay olsa da şehir içinde trafik ve park sorunu olması bisiklet kullanımını artırmış.

  Köln çeşitli festival ve kültürel etkinlikler, fuarlar ve karnavallar bakımından çok aktif bir şehir.

  Bol yağış alan bir bölgede olan Köln, Mayıs ve Ekim ayları arasında en keyifli zamanlarını yaşar, o yüzden bu zamanlarda şehri keşfetmek daha güzel olur.

  Ama noel zamanı görkemli süslemelerini ve muhteşem güzellikte ve bol sayıda kurulan noel pazarlarını gezmek için 24 Kasım-24 Aralık arası da Köln tatili bir başka olur gerçekten de…

  Biz Köln’e 2 kere gittik, birinde yazın, diğerinde ise kışın, yani noel zamanı ve her ikisi de birbirinden keyifli oldu…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Köln’e Ulaşım

  Köln gezisi için normal pasaport sahiplerinin bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Schengen vizesi alması gerekiyor. Yeşil yani hususi veya diplomatik pasaport sahibi olanlar ise vizeden muaf. Vize başvuruları Ankara’da Alman Büyükelçiliği’ne, İstanbul ve İzmir’de de Alman Başkonsolosluğu’na yapılabiliyor. Ayrıca birçok ilde bulunan iData isimli kuruluşa da Almanya diplomatik temsilcilikleri tarafından yetki verilmiş durumda. Dolayısıyla vize başvuruları bu kuruluşa da yapılabiliyor.

  Vize alındıktan sonra Almanya’nın Köln şehrine uçak ile ulaşım oldukça kolay. Sadece İstanbul’dan değil Ankara, İzmir ve Antalya gibi illerimizden de aktarmasız direkt seferler mevcut.  THY, Pegasus ve Air Berlin, Köln şehrine uçuş düzenleyen havayolları..

  Köln’e giden uçuşlar Köln/Bonn Havaalanı olarak adlandırılan havaalanına yapılıyor. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu havaalanı Köln ile Bonn şehirlerinin tam ortasında yer alıyor ve her iki şehir için aynı havaalanı kullanılıyor.

  Havaalanından şehir merkezine ulaşım rahat. S-Bahn olarak adlandırılan raylı sistem ile şehir merkezine ulaşım 15 dakika kadar sürüyor ve saatte 4-5 taneden fazla sefer mevcut. Benzer şekilde otobüs ile de ulaşım var ama demiryolunu tercih etmek zamandan kazanılmasına yardımcı olacaktır.

  Elbette araba kiralayacaklar için bir çok havaalanında olduğu gibi burada da ayrı bir araç kiralama bölgesi var ve buradan kiralayacağınız aracınızla da şehir merkezine 559 numaralı otoyolu kullanarak yarım saatten kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

  map

  Köln’e havaalanından ulaşım © Googlemaps

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Köln’de nereleri gezmeli, görmeli…

  Köln her sokağında ayrı bir güzellik barındıran, benim çok sevdiğim bir Alman şehri. Ama özetleyecek olursak, en gezilip görülesi yerler şöyle sıralanabilir..

  • Devasa köln Katedrali, “Kölner Dom” ve Romanesk kiliseler
  • Alter Markt ve  Jan Von Werth Heykeli
  • Fischmarkt – Balık Pazarı
  • Ortaçağ Şehir Kapıları
  • Köln Belediye Binası
  • Hohenzollern Köprüsü
  • Müzeler
  • Hohe Straße
  • Nehirdeki gemiler ve Hava tramvayı
  • Parklar, botanik bahçeleri, hayvanat bahçesi, eğlence parkı…

  Şehrin en büyük simgesi UNESCO Kültür Mirası arasında sayılan devasa büyüklükteki Köln Katedrali yani Kölner Dom’dur. Bu Gotik katedral 632 yıl süren bir çalışmanın ürünü ve dünyanın en büyük kiliseleri arasında sayılıyor… 7 bin m2 alanı, 157 metreyi bulan yüksekliği ile çok görkemli bir yapı. Şehir merkezi bu katedralin etrafında inşa edilmiş. Katedralin tepesine çıkıp,  şehre kuşbakışı bakabilirsiniz. Bu katedral II. Dünya Savaşı sırasında  şehirde bombalanmayan nadir yapılardan biri.

  Köln’de Katedral dışında bir de “12 Romanesk Kilise” bulunuyor.

  664

  Kölner Dom

  Alter Markt, yani “Eski Şehir Meydanı”, adından da anlaşılacağı üzere Köln’in en eski meydanıdır. Meydan çevresinde Ortaçağ’dan kalma yapılar var. Burası aynı zamanda kentin en işlek meydanı ve gece hayatının en yoğun olduğu yer. Meydana çıkan sokaklarda pek çok bar ve kafe var. Meydanda bulunan “General Jan Von Werth Heykeli”nin bir de hikayesi var. Gençliğinde bir çiftlikte işçi olarak çalışan Jan Von, Griet adında bir kızı sever. Bu kızla evlenmek ister ancak fakir olduğu için reddedilir. Şehirden ayrılır ve yıllar sonra soylu bir kadınla evlenmiş, zengin bir general olarak kente geri döner. Aradığı zengin kocayı bir türlü bulamayan kız da evlenmemiş ve yaşlanmıştır. Jan Von kente döndüğünde onu tanır ve Griet’in pişmanlık dolu sözcükleri bu meydanda yankılanır. Bu noktaya, bu hikayeye istinaden bu heykel yapılmış.

  3333

  Alter Markt, noel zamanı ışıl ışıl süsleniyor…

  statue

  General Jan Von Werth Heykeli

  Fischmarkt , yani eskiden Balık Pazarının olduğu bölge Köln’ün en güzel yerlerinden biri. II. Dünya savaşında en az tahrip olan yerlerden biri burası. Bu sayede 15-17. yüzyıla ait evleri halen görebiliyoruz. Rengarenk sıra sıra dizilmiş evler ve civardaki sevimli kafe-restoranlar bu bölgeyi iyice çekici kılıyor.

  IMG_2863

  Fischmarkt

  Bu bölgeye Ren nehri üzerindeki köprülerden bakacak olursanız, nehir kıyısındaki ağaçlık yeşil alanı, sıra sıra dizilmiş restoran ve kafeleri görürsünüz. Ben sanırım Köln’de en çok burayı sevdim. O yeşilliklere uzanıp keyif yaptık biraz…

  IMG_2855

  Fischmarkt Bölgesine giderken…

  IMG_2856

  Fischmarkt

  IMG_2862

  Fischmarkt

  IMG_2899

  Fischmarkt bölgesi önündeki keyifli yeşil alan…

  IMG_2903

  Fischmarkt bölgesi önündeki keyifli yeşil alan…

  Şehirde ayrıca Ortaçağ Şehir Kapıları var. 12 şehir kapısından sadece 3 tanesi günümüze kadar ayakta kalmış. Köln Belediye Binası da iç içe geçmiş balkonlu ön cephesiyle güzel bir eski tarihi yapı. Hohe Straße, Köln’ün en işlek alışveriş caddesi…

  Şehirde arkeoloji müzesi olsun, sanat müzesi olsun çok çeşitli müzeler bulunmakta.

  El-de haus, Nazi Dönemine ait bir dökümantasyon merkezi. Yani, eski adı ile “Gestapo” merkezi ve günümüzde müze olarak kullanılmakta. Zeughaus aslında bir  cephanelikmiş, bugün şehir müzesi olarak kullanılmakta. Köln Belediye Binasının karşısında Farina Parfüm Müzesi var. Ren nehri üzerinde Çikolata Müzesi‘nin bulunduğu bir adacık var ayrıca…

  Ren nehri üzerindeki Hohenzollern Köprüsü‘nün en ilginç tarafı üzerinden yayaların yanında bir de  demiryolu geçiyor olması. Üzerinde aşıkların astığı kilitler de var.

  IMG_2833

  Hohenzollern Köprüsü

  IMG_2841

  Hohenzollern Köprüsü ve arka fonda Köln Katedrali

  Ren Nehri üzerinde hem gezi hem de ticaret amaçlı ulaşımı sağlayan gemiler var. Kışın bu tekneler arasına bir de içinde noel pazarı olanlar katılıyor. Kent manzarasını ve ünlü Köln Katedrali’ni bir de havadan görmek isterseniz teleferik ya da hava tramvayı denenebilir.

  IMG_2851

  Rheinland tekneleri…

  IMG_2853

  Rheinland tekneleri…

  Göletleri ve görsellikleriyle dikkat çeken parklar, botanik hahçeleri, Phantasialand eğlence parkı ve hayvanat bahçesi de ziyaretçilerin ilgisini çekebilir.

  Şehri gezmek için bu şirin trenlere de binebilirsiniz, çok sevimliler…

  IMG_2867

  Turist treni

  IMG_2895

  Turist treni

  Restoran, kafe ve barların tabelalarına bayıldık bu şehirde…

  IMG_2880

  Tabelalar

  IMG_2881

  Tabelalar

  IMG_2878

  Restoranlar…

  IMG_2883

  Restoran ve barlar…

  Hem binaları güzel, hem yeşili bol bir şehir Köln…

  IMG_2885

  Hem binaları güzel, hem yeşili bol şehir…

  IMG_2888

  Hem binaları güzel, hem yeşili bol şehir…

  IMG_2892

  Köln’de her köşede ayrı bir heykel ile karşılaşıyorsunuz…

  Gece karanlığı çökerken ışıkları yanmaya başlayan şehir göze ayrı bir güzel görünüyor…

  IMG_2923a

  Fisch Markt

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Köln’de yeme-içme…

  Bilindiği üzere, Alman mutfağında domuz en fazla tüketilen et çeşidi. Eti de en çok sosis olarak yemeyi tercih ediyorlar. Diğer kırmızı et çeşitleri de tavuk, hindi ve ördek gibi kümes hayvanlarının etleri de tüketilmekte. Balık olarak da alabalık ve somon yaygın. Patates, kuşkonmaz ve erişte ile lahana turşusuna benzer bir tada sahip Sauerkraut garnitür olarak en yaygın kullanılan yiyecekler. Bir de patates ve elma püresi kızartması  seviyorlar.

  Almanlar fırıncılık ve pastacılık konusunda da iddialılar. Meyveli pastalar, alman çöreği, bretzel ve pankekler en sevilen tatlı ve hamurişleri.. Özellikle Alman ekmekleri bir harika. Ekmek çeşitliliği en fazla olan ülke Almanya.

  En sevdikleri ve en çok tükettikleri içki ise bira. Her bölgenin kendi ürettikleri özel tatlara sahip kaliteli biraları mevcut. KÖLSCH birası Köln’e özgü olan bira.

  Şarap da ülke genelinde sevilerek tüketilen bir diğer içki. Zaten, Ren Nehri de Avrupa’nın en önemli şarap bölgelerinden biri … Özellikle birahanelerde veya geleneksel Alman restoranlarında yöreye özgü tatlar sunulmakta…

  Köln bölgesine özgü yemeklere örnek verecek olursak, “Kölsche Kaviar” denilen ama havyarla ilgisi olmayan soğanlı kan sosisi bu yöreye özgü bir lezzet. “Cennet ve cehennem” anlamına gelen “Himmel und Erde” yine yörenin en popüler yemeklerinden biri. Bu yemek, patates püresi, kızarmış soğan ve elma sosu ile sunulan kan sosislerinden oluşmakta…

  Biz de Kölsch birası eşliğinde çok güzel yemekler yedik bu şehirde…

  IMG_2869

  Köln’de restoran keyfi…

  IMG_2870

  Köln’de restoran keyfi…

  Köln’de eğlence ve gece hayatı…

  Kafe, restoran ve mağazalarıyla dikkat çeken Belçika Mahallesi denilen bölge  ve mahallenin ana meydanı Brüsseler Platz, gündüz alışveriş yapıp gece eğlenebileceğiniz bir yer. Ehrenfeld de sabahlara kadar eğlenmek için ideal bir bölge. Özellikle Alter Markt bölgesinde çok sayıda eğlence merkezi ve gece kulübü bulabilirsiniz. Eski bir tren istasyonundan, ya da bir depo veya mahzenden gece klübüne çevrilmiş çok güzel ve enteresan mekanlar var.

  Köln’de gaylere yönelik de çok sayıda gece klübü var.

  Köln, ayrıca festivalleri ile de meşhur bir şehir ve bu zamanların eğlencesi de bir başka olur. O yüzden seyahatinizi festival ve kutlama zamanlarına denk getirirseniz çok daha keyifli bir Köln tatili geçirmeniz mümkün…

  Festival zamanları:

  Kasım ve Aralık aylarında Noel Kutlamaları

  Şubat ayında Köln Karnavalı

  Mayıs ayında Şarap Festivali ile Ren Festivali

  Haziranda Müzik ve Işık Festivali

  Temmuz ayında Gay ve Lezbiyen Festivali

  Ağustos ayında Pop müzik Festivali

  Köln noel pazarlarından görüntüler…

  Noel kutlamalarının en görkemlisinin Almanya’da olduğunu düşünürüm ben ve bunu en güzel yapan şehirlerin başında da Köln gelir bana göre…

  Köln Katedrali önündeki noel pazarları…

  77

  Köln Katedrali noel pazarları

  665

  Köln Katedrali noel pazarları

  Burası o kadar güzeldi ki – sanki ışıktan yepyeni bir gökyüzü yaratmışlardı…

  6

  Köln Katedrali önündeki noel pazarları

  8

  Köln Katedrali noel pazarları

  88

  Köln Katedrali noel pazarları

  99

  Köln Katedrali noel pazarları

  666

  Köln Katedrali noel pazarları

  Bu da limandaki geleneksel noel pazarı…

  11

  Geleneksel noel pazarı : Hafen Weihnachtsmarkt

  22

  Geleneksel noel pazarı : Hafen Weihnachtsmarkt

  33

  Geleneksel noel pazarı : Hafen Weihnachtsmarkt

  44

  Geleneksel noel pazarı : Hafen Weihnachtsmarkt

  Süslü beyaz çadırlar tam bir ortaçağ büyüsü yaratmıştı…

  55

  Geleneksel noel pazarı : Hafen Weihnachtsmarkt

  444

  Geleneksel noel pazarı : Hafen Weihnachtsmarkt

  Bu da Alter Markt bölgesindeki masalsı atmosfer…

  332

  Alter Markt bölgesindeki noel pazarları

  333

  Alter Markt bölgesindeki noel pazarları

  335

  Alter Markt bölgesindeki noel pazarları

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 5 sayfa, 4. sayfa gösteriliyor.12345

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu