Martin Luther King

Washington’da Martin Luther King’in ‘I Have A Dream’ konuşmasını yaptığı yeri, Memphis’te ise suikaste uğrayıp öldüğü yeri görmüştük. Şimdi sırada doğduğu, vaftiz edilip büyüdüğü, yaşadığı ve gömüldüğü, günümüzde ise müze olarak hizmet veren yeri gezeceğiz.

image14

Martin Luther King’in doğduğu yer: Atlanta

Martin Luther King’in evi

Martin Luther King’in evi

Martin Luther King’in 15 Ocak 1929’da doğduğu evi rehber eşliğinde 15 kişilik turlar halinde geziliyor, bunun dışındaki yerlere ise giriş serbest.

image16

Martin Luther King’in evi

Martin Luther King’in annesi de oğlunun ölümünden 6 yıl sonra 70 yaşındayken kilisede sabah ayini sırasında org çalarken 22 yaşındaki siyah bir genç tarafından öldürülmüş.

Bu bölümde Martin Luther King ve mücadelesi hakkında bilgi edinebileceğiniz fotoğraf ve açıklamalardan oluşan bir sergi var.

image17

Martin Luther King’in Kompleksindeki sergi

Bu da merkezin içinden etkileyici bir anıtlar topluluğu…

image18

Martin Luther King Kompleksindeki sergi

Sergiden Martin Luther King’in misyonunu temsil eden başka bir görüntü…

image19

Martin Luther King Kompleksindeki sergi

Bahçeden bir görüntü…

image20

Martin Luther King Kompleksinin bahçesi

Kompleksin içinde bir de Gandhi heykeli var çünkü Gandhi, Martin Luther King’in örnek aldığı, hayranlık duyduğu ve öğretilerini çalıştığı bir aktivistmiş.

image21

Gandhi heykeli

Burası kompleksin içindeki “Reflecting Pool”, kenarda gördüğünüz iki katlı bina ise “Freedom Hall”. Alt katında bir hediyelik eşya dükkanı ve sergi, üst katında ise Dr. King, eşi Coretta Scott King, Rosa Parks ve Mahatma Gandhi’ye ait biografik sergiler var.

image22

Reflecting Pool

Bu ise “Eternal Fire”. Devamlı yanan bu ateş, Dr. King’in hiç bitmeyecek umudunu ve gerçeği sembolize ediyor.

image23

Eternal Fire

Burası Fredoom Hall. 1964 yılında Nobel Barış Ödülünü alan Dr. King bu ödülü alan en genç kişiymiş, ta ki 2014 yılında Pakistanlı bir öğrenci olan Maala Yousafzai aynı ödülü alana kadar.

image24

Fredoom Hall

İkinci kat Rosa Parks’a yer ayrılmış. Rosa Parks da aynı Martin Luther King gibi önemli bir insan hakları savunucusu. Rosa Parks, 1999’da Times dergisi tarafından 20. Yüzyılın insan hakları savunucusu seçilmiş ve 1996’da Başkanlık Hürriyet Madalyası’na layık görülmüş.

image25

Rosa Parks

Bu da sergiden konusu kardeşlik olan ilginç bir patchwork çalışması.

image26

Martin Luther King Kompleksindeki sergi

Bu güzel bayan da Martin Luther King’in eşi. Kendisi aynı zamanda önemli bir aktvist ve insan hakları liderlerinden biri. Kocasının suikastından sonra da çalışmalarına devam etmiş. Kadın hareketleri ve LGBT hakları alanında önemli çalışmalar yapmış. 2005 yılında önce felç geçirmiş, 5 ay sonra da kanserden ölmüş.

image27

Mrs. Coretta Scott King

Bunlar da Reflecting Pool’un çevrelediği Dr King ve eşinin mezarları…

image28

Dr. King ve eşinin mezarları

Dr. King tarihteki yerini Afrikalı Amerikalıların eşitlik rüyasıyla almış ancak gerçekte onun rüyası bütün dünyada insan hakları ve insan eşitliğiydi.

Evin yanındaki aile kilisesi Ebenezer Baptist Church, Martin Luther King’in vatfiz edildiği ve annesinin öldürüldüğü yer.

image29

Ebenezer Baptist Church

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama