Boston Gezi Rehberi

Polonya Tatili: Wroclaw, Krakow ve Varşova
25/09/2016
KUZEY’İN GÜZELLERİ: BALTIK ÜLKELERİ
23/10/2016

Boston’da yapılması gerekenlerden biri de Freedom Trail. Boston Common’da (ülkenin en eski parkı) bulunan Visitor Centre’dan başlayan 4 km boyunca Amerika tarihinin önemli 16 yerini görebileceğiniz bir tur bu. İsterseniz ücretsiz rehberli turlara katılabilir ya da resimde gördüğünüz kırmızı biriketlerle belirlenmiş rotayı, alacağınız bir rehber kitapla takip edebilirsiniz. Ben ikinciyi tercih ettim ve hem kendime verdiğim kısa molalarla çok güzel bir gün geçirdim, hem de şehri daha iyi gördüm

Freedom Trail fikri yerel bir gazeteci olan William Schofield’a aitmiş ve zamanın valisi de bunu kabul etmiş. 1953’den beri yapılıyormuş.

Boston Common Visitor Centre
Boston Common Visitor Centre
Freedom Trail
Freedom Trail

Boston Common’nın geçmişi 1634’e dayanıyor ve 200.000 m2 büyüklüğündeki parkta Martin Luther King, Papa John Paul II konuşmalar yapmış. Parkın çıkışında, karşıya geçince ilk durak olan Massachusetts State House sizi karşılıyor.

Boston Common
Boston Common

New State House günün önemli mimarlarından Charles Bulfinch tarafından tasarlanmış ve yapımına 1795 yılında başlanıp 3 yıl içinde bitirilmiş. Hafta arası belirli saatlerde içini ücretsiz gezebiliyorsunuz. Kubbenin orijinal yapısı ahşapmış, şimdi ise bakırın üzerine 23 karat altınla kaplanmış. Arsasının sahibi Massachusetts eyaletinin ilk seçilmiş valisi John Hancock’muş.

New State House
New State House

Freedom Trail’in 16 durağı bu şekilde işaretlenmiş.

Freedom Trail’in 16 durağı bu şekilde işaretlenmiş.
Freedom Trail

Sırada Park Street Church var. Ama fotoğrafçılık yeteneğimin sınırlarından dolayı kulesini göremiyorsunuz. Amerika’ya mimarlık üzerine çalışmaya gelen Peter Banner adlı bir İngiliz tarafından tasarlanan kilise 1809 yılında yapılmış. Ülkenin ilk Pazar Okulu, ilk hapishane yardım derneği burada kurulmuş ve 1819 yılında Hawaii’ye ilk misyonerler bu kiliseden gönderilmiş.

Park Street Church
Park Street Church

Yolumun sürprizlerinden…

Freedom Trail
Freedom Trail

Diğer durak, Granary Burying Ground. Bu mezarlık Amerika’daki diğer mezarlıklardan daha çok tarihi kişilere ev sahipliği yaptığı için önemliymiş. Bağımsızlık bildirgesini imzalayan 3 kişi, eyaletin 9 yöneticisi, ünlü vatansever Paul Revere ve Benjamin Franklin’in ailesi bunların arasında. 1660 yılından beri kullanılan bu yer şehrin en eski üçüncü mezarlığıymış.

Granary Burying Ground
Granary Burying Ground

Bir başka durak eyaletin kuruluşunun ilk zamanlarının dini inanç ve tarihini yansıtan bir yapı olan King’s Chapel. 1686 yılında kraliyet valisi Sir Edmund Andros tarafından yapılması emredilmiş. Amaç, buraya ilk yerleşen Puritanlara karşı Anglikan inancına saygıymış. İlk yapı ahşapmış.

King’s Chapel
King’s Chapel

Eski Belediye Binası ama duraklardan biri değil.

Eski Belediye Binası
Eski Belediye Binası

Diğer durak şu anda yerinde olmayan 1635 yılında kurulmuş ülkenin ilk devlet ortaokulu. Orijinal bina 1749 yılında King’s Chapel’ı genişletmek için yıkılmış.

Diğer durak şu anda yerinde olmayan 1635 yılında kurulmuş ülkenin ilk devlet ortaokulu. Orijinal bina 1749 yılında King’s Chapel’ı genişletmek için yıkılmış.
Freedom Trail

Okul binasının yerini belirleyen iki heykelden biri Benjamin Franklin diğeri ise vali Joshua Quincy’nin.

Benjamin Franklin Heykeli
Benjamin Franklin Heykeli

Diğer durak Old Corner Bookstore, 1712 yılında yapılan bu bina önce eczacı Thomas Crease tarafından ev ve işyeri olarak kullanılmış sonra 1833’den 1864’e kadar Ticknor and Fields adında ülkenin önde gelen yayınevlerinden birine ev sahipliği yapmış. Burası Longfellow, Hawthorne, Emerson, Dickens gibi Amerikalı ve İngiliz çok önemli yazarların uğrak yeri olmuş. 1960’larda restore edilen bina gazete ofisi ve kitapçı olarak kullanılmış. Şimdi ise bir fast food restoranı. Bize tanıdık bir tablo ama “burada da mı?” diyor insan…

Old Corner Bookstore
Old Corner Bookstore

Sonraki durak Old South Meeting-House. 1669 yılında yapılmış ve 1706 yılında Benjamin Franklin burada vaftiz edilmiş. Ama önemi başka. 16 Aralık 1773’de 5.000 den fazla Boston’lu burada toplanmış ve Boston Tea Party diye bilinen tarihi olayı konuşmuşlar.

Old South Meeting-House
Old South Meeting-House

Yola devam… Elimde rehber kitap ile geziyorum, bir de bu kadar sıcak olmasa iyiydi.

Freedom Trail
Freedom Trail

Sıradaki durak Old State House, ya da diğer adıyla Town House. Boston’daki en eski kamu binasıymış ve koloni döneminde  şehrin politik yaşamın ve tartışmaların merkeziymiş. 18 Temmuz 1776 da halk bu binanın önünde toplanıp balkondan yapılan Özgürlük Bildirgesini dinlemişler. Hala da bu geleneği her 4 Temmuz’da sürdürüyorlarmış. 1798 de bitirilen yeni binaya taşınılana dek burası işlevini sürdürmüş.

Old State House
Old State House

Diğer durak Old State House’un önündeki Boston Massacre Site. 5 Mart 1770 akşamı bu alanda toplanıp İngilizlerin Amerikan kolonilerine karşı uygulanan sert politikalarını protesto eden kalabalığa bir gurup İngiliz askerinin ateş etmesiyle kargaşa başlamış. Halk da sopalar, taşlar ve kartopuyla karşılık vermiş ve 5 Boston’lu ölmüş. Arkada ise ücretsiz turlardan birini ve o dönemin kıyafetiyle rehberi görüyorsunuz.

Boston Massacre Site
Boston Massacre Site

Kırmızı işaretlerden de anlaşılacağı üzerine şimdiki durak Feneuil Hall. Burası 1742 yılından beri ilk katı pazar yeri, üst katı ise toplantı salonu olarak kullanılıyormuş. Burasının inşasının finansmanını Peter Faneuil sağlamış. Burası İngiliz egemenliğine karşıt konuşmaların yapıldığı ilk yermiş.

Feneuil Hall
Feneuil Hall

Çocukluğumun dizisi Cheers’da bir bira içmeden olmazdı tabii ki…

Cheers
Cheers

Bu resimle Cheers’ı hatırlayanlara, sevenlerine bir nostalji yaşatmak istedim. İşte 1982 ile 1993 yılları arasında 11 sezon oynayan dizinin Sam’i ve barın müdavimleri…

Cheers
Cheers

Yolumun üzerinde Holocaust Memorial, 6 tane camdan yapılmış kolondan oluşmuş. Yahudi soykırımını anmak için yapılmış bu sütunlar 6 milyon yahudiyi ve 6 büyük nazi kampını temsil ediyormuş.

Holocaust Memorial
Holocaust Memorial

Bu gezim sabahın erken saatlerinde başlayıp hava kararıncaya kadar sürdü. Elbette yeni şeyler öğrenmek güzeldi ama daha da güzeli bu sayede şehrin sokaklarında dolaşmak, etrafı seyretmekti. Union Oyster House 1826’dan beri aralıksız hizmet veren Amerika’nın en eski restoranı olarak biliniyormuş.

Union Oyster House
Union Oyster House
Diğer bir Freedom Trail gurubu
Diğer bir Freedom Trail grubu

Yolumun üstünde biraz serinlemek ve mola vermek için iyi bir fırsat…

Freedom Trail
Freedom Trail

Yolum İtalyan Mahallesinden de geçti tabii…

İtalyan Mahallesi
İtalyan Mahallesi

Efsanevi Mike’s Pastry, Boston’un en ünlü pastanesi ve şehirde 3 tane varmış.

Mike’s Pastry
Mike’s Pastry

Bol kremalı, bol yağlı ama nefis. İtiraf ediyorum, iki kez gittim..

Mike’s Pastry
Mike’s Pastry

Freedom Trail’e devam… Paul Revere House, 1680 yılında yapılmış bu ev Boston’un en eski yapısıymış. Burada Paul Revere ve ailesi 1770’den 1800’e kadar yaşamış. O kim derseniz gümüş işlemecisi olan Revere ülkesindeki İngiliz vergilerini protesto etmek için yola çıkan Boston Tea Party gurubunun lideriymiş. 16 Nisan 1775’de İngiliz Birlikleri’nin bir cephaneyi ve orada gizlenen iki vatanseveri ele geçirmek için yaklaştıkları haberini alıyor ve insanları uyarmak için gece vakti atıyla yola çıkıyor. Böylelikle İngiliz askerleri geri çekilmek zorunda kalıyor. Bu olay Amerikan Devrimi’nin başlangıcı olarak biliniyor. Restore edilen ev şu anda müze olarak kullanılıyor.

Paul Revere House
Paul Revere House

Yürümeye devam…

Boston Sokakları
Boston sokakları

Freedom Trail rotasını takip edin ki kaybolmayın.

Freedom Trail rotası
Freedom Trail rotası

Arkada beyaz kulesini gördüğünüz yer Old North Church, yani yeni durağımız. 1723 yılında yapılan kilise Boston’un en eski kilise binasıymış. Önde Paul Revere heykelini görüyorsunuz. İngilizlerin gelişini kilisenin çan kulesinden gören Robert Newman, Paul Revere’e haber vermiş ve o da atına atlamış…

Old North Church & Paul Revere Heykeli
Old North Church & Paul Revere Heykeli

İşaretli yolu takip edip kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Old North Church
Old North Church
Old North Church.
Old North Church.

Sırada Copp’s Hill Burying Ground var. Şehrin en eski ikinci mezarlığı. Windhill olarak bilinen bu mezarlık daha sonra arsa sahibi ayakkabıcı William Copp’un adını almış. Üstte adı geçen Robert Newman dahil bir sürü bilinen kişilerin mezarları buradaymış.

Copp’s Hill Burying Ground
Copp’s Hill Burying Ground

Yolum beni Charlestown Köprüsü’ne getirdi ve bu enfes manzarayı seyrederek köprüden geçtim.

Charlestown Köprüsü
Charlestown Köprüsü

Freedoom Trail’in sonlarına yaklaştım.

Freedoom Trail
Freedoom Trail

USS Constitution and Charlestown Navy Yard, son duraktan önce. USS Constitution Amerikan deniz ordusunun ilk gemilerinden biri. 21 Ekim 1797’de suya indirilen gemi önce Cezayirli korsanlara sonra İngiliz ve Fransız kuvvetlerine karşı kullanılmış ve dünyadaki hala yüzebilen en eski savaş gemisiymiş. Her 4 Temmuz’da Boston Limanı’nda törensel bir tur yaparmış. Ben gittiğimde bakımdaydı.

USS Constitution and Charlestown Navy Yard
USS Constitution and Charlestown Navy Yard

Buraya gelmişken marinada kendime bir mola verdim ve güzel manzaranın tadını çıkardım.

Freedom Trail
Freedom Trail

Yolumun üstündeki itfaiye binası…

İtfaiye binası
İtfaiye binası

Son durağa doğru gidiyorum, çok yorgunum ama mutluyum, birazdan hava kararacak.

Freedom Trail
Freedom Trail

Son durak, Bunker Hill Monument. 67 metre yüksekliğinde olan bu anıt Breed’s Hill’de bulunuyor ve Amerikan Devrim savaşı sırasında İngilizler ve vatanseverler arasında bu alanda 17 Temmuz 1775’de gerçekleşmiş olan Bunker Hill muharebesinin anısına dikilmiş. Savaşın sonunda İngiliz askerlerinin yarısı öldürülmüş ama savaş kaybedilmiş. Anıtın tepesine çıkmak için asansör yok ancak tırmanacağınız 294 basamak var. Tırmandım mı? Tabii ki hayır. Öndeki heykel ise Albay Prescott’un.

Bunker Hill Monument
Bunker Hill Monument
Anıtın çevresi ve şehrin manzarası.
Anıtın çevresi ve şehrin manzarası.

Tepeden başka bir görüntü… Ve Freedom Trail’in sonu. Boston’a yolu düşenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Freedom Trail
Freedom Trail

Sana tepeden baktım Boston…

Boston manzarası
Boston manzarası
Boston’da gün batımı
Boston’da gün batımı
Paylaşmak ister misiniz?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir