"Şimdi değilse, ne zaman?"

New Orleans: Tennessee Williams’ın tramvaylı şehri…

  Amerika Gezim – Bölüm 6 – New Orleans

  Dilek Hamutçu Baykal yazdı…

  Otobüsüm sabah 08:00’de New Orleans’daydı. Terminalden otelimin olduğu French Quarter’a giden bir otobüse bindim. Şehrin kalbinin bu bölgede attığını öğrenmiştim ama sabahın o saatinde durum aşağıdaki resimdeki gibiydi.

  image1

  Sabah erken saatlerde French Quarter

  Otel seçiminde 3 yıldızlı ya da bed and breakfast tercih ettim, tek istediğim şehir merkezinde ve temiz olmasıydı, çok şanslıydım bu konuda. Küçücük hiçbir lüksü olmayan odalarda kaldım ama hepsi tam istediğim gibiydi. New Orleans’daki otelim de French Quarter’ın en güzel yerinde Royal Street’deydi.

  image2

  Hotel Royal

  Burası  otelin avlusu, kahvaltı yapmak için ideal 🙂

  image3

  Hotel Royal

  French Quarter, şehrin en renkli ve görülmeye değer 300 yıllık tarihi olan bölgesi. 1920’den bu yana bu tarihi binalar koruma altında, hiçbir şekilde yıkılamıyor, yenilenemiyor.

  image4

  French Quarter

  Dar sokaklar, birbirine benzeyen ve birbirinden güzel, şık rengarenk evler, ünlü restoranlar, küçük dükkanlar, arkadaş canlısı ilginç insanlar, ve caz müziği. Bir insanı ne daha mutlu edebilir ki…

  image5

  French Quarter

  New Orleans, Louisiana eyaletinin en büyük şehri. French Quarter’daki binaların çoğunluğu 18. yüzyılda şehir İspanyolların idaresi altındayken ya da 19. yüzyılın başında ABD’nin bir parçası olduğunda yapılmış.

  image6

  French Quarter

  French Quarter, 2005 de şehri yerle bir eden Katrina Kasırgası’nda neyse ki fazla zarar görmemiş. Ancak 1788 ve 1794 yıllarındaki büyük yangınlardan çok etkilenmiş ve binalar yenilenirken farklı renklere boyanmış, çatılar düzleştirilmiş, süslü, demirden yapılmış balkonlar eklenmiş, ahşap panjurlar yasaklanmış.

  image7

  French Quarter

  New Orleans, Meksika Körfezi ile Pontchartrain Gölü arasında yer alan dünyanın en hareketli liman şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Körfez, şehri bir hilal gibi böldüğü için ‘Cresent City’  olarak da biliniyor. Diğer takma adı da NOLA (New Orleans + Louisiana)

  image8

  French Quarter

  Tramvaylar, New Orleans’ın bir parçası. New Orleans ünlü Amerikalı yazar Tennessee Williams’ın yaşadığı ve kitaplarını yazarken ilham aldığı şehir. Bunlardan biri de ‘A Streetcar Named Desire’ (Arzu Tramvayı) adlı oyunu.

  image9

  New Orleans’ın meşhur tramvayları

  Tramvaylı kartpostallar şahane…

  New Orleans Tram.

  New Orleans kart postal

  New Orleans, ABD’nin en çok ziyaret edilen 10 şehrinden biri ama aynı zamanda en kirlilerindenmiş. İlk geldiğimde ıslak sokakları gördüğümde yağmur yağdığını zannetmiştim meğerse her sabah yıkıyorlarmış.

  image10

  French Quarter

  Burası Canal Street!

  Cadde adını buraya yapılması planlanan Mississipi Nehri’ni Pontchartrain Gölü’ne bağlantı sağlayacak kanaldan almış ancak bu proje gerçekleşmemiş. Şu anda da araç ve yayaların kullandığı ana caddelerden biri.

  image11

  Canal Street 🙂

  Sokak ressamlarına sıklıkla rastlayabilirsiniz, bu tablolar vergisiz olduğu için galerilerden daha ucuzmuş.

  image12

  French Quarter

  French Quarter’da tur yapmak için başka bir yol. Ama ben yürüyün derim.

  image13

  French Quarter

  Binaların altında çok şık butikler, galeriler ve antikacılar var, alışveriş için çok pahalı ama bakmak inanılmaz zevkli.

  image14

  French Quarter

  Temmuz ayında hem çok sıcak hem de çok nemliydi, ondan mı yoksa hızlı gece hayatından sonra uyanma zorluğundan mı bilmem, sokaklar boştu.

  image15

  French Quarter

  New Orleans, ABD’nin suç oranı en yüksek şehirlerinden biriymiş. İşsizlik oranı da %50 civarındaymış.

  image16

  French Quarter

  Şehrin sürprizlerinden biri.

  image17

  French Quarter

  French Quarter’ın bir çok yerinde rastlayacağınız dinlemeye doyum olmayan mini caz konserlerinden biri. Caz kelimesinin sözlük anlamı: enerjk, coşkulu, dinamik…

  image18

  Mini caz konseri – New Orleans

  Alışveriş de yapayım diyenlerdenseniz, seçeneğiniz çok. İster bu bölgedeki küçük butiklerden isterseniz şehrin içindeki ünlü butik zincirlerinden.

  image19

  New Orleans alışveriş

  New Orleans’da siyah nüfusu %60 civarıyla ABD ortalamasının çok üstünde. ‘Mississipi Burning’ (Mississipi Yanıyor) filmini seyrettiniz mi bilmiyorum ama film aslında New Orleans’ın tarihte köle olarak çok ağır şartlarda çalışıp kenti yaratan zencilerin yakılmalarına kadar giden geçmişini anlatıyor.

  image20

  French Quarter

  Pontalba Apartments, 1840’larda Baroness Michaela Almonaster Pontalba tarafından yaptırılmış bir bina. Alt katta ofisler ve dükkanlar var, üstünde de daireler. Buranın Amerika’nın en eski daireleri olduğu söyleniyor.

  image21

  French Quarter

  Cafe du Monde , 1860 yılında açılmış 24 saat açık çok ünlü bir kafe. Café au lait (sütlü kahve) ve beignet tatlısı (üzeri pudra şekerli bizim şerbetsiz lokmaya benziyor) ile ünlü. Bu arada kahvenin içinde hindiba varmış.

  image22

  Cafe du Monde – French Quarter, New Orleans

  Kafede oturmak için sırada beklemek istemediğim için satın alıp parkta yedim, hem de canlı müzik dinleyerek.

  image23

  Café au lait ve beignet tatlısı

  Çeşitli beignet karışımları satılıyordu meraklıları için ama ben İzmir lokmasını hiç bir şeye değişmem…

  image24

  Ben ve beignet

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  New Orleans 1718’den 1763’e kadar Fransa Krallığı işgali altında kalıyor, sonra İspanyollar ele geçiriyor şehri, 1802’de Fransızlar İspanyollardan geri alıyor. Napolyon bölgeyi 2 milyon dolar karşılığı ABD’ye satıyor. Cadde isimlerinin yanına takılan bu tabelalarda eski isimlerini de görebiliyoruz.

  image25

  Calle Real – New Orleans

  Burası da akşamları caz dinleyebileceğiniz mekanlardan biri.

  image26

  French Quarter – New Orleans

  29 Ağustos 2005’te Katrina Kasırga felaketi yaşamış bir şehir New Orleans. Pontchartrain Gölü’nün sularından şehri koruyan setlerden üç tanesi yıkılmış ve şehrin %80’i sular altında kalmış. 1500 kişi ölmüş, 3000 kişi evsiz kalmış. Şehir bundan sonra çok da göç vermiş.

  image27

  French Quarter

  Katrina Kasırgası’nın maliyeti 100 milyar doların üzerindeymiş…

  image28

  French Quarter

  New Orleans deniz seviyesinden iki metre aşağıda, onun için saniyede binlerce metreküp su boşaltan 22 dev pompa tayfun olmasın diye çalışıyormuş ve şehir her yıl 8 milimetre suya batıyormuş.

  image29

  French Quarter

  New Orleans’ı 2014 yılında 9.52 milyon turist ziyaret etmiş ve toplam 6.81 milyar dolar harcamışlar.

  image30

  French Quarter

  New Orleans yaklaşık 20 kadar tarihi bölgesiyle ABD’de birinci sıradaymış.

  image31

  French Quarter

  New Orleans poker ve barbut oyunlarının doğum yeri olarak biliniyor.

  image32

  French Quarter

  ABD’nin ilk opera performansı 1796’da New Orleans’da gerçekleşmiş.

  image33

  French Quarter

  New Orleans, ABD’de 24 saat alkolün serbest olarak satıldığı, sokaklarında plastik bardaklarda içkinizi yudumlayarak gezebileceğiniz tek şehir.

  image34

  French Quarter

  Madame John’s Legacy, 1726 yılında deniz kaptanı Jean Pascal tarafından yaptırılmış. Mississipi Vadisi’nin en eski evi olduğu biliniyor, mimari olarak da French Quarter’daki diğer yapılardan farklı.

  image35

  French Quarter

  Sandra Bullock, Solange Knowles, John Goodman, Lil Wayne ve Brad Pitt’in New Orleans’da evleri varmış. Ben de istiyorum, Allahım duy sesimi 🙂

  image36

  French Quarter

  Burası zamanında Fransız Afrikalı tüccarların, centilmenlerin, kabadayıların gelip ‘absinth’ denilen içkiyi içtikleri bilinen bir yer. Ünlü korsan Jean Lafitte’nin General Andrew Jackson’la buluştuğu gizli oda da şimdi yemek salonu olarak kullanılıyor (Andrew Jackson ABD’nin 7. Başkanı).

  image37

  French Quarter

  Burası Lafitte’s Blacksmith Shop. Efsaneye göre 19. Yüzyılın başında korsan Jean Lafitte burayı kanun dışı işlerini idare etmek, kaçak mallar satmak için kullanmış. 1940’lı yıllardan beri de bar olarak kullanılıyormuş. Bu bölgenin en önemli binalarından biri olarak koruma altında Ulusal Tarihi Miras listesinde. Hayaletli olarak da biliniyor.

  image38

  French Quarter

  New Orleans cazın başkenti ve bir sürü caz festivaline ev sahipliği yapıyor. Nisan ayının ikinci haftasında French Quarter Festivali, Mayıs başında Caz Festivali var.

  image39

  French Quarter

  Her yerde olduğu gibi bu dar sokaklarda da park problemi var. Caddelerde sadece tek yöne park edilebiliyor. Bu uygulama bana çok doğru geldi.

  image40

  French Quarter

  Brennans, 1904 yılında Louisiana Bankasına ev sahipliği yapmış, ABD’nin 7. Başkanı Andrew Jackson burada kalmış, satranç dahisi Paul Morphy burada yaşamış. Şimdi ise ünlü bir restoran. Amerikalı ünlü yazar Tennessee Williams sıklıkla burada yemek yermiş.

  image41

  French Quarter

  Royal House, deniz ürünleri servis eden bir restoran. French Quarter’da sokak aydınlatmaları için direkler yok, onun yerine fotoğrafta gördüğünüz sarkıt lambalar var, onun için de akşam olduğunda loş gizemli bir havası var bölgenin.

  image42

  French Quarter

  Resimdeki yapı Presbytere, onun yanında ise St Louis Katedrali var. Prebytere ilk yapıldığında manastır, sonrasında ise mahkeme binası olarak kullanılmış. Şimdi ise Louisiana Devlet Müzesi’nin bir parçası olarak hizmet veriyor. Bu meydanda tarot falı bakanları görüyorsunuz. Fala inanmadığım için ben pek de ilgilenmedim.

  image43

  French Quarter

  Bu bina ise The Napoleon House. Şehrin belediye başkanı Girod tarafından 1797 yılında Waterloo Savaşından sonra sürgüne gönderilen Napoleon Bonaparte’ı kurtarıp buraya yerleştirmek için yaptırılmış.  Ancak Napoleon bu kaçırma planı uygulanamadan birkaç gün önce ölmüş.

  image44

  French Quarter

  Burası Jackson Square. Meydan 1721 yılında askeri eğitim alanı  ‘Place d’Armes’ olarak yapılmış. Arkasında ise park var.

  image45

  French Quarter

  Bunlar da Jackson Meydanı’ndan renkli görüntüler

  image46

  French Quarter

  Parkın ortasında General Andrew Jackson’ın heykeli var. 1856 yılında yapılan bu heykel, bir atın birden fazla ayağının havada desteksiz olarak durduğu dünyadaki ilk atlı heykeliymiş.

  image47

  French Quarter

  ABD başkanı John F. Kennedy’yi öldüren Lee Harvey Oswald 1939’da New Orleans’da doğmuş, elbette bundan hiç hoşnut değiller.

  image48

  French Quarter

  Dumaine Street, French Quarter’ın en ünlü caddelerinden biri.

  The Curious Case of Benjamin Button’ ve ‘Interview With the Vampire’ filmleri New Orleans’da çekilmiş filmlerden bazıları.

  image49

  French Quarter

  French Quarter’da kalabileceğiniz otellerden biri de 19. yüzyılın başlarında yapılmış Cornstalk Hotel. Ünlü yazar Harriet Beecher Stowe da bu evde kalmış ve Tom Amca’nın Kulübesi (Uncle Tom’s Cabin) kitabını yakınlardaki zamanın köle pazarından ilham alarak yazmış.

  image50

  French Quarter

  Demirden yapılmış Cornstalk Fence (Mısır koçanı parmaklıkları), birbirine geçmiş mısır koçanlarını resmediyor ve 1850 yılında Philadelphia’dan getirilip takılmış. 1840’da bu evi satın alan kişi Iowa’lı olan karısını mutlu etmek için ona memleketini hatırlatan çitleri taktırmış. Bu otelde kalanlar arasında Clinton çifti ve­ Elvis Presley de var.

  image51

  French Quarter

  Şehir tamamen düz bir alana kurulmuş, çocuklara göstermek amacıyla iki tane tepe yapılmış.

  image52

  French Quarter

  New Orleans’da 40’dan fazla müze, ABD’nin en iyi hayvanat bahçelerinden biri, çocuk müzesi ve akvaryum varmış. Çocuklu ailelere duyurulur ama gece saatlerinde French Quarter’a çocukla gelmeyin uyarısını da yapayım bu arada…

  image53

  French Quarter

  French Quarter sokakları..

  image54

  French Quarter

  Pirates Alley ya da Orleans Alley, adını kahraman korsan kardeşler Jean ve Pierre Lafitte’den almış. Kardeşler gemilerine gitmek için bu kısa ve karanlık yolu kullanmışlar ve bir efsaneye göre 1815’de yine burada general Andrew Jackson’la buluşmuşlar ve New Orleans Savaşını kazanması için yardım teklifinde bulunmuşlar.

  image55

  French Quarter

  Bu bina Le Monnier Mansion. 1811 de Dr. Yves Le Monnier tarafından 3 katlı olarak yaptırılan bu binaya 1876 yılında 4. kat eklenmiş ve böylelikle ilk gökdelen olmuş.

  image56

  French Quarter

  Şehirde bol bol korsan, hayalet ve zombi temalı hediyelik eşyalar satan dükkanlar var.

  image57

  French Quarter

  French Quarter sokakları ..

  image58

  French Quarter

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 4 sayfa, 2. sayfa gösteriliyor.1234

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu