"Şimdi değilse, ne zaman?"

Philadelphia: Bağımsızlık, aşk, sanat ve tarihin şehri

  Amerika Gezim – Bölüm 7 – Philadelphia

  Dilek Hamutçu Baykal yazdı…

  Sabahın erken saatinde vardığım Philadelphia Havaalanından şehir merkezine trenle geldim. Çantamı otelime bırakıp, hemen gezime başladım. Philadephia, Amerikalılar için önemli bir şehir. William Penn tarafından 1701 yılında kurulmuş ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkenti olmuş. “Declaration of Independence” diye adlandırılan Bağımsızlık Bildirgesi de burada imzalanmış. Independence Visitor Center ilk durağımdı. Buradan hem bilgi ve harita edinebilir, hem de tur biletleri alabilirsiniz.

  image1

  Independence Visitor Center

  Yaz aylarında 15 dakikada bir buradan hareket eden ve şehir merkezindeki gezmeye görmeye değer 22 durağa uğrayan Phlash adında bir otobüs ring servisi var. Gün içinde dilediğiniz durakta, dilediğiniz kadar inip binebileceğiniz bu otobüse 6 dolar ödedim. Bir de ertesi gün Amish’lerin yaşadıkları yeri ziyaret etmek istediğim için o bölgeye bir tur bileti aldım. 150 dolar civarında ödedim ama her kuruşuna değdi.

  Aşağıda Independence Visitor Centre’ın hemen karşısındaki Liberty Bell Center’ı görüyorsunuz.

  Liberty Bell Center

  Liberty Bell Center

  Aslında bu bölge Independence Mall (Bağımsızlık Bölgesi) olarak adlandırılmış. Amerikan tarihi ilginizi çekiyorsa buradaki binaları ziyaret edebilir, ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Kongre Binası, Bağımsızlık Sarayı, Eski Belediye Binası, Ulusal Anayasa Merkezi, Philadelphia Borsa Binası gibi binalar var burada… Açıkcası, ben sadece dışardan seyrettim.

  Burası Liberty Bell Center (Özgürlük Çanı Merkezi)…

  Liberty Bell Center

  Liberty Bell Center

  Saat 09:00’dan 17:00’ye kadar açık olan bu binaya ücretsiz olarak girebiliyorsunuz ancak girişte kısa süreli bir güvenlik araması var. Meşhur çanı görmeden önce yapılışını, ABD’nin doğuşuna tanıklık edişini, köleliğe karşıtlığını,  insan haklarına sembollük edişini anlatan sergiyi gezebilir, 10 dakika süren videoyu izleyebilirsiniz.

  Liberty Bell

  Liberty Bell

  Liberty Bell (Özgürlük Çanı) Amerikalılar için devrimin, bir milletin doğuşunun ve bütün insanlığın özgürlüğünü temsil eden çok önemli bir sembol.

  Karşınızda meşhur çan… Aklınızdan geçenleri merak ediyorum…

  Liberty Bell

  Liberty Bell

  Yıllar önce kardeşim bir seyahat dönüşü bana küçük bir modelini getirmişti bu çanın  – çan kolleksiyonu yapıyorum da 🙂 Dedim ki herhalde yolda kırıldı, meğerse değilmiş, görünce daha iyi anladım 🙂

  Bu çan 1751 yılında Pensilvanya eyaletinin 50. kuruluş yılı için Londra’ya ısmarlanmış. Nathan Levy adlı bir yahudi tüccarın sahip olduğu Myrtilla  Gemisi ile Atlantik Okyanusu’nu geçmiş. 943 kilo ağırlığındaki çanın üzerine İncil’den bir alıntı kazınmış:

  Proclaim Liberty throughout all the Land unto all the Inhabitants thereof.’

  Lİberty Bell

  Günlerce otobüslerde yolculuk etmiş, yorgun ama mutlu ben 🙂

  Çan, bakır ve teneke ağırlıklı, gümüş, altın, çinko, arsenik ve kurşun karışımından yapılmış. Kırıkla ilgili çeşitli söylentiler var. Bir rivayete göre gelişinden hemen sonra 1752 yılında test için ilk çalındığında çatlamış, defalarca tamir edilmesine rağmen tam olarak onarılamamış.

  Orjinal ismi ‘State House Bell’ olan Özgürlük Çanı, 1830’lu yıllara kadar kullanıldıktan sonra kölelik karşıt hareketine sembollük edince ismi de değişmiş. 1777 yılında İngilizlerin eyalete saldırısı sırasında İngilizler tarafından eritilip topa dönüştürülür korkusuyla bir kiliseye saklanmış. Çan korumalar eşliğinde ülke içinde dolaştırılmış. 22 Şubat’ta, yani George Washington’un doğum gününde ve 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarında kullanılmış. 1976 yılında, şu andaki yerine yerleştirilmiş ve Amerikanın 200. yıl kutlamaları için hazırlık yapılmış. Her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçisi varmış, bilginize…

  Independence Square’de bulunan Independence Hall, 1753 yılında yapılmış ve UNESCO Dünya Miraslaı listesinde yer alıyor. Burası Amerika Birleşik Devletleri Özgürlük Bildirgesinin ve ülkenin kuruluşunun tartışıldığı ve kabul edildiği yer.

  Binanın içini görmek isteyenler 15 dakikalık  rehberli tura katılabilir.

  Independence Hall

  Independence Hall

  Burası ise Benjamin Franklin’in kendisi için yaptırdığı günümüzde Franklin Court diye adlandırılan geçit.

  Franklin Court

  Franklin Court

  1763 ve 1786 yılları arasında, 10 odalı ve 3 katlı olarak tuğladan yapılmış bu bina şu anda müze olarak hizmet vermekte. Bina 1812 yılında Franklin’in torunları tarafından yıkılmış ama daha sonra tekrar restore edilmiş. Bir sürü yeteneğinin arasında, Franklin ülkenin ilk postane müdürü ve matbaacısı olarak da biliniyor.

  Bu komplekste bir postane ve gazete ofisi de bulunuyor. Müzedeki sergide, iyi bir devlet adamı, diplomat, mucit ve liderlik yönüyle öne çıkan Benjamin Franklin’in hayat hikayesi de anlatılmış. Ayrıca yaptığı icatların da sergilendiği bir bölüm var: Franklin sobası, katlanabilir kütüphane sandalyesi, seyyar merdiven gibi…

  Benjamin Franklin Museum

  Benjamin Franklin Museum

  Burası da müzenin hediyelik eşya dükkanından bir köşe.

  “Asla ne iyi bir savaş vardı, ne de kötü bir barış”

  “Bir sırrı üç kişi saklayabilir elbette ama ancak diğer ikisi ölüyse”

  “Erken yatıp erken kalkmak insanı sağlıklı, varlıklı ve akıllı yapar”

  Benjamin Franklin Museum Souvenirs

  Benjamin Franklin Museum Souvenirs

  Eski Şehir ya da diğer söylenişiyle Independence National Historical Park, Amerika’nın en tarihi ve en önemli yerlerinin başında geliyor. Bu müze de bu bölgenin bir parçası.

  National Liberty Museum

  National Liberty Museum

  1931 ve 1935 yılları arasında yapılmış bu klasik bina ise The Old Federal Reserve Bank.

  The Old Federal Reserve Bank

  The Old Federal Reserve Bank

  Carpenters’ Hall, 1724 yılında kurulmuş olan Carpenters şirketine ait bir bina. 1770 ile 1773 yılları arasında Robert Smith tarafından tasarlanarak  yapılmış bu yere arkadaşı Benjamin Franklin kütüphanesini taşımış ve Amerika’nın ilk ödünç kitap veren kütüphanesi olmuş.

  İlk kongre burada düzenlenmiş, koloniler arasındaki köle ticaretine son veren imza burada atılmış, toplantı salonu savaş sırasında hem Amerikalı hem de İngiliz askerler için hastane olarak hizmet vermiş. Ayrıca, ABD’nin ilk ve ikinci bankası olarak kullanılmış.

  Carpenters’ Hall

  Carpenters’ Hall

  Binayı ücretsiz olarak gezebilir ve burayı her yıl ziyaret eden 150.000 turistten biri olabilirsiniz. Bu arada şirket hala burayı toplantılar için kullanıyormuş.

  The Signer Anıtı yine bu bölgenin bir parçası. Bu heykel, Amerikanın özgürlüğü için hayatlarını kaybetmiş insanların anısına yapılmış. Hem ülkenin kuruluşunda, hem de bağımsızlığın ilan edilişine imza atmış kişilerden biri olan Pensilvanya’lı George Clymer ise bu heykelin esin kaynağı olmuş.

  The Signer Anıtı

  The Signer Anıtı

  Öğle saatlerine kadar eski şehirde tarih içinde gezdikten sonra, sırada Philly Phlash ile şehri dolaşmak var. İlk durak Love Park.

  1965 yılında yapılmış olan bu parka 1969 yılında bir de fıskiyeli havuz eklenmiş.

  Love Park

  Love Park

  Love Heykeli, Robert Indiana tarafından yapılmış ve 1976 yılında ABD nin 200. doğum günü kutlamalarının bir parçası olarak sergilenmiş. 1978 yılında kaldırılmış ancak hasretine dayanılamayarak tekrar satın alınarak kalıcı olarak buraya yerleştirilmiş.

  Love Heykeli

  Love Heykeli

  İkinci durak Rodin Müzesi. Giriş ücretsiz ama isterseniz bağış yapabiliyorsunuz.

  Rodin Müzesi

  Rodin Müzesi

  Bu müze, Paris’teki Rodin Müzesi haricindeki en zengin kolleksiyona sahipmiş.

  Rodin Müzesi

  Rodin Müzesi

  Müze ilk olarak 1929 yılında açılmış fakat daha sonra 3 yıllığına kapatılarak 9 milyon dolar harcanarak eski ihtişamına kavuşturulmuş. Kapılarını 12 Temmuz 2012 yılında tekrar açmış ve iyi ki de açmış, bayıldım binaya da, eserlere de.

  Müze şehre sinema sahibi zengin bir işadamının hediyesiymiş. Jules Mastbaum, 1923 yılında müze kurmak amacıyla Rodin eserlerini toplamaya başlamış. Birbirinden güzel bronz heykeller, alçı çalışmalar, karakalem eserler, baskılar, mektuplar ve kitaplar biriktirmiş. Binayı da Fransız mimarlara tasarlatmış ve hazırlıkları yapmış ama rüyasının hayata geçtiğini görememiş.

  Rodin Müzesi

  Rodin Müzesi

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Philadelphia sokaklarından bir görüntü…

  Philadelphia Sokakları

  Philadelphia Sokakları

  Burası Philadelphia Museum of Art. Önünde gördüğünüz merdivenlere gelince, “Rocky Steps” denilen bu merdivenler Sylvester Stallone’nin 3 Oscarlı filmi Rocky’de, Rocky Balbao’nun ‘Gonna Fly Now’ eşliğinde koşarak çıktığı merdivenler: Tam 72 basamak!

  Philadelphia Museum of Art

  Philadelphia Museum of Art

  Bronzdan yapılmış Rocky Heykeli’ni film için müzenin merdivenlerinin üstüne yerleştirmişler ve çekimler bittikten sonra yapımcı firma tarafından şehre hediye edilmiş. Müzenin sanat komisyonu daha sonra bu heykeli, sanat olarak sayılmadığını ileri sürerek şehrin başka bir yerine taşımış. 8 Ekim 2006’da Rocky Heykeli tekrar müzeye getirilmiş ama bu sefer  merdivenlerinin aşağısında çimenlerin üzerine yerleştirilmiş.

  image22

  Rocky Heykeli

  1928 yılında yapımı tamamlanan müze, Yunan tapınakları mimarisinde birbirine bağlı 3 binadan oluşuyor. İçinde 200 tane galeri ve 300.000’den fazla sanat eseri var. Ülkenin üçüncü en büyük müzesine giriş 10 dolar bu arada.

  Philadelphia Museum of Art (Sanat Müzesi)

  Philadelphia Museum of Art (Sanat Müzesi)

  Her ne kadar Rocky olamasam da merdivenleri çıkmanın sevinci içindeki ben:)

  Her ne kadar Rocky olamasam da merdivenleri çıkmanın sevinci içindeki ben:)

  Bu da merdivenlerde ki mutlu çiftimiz 🙂

  Rocky Steps

  Rocky Steps

  Bence şehrin en ilgi çekici yeri, Eastern State Penitentiary, yani Doğu Eyalet Hapishanesi. Bina şu anda müze olarak kullanılmakta…

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  1829 yılından 1971 yılına kadar hapishane olarak kullanılan bina, zamanının en geniş alana sahip hapishanesi ve en pahalıya mal olanıymış; ayrıca dünyada 300’den fazla hapishaneye model olmuş.

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  Hapishane 1991 yılına kadar harap durumdaymış. Bir süre bu durumda bırakılmış, sonra maddi kaynak bulunarak restorasyonuna başlanmış. Henüz bitirilemeyen binayı kulaklık yardımıyla ayrıntılı bilgiler dinleyerek dolaşabiliyorsunuz.

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  Hapishane 1994 yılında kapılarını ziyaretçilere açmış. Giriş 14 dolar.

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  Gotik mimaride yapılan binadaki hücrelerde merkezi ısıtma, su tesisatı, sifonlu tuvaletler var, hatta Beyaz Saray’da bile yokken burada varmış!

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  142 yıl boyunca kullanılan yer gerçekten çok etkileyici. Yüzden fazla mahkum buradan kaçmayı başarmış ama 1923 yılında kaçan Leo Callahan dışındakiler yakalanmış.

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  Brad Pitt ve Bruce Willis’in oynadığı 1995 yapımı “Twelve Monkeys” filmi burada çekilmiş ama mekan hapishane yerine akıl hastanesi olarak kullanılmış.

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  45.000 m2’lik bir alana yayılmış binada toplam 980 hücre var.

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  Hücrelerin çok küçük olan kapıları ile ilgili iki rivayet var. Mahkumlar girip çıkarken mecburen eğilsinler diye, diğeri de güvenlik için.

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  1945 yılında 12 tutuklu tünel kazarak kaçmayı başarmış bunların arasında ünlü banka soyguncusu Willie Sutton da varmış. Restorasyon sırasında 3o adet bitirilememiş tünel bulunmuş.

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  Bu da hapishanenin en ilginç misafiri, Pep. Bu köpek, 1924 yılında Pennsylvania valisinin karısının kedisini öldürdüğü için ömür boyu hapis cezasına mahkum edilmiş!

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  Ünlü gangster Al Capone, 1929 yılında kendisini ilk kez hakim karşısında bulur ve kendisine bir yıllık hapis cezası verilir. Al Capone hücresini dekore etmek için izin almış ve işte Al Capone’nin hücresi: “Money talks” diyoruz 🙂

  Al Capone’nin hücresi

  Al Capone’nin hücresi – Eastern State Penitentiary

  Bu da Al Capone’nin hapishane belgesi…

  Al Capone’nin hapishane belgesi

  Al Capone’nin hapishane belgesi – Eastern State Penitentiary

  Restorasyon tamamen bitmemiş, ama bu görüntüler burayı daha da gizemli yapıyor.

  Eastern State Penitentiary

  Eastern State Penitentiary

  Temmuz ayında ABD de okullar tatil olduğu için bir çok şehirde öğrenci guruplarına rastladım.

  image39

  Philadelphia şehri sokaklarında…

  Şehirde Trip Advisor’ın gösterdiği yerleri Phlash sistemini kullanarak bir gün içinde rahatlıkla gezdim.

  Bu arada Benjamin Franklin ve Dr. Thomas Bond tarafından 1751 yılında ülkenin ilk hastanesi burada kurulmuş. University of Pennsylvania ülkenin ilk üniversitesiymiş, yine bu üniversitenin içinde ilk tıp okulu açılmış. 1855 yılında  ülkenin ilk çocuk hastanesi ve ilk kanser hastanesi yine buarda kurulmuş. Bunun doğal sonucu ise Amerika’daki her altı doktorun biri Philadephia’da eğitim görüyormuş.

  University of Pennsylvania

  University of Pennsylvania

  Burası da kaldığım bed and breakfastın olduğu sokak.

  image41

  Philadelphia’da kaldığım yer

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 3 sayfa, 2. sayfa gösteriliyor.123

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu