Yunanistan tarafına araba ile gidecekler için 2015 Ağustos itibariyle güncel notlar…

Ekonomik kriz Yunanistan’a gidecek olan turistleri etkiliyor mu, sınır geçişinde halen uluslararası ehliyet soruluyor mu gibi sorulara dair güncel bilgiler…

 • Araba ile sınır geçişinde uluslararası ehliyet ve yeşil sigorta HALEN ŞART!
 • Krizin etkisini tatilinize engel olacak şekilde hissetmiyorsunuz, çoğu yerde nakit de kredi kartı da geçiyor. Sorarsanız nakit tercih ederiz diyorlar gerçi. Ama fiyatlar Euro kuru ve KDV’deki artış yüzünden artık eskisi kadar avantajlı değil sanki…
 • Benzin ortalama 1.55 Euro civarında ama bizdeki gibi sabit fiyat yok. Yani yakıt almadan birkaç benzinci dolaşmakta fayda var. 95 Oktan benzin otoyolda 1.80 Euro’ya kadar çıkarken Atina şehir içerisinde 1.44 Euro’ya kadar iniyor.
 • İpsala – Selanik arasındaki otoyolda (Egnatio Odos) benzinci mevcut değil. Mutlaka bir çıkışı kullanıp içerilere girmek gerekiyor. Yeme içme ihtiyacı için sadece “Kantina” denilen birkaç büfe mevcut. Bu noktalarda fastfood tarzı yiyecekler veya bisküvi vs. bulunabiliyor.
 • Selanik – Atina arasındaki otoyolda (Aegean Motorway) sık sık benzinciye rastlamak mümkün ama yakıt fiyatları biraz yüksek. Bu noktalarda büfelerden biraz daha hallice restoranlar mevcut.
 • Otoyolda sık sık P işareti göreceksiniz, bunların büyük çoğunluğunda tuvalet de var. İpsala – Selanik arasındakiler orta halli, bazıları kötü, ama Selanik – Atina arasındakiler oldukça iyi ve temiz durumda.
 • Otobanda çok sık “Tolls” denilen para toplama noktaları var. İpsala- Selanik arasında 10 Euro civarında bir para öderken, Selanik – Atina arasında 30 Euro’dan fazla otoban parası ödeniyor. Aceleniz yok ise ücretsiz yol da mevcut tabii.
20150725_144547

Otobandaki para toplama noktalarından biri

 • Atina’da otoparkların hemen hemen hepsi anahtarınızı ve arabayı teslim alıp kendileri park ediyorlar, katlı otoparklar dahil. Biz en az 10 tane denedik, anahtar almayan bir otopark bulamadık. Aklınızda olsun.
 • Atina’nın Pire Limanından Girit, Mikanos, Paros, Naxos gibi pek çok Yunan adasına feribot ile geçilebiliyor. Türkiye kıyılarına değil de, Yunan kıyılarına yakın adalara geçmek için İpsala’dan sınır geçişi yapıp, Kavala-Selanik-Atina rotası takip edilerek Pire Limanı’ndan kalkan feribotlar kullanılabilir. İstanbul Avrupa yakası – Atina arası araba ile 12 saat sürüyor. Biz Pire Limanı’ndan Girit Adası’na gece feribotu ile geçtik, o da 8 saat sürüyor.  Gece feribotu seçince, o geceki otel masrafı da kalkmış oluyor bir yandan…
DSC_0599

Pire Limanı

 • Selanik’e kadar epey sıklıkta 34 plaka başta olmak üzere Türk plakalı araç görmemize rağmen, Atina’ya doğru devam edene hiç rastlamadık. Girit Adası’nda da Türk plakalı bizden başka araç göremedik. Bir ara tek sivri zeka biz miyiz diye de düşündük 🙂 Kendi aracıyla taaa Girit Adası’na kadar giden epey nadir gibi geldi bize. Uçak da var Girit Adası’na aktarmalı giden, ama biz arabamızla gitmeyi daha keyifli bulduğumuz için öyle tercih ettik, pişman da değiliz hani.
 • Girit Adası yazımız yakında yayında olacak, takipte kalın, olur mu… Şahane bir doğası var, misal aşağıdaki Balos Lagünü…
Girit Adası - Yunanistan

Girit Adası – Yunanistan

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama