"Şimdi değilse, ne zaman?"

Arabayla İpsala’dan Selanik’e…

  Arabayla yurtdışı keyfi…

  Epeydir aklımızda olan ama türlü sebeplerden ertelediğimiz “arabayla yurtdışı” seyahatini nihayet yaptık. Öyle fazla açılmadık, bu seferlik sadece Yunanistan ile yetindik, ama doğrusu güzelmiş evden arabayla çıkmak, istediğin yerde durmak, kafana göre takılmak, gerekirse dönüş gününü değiştirmek… Uçak yolculuğunda olmayan bir esneklik tanıyor araba yolculuğu size. Bu ilk tecrübemizden sonra arabayla daha uzun bir Avrupa turu da mutlaka yapmalıyız diye karar verdik, ama bakalım ne zaman. Ben şimdilik size İpsala’dan Selanik’e olan yolculuğumuzu anlatayım. Eğer siz de bir haftalık böyle bir tatil yapmak isterseniz belki yaşadıklarımızın size bir faydası olur.

  Önce yol güzergahımıza maps.google.com dan aldığımız haritadan bir bakalım…

  Yunanistan, Thassos Adası ve Halkidiki Yarımadası © Googlemaps

  Yunanistan, Thassos Adası ve Halkidiki Yarımadası © Googlemaps

  Gördüğünüz gibi İstanbul’dan Tekirdağ, Malkara, Keşan ve İpsala güzergahını takip ederek sınır kapısına gelip, sınırı geçtikten sonra ise Alexandroupoli (Dedeağaç) ve Xanthi (İskeçe) üzerinden ilerleyerek, Kavala şehrini de geçtikten sonra Selanik’e varılabilir.

  Bu şekilde direkt Selanik’e gitmek yerine, biz şöyle bir plan yaptık. Yazın gittiğimiz her yurtdışı tatilinde olduğu gibi bunda da araya deniz keyfi koyalım dedik. İlk önce sabah Alexandroupoli‘de bir kahvaltı edip, oradan Thassos adasına geçip, önce bir deniz tatili yapalım, şöyle bir yorgunluk atalım diye düşündük. Ada sonrasında ise Kavala‘ya ve Selanik‘e giderek şehir gezimizi yapar, dönerken ise son bir deniz keyfi için, şu hep methini duyduğumuz Halkidiki yarımadasına bakarız dedik. Halkidiki haritada da göreceğiniz üzere 3 tane parmak şeklinde Selanik’den aşağıya  doğru uzanan yarımadalara verilen isim.

  İşte planımız buydu ve biz gittiğimiz hiçbir yerden pişman olmadık, hatta Thassos ile Halkidiki’ye daha defalarca gidebilirim, o kadar güzeller ki.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Bu arada özel aracınızla Yunanistan’a gitmek için yapılması gerekenlerden bahsedelim…

  * Biz Yunanistan’a ilk gittiğimiz yıllarda uluslararası ehliyet alma zorunluluğu vardı ama artık 2016 itibariyle bu kural kalktı, yenilenen AB normlarındaki ehliyetler ile giriş yapılabiliyor.

  * Araba yolculuğunuz öncesinde sigortacınızdan veya TURİNG’den ülkemizdeki zorunlu trafik sigortasının uluslararası geçerliliği olan versiyonu diyebileceğimiz yeşil sigortanın yaptırılması gerekiyor. Bir hafta için yaklaşık 60 Euro tutuyor.

  * Yine sigortacınızdan kaskonuzun yurtdışında geçmesi için bir zeyil yaptırabilirsiniz. Bu da bir hafta için 100 TL ye yakın bir ücret tutuyor. (Bu tabii ki zorunlu değil ve ödenen ücret araca göre değişecektir)

  Yolculuktan kısa kısa notlar

  * İstanbul Avrupa yakasından çıktıktan 3 saat 45 dakika sonra İpsala hudut kapısına vardık.

  * İstanbul’dan Keramoti’ye vardığımızda 437 km yapmıştık. Sonrası zaten feribot – yani kilometre yapmıyorsunuz.

  * Toplamda İstanbul’dan yola çıktıktan 6 saat sonra Thassos’daydık.

  * 4 günde adayı koy koy dolaştık ve galiba bir yukarı bir aşağı, bir sağa bir sola derken işi biraz abarttık, 185 km yapmışız orada. Aslında ada çok büyük değil, çevresi 90 km civarında ama  bizim gibi yerinde duramayanlar adayı keşfe çıkınca bu kadar kilometre yapıyor işte 🙂

  * Yunanistan’a girdikten sonra tabelalar önce Yunan alfabesi ile yazılmış olarak çıkıyor karşınıza, hemen sonrasında İngilizce olarak bir tabela daha koymuşlar, o yüzden rahatça buluyorsunuz gideceğiniz yeri.

  * Thassos dönüşü Keramoti’den Kavala 40 kilometrelik bir yol, yani 20 – 25 dakikada varıyorsunuz. Kavala’da arabayı koyacak yer bulmak biraz zor, biz epey bir yer aradıktan sonra biraz yukarıda bir halk pazarı var, onun otoparkına koyduk arabayı.

  * Kavala ile Selanik arası ise 160 km. Yani birbuçuk – iki saat kadar bir yolculuk yapıyorsunuz. Selanik’te de park sorunu var, bir saate yakın dön dolan yaptıktan sonra sahile yakın ve 24 saat açık bir otoparkta yer bulduk sonunda. Genellikle 23:00 veya 24:00 e kadar açık oldukları için bunu bulunca epey sevindik. (Tsimiski Park – arabaların  otomatik park edilebildiği çok modern bir otopark)

  *Selanik’ten Halkidiki’ye gitmek ise birinci yarımadayı yani Kassandra’yı  tercih ederseniz 80 km civarı, ikinci yarımada olan Sithonia’yı tercih ederseniz 100 km civarı bir yol yapmanızı gerektiriyor. Değişik koylara bakalım derseniz 10-20 km aralıklarla birkaç koy dolaşabilirsiniz. Üçüncü yarımada olan  Athos yüzyıllardır dini ve ruhani bir bölge ve zaten sadece erkekler özel izin ile girebiliyor o bölgeye.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Sınırdan geçme heyecanı

  Sınıra yaklaşırken bir garip telaş ve heyecan sarıyor insanı, acaba nasıl olacak diye… Tekirdağ, Keşan, Malkara derken gitgide yaklaşıyoruz ve artık tabelalarda Yunanistan yazmaya başlıyor.

  Sınıra doğru

  Sınıra doğru

  Artık gelmek üzereyiz sınıra…

  Sınıra doğru

  Sınıra doğru

  Türkiye sınırını geçene kadar 4 kontrol noktası var. İlki gümrük kapısı… Burada memur arabanızın kaydı olup olmadığına bakıyor, kaydını bulamıyorlarsa bize olduğu gibi ilk kez mi yurtdışına çıkıyor bu araba  diye soruyorlar. Sanırım artık arabamızın kaydı var 🙂

  İpsala Gümrük Kapısı

  İpsala Gümrük Kapısı

  İkinci durak pasaport kontrol… Buraya gelmeden önce soldaki binanın arkasından yurtdışı çıkış harç pulunuzu alıyorsunuz. Burada memur pasaportlara bakıyor ve damga basıyor.

  Sınır kapısı pasaport kontrol

  Sınır kapısı pasaport kontrol

  Pasaport kontrolden sonra üçüncü kez durduğunuz yerde ise gümrük çıkış  işlemleri yazıyor. Burada memur ruhsat sahibinin pasaportunu istiyor. Onun da arabada olması lazım.

  Karşı tarafa geçmeden önce alışveriş yapmak isterseniz burada Dutyfree de var. Dutyfree den sonra son bir aşama var. Dördüncü kez durduğunuz yerde pasaportlara bakıyorlar tekrar.

  Sınır kapısı pasaport kontrol

  Sınır kapısı pasaport kontrol

  Bu dört aşamayı geçtikten sonra Türkiye size goodbye diyor 🙁

  Sınır kapılarından sonra Meriç Nehrine doğru...

  Sınır kapılarından sonra Meriç Nehrine doğru…

  Meriç nehri ve Meriç köprüsü iki ülkeyi ayıran sınır. Köprüyü geçince Yunanistan…

  Sınır kapılarından sonra - Meriç Köprüsü

  Sınır kapılarından sonra – Meriç Köprüsü

  İlgimizi çeken birşey oldu burada, belki küçük bir ayrıntı ama Meriç köprüsünün demirleri bizim tarafta kırmızı beyazken, diğer tarafta Yunan bayrağının renkleri olan mavi beyaza boyanmıştı.

  Türkiye - Yunanistan sınırı - Meric Köprüsü

  Türkiye – Yunanistan sınırı – Meriç Köprüsü

  Sınırdan geçerken sağda bekleyen tırların arkasına girmeyin sakın, hem Türkiye’den çıkarken, hem de Yunanistan’a girerken arabalar için soldan giriş mümkün, sağdaki tır sırasını beklemeniz gerekmiyor.

  Yunanistan sınırında tek bir yerde duruyorsunuz ve kontrol sırasında pasaport, uluslararası ehliyet ve yeşil sigortanızı gösteriyorsunuz. Buradaki memurlar hafif kırık bir Türkçe konuşuyorlar. Nereye gittiğinizi, turistik mi, iş için mi gittiğinizi filan soruyorlar. Pasaport kontrolünden hemen sonra bir kulube daha var, bazı arabalara yanlarında sigara alkol vs olup olmadığını soruyorlarmış ama bizi durdurmadılar bile orada, hemen geçtik 🙂

  Yunanistan Sınır Kapısı

  Yunanistan Sınır Kapısı

  Sınırı geçer geçmez otobana giriyorsunuz, yollar çok düzgün ve  Yunan alfabesi ile yazılmış tabelaları takiben hemen İngilizce olarak konmuş tabelalar seyahatinizi kolaylaştırıyor.

  İşte hızlı çekim geçişimiz 🙂

  Youtube’dan erişilemediği durumlar için bir de Vimeo üzerinden seyredebilirsiniz…

  Türkiye-Yunanistan İpsala Sınır Geçişi… from htavasoglu on Vimeo.

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yol kenarındaki küçük kiliseler

  Yunanistan’da arabayla seyahat ederseniz mutlaka dikkatinizi çekecek “küçük kilisecikler” göreceksiniz yollarda. Küçük dediysem basbayağı küçük, yani kimisi bir adam boyu kadar bile yok. İçlerinde yanan bir mum ve bazen de fotoğraflar var. Bizim çok ilgimizi çekti. Durup durup fotoğraflarını çektik. Sonra insanlara bunların hikayesini sorduk ve içimiz bir fena oldu öğrenince. Bu küçük kiliseler yolda tam da bu noktada gerçekleşen bir trafik kazasında hayatını kaybedenlerin anısına konuyormuş. Aileleri düzenli olarak gelip bakımlarını yapıyorlarmış. Bir tür o kişileri anma, ruhlarına dua okuma vesilesi yani. Hatta bazen insanlar evlerinin bahçelerine de ölen yakınları için koyarlarmış bu kiliselerden. Ayrıca bir de önemli bir trafik kazasından kurtulanlar bazen Tanrıya şükranlarını sunmak için bu tür küçük kiliseler koyuyorlarmış kazanın olduğu yere. Bize çok anlamlı ve güzel geldi bu.

  İşte o küçük kiliselerden birkaçı…

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden...

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden… 

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden...

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden…

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden...

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden…

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden...

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden…

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden...

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden…

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden...

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden…

  Bu kiliselerin hikayelerini öğrendikten sonra onları her gördüğümüzde “bak burada kaza olmuş, dur yavaşlayalım, aman dikkat edelim” dedik. Trafik kazalarını önlemede de yararı olduğunu farkedince iyice güzel geldi bu olay… Enteresan, değil mi?

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Eveeet, tatil hikayemize başlamadan önce biraz da Yunanlılardan ve Yunan mutfağından bahsedelim.

  Yunanlılar ve Yunan mutfağı

  İşin açıkçası bu tatile çıkmadan önce en merak ettiğim konulardan biri Yunanlıların bize nasıl davranacağı idi. Beklentimin çok üzerinde sıcakkanlı davranmaları beni oldukça şaşırttı, demek ki hafif tedirginmişim malum tarihimizin etkisinde kalarak… Elbette her çeşit düşüncede insan vardır yine de, ama en azından otelde, restoranlarda, kafelerde, dükkanlarda gayet hoş karşılandık. Turist olduğunuzu anlar anlamaz, “Nerelisiniz” diyorlar İngilizce. “İstanbul’dan geldik” der demez Türkçe’ye dönüp, güleryüzle “Hoşgeldiniz, buyrun…” diye başlıyorlar. Restorana oturuyorsunuz garsonlar geliyor, masaya birşey koyuyor, sonra yine Türkçe “Afiyet olsun” diyorlar. Sohbet etmek için fırsat yaratıyorlar, konuşkanlar. Kiminin arkadaşı, tanıdığı var İstanbul’da, kiminin annesi veya babası İstanbul’da doğmuş. Başlıyorlar tanıdıkları Türkleri anlatmaya. Gerçi üzgün ve kırgın olanlar da var – hani şu mübadele zamanının yaşattığı hüznü unutamamış olanlar veya o zamanları büyüklerinden dinlemiş olanlar. Biliyorsunuz 1924 Mübadelesi sonunda Yunan topraklarındaki Türkler buradan göç etmek zorunda kalmıştı, aynen Anadolu’daki Rumlar gibi.  Yine de çoğunlukla Türkiye denilince gülümseyen yüzlerle karşılaştık.

  Bazı restoranların önündeki tabelalarda Türkçe yazılmış yazılar görünce şaşırmayın, bazı kelimeleri yanlış yazıyorlar ama olsun, jestleri yeter 🙂

  Restoranların önündeki tabelalardan biri...

  Restoranların önündeki tabelalardan biri…

  Bir de Yunanlılar ile Türklerin  ortak yanları oldukça fazla. Yani inanılmaz benziyoruz birbirimize. Şehirlerdeki ve kasabalardaki, hatta tatil beldelerindeki mimari ve genel görünüm benziyor. İnsanlarının sıcakkanlılığı benziyor. Kamyonette karpuz satan karpuzcusu da var, eskicisi de.

  Selanik'deki karpuzcu

  Selanik’deki karpuzcu

  Arabamızın camını silmek isteyen gençlerden tutun da masamızın başında “Please, please” diyerek ille elindeki gülü satmaya çalışan çocuklar da ülkemizi anımsattı bize. Dokunarak ve hatta bazen sarılarak konuşmayı seviyorlar. Akdeniz ve Ege insanı genelde sıcakkanlı olur ya, işte Yunanlılar da öyle. Hele yolda birine bir yer sorun, bir yardım isteyin, canla başla uğraşıyorlar yardım etmek için. Yılların ortak geçmişi ve yaşanmışlığı, ortak coğrafya ve iklim, benzer bir kültür oluşturmuş sanırım, sık sık bize benzettim onları.

  Yunan yemekleri de bizim yemeklere oldukça benziyor. Ben en çok köftelerine bayıldım. Sade ızgara köfte de var, altında pidesi, üzerinde domates sosu ve yoğurtlu olanı da. Porsiyonlar genellikle oldukça büyük.

  İkinci en bayıldığım yemekleri musakka oldu. Bir sıra patates dizmişler tepsiye sonra salçalı kavrulmuş kıyma sonra bir sıra patlıcan ve yine kıyma, en üstte de beşamel sos ve kaşar. Fırına veriyorlar, börek gibi dilim şeklinde kesip getiriyorlar. Enfesti.

  Mezelerden patlıcan salataları güzel, çoğu yerde yaprak sarma da oldukça lezzetliydi.  Kırmızı biberin içine beyaz peynir doldurmuşlar, o da çok güzeldi. Tzatziki dedikleri meze bizim cacığın süzme yoğurtla yapılmış olanı, bizim hoşumuza gitti, güzel olmuş. Greek salad diye bir salataları var, her yerde bulabilirsiniz. Bizim çoban salatasını yaparken benim gibi üşenip kocaman kocaman doğramışlar malzemeyi, sonra da üzerine beyaz peynir, zeytinyağı ve nane eklemişler. İşte öyle birşey.

  Etli dolmaları da güzeldi, yoğurt istedim, onu da getirdiler, tam evdeki gibi oldu, tek farkı yanında patates ile servis ediyorlar. Mücver nefisti ama kocamandı porsiyon… Beyaz peyniri susama bulayıp kızartıp, sonra da üzerine hafif bal döktükleri bu meze hem tatlı hem tuzluydu, biz sevdik. Menüde “Fried Feta cheese with sesame” diyordu. Yanındaki limona pek anlam veremediğimiz için kullanmadık ama kahverengi sos lezzet kattı. Bu  arada Feta cheese dedikleri bildiğimiz beyaz peynir. Biraz sert ve az yağlı olanından.

  Kalamarlar çok yumuşak, hafif ve lezzetliydi ama limonla servis ediliyor, bizim alıştığımız tarator sosu olmayınca tadını alamadım, çok yavan geldi. Gerçi eşim çok beğendi, böyle de iyi dedi.   Bir de benim, masada görmeye zor tahammül ettiğim ama eşimin yemekte ısrar ettiği deniz ürünleri var. Lezzetlerini ona sordum, ben dediğim gibi, tatmak şöyle dursun zor bakıyorum. İçi peynir ve domates karışımı ile doldurulmuş kalamarlardan tutun da, ahtapot bacağına, soslu veya sossuz karideslere kadar birçok seçenek vardı ve bizimki hepsine bayıldı.

  İçkilere gelince, şu meşhur Ouzo dedikleri bildiğiniz rakı… Çoook hafif bir tat farkı hissedilse de basbayağı rakı işte. Bir dolu da çeşidi var. İçimi hoş ve hafifti denediklerimizin. Ama iki akşam ouzo bana yetti ve aslıma döndüm, yani şarap ve birasever halime… Yunan biralarından Mythos ve Fix en güzelleriydi. Yunan şarapları içinde ise ben en çok Calliga’yı sevdim… Bu arada bizim Türk Kahvesinin adı orada Yunan Kahvesi, yani Greek coffee. Tereddütle ısmarladım önce ama aynen bizim kahvenin tadındaydı, nerede istesem güzel yaptılar. Soğuk kahveleri var bir de – frappe. Bana acı geldi ama eşim sevdi.

  İşte böyle bildiğiniz tanıdığınız lezzetlerin çok benzeri veya az biraz değişiği Yunan mutfağını oluşturuyor. Pilavları ve makarnaları, ve hatta tortellinileri de güzeldi, hamur işi krizine girdiğimde hepsini denedim ve çok beğendim.

  Yunan yemekleri

  Yunan yemekleri

  Fiyatlar aşağı yukarı aynı gibiydi sanki tüm restoranlarda…İki kişi yemeğe oturup, masaya patlıcan salatası, kalamar, sarma veya kızarmış peynir gibi birkaç çeşit meze istediğinizde, bir de ana yemek olarak et, balık veya pizza, tortellini türü birşey aldığınızda ve de yanında şarap, bira veya ouzo içtiğinizde hesap genellikle 30 ile 40 Euro arasında geliyordu.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Haydi artık gezimizi anlatmaya başlayayım…

  Sınır sonrası ilk durak

  Burası Alexandroupoli, yani Dedeağaç.

  İşte bu sahildeki meşhur deniz feneri…

  SAM_0724

  Dedeağaç deniz feneri

  Ufak bir yer burası. Küçük bir sahil kasabası gibi adeta. Plajı da var…

  Alexandroupoli (Dedeağaç) sahili

  Alexandroupoli (Dedeağaç) sahili

  Aslında bu şehirde kalmayı düşünecek olursanız ve arabanız varsa merkeze yakın güzel bir 5 yıldızlı otel var, Astir Egnatia Alexandroupolis, hem denize girmek, hem de şehri gezmek açısından güzel bir tercih olabilir… Bir de 3 yıldızlı Bell Air Otelini tavsiye ederim, hem hizmet iyi, hem de plaja yürüme mesafesinde ama merkeze biraz uzak… Merkezi konumda tek yıldızlı bütçe dostu bir otel için ise Mitropolis Hotel tercih edilebilir…

  Şehirdeki 2-3 km lik sahil boyunca restoran ve kafeler var. Yine bu caddeye paralel ara sokaklarda da sevimli restoran ve kafelerde lezzetli yemekler yemek mümkün.  Nisiotiko isimli balık restoranını özellikle tavsiye ederim…

  restoran

  Nisiotiko

  Biz bu şehirde bir kahvaltı yapıp, şöyle biraz etrafa bakınıp, yolumuza devam ettik. Ama bu rotayı bir sonraki sene tekrar yaptığımızda gördük ki bu şehir geceleri canlanıyormuş… Herkes sokaklarda, etraf cıvıl cıvıl.

  O yüzden bizim ilk sefer yaptığımız gibi o kadar da erken kaçmayın bu şehirden derim ben…

  20140717_213859

  Alexandroupoli geceleri

  20140717_214721

  Alexandroupoli geceleri

  20140717_214725

  Alexandroupoli geceleri

  20140717_215031

  Alexandroupoli geceleri

  20140717_220120

  Alexandroupoli geceleri

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Keramoti’den feribotla Thassos Adası’na

  Bu rotaya ilk seyahatimizde en merak ettiğimiz yer Thassos yani Taşöz Adasıydı. Dedeağaç’tan ayrıldıktan sonra eramoti’ye gidip oradan 45 dakikada feribot ile adaya geçtik. Thassos Adası anlatmakla bitmez güzelliklerle dolu. Yemyeşil doğası, güzelim koyları ve şirin mi şirin beldeleriyle tam bir tatil cenneti.

  İşte adamızdan birkaç kare…

  Thassos Limenas

  Thassos Limenas

  Thassos Limenas

  Thassos Limenas

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Thassos Limenas

  Thassos Limenas

  Thassos Limenas

  Thassos Limenas

  Thassos Potos

  Thassos Potos

  Thassos Adası’nı burada kısaca bahsedip geçmeye gönlüm razı olmadığı için uzuuuuun uzun yazdım. Bir dolu bilgi ve fotoğraf da ekledim. Thassos Adası tatili yazımıza bakmak için, buraya tık 🙂 

  Biz şimdi yazımıza Kavala ve Selanik şehirleri ile devam edelim…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ada sonrası Kavala’da keyifli bir gün…

  Adada muhteşem geçen deniz keyfinden sonra yine Keramoti’ye feribot ile geçip, oradan yaklaşık 20 dakikalık bir araba yolculuğundan sonra Kavala’ya vardık.

  Vaktiyle  Osmanlı Devleti döneminde Balkanlar’ın en önemli merkezlerinden biri olan şehir, halen Osmanlı döneminin izlerini taşıyor. Mimarisi neredeyse tamamen Osmanlıya ait Kavala’nın. 1923’deki Lozan Antlaşması gereğince “Nüfus Mübadelesi” kapsamında Kapadokya’nın Rumları Kavala’ya yerleştirilmiş. Kavala’nın Müslümanları ise Kapadokya dahil Anadolu’nun farklı ilçelerine yerleşmişler. Bu nedenle, her ne kadar Kavala resmen Tekirdağ ile kardeş şehir olsa da, Kavala’nın Anadolu’daki gerçek kardeşi belki de Kapadokya’dır denilebilir.

  Şehre girerken önce eski ve tarihi bölgesi karşılıyor sizi, Su kemerleri bir an bizim Unkapanı’nı anımsattı bana… Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış bu kemerler.

  Kavala Eski Şehir

  Kavala Eski Şehir

  Kavala Eski Şehir

  Kavala Eski Şehir

  Şehrin içine bu su kemerlerinin altından geçerek giriyorsunuz.

  DSC_5409

  Su Kemerleri

  Eski şehir bölgesine Panagia diyorlar.

  Eski şehir bölgesinin girişine yakın bir yerde Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın yaptırdığı Külliye bulunuyor. Burası artık İmaret adında lüks bir otele dönüştürülmüş. Biz eski şehir bölgesine girince arabamızı İmaret Otelin yakınında bir yere park edip, Kavala Kalesine yürüyerek çıktık ve iyi ki de öyle yapmışız. Bu bölgedeki cumbalı eski Osmanlı evleri ve önemli tarihi yapılar gerçekten görmeye değer, yürürken hepsini seyredip fotoğraflarını çekme imkanı bulduk. İmaret Otel’de kalmak pahalı ama çok keyifli olabilir, ya da hiç değilse birşeyler yemek-içmek için gidilebilir…

  DSC_5314

  İmaret Otel

  DSC_5338

  İmaret Otel

  DSC_5342

  Cumbalı eski Osmanlı evleri

  DSC_5355

  Cumbalı eski Osmanlı evleri

  DSC_5360

  Cumbalı eski Osmanlı evleri

  Ortaçağdan kalma Kavala Kalesi ve eski şehir bölgesi epey bir tepede, şehrin merkezinden yukarıda bir konumda. Yani eğer bizim gibi yürüyerek çıkarsanız, biraz yorucu bir yürüyüş ve tırmanma gerektiriyor oraya ulaşmak.

  Geçmişte savunma amaçlı kullanılan Kavala Kalesi, bugün şehre tepeden bakan güzel bir manzara sunuyor. Kaleye çıkarken Mohamet Ali ve Mehmet Ali sokaklarını takip ediyorsunuz.

  DSC_5361

  Kavala Eski Şehir

  DSC_5363

  Kavala Eski Şehir – Kaleye tırmanırken…

  DSC_5364

  Kavala Eski Şehir – Kaleye tırmanırken…

  DSC_5367

  Kalenin içi – Kafeterya

  DSC_5370

  Kalenin içi – Sahne

  DSC_5375

  Kalenin içindeki kafeterya ve bilet alınan yer…

  Şimdi daracık merdivenlerden yapacağımız son çıkıştayız – yani kalenin tepesine tırmanıyoruz artık… Kaleye giriş buradan…

  DSC_5386

  Kavala Kalesi

  DSC_5389

  Zorlu çıkış !!!

  DSC_5380

  Kalenin tepesindeyiz !!! Feci bir rüzgar var ama manzara çok güzel…

  DSC_5382

  Tepede yorgunluk atarken 🙂

  DSC_5396

  Kavala Kalesi hatırası 🙂

  DSC_5381

  Kaleden şehir manzarası

  DSC_5392

  Kaleden şehir manzarası

  DSC_5393

  Kalenin tepesinden aşağıdaki sahne bölümüne ve şehirdeki su kemerlerine bakış…

  DSC_5394

  Kaleden şehir manzarası…

  DSC_5395

  Kaleden şehir manzarası

  DSC_5321

  Kaleden şehir manzarası

  Halil Paşa Camii ve medresesi de burada görülecek yerler arasında…  Burası şimdi  kültür merkezi olarak kullanılmak üzere restore ediliyormuş. Caminin alt bölgesindeki kazılarda da arkeolojik değeri olan kalıntılar bulunmuş…

  DSC_5344

  Halil Bey Camii’ndeki kazı…

  DSC_5345

  Halil Bey Camii’

  DSC_5347

  Halil Bey Camii’nin medresesi

  DSC_5351

  Camiinin içi

  DSC_5352

  Camiinin altındaki kazılar…

  Bir diğer görülmesi gereken yapı ise Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Evi. Osmanlı paşası ve Mısır valisi Mehmet Ali paşanın Kavala’daki evi müze haline getirilmiş, ziyeret edilebiliyor. Önünde heykeli de var.

  DSC_5326

  Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Evi

  DSC_5331

  Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Evinin girişi

  DSC_5333

  Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Evi

  DSC_5328

  Kavalalı Mehmet Ali Paşa heykeli

  Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evinin biraz ilerisinde ise bölgenin adını taşıyan Panagia – Meryem Ana Kilisesi var…

  DSC_5325

  Panagia (Virgin Mary) Church

  DSC_5332

  Panagia – Meryem Ana Kilisesi

  Sahile inerken göreceğiniz Agios Nikolaos Kilisesi eskiden İbrahim Paşa Camii imiş. Kanuni’nin damadı olan Sadrazam İbrahim Paşa (Pargalı İbrahim) tarafından yaptırılmış. Daha sonra minaresi kaldırılıp kilise haline getirilmiş.

  Şehrin en popüler buluşma noktası Eleftherias Meydanı. Bu civardaki sokaklarda şık butikler, kafe ve barlar var.

  Kavala’da sahile araba park etmek biraz zor, biz gittiğimizde her yer doluydu, daracık yollardan biraz yokuş çıkıp yukarıdaki halk pazarının otoparkına koyduk arabayı.

  Oradan alışveriş caddelerini geze geze aşağıya sahile indik. Büyük alışveriş caddesinin yanında aralarda ufak ve dar, sadece yayalara açık alışveriş sokakları da var, ben esas onları sevdim. Herbirinde de çok hoş kafeler var.

  Kavala çarşı

  Kavala çarşı

  Kavala çarşı

  Kavala çarşı

  Kavala kafe ve restoranlar

  Kavala kafe ve restoranlar

  Kavala'da şık bir kafe...

  Kavala’da şık bir kafe…

  Sahile inerken parklar, bahçeler var birkaç tane. Yorgunluk atıp, ağaç gölgesinde dinlenmek için ideal…

  Kavala Sahil Bölgesi

  Kavala Sahil Bölgesi

  Şehrin merkezindeki Belediye Binası ve yakınındaki Tütün Müzesi de iki önemli bina. Tütün vaktiyle Kavala’nın kalkınmasını sağlamış en önemli ürün. Şehirdeki tütün endüstrisinin tarihini bilgi, fotoğraflar ve çeşitli ürünler aracılığıyla öğrenmek isterseniz bu müze gezilebilir.

  Kavala merkez - Belediye binası ve Tütün Müzesi

  Kavala merkez – Belediye binası ve Tütün Müzesi

  Kavala merkezde bir meydan

  Kavala merkez

  Kavala tipik bir sahil şehri. Deniz kenarına inince daha da çok sevdim burayı. Bir tarafta gemiler, kayıklar ve sahil boyunca uzanan bir yürüme yolu, etrafta bol bol palmiyeler ve tabii ki öbür tarafında da buralarda keyif yapmak için pek çok kafe ve restoran…

  Kavala Sahili

  Kavala Sahili

  Kavala Yat Limanı

  Kavala Yat Limanı

  Kavala Sahil Bölgesi

  Kavala Sahil Bölgesi

  Sahilde Kavala Kalesini arkamıza alıp klasik Kavala hatırası fotoğrafımızı çektik 🙂

  Kavala hatırası :)

  Kavala hatırası 🙂

  Kavala Kalesi’nin sahilden görünüşü…

  Kavala Kalesi

  Kavala Kalesi ve Panagia

  Biz sahilde bu restoranda bir öğle yemeği yedik ve herşey çok lezzetliydi, tavsiye ederim…

  Kavala sahilinde güzel yemekleri olan bir restoran

  Kavala sahilinde güzel yemekleri olan bir restoran

  Kavala şehir içinde plajlar var ama daha güzel bir deniz keyfi için biraz şehir dışına çıkmakta fayda var. Genelde şehrin batısındaki plajlar doğusundakilerden daha güzel. Kalamitsa Plajı, Ammolofus ve Batis en çok beğenilen plajlar.

  Kavala konaklama

  Kavala çok büyük bir şehir değil, dolayısıyla şehir merkezinde konaklama seçeneği de aynı şekilde biraz kısıtlı. Ekonomik konaklama arayanlar için uygun 1, 2 veya 3 yıldızlı oteller biraz daha fazla Kavala’da. Bunun yanısıra 3-4 tane beş yıldızlı lüks otel de mevcut şehir merkezinde. Özellikle deniz tatili için Kavala’yı tercih edecek olursanız, şehir merkezinin 8-10 km kadar dışındaki beldelerde deniz kenarındaki  pansiyon ve az yıldızlı otellerde de konaklayabilirsiniz.

  Şehir içindeki lüks oteller  içinde en öne çıkanı muhtemelen  İmaret isimli otel, Hem tarihi bir eser oluşuyla hem de Osmanlıyı yansıtan tarzıyla bütçe yönünden sıkıntısı olmayan ziyaretçilerin ilk tercihi olabilir. Otel ayrıca güzel bir Kavala ve deniz manzarası da sunuyor.

  imaret

  İmaret Hotel – © Booking.com

  imaret2

  İmaret Hotel – © Booking.com

  Yine tepedeki güzel konumuyla bir başka lüks otel de Egnatia Hotel & Spa. Otel bünyesinde bir de Spa bulunmakta. Deniz tatili için gelenler lüks bir otel isterlerse plaja yakın konumu ve konforu ile  Lucy Hotel‘i tercih edebilirler. Camping sevenler için de Kavala’ya 4 km mesafede Batis plajında, içinde güzel restoranlardan, spor tesislerine kadar pek çok imkan sunan deniz kenarında konaklama imkanı da mevcut: Batis Beach Camping.

  Unutmayın: Kavala’nın kurabiyesi meşhur, çok da lezzetli… Bence almadan dönmeyin! Ayrıca yöreye özgü tatlardan biri de sakız reçeli, severseniz hem kendinize hem de sevdiklerinize alabilirsiniz…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Selanik… “Bir ulusun geleceğinin doğduğu yer”

  Selanik Yunanistan’ın ikinci büyük şehri ve Makedonya bölgesinin merkezi. Burası bizim İzmir’imize çok benzeyen bir şehir. Eğlencesi bol ve keyifli bir şehir olmasından dolayı aslında Yunanistan’ın İstanbul’u da deniyor Selanik’e…  Zaten o da 7 tepe üzerine kurulmuş 🙂

  Vaktiyle Romalıların, Bizanslıların, Osmanlıların hükmü altında olan Selanik bugün Yunanistan için Avrupa ve Asya arasında önemli bir ticaret merkezi. M. Ö. 315 yılında Makedonya kralı Cassender’ın kurduğu şehre Büyük İskender’in kardeşinin ismi olan Thessaloniki adı verilmiş. Halen Romalılar döneminden kalma antik kent kalıntılarını görebileceğiniz şehir en görkemli dönemini Osmanlılar zamanında yaşıyor. Selanik hem ilim açısından hem de ticaret ve sanayi merkezi olarak öenemli bir konumdaymış Osmanlılar zamanında.

  Selanik tarih boyunca farklı milletlerden farklı insanları barındırmış, Türklerin, Yahudilerin, Yunanların, Bulgarların ve diğer Balkan halklarının yaşadığı ve izlerini bıraktığı bir yer.

  Selanik ayrıca yürek burkan binlerce mübadele mağdurunun da şehri…

  Bizim için en büyük önemlerinden biri de Jön Türk hareketinin başladığı şehir oluşu. Osmanlı Devleti yıkılana kadar da bu hareketin en önemli merkezi olmuş. Türklerin büyük önderi Atatürk’ün doğum yeri olan Selanik, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli rol oynamış sivil ve askeri pek çok kişinin de ya doğum yeri ya da görev yaptıkları yerdir ayrıca.

  Ünlü şairimiz Nazım Hikmet gibi pek çok edebiyatçımızın, sanatçımızın ve bilim insanımızın doğum yeri de Selanik şehridir. Mübadelede en önemli sevk limanlarından biri olan Selanik, tüm mübadiller için de çok önemli bir şehirdir.

  1997’de Avrupa kültür başkenti seçilmiş – 2014 itibariyle de Avrupa Gençlik Başkenti ilan edilmiş Selanik.

  Selanik çok turistik bir şehir olmamasına rağmen mutfağı, tavernaları, eğlencesi, kafeleri ve barlarıyla yine de fazlasıyla turistin ilgisini çeken bir şehir.

  İşte biz de Kavala’dan ayrıldıktan sonra yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası Selanik’e vardık. içimizdeki heyecan ilk başta biraz hayal kırıklığına dönüştü, çünkü çok fazla sıradan, hatta kasvetli göründü şehir önce.

  Misal aşağıdaki resimler…

  Selanik'e girerken...

  Selanik’e girerken…

  Selanik'e girerken...

  Selanik’e girerken…

  Ama sonra dedim ki kendi kendime, dur hele, farzet ki varoşlarından İstanbul’a giriyorsun, o görüntüler çok mu hoş – belki burası da öyledir. Ve hakikaten içine girdikçe ve sahile yaklaştıkça güzelleşti Selanik. Hem ne olursa olsun, Avrupa’nın en güzel ülkelerinden birinde olmasak da, komşudaydık, arabamızla geziyorduk ve bu da ayrı bir keyifti.

  DSC_3958

  Selanik sahil…

  Selanik’de gezip görülecek yerler…

  Selanik’de gezip görülebilecek yerlerin başında elbette ANO POLİ  yani Yukarı Selanik bölgesinde, Apostolu Pavlu caddesi üzerindeki Atatürk’ün evi geliyor. Bu ev sadece Türklerin değil yabancı turistlerin de ziyaret ettiği bir yer.

  Atatürk’ün doğduğu ev

  Selanik’e kadar uzanmamızdaki en büyük sebep canım Atatürk’ümün doğduğu evi ziyaret etmekti biraz da. O yüzden biz ilk heves hemen oraya koştuk. Ama maalesef  2010 yılında alınan kararla 2011 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları Temmuz 2013’de henüz bitemediği için evin sadece dışını görmek ve bahçesini gezmekle yetinmek zorunda kaldık, içini gezmemize izin yoktu. Nasıl üzüldük anlatamam…

  Görevli bir bayan geldi yanımıza ve bize bazı bilgiler aktardı sonra. 1867’de yapılmış ev, 1878’de Zübeyde hanım Ali Rıza Bey ile evlenip burada yaşamaya başlamış. Atatürk bu evde doğmuş ve babası ölene kadar burada yaşamışlar. Sonra bu evden bir süre ayrılmışlar ama 1907-1911 yılları arasında Selanik’e tayini çıkınca tekrar buraya gelmiş Atatürk ve 1912’de Selanik Yunanistan’a geçince tekrar burayı terketmek zorunda kalmış.

  Atatürk'ün doğduğu ev - Selanik

  Atatürk’ün doğduğu ev – Selanik

  Arabamızı hemen evin karşısına park ettik. Oradaki hediyelik eşya satan dükkana mutlaka uğrayın, burada çeşit çeşit hediyelik eşyalar ve özellikle Atatürk evinin küçük replikaları da satılmakta. Ben kendime bir tane aldım…

  DSC_4227

  Arabamız evin hemen karşısında 🙂

  DSC_4225

  Apostolu Pavlou caddesindeki hediyelik eşya dükkanı

  DSC_4229

  Atatürk ile ilgili magnetler…

  DSC_4230

  Atatürk ile ilgili magnetler, fotoğraflar…

  Bu da oradan kendime aldığım Atatürk Evi replikası…

  20141013_155002_Dumlupınar Sk

  Atatürk Evi replikası

  Kapıda ziyaret saatlerini gösteren bir tabela var…

  DSC_4224

  Kapıdaki pano

  Bu da evin içerideki bahçeden görünüşü…

  Atatürk'ün doğduğu ev - Selanik

  Atatürk’ün doğduğu ev – İç bahçeden görünüş

  Bu ağacı babası dikmiş Atatürk’ün ve yanındaki bilgi panosunda “Atatürk çocukken bu ağacın altında oynardı” diye yazıyor …

  Atatürk'ün doğduğu ev - Selanik

  Atatürk’ün doğduğu ev – Selanik

  DSC_4162

  Ağacın yanındaki bilgi

  1933’de bu gördüğünüz levha asılmış kapıya…

  Atatürk'ün doğduğu evin kapısındaki yazı

  Atatürk’ün doğduğu evin kapısındaki yazı

  Atatürk'ün doğduğu evin kapısındaki yazı

  Atatürk’ün doğduğu evin kapısındaki yazı

  1937’de Yunan hükümeti orada yaşamakta olan Rum aileden evi satın alıp Atatürk’e hediye etmiş ve 1953’den beri de burası müze olarak gezilebiliyor  – her ne kadar bize kısmet olmasa da 🙁

  Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu da bu bahçede, Atatürk’ün evinin yanında…

  Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu - Selanik

  Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu – Selanik

  İşte böyle, biz bu kadarını görebildik, göremediklerimize hayıflandık. Ama olsun, yine de hayal kurdum ben o bahçede, küçücük bir çocuğun o eve giriş çıkışını, bahçede oynayışını, sonra mavi gözlü devin tayini çıktığında tekrar gelip o kapılardan girip çıktığını, bu evde yapılan Vatan ve Hürriyet Cemiyetinin toplantılarını gözümde canlandırdım…

  Olur da gitmek isterseniz, Atatürk’ün evi Apostolu Pavlu caddesi üzerinde, 17 numara… Hatta gidip içini gezerseniz bize de anlatın, ne olur… Birkaç fotoğraf gönderirseniz, o da şahane olur…

  (10. 12. 2013 tarihli ekleme)

  Sevgili okurumuz Yasemin Aydın yukarıdaki çağrımız üzerine bu yazıya eklememiz için evin 2009 yılındaki halini göndermiş. Kendisine çok teşekkür ederek bize hediye ettiği fotoğrafları buraya ekledik.

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Atatürk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Eğer 2013 tadilatından sonraki halini görür fotoğraflarsanız, siz de o halini gönderin, onu da ekleyelim, olur mu?

  (13. 10. 2014 tarihli ekleme)

  Ve işte 2014 yazında Halkidiki deniz tatilimiz öncesinde yine Selanik aşkımız tuttu ve biraz hasret gidermek için yine bir gece olsun kalalım dedik bu şehirde. Böylece hem Selanik şehrine özlemimizi giderdik hem de Atatürk Evi’nin yeni halini nihayet görebildik.

  İşte yeni hali… Tekrar bahçedeyiz…

  DSC_4221

  Atatürk Evinin bahçesi…

  Artık kapı açık – girebiliyoruz 🙂

  DSC_4165

  Evin girişi

  Girişte evin odalarını temsil eden bir maket var…

  DSC_4187

  Evin maket hali

  DSC_4188

  Atatürk Evi’nin girişi

  Odalarda çeşitli bilgileri aktaran panolar ve sürekli gösterilmekte olan belgesel filmler var…

  DSC_4170

  Atatürk’ün evindeki bilgi veren panolar

  Ziyaret edilen her oda Atatürk’ün hayatından bir başka kesiti anlatmakta.

  DSC_4217

  Atatürk’ün evindeki bilgi veren panolar

  DSC_4215

  Atatürk’ün evindeki bilgi veren panolar

  DSC_4202

  Atatürk’ün evinde gösterilen belgeseller…

  DSC_4180

  Atatürk’ün evindeki bilgi veren panolar ve resimlerle kaplanmış pencereler…

  DSC_4174

  Atatürk’ün evindeki bilgi veren panolar

  DSC_4212

  Atatürk’ün fotoğrafları…

  Alt katta çocuklar için hazırlanmış özel videolar var…

  DSC_4214

  Çocuklar için hazırlanmış özel videolar

  DSC_4211

  Çocuklar için hazırlanmış özel videolar

  Ankara Odası’nda bulunan Atatürk’ü koltuğa oturmuş şekilde canlandıran silikondan yapılmış heykel  ile pek çok ziyaretçi hatıra fotoğrafı çektiriyor. E biz de çektirdik elbet 🙂

  DSC_4192

  Atatürk’ün evindeki heykel

  DSC_4193

  Atatürk’ün evindeki heykel

  DSC_4209

  Atatürk’ün evindeki heykel ile hatıra fotoğrafımız…

  Burası da Atatürk’ün doğduğu oda…

  DSC_4201

  Atatürk’ün doğduğu oda

  Maalesef üç yıllık restorasyon çalışması sonrası yeniden ziyarete açılan Selanik’teki Atatürk evinde artık  ‘Anı defteri’’ yok, ben en çok ona üzüldüm – bir de bütün bu güzel çalışmaya, belgesellere, ışıklı panolara rağmen Atatürk’ün eşyaları olmadığı için evin artık bir ruhunun olmayışına 🙁

  *2015 Ocak tarihli ilave not: Okuyucularımızdan gelen bilgiye göre artık Atatürk’e ait bazı özel eşyalar da evde sergileniyormuş, bunu öğrendiğime çok sevindim, eve biraz daha sıcaklık katmıştır bu durum diye tahmin ediyorum. Biz son halini görmek için tekrar gitmeden, siz gidip görürseniz, bize fotoğraf yollar mısınız?

  Aşağıdakiler de Atatürk Evi’ni bu yaz gezip, buradaki çağrımız üzerine çektiği fotoğrafları bize de yollama inceliğinde bulunan sevgili okuyucumuz Mehmet Uzuner‘in gözünden Atatürk Evi…

  Atatürk Evi Apostolou Pavlou caddesi üzerinde 17 numara

  DSC_0778

  Atatürk Evinin dış görünüşü…

  DSC_0781

  Atatürk Evinin dış görünüşü

  DSC_0753

  Evin öyküsü

  DSC_0759

  Girişte ev maketi ve solda Atatürk odasındaki heykel görülmekte…

  DSC_0765

  Atatürk heykeli

  DSC_0767

  Ankara bilgi panosu

  DSC_0770

  Atatürk ve çocuklar…

  DSC_0763

  Atatürk ve dünya liderleri

  DSC_0771

  Atatürk Evinde bir başka salon…

  DSC_0756

  Mutfak

  DSC_0760

  Tuvalet…

  Fotoğraf gönderen her iki okuyucumuza da tekrar çok teşekkür ediyoruz… Sizce hangi hali daha güzel evin, eski mi yeni restore edilmiş hali mi??

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yukarı Selanik 

  Atatürk’ün evinden ayrıldıktan sonra, Yukarı Selanik denilen bölgeye çıktık biz önce. Selanik’in yukarısında eski, tarihi bölge var, aşağıda sahilde ise daha yeni ve modern bölge, alışveriş caddeleri, meydanlar ve sahil boyunca sayısız kafe, restoran var … Yukarıya çıktıkca Roma, Bizans ve Osmanlı döneminin etkilerini ve o zamanlardan bugüne kalanları görmeye başlıyorsunuz.

  Bizans duvarları, Bizans dönemine ait Yedikule Zindanları, Selanik Kalesi ve eski şehri saran surlar Yukarı Selanik bölgesinde görülmesi gereken yerler. Burada ayrıca 2-3 katlı cumbalı evler de sevimli görünüşleriyle hemen dikkat çekiyor. Kaleden Aşağı Selanik manzarası da ayrıca muhteşem. Termaikos Körfezi ve tüm kent ayaklarınızın altında.

  Yukarı Selanik

  Yukarı Selanik

  Yukarı Selanik - Eski Şehir

  Yukarı Selanik – Eski Şehir

  Yürürken bu eski evlerin arasından şöyle bir kafamızı uzatınca, Selanik’e ne kadar tepeden baktığımızın farkına varıyoruz.

  Yukarı Selanik - Eski Şehir

  Yukarı Selanik – Eski Şehir

  Selanik Kalesi’nden şehre kuşbakışı bakmak mümkün. Burada seyirli restoran ve kafeler de var, hediyelik eşya satan dükkanlar da.

  Selanik Kalesi

  Selanik Kalesi

  Selanik Kalesi'nden manzara

  Selanik Kalesi’nden manzara

  Selanik Kalesi ve hediyelik eşya dükkanları

  Selanik Kalesi ve hediyelik eşya dükkanları

  Selanik eski şehir bölgesindeki hediyelik eşya dükkanları

  Selanik eski şehir bölgesindeki hediyelik eşya dükkanları

  Bu cumbalı evlere bayıldık, ne şirinler değil mi?

  Selanik eski şehir bölgesindeki evler

  Selanik eski şehir bölgesindeki evler

  Surlardan içeri doğru girince küçük bir meydan var ve de küçük bir çarşı…

  Selanik eski şehir bölgesindeki sur kapısı

  Selanik eski şehir bölgesindeki sur kapısı

  Selanik eski şehir çarşısı

  Selanik eski şehir çarşısı

  Burada fotoğraf çekerken birisi bizimle sohbete başladı. Türk olduğumuzu anlamış, nerelisiniz filan diye sordu bize, İstanbul dedik. “Ben Bakırköy’de doğdum, Haznedar’da arkadaşlar var benim” demez mi? Sevgili Stefan 5 dakikada kalbimizi kazandı. İlle oturun size birşeyler ikram edeyim dedi ve hem sohbete devam edip, hem de o güzel köftelerinden yedik. Beni anlatın eşe dosta dedi, olur dedik, çünkü hem lezzetli, hem hesaplıydı yemeğimiz. O gün bize yaşattığı o dostane sohbet ortamını hep hatırlayacağız, oralara yolunuz düşerse Stefan’a uğrayın, bizden selam söyleyin – kendisi süper Türkçe konuşuyor.

  Selanik eski şehir çarşısı Stefan'ın Yeri

  Selanik eski şehir çarşısı Stefan’ın Yeri

  Selanik eski şehir çarşısı Stefan'ın Yeri

  Selanik eski şehir çarşısı Stefan’ın Yeri

  Surların olduğu bölgedeki şirin restoranlardan birkaç tane daha paylaşayım…

  Selanik eski şehir bölgesi

  Selanik eski şehir bölgesi

  Selanik eski şehir bölgesindeki restoranlar

  Selanik eski şehir bölgesindeki restoranlar

  Selanik eski şehir bölgesindeki restoranlar

  Selanik eski şehir bölgesindeki restoranlar

  Yemekten sonra Stefan’ın tavsiyesi üzerine Bizans dönemine ait Yedikule Zindanlarına çıktık sonra. 390 yılında I. Theodosius tarafından yapılmış bu zindanlar. İçim bir fena oldu… İşte oradan birkaç kare.

  Bizans dönemine ait Yedikule Zindanları

  Bizans dönemine ait Yedikule Zindanları

   Yedikule Zindanları - Selanik

  Yedikule Zindanları – Selanik

   Yedikule Zindanları - Selanik

  Yedikule Zindanları – Selanik

   Yedikule Zindanları - Selanik

  Yedikule Zindanları – Selanik

   Yedikule Zindanları - Selanik

  Yedikule Zindanları – Selanik

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Kiliseler ve antik kalıntılar…

  Kentin koruyucu Azizi Agios Dimitrios’un kilisesi  Selanik’te görülecek yerler arasında unutulmaması gerekenlerden.

  DSC_4245

  Agios Dimitrios Kilisesi

  DSC_4246

  Agios Dimitrios Kilisesi

  DSC_4248

  Agios Dimitrios Kilisesi

  DSC_4249

  Agios Dimitrios Kilisesi

  DSC_4251

  Agios Dimitrios Kilisesi

  DSC_4252

  Agios Dimitrios Kilisesi

  Bir de Aya Sofya ve Ermou sokaklarının kesiştiği noktada bizimkine benzeyen ama daha küçük olan Ayasofya’yı görebilirsiniz. 

  DSC_4052

  Ayasofya

  DSC_4054

  Ayasofya

  DSC_4056

  Ayasofya

  Uzun bir tarihe sahip Selanik şehrinde Roma kalıntılarına da rastlayabilirsiniz. Galerius Sarayı, Nymphaion Binası ve Büyük İskender’in babası Philip’in de mezarını barındıran Vergina Antik Kenti’nin yanı sıra çeşitli hamamlar, pazar yerleri ve tiyatro kalıntıları da şehrin pek çok yerinde karşınıza çıkacak.

  Kamara bölgesine çıkan yol üzerinde solda antik kalıntılara rastlıyorsunuz. Sağda rengarenk dükkanlar var. Özellikle kitapçılar harika…

  DSC_4027

  Kamara bölgesine çıkan yol… Solda antik kalıntılara rastlıyorsunuz. Sağda rengarenk dükkanlar var…

  DSC_4029

  Antik kalıntılar

  DSC_4030

  Antik kalıntılar

  DSC_4031

  Antik kalıntılar – Galerius Sarayı

  Bir tarafta cıvıl cıvıl renkli renkli dükkanlar diğer tarafta antik kalıntılar enteresan bir görüntü oluşturuyor…

  DSC_4033

  Antik kalıntılar

  DSC_4034

  Antik kalıntıların arka planında görünen rengarenk dükkanlar…

  DSC_4035

  Şehrin orta yerinde korunmuş antik kalıntılar…

  DSC_4036

  Ben bu bölgeyi çok sucak ve sevimli buldum…

  DSC_4041

  Okuyabileceğimi bilsem buradan mutlaka bir kitap alırdım…

  Bu antik kalıntılar ise pazar yeri…

  DSC_4240

  Antik pazar yeri…

  DSC_4241

  Antik pazar yeri…

  Selanik’in en çok bilinen buluşma noktası olan Kamara ve Galerius Zafer Takı Dimitriou Gounari ve Egnatia yollarının kesiştiği noktada. Buranın yakınında yer alan Rotonda Camisi Roma İmparatoru Galerius’un anıt mezarı olarak  inşa edilmeye başlanmış, sonra kiliseye, sonra camiye sonra tekrar kiliseye döndürülmüş. Yuvarlak bir şekli var.

  DSC_4232

  Kamara – Galerius Zafer Takı

  DSC_4234

  Rotonda Camii – Kamara

  DSC_4044

  Kamara – Galerius Zafer Takı

  DSC_4046

  Kamara – Galerius Zafer Takı

  DSC_4045

  Rotonda Camii – Kamara

  Burada bir de kilise var…

  DSC_4051

  Kamara Meydanındaki kilise

  Bunlar dışında Bey Hamam, Bedesten, Alaca Minare ve Hamza Bey Camii de Osmanlı eserleri arasında ziyaret edilebilecek yerlerden… Selanikde yapılan son cami Yeni Cami, namı diğer Dönme Camii de görülebilir.

  Şehrin doğusunda eskiden Yahudi mezarlığı varmış, bugün ise Aristotelaus Üniversitesi var. Karşısında ise  Arkeoloji Müzesi ve yanında da fuar alanı… 

  Şehrin en önemli müzesi  Bizans Kültür Müzesi Stratou da burada, Üç Eylül ve Manoli Andronikou caddelerinin kesiştiği yerde. Müzeler 14:30 gibi kapanıyor, aklınızda olsun.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ve evet artık, şehrin canlı ve modern kısmına inmenin, İzmir kordon boyunu andıran sahilini gezmenin vakti gelmiştir diyerek yola koyulduk.

  Aşağı Selanik ve Sahil Bölgesi

  Meşhur Egnatia Caddesi Romalılar tarafından inşaa edilmiş. Bu cadde boyunca yürürken çeşitli tarihi binalar çıkacak sık sık karşınıza. Tsimiski alışveriş için en ideal cadde, aynı bizim Bağdat Caddesi gibi ortadan trafik akıyor, caddenin iki tarafı da güzel mağazalar ile dolu.  Tsimiski Caddesi ile Egnatia arasına sıkışan bölümde aynı bizim Tahtakale, Mısır çarşısı benzeri bir yer var, adı Demir Çarşı. Ayrıca alışveriş yapmak isteyenler Modiano Pazarına gidebilirler. Modiano Pazarında taze yiyeecekler ile el yapımı hediyelik eşyalar da satılmaktadır.

  Eleftherous Venizelov ise Tsimiski’yi kesen çok şık bir başka cadde, görmeye değer yani… Egnatia’nın paralelindeki caddelerde ve sahile doğru inen ara sokaklarda da çok güzel alışveriş imkanları var.

  Aristotelous ve Navarinou Meydanları oldukça canlı ve keyifli bölgeler…

  Sahile yaklaştıkça kafe ve restoran sayısında büyük bir artış başlıyor. Sokaklara, kaldırımlara atılmış masa ve sandalyelerin, buralarda içkilerini veya kahvelerini yudumlayan insanların haddi hesabı yok. Cıvıl cıvıl bir ortam.

  Aşağı Selanik Bölgesi

  Aşağı Selanik Bölgesi alışveriş caddesi

  Aşağı Selanik Bölgesi

  Aşağı Selanik Bölgesi alışveriş caddesi

  DSC_4011

  Aşağı Selanik Bölgesi alışveriş caddesi

  DSC_4013

  Aşağı Selanik Bölgesi alışveriş caddesi

  DSC_4014

  Aşağı Selanik Bölgesi alışveriş caddesi

  DSC_4019

  Akşama doğru şehrin bar ve restoranları şenlenmeye başlıyor…

  Aşağı Selanik Bölgesi

  Aşağı Selanik Bölgesinde bir pasaj

  Aristotelous Meydanı 

  Sahil caddesi Nikis Avenue’ya inerken büyük bir meydana geleceksiniz: Aristotelous Meydanı. Burası kafe ve restoranlarla çevrili şehrin en büyük meydanı ve eylemlerin de eğlencenin ve kültürel etkinliklerin de merkezi – yani bizim Taksim meydanımız gibi. Burası akşam iyice canlanıyor.

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Bu meydan hem çok şık alışveriş caddelerine açılıyor hem de sahile…

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Selanik Aristotelous Meydanı'nda bir kafe

  Selanik Aristotelous Meydanı’nda bir kafe

  Selanik Aristotelous Meydanı'nda bir kafe

  Selanik Aristotelous Meydanı’nda bir kafe

  Sahil yoluna indiğinizde kafe ve restoran seçenekleri iyice artıyor, ortam iyice şenleniyor.

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerinde bir kafe...

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerinde bir kafe…

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerinde bir kafe...

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerinde bir kafe…

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerindeki kafelerden biri...

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerindeki kafelerden biri…

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Beyaz Kule

  Selanik’in simgesi haline gelimiş olan Beyaz Kule şehrin en güzel yapısı bence. Kanuni yaptırmış.  Kale, garnizon ve hapishane olarak kullanılmış. Selanik  Yunanlıların eline geçince bir vaftiz töreni ile geçmişin izleri silinmesi için beyaza boyanmış ama sonra eski rengine dönmüş. Adını buradan almakta. Sahildeki denize hakim konumuyla gösterişli bir yapı.

  Selanik sahil bölgesi ve Beyaz Kule...

  Selanik sahil bölgesi ve Beyaz Kule…

  Selanik Beyaz Kule

  Selanik Beyaz Kule

  Selanik Sahili ve Beyaz Kule

  Selanik Sahili ve Beyaz Kule

  Burada bir hatıra fotoğrafı çektirmeden olmazdı, biz de yaptık…

  Selanik Hatırası Fotoğrafımız :)

  Selanik Hatırası Fotoğrafımız 🙂

  Kulenin orada faytonlar ve küçük sevimli turist trenleri var şehri gezdiren – bir de nefis tekneler… Sahil boyunca şarkılar çalarak turluyorlar. Hele gece geç saatlerde bu gemiler birer tavernaya dönüşüyor, masalarda dans edenler filan, çok hoşumuza gitti …

  Selanik Sahili

  Selanik Sahili

  Turist treni tiyatro binasının karşısından kalkıyor – hemen kulenin dibinden.

  Selanik turist treni

  Selanik turist treni

  Tekne ve faytonları da kuleden aşağı sahile iner inmez göreceksiniz.

  Selanik tekne gezileri

  Selanik tekne gezileri

  Selanik gece vakti...

  Selanik gece vakti…

  DSC_4083

  Müzikli danslı tekne gezileri

  Buradan sahil boyunca yürürseniz hakikaten İzmir’in kordon boyu gibi bir havası var.

  Selanik Sahili... Nikis Avenue

  Selanik Sahili… Nikis Avenue

  Selanik Sahili... Nikis Avenue

  Selanik Sahili… Nikis Avenue

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Büyük İskender Anıtı

  Beyaz Kule’yi geçtikten sonra ileride güzel bir park var, Burada Büyük İskender heykelini görebilirsiniz.

  DSC_3965

  Büyük İskender Anıtı

  DSC_3969

  Büyük İskender Anıtı

  DSC_3981

  Büyük İskender Anıtı ve fıskiyeler…

  DSC_3982

  Büyük İskender Anıtının olduğu park

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

  Büyük İskender Anıtının biraz ötesinde Zangolopoulos Şemsiyeleri’ni göreceksiniz. 1997 yılında, Selanik Avrupa Kültür Başkenti seçildiğinde Georgios Zongolopoulos tarafından yapılmış bu şemsiyeler sahilde harika bir görüntü oluşturuyor. Gündüz ayrı gece ayrı güzel duruyorlar…

  DSC_3929

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

  DSC_3932

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

  Bu kadar güzel bir ortamı bulunca bol bol fotoğraf çektik haliyle 🙂

  DSC_3940

  Zangolopoulos Şemsiyeleri – Arka fonda beyaz Kule görünüyor…

  DSC_3947

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

  DSC_4122

  Zangolopoulos Şemsiyeleri i

  DSC_3985

  Zangolopoulos Şemsiyeleri – Solda arkada Makedonia Palace Oteli

  DSC_4008

  Zangolopoulos Şemsiyeleri ile hatıra fotoğrafımız…

  DSC_4093

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

  DSC_4098

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

   

  Bu bölgede Büyük İskender heykelinin olduğu parkın ve şemsiyelerin karşı hizasında bir de açık sinema var.

  DSC_4003

  Bu şemsiyelerin arka tarafında görülen yeşillik bölgede açık sinema var – Sol arkada OTE TV Kulesi görülmekte…

  DSC_4010

  Açık – yazlık sinema

  OTE TV Kulesi

  OTE TV kulesindeki kafeteryanın zemini bir saatte bir tam tur atacak şekilde döndüğünden, bir saat içerisinde tüm şehri seyrederek burada frappenizi yudumlayabilirsiniz.

  DSC_3978

  Tiyatro Binası ve arkasında OTE TV Kulesi

  DSC_3980

  OTE TV Kulesi

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yeme-içme-eğlence

  Eski şehir bölgesinde kalenin surlarından içeriye girince pek çok restoran seçeneğine rastlayacaksınız. İşkembe seviyorsanız Agios Dimitrios kilisesinin hemen aşağısındaki  Paçaciko Estiatorio’ya uğramanızı tavsiye ederim, işkembesi gerçekten nefis. Agora Ouzeri bir başka tavsiye edilebilecek restoran. Seven Seas harika bir balık lokantası. Aristotelous Meydanı civarındaki Aristotelous Ouzerie restoranının yemekleri lezzetiyle çok meşhur.

  Sahil boyunca çok sayıda restoran ve kafe-bar var. Güzel manzaralar eşliğinde lezzetli yemekler sunan bu restoranlarda oturup birşeyler yemek-içmek ayrı bir keyif elbette, bence mutlaka yapın…

  DSC_3970

  Beyaz Kule manzaralı yemek keyfi…

  DSC_3977

  Beyaz Kule ve deniz manzaralı yemek keyfi…

  Selanik tavernaları ve gece klüpleri

  Selanik bir keyif şehri, hatta gece hayatının en keyifli olduğu şehirlerden biri olarak biliniyor. Bir tarafta tavernalar, diğer tarafta barlar ve gece klüpleri değişik eğlence alternatifleri sunuyor. Caddelerde sürekli bir kalabalık, canlılık hakim.

  Lonely Planet tarafından dünyanın en iyi 5 parti kentlerinden biri olarak seçilen Selanik’in festivaller, organizasyonlar ile süslü bir takvimi ve Yunanistan’ın kendine has havasını da barındıran gerçekten de çok renkli bir gece hayatı var.

  En popüler gece klübü Vogue . Sabahlara kadar dans etmek isteyenler için ideal. Blusky disco, boutique Club,  W nightclub gibi sayısız seçenek mevcut. Barlar Valaoritou, Ladadika ve sahil bölgesinde yoğunlaşmış. Canlı müzik yapan barlar da var. Sahildeki Markiz adlı bara gidebilir ya da Kalamaria bölgesinde Shark Club’e uğrayabilirsiniz.

  Hyatt Regency Casino and Hotel’in casinosu da gece eğlencesi için bir başka alternatif.

  Bana soracak olursanız, bir akşam mutlaka Ladadika tavernalar bölgesine gidilmeli bence. Burada güzel müzikler eşliğinde nefis Yunan yemekleri yemeniz mümkün.

  DSC_4057

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4058

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4062

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4064

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4067

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4068

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4071

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4072

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4074

  Ladadika tavernalar bölgesi

  Biz burada yemek yedik, herşey çok ama çok lezzetliydi, ortam da çok renkli ve keyifliydi…

  DSC_4076

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4079

  Ladadika tavernalar bölgesi

  Aristotelous caddesi boyunca yukarıya doğru ağaçlar ve güzel binaları seyrede seyrede ve belki de dükkanlara baka baka yürürseniz ileride sağda şehrin çok güzel bir başka tavernalar bölgesine geleceksiniz yani Mpalanau denilen bölgeye. Aynı bizim Nevizade veya Kumkapı havasında birkaç sokak üzerine kurulmuş harika Yunan şarkıları eşliğinde nefis yemekler yiyebileceğiniz tavernalar var burada.

   Aristotelous Caddesinin yukarı kısmı...

  Aristotelous Caddesinin yukarı kısmı…

   Aristotelous Caddesinin yukarı kısmı...

  Aristotelous Caddesinin yukarı kısmı…

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi - Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi – Selanik

  SelanikMpalanau Tavernalar Bölgesi - Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi – Selanik

  Biz en çok burada eğlendik. Leziz yemekler yedik, Yunan müziği dinledik…

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi - Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi – Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi - Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi – Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi - Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi – Selanik

  Mpalanau'da Uzo keyfi :)

  Mpalanau’da Uzo keyfi 🙂

  Derken sonra birden koptum ben… Niye derseniz, yanımızdaki tavernada bizim halay havası çalmaya başladı. Zaten ezgilerimiz benziyor, ona alışığım da, tam bizim halay havası çalınca “O da ne” dedim. Daha müziğe şaşırmam geçmemişken ön masadaki yaklaşık 20 kişilik grup kalkıp halay çekmeye başlamaz mı! Bildiğiniz aynı şekilde kollardan sarılmaca, 3 sağa bir sola ayak atmaca…

  Mpalanau Eğlenceleri - Halayımsı sirtaki :)

  Mpalanau Eğlenceleri – Halayımsı sirtaki 🙂

  Yanımızda da ayakta duran bir turist grubu vardı. Baktılar biz kalkıp fotoğraf çekiyor, videoya filan alıyoruz, bize bu dans nedir diye sordular, biz de dedik ki “Biz Yunan değiliz, Türküz, ama biz de bu dansın aynısını yapıyoruz ve halay diyoruz adına”. Sonra garsona sorduk hep beraber bu dans nedir diye, “Sirtaki” demez mi – sirtakinin halay versiyonu olduğu kesindi 🙂 Turistlerden biri, sanırım adı Daniela idi, bana öğretir misin bu dansı dedi ve başladık kız ile ben halay çekmeye. Çabuk da öğrendi İngiliz kız, ve çok hoşlandı bizim halaydan, gerçekten çok tatlıydı. Bu arada eşim de Malezya’lı gence Türk-Yunan ilişkileri konusunda tarih dersi vermeye başladı. Bunlar da o turistlerle bu güzel geceden bize harika bir anı olarak kalacak fotoğraflarımız…

  Mpalanau'da tanıştığımız gençler - Selanik

  Mpalanau’da tanıştığımız gençler – Selanik

  Mpalanau'da tanıştığımız gençler - Selanik

  Mpalanau’da tanıştığımız gençler – Selanik

  Bu arada bizim “halay şaşkınlığı” geçmemişken üzerine ikinci bir şok daha gelmez mi! Halay havası bitince grubun çoğu yerine oturdu ama erkeklerden bir kısmı ayakta kaldı. Sonra bildiğiniz bizim Karadeniz havası çalmaya başlayıp, adamlar da horon tepmeye başlamaz mı! Aynı omuz titretmeler, eller havaya filan, bütün figürler tamamen aynı… Hepten şaşkınlıklar içinde, muhakkak ki yüzümüzde aptal bir gülümseme ile seyrettik olan biteni 🙂

  Mpalanau Eğlenceleri - Horon tepmece :)

  Mpalanau Eğlenceleri – Horon tepmece 🙂

  Mpalanau Eğlenceleri - Horon tepmece :)

  Mpalanau Eğlenceleri – Horon tepmece 🙂

  Çok acayip bir geceydi – ama olumlu ve güzel anlamda. O gece o tavernadan ayrılırken Selanik’i artık çok sevdiğimi düşündüm. Boşuna dememişler nereye gittiğin veya nerede olduğundan çok, ne yaptığın, neler yaşadığın ve ne hissettiğin önemlidir diye, işte ben o gece yaşadıklarımızdan sonra sevdim oraları…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Alışveriş: Selanik’ten neler alabiliriz?

  Yunan kahvesinin vanilyalı karamelli gibi  çeşitli aromaları var, bunlardan alınabilir. Kurabiyeleri de nefis, bence mutlaka bir kutu kurabiye alıp gelmeli. Uzo alınabilir içki kullanıyorsanız ve severseniz.

  Demir Çarşı ve Moidano Çarşısında çeşitli otlardan baharatlara, zeytinlerden deniz ürünlerine, antikalardan el sanatlarına kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Atatürk’ün evinin hemen yakınındaki hediyelik eşya dükkanında

  Atatürk’e dair hediyelik eşyalar ve evin replikaları satılmakta. Bunlardan da alınabilir. Egnatia ve Tsimiski caddesindeki butiklerden hoş kıyafetler almak da mümkün elbette.

  AVM

  Alışveriş için AVM gezmek isterseniz “The Mediterranean Cosmos Mall” en büyüğüymüş, biz ona gittik. Beyaz Kule’den 10 km uzaklıkta. Fena değildi ama bizim AVM ler kesinlikle çok daha güzel.

  Selanik Cosmos AVM

  Selanik Cosmos AVM

  Selanik Cosmos AVM

  Selanik Cosmos AVM

  Burası da yeme-içme bölümü…

  Selanik Cosmos AVM

  Selanik Cosmos AVM

  Selanik Cosmos AVM

  Selanik Cosmos AVM

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Konaklama

  Biz Selanik merkezindeki otopark problemi yüzünden şehrin az biraz dışında yeşillikler içinde ve kendi özel park yeri olan Hotel Byzantio‘da kaldık. Odalar temiz ve ferah, balkonlar kocamandı. Çok sevdik ve çok da rahat ettik.

  Sabah kahvaltıda servis yapan bayan bizim Türkçe konuştuğumuzu anladı, bize “Siz Türk? Benim papa Ortaköy” dedi. Babası Ortaköy’de doğmuş olan bu bayan çok tatlıydı, biraz sohbet edelim dedik ama ne Türkçesi ne de İngilizcesi yetmedi, karşılıklı gülümsemeler ile yetindik…

  Hotel Byzantio’dan görüntüler…

  Hotel Byzantio - Selanik

  Hotel Byzantio – Selanik

  Hotel Byzantio - Selanik

  Hotel Byzantio – Selanik

  Hotel Byzantio - Selanik

  Hotel Byzantio – Selanik

  Hotel Byzantio - Selanik

  Hotel Byzantio – Selanik

  Otelden şehre indiğimizde 24 saat açık olan Tsimiski Park isimli otoparkı kullandık. Sokaklarda araba koyacak yer bulmak imkansız gibi birşeydi ve pek çok otopark 23:00 veya 24:00 de kapanıyordu. Burayı ilk gün yarım saat dön dolan yaptıktan sonra  tesadüfen bulduk ve çok sevindik, aklınızda olsun.

  Dönelim Byzantio oteline… Resepsiyonundaki görevliler muhteşem insanlar, süper yardımseverler. Bize haritalar verdiler, şuraya buraya gidin diye epey birşeyler anlattılar ve günübirlik de olsa dönüş yolunda bakmaya niyetlendiğimiz Halkidiki ile ilgili sorular sorduğumuzda çok ama çok methettiler ve değil bir gün, bir hafta yetmez dediler. Olsun dedik, biz de “preview” yaparız, sonra yine geliriz…

  Ve Halkidiki’ye doğru yola çıktık…

  (13.10.2014 tarihli ekleme)

  Aynı rotayı bir sonraki sene yaptığımızda bu sefer 5 yıldızlı bir otelde kaldık: Makedonia PalaceBu otelde kaldıktan sonra artık Selanik merkezde kalmak için başka alternatif aramam, o kadar bayıldım ki buraya… Konumu, manzarası, hizmet kalitesi – herşeyi ama herşeyi çok iyiydi. Balkonundan Beyaz Kule ve Zangolopoulos Şemsiyelerini seyredebilmek harikaydı 🙂 Üstelik otoparkı da vardı kocaman. Gerçi kapalı olanı ücretliydi ama olsun, vardı ya…

  Evet, diğer kaldığımız otele göre daha pahalıydı ama daha lüks, konforlu ve keyifli olduğu kesindi…

  DSC_3914

  Makedonia Palace

  Sahilden baktığınızda otelin dış görünüşü ve konumu…

  DSC_3924

  Makedonia Palace

  DSC_3964

  Makedonia Palace

  Gece rengarenk ışıklarıyla Makedonia Palace…

  DSC_4089

  Makedonia Palace

  DSC_4094

  Makedonia Palace

  Ve deniz manzaralı güzel odamız…

  DSC_3877

  Makedonia Palace otelindeki odamız

  DSC_3879

  Makedonia Palace otelindeki odamızdan manzara

  Balkon inanılmaz keyifliydi…

  DSC_3905

  Makedonia Palace otelindeki odamızdan manzara

  İleride Beyaz Kule ve Zangolopoulos Şemsiyeleri görülmekte…

  DSC_3885

  Makedonia Palace otelindeki odamızın balkonundan manzara

  DSC_3884

  Makedonia Palace otelindeki odamızdan manzara

  Lobi ve restoranlardan görüntüler…

  DSC_3912

  Makedonia Palace

  DSC_3911

  Makedonia Palace

  DSC_3910

  Makedonia Palace

  DSC_3907

  Makedonia Palace

  Otelin yeşillikler içindeki havuzu oldukça huzur vericiydi.

  DSC_3908

  Makedonia Palace otelinin havuzu

  Hem şehir merkezinde, hem manzaralı hem de otoparklı böyle güzel bir başka seçenek var mıdır Selanik’de bilemiyorum ama ben Makedonia Palace‘ı gerçekten tavsiye ederim…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Halkidiki Yarımadası

  Selanik’den İstanbul’a dönerken günübirlik uğradığımız Aristo’nun doğum yeri  olan Halkidiki Yarımadası bizi gerçekten büyüledi. Gördüğümüz kadarı gelecek yıl mutlaka buraya gelip uzun uzun kalmalıyız kararını verdirtti bize.

  Haritaya bakacak olursak işte Halkidiki…

  Halkidiki - © Googlemaps

  Halkidiki – © Googlemaps

  Günübirlik gördüğümüz kadarıyla denizi gerçekten “Yunan Maldivleri” lakabını hak ediyor…

  Karidi Plajı - Halkidiki

  Halkidiki denizi

  Halkidiki denizi

  Halkidiki denizi

  Halkidiki denizi

  Halkidiki denizi

  Halkidiki denizi

  Halkidiki denizi

  O kadar çok yer vardı ki görülecek, gezilecek, değil bir güne, bir haftaya bile sığdırmak zordu… Birkaç yüzme molasından sonra artık saat 18:00 olmuştu ve yola koyulmak için geç bile kalmıştık. Buraya tekrar gelerek tüm Halkidiki’yi gezmeye karar verip, aklımız burada kalarak ayrıldık yarımadadan…

  13.04.2015 tarihli ekleme

  2014 yazında gidip uzun uzun gezdiğimiz Halkidiki Yarımadası için hazırladığımız kapsamlı HALKİDİKİ REHBERİ burada

  Türkiye’ye dönüş

  İstanbul’a dönüş yolunda, Halkidiki Yarımadası’ndan çıktıktan bir süre sonra Stavros diye bir kasabadan geçiyorduk, çok tatlı, şirin bir yerdi, o yüzden akşam yemeğimizi orada yedik…

  Stavros

  Stavros

  Stavros çarşı

  Stavros çarşı

  Stavros çarşı

  Stavros çarşı

  Yola geç çıkınca Türkiye tabelalarını görmemiz ve Türkiye’nin bize “Hoşgeldiniz” demesi saat geceyarısını gösterdiğinde oldu. İstanbul’a eve varmamız ise sabaha karşı 03:30 gibiydi … Yorgunduk ama memnunduk.

  Türkiye yolunda sınıra doğru...

  Türkiye yolunda sınıra doğru…

  Türkiye Sınırı

  Türkiye Sınırı

  İşte bir komşu ziyaretinden bize anı olarak kalanlar bunlar…

  Bence arabayla yurtdışına çıkmak başlı başına ayrı bir keyif, o yüzden sırf bunun için bile bu tür bir gezi mutlaka yapılmalı. Yunanistan’da geçireceğiniz bir tatil hem tarih ve kültür,  hem yeme-içme-gece hayatı ve eğlence konularında, hem de deniz-plaj-kumsal açısından gayet doyurucu olacağından, Yunanistan gezisi en az bir kez denenmeli derim ben.

  Haydi bakalım o zaman: “Ας πάμε στην Ελλάδα“…

   Dilek Vidana Tavaşoğlu

  SELANİK OTELLERİ

  SELANİK OTELLERİ

  SELANİK’DE NEREDE KALINIR?

  Selanik’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu