Sınırdan geçme heyecanı

Sınıra yaklaşırken bir garip telaş ve heyecan sarıyor insanı, acaba nasıl olacak diye… Tekirdağ, Keşan, Malkara derken gitgide yaklaşıyoruz ve artık tabelalarda Yunanistan yazmaya başlıyor.

Sınıra doğru

Sınıra doğru

Artık gelmek üzereyiz sınıra…

Sınıra doğru

Sınıra doğru

Türkiye sınırını geçene kadar 4 kontrol noktası var. İlki gümrük kapısı… Burada memur arabanızın kaydı olup olmadığına bakıyor, kaydını bulamıyorlarsa bize olduğu gibi ilk kez mi yurtdışına çıkıyor bu araba  diye soruyorlar. Sanırım artık arabamızın kaydı var 🙂

İpsala Gümrük Kapısı

İpsala Gümrük Kapısı

İkinci durak pasaport kontrol… Buraya gelmeden önce soldaki binanın arkasından yurtdışı çıkış harç pulunuzu alıyorsunuz. Burada memur pasaportlara bakıyor ve damga basıyor.

Sınır kapısı pasaport kontrol

Sınır kapısı pasaport kontrol

Pasaport kontrolden sonra üçüncü kez durduğunuz yerde ise gümrük çıkış  işlemleri yazıyor. Burada memur ruhsat sahibinin pasaportunu istiyor. Onun da arabada olması lazım.

Karşı tarafa geçmeden önce alışveriş yapmak isterseniz burada Dutyfree de var. Dutyfree den sonra son bir aşama var. Dördüncü kez durduğunuz yerde pasaportlara bakıyorlar tekrar.

Sınır kapısı pasaport kontrol

Sınır kapısı pasaport kontrol

Bu dört aşamayı geçtikten sonra Türkiye size goodbye diyor 🙁

Sınır kapılarından sonra Meriç Nehrine doğru...

Sınır kapılarından sonra Meriç Nehrine doğru…

Meriç nehri ve Meriç köprüsü iki ülkeyi ayıran sınır. Köprüyü geçince Yunanistan…

Sınır kapılarından sonra - Meriç Köprüsü

Sınır kapılarından sonra – Meriç Köprüsü

İlgimizi çeken birşey oldu burada, belki küçük bir ayrıntı ama Meriç köprüsünün demirleri bizim tarafta kırmızı beyazken, diğer tarafta Yunan bayrağının renkleri olan mavi beyaza boyanmıştı.

Türkiye - Yunanistan sınırı - Meric Köprüsü

Türkiye – Yunanistan sınırı – Meriç Köprüsü

Sınırdan geçerken sağda bekleyen tırların arkasına girmeyin sakın, hem Türkiye’den çıkarken, hem de Yunanistan’a girerken arabalar için soldan giriş mümkün, sağdaki tır sırasını beklemeniz gerekmiyor.

Yunanistan sınırında tek bir yerde duruyorsunuz ve kontrol sırasında pasaport, uluslararası ehliyet ve yeşil sigortanızı gösteriyorsunuz. Buradaki memurlar hafif kırık bir Türkçe konuşuyorlar. Nereye gittiğinizi, turistik mi, iş için mi gittiğinizi filan soruyorlar. Pasaport kontrolünden hemen sonra bir kulube daha var, bazı arabalara yanlarında sigara alkol vs olup olmadığını soruyorlarmış ama bizi durdurmadılar bile orada, hemen geçtik 🙂

Yunanistan Sınır Kapısı

Yunanistan Sınır Kapısı

Sınırı geçer geçmez otobana giriyorsunuz, yollar çok düzgün ve  Yunan alfabesi ile yazılmış tabelaları takiben hemen İngilizce olarak konmuş tabelalar seyahatinizi kolaylaştırıyor.

İşte hızlı çekim geçişimiz 🙂

Youtube’dan erişilemediği durumlar için bir de Vimeo üzerinden seyredebilirsiniz…

Türkiye-Yunanistan İpsala Sınır Geçişi… from htavasoglu on Vimeo.

 

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama