"Şimdi değilse, ne zaman?"

Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 2: Krakow

  Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 2: Krakow 

  Kendi arabamızla gerçekleştirdiğimiz Sırbistan-Macaristan-Polonya seyahatimizin ilk bölümü olan “Yola çıkış ve Belgrad” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

  Rotamızı hatırlatacak olursak, İstanbul’dan yola çıktıktan sonraki ilk konaklama noktamız Belgrad olmuştu.

  © googlemaps

  Belgrad – Krakow arası yolculuk

  Tatilimizin 3. Günü olan 11 Eylül 2016 sabahı Belgrad’dan Krakow’a doğru yola çıktık.

  Aslında 10:15’de otelimizden çıktık ama yolda Saint Sava Temple, yani Aziz Sava Kilisesi’nde bir fotoğraf molası verdiğimiz için Belgrad şehir merkezinden çıkışımız saat 11:00’i bulmuştu.

  İçimizde enteresan bir duygu vardı çünkü gün içinde yapacağımız yolculukta birkaç ülke sınır ve topraklarından geçecektik. Macaristan – Budapeşte konaklamasını İstanbul’a dönüş yolunda yapmayı planladığımız için, bugün Macaristan ve Slokvaya’yı transit geçip, direkt Polonya – Krakow’a varmayı hedeflemiştik.

  Yakıt alımı

  Bu arada bir bilgi vereyim unutmadan. Böyle birkaç ülkeden geçilecek olan yolculuklarda yakıtın hangi ülkede daha ucuz olduğunu bilmek de yararlı oluyor. Biz bu siteden yakıt fiyatlarını önceden inceleyip, yakıtı ucuz olan ülkelerde almaya özen gösterdik. Şu an fiyatlar birbirine biraz daha yaklaşmış olsa da, 2016’da Macaristan ve Polonya’da fiyatlar Sırbıstan’a ve bizim ülkemize göre oldukça düşüktü. Dolayısıyla Sırbistan’dan çıkmadan bizi Macaristan’a ulaştıracak kadar benzinimiz olmasını sağladık ve depoyu doldurmayı sonraya bıraktık. Biz Sırbistan’da OMV benzin istasyonunu tercih ettik. Tuvalet ve atıştırmalık yiyecek vs ihtiyaçları için en düzgün olanı oydu gördüğümüz kadarıyla. Hem temizdi hem de her birinde aynı düzen vardı.

  Sınır geçişleri

  Yaklaşık 11:00 sularında Belgrad’dan ayrıldıktan sonra Sırbistan sınır kapısına varmamız saat 13:00’ü buldu. Ne yazık ki  çıkışımız bir saat  ve aynı şekilde Macaristan sınır kapısından girişimiz de bir saat sürdüğü için ancak saat 15:00’de yola devam edebildik. Her iki sınır kapısı da oldukça yoğundu. Yoğunluk dışında hiçbir sıkıntı yaşamadık, gümrük memurları pasaport dışında ehliyet, ruhsat ve sigortayı soruyor, bir de göz ucuyla bagaja bakıyorlar. Macaristan’a girişimiz de aynı Sırbistan girişimiz gibiydi, ekstra olarak bir de alkol sigara var mı diye sordular.

  Sırbistan-Macaristan sınırı gözüktü .)

  Sırbistan-Macaristan sınırı gözüktü .)

  Gişelerden geçip Sırbistan’dan çıkmak üzereyiz

  Macaristan’a yani Schengen Bölgesi’ne giriyoruz

  Yol durumları ve Vignet alımı

  Macaristan tarafına geçer geçmez hemen ileride küçük kulübelerde vignet satışı yapılıyor. Ayrıca döviz bozdurma yerleri de var. Bu arada Macaristan’da vignet için pul vermiyorlar, arabanızın plakasını sisteme kaydediyorlar, sizin elinizde ise ödeme makbuzu oluyor sadece. Dolayısıyla plakanızın doğru yazılıp yazılmadığını burada iyice kontrol etmenizde fayda var. Bizim aldığımız dönemde 10 gün için 10 Euro civarında bir ücret talep ediliyordu. Euro olarak da ödeseniz para üstünü Forint (HUF) olarak veriyorlar.

  Sırbistan’ın büyük bir bölümünde ve Macaristan’ın tamamında yol otoban şeklindeydi, yani oldukça rahat bir yolculuk yapılabiliyor.

  Macaristan’da hiç duraklamadan yaklaşık 3 saat kadar gittikten sonra, Slovakya sınır geçişimiz saat 18:00’i buldu. Bu arada Macaristan – Slovakya arasında sınır kapısı ve kontrol yok. Uzun süredir kullanılmadığı belli olan boş gişelerin arasından serbestçe geçilebiliyor. Slovakya’nın bu rotasında ne yazık ki otoyol mevcut değil. Yolun neredeyse tamamı tek şerit gidiş, tek şerit geliş şeklinde ve hep kasaba köy tarzı yerleşim yerlerinin içinden geçiyor. Dolayısıyla saatte ortalama 60km’den fazla bir hızda gidilemiyor.

  Bu arada Slovakya’da da aslında vignet alınması gerekiyormuş ama biz dikkat mi etmedik nedir, klube/tabela vs görmediğimiz için bunu atladık maalesef. Neyse ki başımıza birşey gelmedi ama sonradan başka gezi yazılarını okurken bu yüzden 150 Euro ceza yiyen şanssız gezginler olduğunu da gördük. Aman aklınızda olsun! Bir sonraki yıl İstanbul-Sofya-Bratislava-Prag yolculuğumuzda hemen vignetimizi aldık 🙂 Buradan inceleyip, satın alabilirsiniz.

  Mola ve Krakow’a varış

  Slovakya’da yol üzerinde bir aile işletmesinde yemek molası verdik ve Slovakların mutfağını pek bir sevdiğimizi fark ettik. Her şey alıştığımız damak tadımıza uygundu. Burada keyifli bir yemek molası sonrası yolumuza devam ettik.

  Polonya sınırına varışımız neredeyse 4 saatten fazla sürdü, sonrasında Krakow’da ayırttığımız otelimize varmamız ise gece saat 00:00’ı buldu maalesef…

  Krakow’daki otelimizi bir gece önce Belgrad’daki otelimizde kalırken ayırtmış olmasaydık belki de Slovakya’da konaklamayı düşünebilirdik, çünkü epey yorulmuştuk ama otelimiz bizi beklediği için yola gece karanlığında da olsa devam ettik. Bu sırada bir kez daha gördük ki, araba yolculuğunda stres yaşamamak için oteli daima yolda mobil cihaz üzerinden ve birkaç saat öncesinde ayırtmak en doğrusu. Km olarak bakıldığında çok daha kısa sürecekmiş gibi görünen mesafeler, Slovakya’daki gibi otoyol olmaması ya da Polonya’da karşımıza çıktığı gibi yol yapım çalışmaları nedeniyle tahminlerden çok daha fazla uzayabiliyor.

  Krakow’da konaklama

  Biz Krakow’da Puro Hotel‘de kaldık. PURO Kraków Stare Miasto Oteli merkezi konumda olması nedeniyle tercihimiz olmuştu ve bir de tam karşısında bir AVM vardı. Ama çok küçük olan odası ve tabletten yönetilen ışık vs açma kapama olayı teknolojiyi sevmemize rağmen bir süre sonra çok baydı bizi. Bir de sunduğu konfor ile fiyatı ters orantılıydı!

  PURO Kraków Stare Miasto Oteli

  PURO Kraków Stare Miasto Oteli

  PURO Kraków Stare Miasto Oteli

  PURO Kraków Stare Miasto Oteli

  Galeria Krakowska isimli AVM

  Galeria Krakowska isimli AVM

  Galeria Krakowska

  Galeria Krakowska

  Otele gece yarısı varmamız ve oldukça yorgun olmamız sebebiyle, hiç dışarı çıkmadan direkt dinlenmeyi tercih ettik ilk gece.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  4. Gün

  Krakow’daki ilk günümüze olabildiğince erkenden başlayıp, eski şehir bölgesine doğru yola koyulduk.

  Yürüyüşümüz sırasında ilk dikkatimizi çeken yapı Grunwald Anıtı oldu.

  Grunwald Anıtı

  Grunwald Anıtı

  Bu anıt, 1410 yılında gerçekleşen ve Orta Çağ Avrupası’nın o güne kadar görmüş olduğu en büyük çatışmalardan biri olan Grunwald Muharebesi anısına dikilmiş. Polonya ve Litvanya arasında yapılmış olan bu savaşın 500. yılı anısına 1910 yılında dikilen orijinal anıt, 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından tahrip edilse de sonradan aslına sadık kalınarak 1976 yılında tekrar yapılmış. Anıt üzerinde Polonya kralı ve Litvanya prensinin heykelleri bulunmakta.

  Grunwald Anıtı

  Grunwald Anıtı

  Bu anıtın hemen karşısında Eski Şehir bölgesinin girişi olan gözetleme kulesi ve surlar yer alıyor.

  Krakow Barbican (Gözetleme Kulesi)

  Krakow Barbican (Gözetleme Kulesi)

  Bu gözetleme kulesi ve günümüze çoğu ulaşamamış olsa da bir zamanlar şehri çevreleyen surlar özellikle Türk ve Tatar istilasından şehri korumak için yapılmış.

  Kulenin altındaki kapıdan geçer geçmez girilen ve bir ucu meydana açılan yol üzerinde sağlı sollu alışveriş yapılabilecek mağazalar var.

  Eski şehir bölgesine geçiş yapılan kapı

  Eski şehir bölgesine geçiş yapılan kapı

  Eski şehrin hemen girişinde karşınıza çıkan masalsı ortam Krakow’un neden bu kadar turist çeken ve ünlü bir şehir olduğuna dair epey bir fikir verdi bize.

  Eski şehir bölgesi, Krakow

  Eski şehir bölgesi, Krakow

  Eski şehir bölgesi, Krakow

  Eski şehir bölgesi, Krakow

  Eski şehir bölgesi, Krakow

  Eski şehir bölgesi, Krakow

  Eski şehir bölgesi, Krakow

  Eski şehir bölgesi, Krakow

  Eski şehir bölgesi, Krakow

  Eski şehir bölgesi, Krakow

  Bu arada unutmadan hemen aktarayım, biz bunca yıldır gezen bir çift olarak ilk kez Krakow’da bir turist dolandırıcılığına maruz kaldık. Şehrin güzelliğini bir an evvel yaşayalım diye çok da dikkat etmeden ilk girdiğimiz döviz bürosunda para bozdurduk. Dışarıya koyduğu panoda kocaman harflerle yazdığı döviz kuru fiyatlarına bakarak girdiğimiz bu yerde Euro’muzu Polonya Zloty’sine çevirttiğimizde yaklaşık %30 kazık yediğimizi fark ettik. Meğer dolandırıcı arkadaş o günün alış fiyatlarını içerideki küçücük bir tabelada %30 civarında daha düşük değerlerde ilan etmiş. Epey bir tartıştık ama paramızı geri alamadık. Neyse bize ders oldu, ondan sonra her döviz bozdurma işlemi esnasında, öncelikle bize ne kadar para ödeme yapacaklarını sorduk ve değişimi öyle yaptık. Size de girişte yazılan miktarlara kanmamanızı, içeride tekrar sorup, işleminizi ondan sonra yapmanızı tavsiye ederiz.

  Az biraz moralimiz bozulsa da, kendimizi çabuk toparladık çünkü Krakow hatalarımıza hayıflanarak ziyan edilmeyecek kadar güzel bir şehirdi. Hele Krakow’un ana meydanına, yani Main Market Square’e çıktığımızda, gerçekten de Krakow’un ne kadar büyüleyici bir yer olduğunu daha da iyi anladık.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Krakow Rynek

  Krakow’un ana meydanı Rynek, 40,000m2 lik alanıyla ortaçağda inşa edilmiş Avrupa’daki en büyük meydan olarak biliniyor. Bu meydanda, Belediye Binası, kiliseler, kapalı çarşı, müze ve sanat galerileri ile pek çok sayıda kafe ve restoran var.

  İşte o güzel meydandan görüntüler…

  Meydanın panoramik görüntüsü

  Meydanın panoramik görüntüsü

  Sukiennice (Cloth Hall)

  Sukiennice (Cloth Hall)

  Sukiennice denilen yapı, meydanın tam ortasında yer alan kapalı çarşı gibi bir yer. Geçmişte ticaretin ana merkezi burasıymış. Çarşı dışında kafeler de yer alıyor burada. Binada ayrıca üst katta Sanat Müzesi ile doğu yönündeki girişten ulaşılabilen Underground Museum, yani yeraltı müzesi var. Krakow’un tarihi ve eskiden tekstil alanında ne kadar önemli bir yere sahip olduğu konusunda fikir veren bu müzede ayrıca meydanın ve giysi pazarının eski halinden bazı kalıntılar da sergilenmekte. Yazın yoğun ilgi olduğu için biletinizi önceden almakta yarar var.

  Sukiennice (Cloth Hall)

  Sukiennice (Cloth Hall)

  Underground Museum

  Underground Museum

  Underground Museum

  Underground Museum

  Sukiennice (Cloth Hall)

  Sukiennice (Cloth Hall)

  Sukiennice (Cloth Hall)

  Sukiennice (Cloth Hall)

  Sukiennice (Cloth Hall)

  Sukiennice (Cloth Hall)

  Meydanda en çok göze çarpan bir diğer yapı ise St. Mary’s Basilica.

  13. yüzyıldaki Tatar istilasında yıkıma uğrayan bu bazilika, sonrasında Gotik tarzda yeniden inşa edilmiş. 15. yüzyılda kuleler yükseltilerek bugünkü saat kulesi haline getirilmiş.

  St. Mary’s Basilica

  St. Mary’s Basilica

  St. Mary’s Basilica

  St. Mary’s Basilica

  St. Mary’s Basilica

  St. Mary’s Basilica

  Church of St. Adalbert, meydanın doğusunda yer alan küçük ama çok şirin bir yapı. Burası 11. yüzyıldan kalma Polonya’nın en eski taş kiliselerinden biri.

  Solda St. Mary’s Basilica ve sağda Church of St. Adalbert

  Solda St. Mary’s Basilica ve sağda Church of St. Adalbert

  Church of St. Adalbert

  Church of St. Adalbert ve önünde tarihi ve çok şirin bir posta arabası

  Polonya’nın da, Krakow’daki Rynek Meydanında, Pisa Kulesi kadar yatık ve onun kadar meşhur olmasa da eğimli bir kulesi mevcut. Belediye Binasına ait Gotik tarzdaki bu kule 70 metre yüksekliğinde ve 55 cm’lik bir eğime sahip. Nedeni ise biraz garibimize gitti. 1703 yılındaki çok sert rüzgarlar kulenin ekseninden kayıp eğilmesine sebep olmuş.

  Town Hall Tower, Krakow

  Town Hall Tower, Krakow

  Krakow Town Hall Tower & Sukiennice (Cloth Hall)

  Krakow Town Hall Tower & Sukiennice (Cloth Hall)

  Bu da Belediye Binasının orijinal halini gösteren maket…

  Meydanın batı yönünde Krakow’un simgelerinden biri olan “Kafa” heykeli hem büyüklüğü hem de tarzı ile dikkati çekiyor. Yunan ve Roma mitolojisindeki karakterlerden esinlenerek Igor Mitoraj tarafından yapılan bu heykelin orijinal adı Eros Bendato. Sanki arkeolojik bir kazıdan çıkarılmış havası olan bu bronz heykel aslında 1999 yılında yapılmış.

  Eros Bendato

  Eros Bendato

  Aşk Tanrısı Eros’un, bedeninden ayrı kesik görünümündeki bu kafa heykelinde, gözler ve ağız üzerinde bulunan bandajlar yasaklanan fikir ve arzuları sembolize ediyormuş.

  Eros Bendato

  Eros Bendato

  Bu da meydanda bulunan kafelerin arasına gizlenmiş bir balmumu heykel müzesi…

  Polonia Wax Museum

  Polonia Wax Museum

  Meydanda hemen dikkati çeken bir başka öge ise süslü püslü faytonlar. Geleneksel kıyafetleri ile fayton sürücüleri de pek şık görünüyorlardı ve çoğu da kadındı.

  Bunlar şehri gezmek isteyen turistler için güzel bir alternatif olsa da biraz pahalıydı. En kısa tur için 200 Ziloty ( ~50 Euro) talep ediliyor. Belki 4 kişilik bir grup için makul olabilir ama biz 2 kişi olduğumuz için tercih etmedik.

  Krakow meydanındaki faytonlar

  Krakow meydanındaki faytonlar

  Krakow meydanındaki faytonlar

  Krakow meydanındaki faytonlar

  Krakow meydanındaki faytonlar

  Krakow meydanındaki faytonlar

  Krakow meydanındaki faytonlar

  Krakow meydanındaki faytonlar

  Krakow meydanındaki faytonlar

  Krakow meydanındaki faytonlar

  Meydanın tüm çevresini saran, yeşilliklerle, çiçeklerle süslü kafe ve restoranlar bu şahane meydana apayrı bir hava katıyor. Hepsinin de manzarası çok keyifli ve denediklerimizin hepsinde de, yediğimiz Polonya yemekleri ve tatlıları çok lezzetli idi, ya da bizim damak zevkimize uygundu diyelim…

  Krakow ana meydandaki kafe ve restoranlar

  Krakow ana meydandaki kafe ve restoranlar

  Krakow ana meydandaki kafe ve restoranlar

  Krakow ana meydandaki kafe ve restoranlar

  Krakow ana meydandaki kafe ve restoranlar

  Krakow ana meydandaki kafe ve restoranlar

  Cafe Art, Krakow’da en sevdiğimiz restoran oldu. Menüsü ve hizmeti ile bizim oldukça hoşumuza gittiği için birden fazla kez burada yemek yedik.

  Cafe Art, Krakow

  Cafe Art, Krakow

  Belgrad ile beraber Krakow, bu gezimizdeki en uygun fiyatlı ve lezzetli yemekleri tattığımız şehirler oldu. Turistik noktalarda bile yediğimizde verdiğimiz paralar çok yüksek gelmedi bize. İki kişi için Türk parası olarak 100-150 TL civarında idi verdiğimiz paralar ve her seferinde ya bira ya şarap gibi alkollü içecekler de dahildi. Bir de denemek istediğimiz için mutlaka menüden birkaç çeşit yemek seçtik hep.

  Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi burada da özellikle geleneksel yemeklerde bol bol domuz ürünleri kullanılıyor. Dolayısıyla bu ürünleri tercih etmeyenlerin biraz dikkatli olması gerekiyor sipariş verirken…

  Cafe Art Menu

  Cafe Art Menu

  Cafe Art Menu

  Cafe Art Menu

  Bizim gittiğimiz zaman Polonya parası Zloty, Türk Lirasından düşük değerdeki ender paralardan biriydi. Bugün yazıyı yazarken tekrar baktığımda ise gördüm ki, Zloty iki seneden daha az bir sürede %35 den fazla bizim paramız karşısında değer kazanarak Türk Lirasını geçmiş durumda. Şu an tekrar bakınca yemek fiyatlarına, sadece 1.5 yıl öncesine göre %35 değer kaybeden paramız nedeniyle, fiyatlar pahalı gözüküyor artık…Yani bu tür tatilleri yapmak günümüz Türkiye’sinde gittikçe zorlaşıyor sanki 🙁

  Cafe Art keyfimizden birkaç kare…

  Cafe Art, Krakow

  Cafe Art, Krakow

  Cafe Art, Krakow

  Cafe Art, Krakow

  Cafe Art, Krakow

  Cafe Art, Krakow

  Pierogi yemeden Polonya’dan ayrılmayın, içi peynirli ıspanaklı vs her çeşidi var.

  Pierogi - Cafe Art, Krakow

  Cafe Art, Krakow

  Cafe Art, Krakow

  Cafe Art’da masamız 🙂

  Aynı yere ertesi akşam da gittik meydanın gece manzarasına karşı da yemek yiyelim diye 🙂

  Cafe Art

  Cafe Art

  Cafe Art

  Cafe Art

  Krakow’da geçirdiğimiz her günün akşamında değişik bir Polonya lezzeti denemeye çalıştık.

  Bunlar illa ki deneyin dediklerimiz…

  Ekmek içi çorba veya gülaş

  Ekmek içi çorba veya gülaş

  Lahana sarmasının Polonya versiyonu ile kırmızı pancar çorbası

  Lahana sarmasının Polonya versiyonu ile kırmızı pancar çorbası

  Izgara koyun peyniri - elma ve kızılcık sosu eşliğinde (İçinde domuz pastırması olabiliyor)

  Izgara koyun peyniri – elma ve kızılcık sosu eşliğinde (İçinde domuz pastırması olabiliyor)

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Krakow Wawel Castle

  Krakow’da ana meydan sonrası ziyaret ettiğimiz ikinci önemli yer ise Wawel Şatosu oldu.

  Meydandan yürüyerek bu şatoya doğru giderken eski şehir bölgesini çepeçevre saran Planty Parkı’nın içinden geçmeyi tercih ettik.

  © googlemaps

  Yolumuzun üzerindeki Jagiellonian University kampüsü içerisinde, Collegium Witkowski’nin Ogród Profesorski isimli bahçesine bir göz atıp, sonra kolejin ön tarafında bulunan gökbilimci Kopernik’in heykelini ziyaret ettik. Kopernik vaktiyle Krakow Akademisinde eğitim görmüş.

  Ogród Profesorski UJ - Profesör Bahçesi

  Ogród Profesorski,  Jagiellonian University (Profesör Bahçesi)

  Nicolaus Copernicus Statue - Jagiellonian University

  Nicolaus Copernicus Statue –  Jagiellonian University

  Planty Parkı’nın yeşilliği ve serinliği içinde güzel bir yürüyüş yaparak Wawel Kalesi girişine 20-25 dakikada ulaştık.

  Planty Parkı

  Planty Parkı

  Wawel Castle’a girmeden hemen önce gördüğümüz heykeller çok tatlıydı.

  Sevimli heykeller

  Sevimli heykeller

  Wawel Castle, kraliyet mensuplarının ikametgahı olan saray ve bahçelerden oluşan kocaman bir kompleks. Wawel Tepesine kurulu bu şato Rönesans tarzında yapılmış.

  İçindeki yapılar, avlular ve bahçeler oldukça ilgi çekiciydi. Ziyaretimiz sırasında nikah töreni, fotoğraf çekimi ve benzeri etkinliklere de tanık olduk 🙂

   

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle’a yokuş bir yol yürüyerek çıkılıyor. Girişte bir de kroki var.

  Wawel Castle Kroki

  Wawel Castle Kroki

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle Hatırası :)

  Wawel Castle Hatırası 🙂

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle

  Wawel Castle’dan Vistül Nehri manzarası

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Krakow Getto – Yahudi Mahallesi – Kazimierz

  II. Dünya Savaşı esnasında, Naziler  Polonya’da yaşayan tüm Yahudi vatandaşları toplayıp, diğer halktan izole ederek, ülkenin pek çok yerinde kurdukları getto denilen etrafı yüksek duvarlarla çevrili mahallelerde yaşamaya zorlamışlar. Krakow Gettosu en büyük 5 gettodan biriymiş o zaman.

  Akşamüzeri şatodan ayrılarak, şehrin getto denilen bu bölgesine doğru yola koyulduk. Çok uzak olmasa da karanlık olmadan varmak istediğimiz için taksi ile gittik. Taksi şöförüne bölgenin en önemli noktası olduğunu düşündüğümüz Heroes Square yani Kahramanlar Meydanı’nın resmini tabletimizden gösterdik ve sağolsun o da bizi tam doğru yerde indirdi. Taksi ücreti oldukça makuldu.

  Buradaki sandalyeler ve hikayesi oldukça hüzünlü. Gettoda yaşamaya zorlanan insanlar zaman zaman gruplar halinde bu meydana getirilirlermiş. Gelirken istedikleri değerli eşyalarını yanlarına almaları söylenirmiş. Buradan da çalışma kamplarına nakilleri yapılırmış. Fakat yanlarına aldıkları pek çok eşyayı götürmelerine izin verilmez, çoğu meydanda kalırmış 🙁

  Meydandaki demir ve bronzdan yapılmış sandalyelerin her biri gettoda veya götürüldükleri çalışma kamplarında öldürülen 1000 Yahudiyi ve burada bırakmak zorunda kaldıkları eşyalarını temsil ediyor ve maalesef burada boş onlarca sandalye var.

  Heroes Square, Krakow

  Heroes Square, Krakow

  Aradaki küçük boy sandalyeler ise öldürülen çocukların anısına konmuş.

  Heroes Square, Krakow

  Heroes Square, Krakow

  Bu görüntüye bakıp o yılları ve bu bölgede yaşanan acıları düşünmek insanı oldukça derinden etkiliyor.

  Bir süre burada zaman geçirdikten sonra, Schindler’s List filminden de hatırladığımız Oskar Schindler’in fabrikasını ziyaret etmek için yola koyulduk.

  Fabrikaya vardığımızda ne yazık ki kapalı olduğunu gördük. Pazar dahil tüm günler saat 20:00 ye kadar açık olan müze meğer Pazartesi günü saat 16:00 da kapanıyormuş. Biz de pazartesiyi denk getirdik maalesef!

  Gerçi pazartesi günleri giriş ücretsiz olduğu için siz de yine bir pazartesi ama daha erken saatte uğramaya çalışın bence 🙂

  Müze açılış-kapanış saatlerini aşağıda görebilirsiniz.

  Oskar Schindler’in Fabrikası - Müze açılış kapanış saatleri

  Oskar Schindler’in Fabrikası – Müze açılış kapanış saatleri

  Biz fabrikanın ancak dış kısmını görebildik. Şu an müze olarak kullanılan binada savaş döneminde Nazilerin kullandığı silahlar, burada çalıştırılan esirlerin kişisel eşyaları ve üretilen emaye ürünlerden örnekler sergileniyormuş.

  Oskar Schindler’in Fabrikası

  Oskar Schindler’in Fabrikası

  Oskar Schindler’in Fabrika Kapısı

  Oskar Schindler’in Fabrika Kapısı

  Girişte dışarıdan görülebilen insan portre fotoğrafları Oskar Schindler tarafından fabrikasında çalıştırılmak suretiyle mutlak bir ölümden kurtarılan 1000’den fazla Yahudi işçilerden bazılarına ait.

  Oskar Schindler’in Fabrikası - Portreler

  Oskar Schindler’in Fabrikası – Portreler

  Bilindiği üzere Oskar Schindler, Nazi partisi sempatizanı bir Alman vatandaşıydı. Nazilerin Polonya’yı işgal ettiği dönemde, önceleri parti içi ilişkilerini kullanarak zengin olmaya çalışan bir ticaret adamı idi.

  Schindelr's List filminden...

  Schindler’s List filminden…

  Schindelr's List filminden...

  Schindler’s List filminden…

  Zamanla Yahudilere yapılan zulmü ve haksızlığı gördüğünde, kendini elinden geldiği kadar fazla sayıda Yahudiyi ölümden kurtarmaya adıyor. Bu yolda bir çok risk alıyor ve kazandığı tüm parayı da işçilerin hayatlarını kurtarabilmek için Nazi subaylarına rüşvet vererek ve daha bir çok farklı şekilde harcıyor.

  Schindelr's List filminden...

  Schindler’s List filminden…

  Fabrika girişindeki "Bir hayat kurtaran, tüm dünyayı kurtarmış sayılır” sözünün yazılı olduğu plaka

  Fabrika girişindeki “Bir hayat kurtaran, tüm dünyayı kurtarmış sayılır” sözünün yazılı olduğu plaka

  Fabrikanın girişindeki tabelada okuduğumuz “Bir hayat kurtaran, tüm dünyayı kurtarmış sayılır” sözünü görünce, Steven Spielberg’in filminde ölümden kurtulan Yahudilerin altın dişlerini eritip Oskar’a hediye etmek için yaptıkları ve içine bu sözü yazdıkları yüzük geldi aklımıza 🙁

  Schindelr's List filminden...

  Schindler’s List filminden…

  Oskar, yine bu filmden hatırladığımız kadarıyla savaşın sonunda elinde son kalan para edecek eşyalara bakıp, Birkaç kişiyi daha kurtarabilirdim” diye haykırmıştı üzüntüyle…

  Gettonun kalanını daha detaylı gezmek için fabrikadan ne yöne doğru gideceğimizi anlamaya çalışırken fabrikanın önünde sıralanmış elektrikle çalışan golf arabası benzeri tur araçları dikkatimizi çekti. Bir tanesinin yanında bulunan kadın turist rehberine yaptıkları turun içeriğini ve fiyatını sorduk. Gettoyu ve Yahudi Mahallesi Kazimierz’i gezdirdiklerini duyunca, hem ayrıntılı bilgiler eşliğinde gezebilmek için hem de yürümeyi tercih etmeyecek kadar yorgun olduğumuz için atladık tur arabasına.

  Turumuz 40 dakikalık ve 140 Zloty, yani 35 Euro karşılığı olan bir turdu. Gerçi akşam pazarı epey bir indirim yaptırdık, hatırladığım kadarıyla 25 Euro civarı bir ücret ödedik.

  Krakow’a gitmeden turları araştırmak için bu siteyi inceleyebilirsiniz …

  Genç ve sevimli kadın tur rehberimiz, ilk önce getto içerisinde yer alan önemli binaları ve gettodan kalan sınır duvarı kalıntılarını gösterdi bize. Binaların bir kısmının üzerine plakalar yerleştirilmiş ve bu plakalarda Nazi işgali sırasında binaların hangi amaçla kullanıldığı ve burada neler yaşandığına dair kısa bilgiler var.

  İşte bu bölgeden birkaç kare…

  Krakow Yahudi Mahallesi

  Krakow Yahudi Mahallesi

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto - Yaşlılar Evi

  Krakow Getto – Yaşlılar Evi

  Krakow Getto - Hastane

  Krakow Getto – Hastane

  Krakow Getto - Hastane

  Krakow Getto – Hastane

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow gettosundaki sınır duvarı kalıntılarından biri

  Krakow gettosundaki sınır duvarı kalıntılarından biri

  Krakow gettosundaki sınır duvarı kalıntılarından

  Krakow gettosundaki sınır duvarı kalıntılarından

  Krakow Getto

  Krakow Getto – Tur aracının içinden

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Rehberimiz binalardaki kurşun deliklerini de gösterdi bize.

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Krakow Getto

  Getto gezisi sonrasında Krazierz bölgesine geçmeden hemen önce, bir baktık ki rehberimiz bizi tekrar Kahramanlar Meydanına getirmiş!

  Heroes Square, Krakow

  Heroes Square, Krakow

  Burada kendisinden edindiğimiz bir bilgiyi aktarayım.

  Meydanda köşede bulunan ve günümüzde müze olarak kullanılan eczanenin işletmecisi Tadeusz Pankiewicz ve diğer çalışan elemanları Irena Drozdzikowska, Helena Krywaniuk ve Aurelia Danek, Nazilerin bölgeyi gettoya dönüştürmesi esnasında buradan Yahudi yaşamayan bir bölgeye nakil edilme teklifini reddedip, burada kalmak için özel izin almışlar. Bu bölgeye giriş-çıkış yapabilen ve Yahudi olmayan bir tek onlarmış. Getto içerisinde sıkışıp kalan Yahudilere çoğunlukla ücret talep etmeden ilaç tedarik etmiş, yemek vermiş, yeri geldiğinde dükkanda saklanmalarına izin vermişler. Hatta Yahudilerin kimliklerini gizlemelerine yardımcı olmak için onlara saç boyası temin etmiş, Gestapo baskınlarında ses çıkarmasınlar diye çocuklara sakinleştirici ilaçlar verilmesini sağlamışlar. Ve böylece yaşam sürelerini bir nebze de olsa uzatmışlar.

   Apteka Pod Orłem - Tadeusz Pankiewicz'in Kahramanlar Meydanına bakan eczanesi

  Apteka Pod Orłem – Tadeusz Pankiewicz’in Kahramanlar Meydanına bakan eczanesi

  Krakow Yahudi Bölgesi turu

  Krakow Yahudi Bölgesi turumuza devam 🙂

  Meydanda verdiğimiz moladan sonra Vistül Nehri üzerindeki Most Powstańców Śląskich köprüsünden geçerek Kazimierz bölgesine doğru yola çıktık tekrar.

  Most Powstańców Śląskich Köprüsü

  Most Powstańców Śląskich Köprüsü

  Schindler’s List filminde, getto boşaltılırken Yahudilerin üzerinden geçirildikleri köprü ise Most Powstańców Śląskich Köprüsünün biraz ilerisinde yer alan Marshal Jozef Pilsudski Köprüsü.

  Filmin o sahnesi gerçekten de bu köprü üzerinde çekilmiş, tek fark ise filmdeki insanların gerçektekinin ters yönünde gidiyor olmalarıymış. Bunun nedeni de doğru yön kullanıldığında arkada modern binaların görülüyor olmasıymış.

  Schindelr's List filminden...

  Schindler’s List filminden…

  Turun son noktası - Jewish Quearter, Kazimierz

  Turun son noktası – Jewish Quarter, Kazimierz

  Tur arabamızla hatıra fotoğrafımız :)

  Tur arabamızla hatıra fotoğrafımız 🙂

  Tur rehberimizle veda selfie'si :)

  Tur rehberimizle veda selfie’si 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Kazimierz

  Kazimierz bölgesindeki Szeroka Caddesinin başında, yani, Jewish Square denen yerde turumuzu bitirdik. Tur rehberimize teşekkür edip vedalaştık ve etrafı yürüyerek keşfetmeye başladık.

  Kazimierz vaktiyle Krakow’da yaşayan Yahudilerin yoğunlukta olduğu ve ticari açıdan da kültürel açıdan da ilerlemiş önemli bir bölgeymiş. II. Dünya Savaşı öncesinde yaklaşık 500 yıl kadar Yahudi hayatının merkezi olan Kazimierz, savaş sırasında sistematik olarak tahrip edilmiş. Yavaş yavaş da olsa, günümüzde tekrar canlı ve renkli haline kavuşmuş durumda. Bohem havası ile olsun, tarihi ve kültürel zenginliği ile olsun mutlaka görülmesi gereken bir yer. Kafeler ve restoranların havası da ayrı burada. Yahudi yemeklerini tatmak isterseniz mutlaka bu bölgeye gelmenizde yarar var.

  Sanat galerileri, antikacı dükkanları ve hüzünlü güzelliği ile gündüz de gelebilseydik keşke buraya dedirtti bize… Ama yarınki planımızda Auschwitz-Birkenau toplama kampları var, sıra oradaki hüznü yaşamakta, yani yarın zor bir gün olacak…

  Kazimierz dünyadaki en büyük Yahudi Festivalinin de halen yapıldığı yermiş, ki bu da bölgenin birleştirici öneminin geçmişin acılarına rağmen halen varolduğunun bir göstergesi olmalı.

  Biz Jewish Square’den başlayıp, bölgenin ruhani merkezi ve yeni meydanı Plac Nowy’ye kadar yürüdük.

  Kazimierz bölgesi - Szeroka Caddesi

  Kazimierz bölgesi – Szeroka Caddesi

  Kazimierz bölgesi - Szeroka Caddesi

  Kazimierz bölgesi – Szeroka Caddesi

  Kazimierz bölgesi - Szeroka Caddesi

  Kazimierz bölgesi – Szeroka Caddesi

  Kazimierz bölgesi - Szeroka Caddesi

  Kazimierz bölgesi – Szeroka Caddesi

  Kazimierz bölgesi - Szeroka Caddesi

  Kazimierz bölgesi – Szeroka Caddesi

  v

  Kazimierz bölgesi – Szeroka Caddesi

  Kazimierz bölgesinde yürümeye devam ediyoruz.

  Kazimierz

  Kazimierz

  Kazimierz

  Kazimierz

  Kazimierz bölgesinde bodoslama yürürken Józefa Caddesine gelince Pup Wrega’nın olduğu sokakta nefis duvar resimlerine rastladık. Piotr Janowczyk tarafından 2015 yılında yapılmış bu murallerde Polonya tarihindeki önemli 5 kişinin portreleri yer almakta…

  Imparator Józef Hapsburg II, burada doğmuş olan ünlü kozmetik kraliçesi Helena Rubinstein, mimar ve sanatçı Karol Knaus ve King Kazimierz the Great diye anılan kral ile sevgilisi Esterka Malach.

  Portrelerin yanlarında kişiler hakkında ayrıntılı bilgi de var.

  Józefa Caddesi - Piotr Janowczyk tarafından yapılmış muraller

  Józefa Caddesi – Piotr Janowczyk tarafından yapılmış muraller

  King Kazimierz the Great, Avrupa’da hüküm sürmüş olan kralların en önemli ve meşhurlarından. Güzeller güzeli Esterka ile olan efsanevi aşkları ise pek çok Polonyalı yazara ilham kaynağı olmuş deniliyor.

  King Kazimierz the Great ile sevgilisi Esterka Malach

  King Kazimierz the Great ile sevgilisi Esterka Malach

  Helena Rubinstein ise vaktiyle bu bölgede doğmuş ve büyümüş. Ailece işlettikleri dükkanları Józefa Caddesi 13 numaradaymış. Polonya’dan Avusturya, Avustralya ve sonrasında Amerika’ya göç eden Helena Rubinstein 100 milyon dolarlık bir kozmetik imparatorluğunun sahibi olmayı başarmış. “Çirkin kadın yoktur, tembel kadın vardır” sözü ise pek meşhurmuş 🙂

  Helena Rubinstein

  Helena Rubinstein

  Pup Wrega - Józefa Caddesi

  Pup Wrega – Józefa Caddesi

  Szeroka Caddesi, Józefa Caddesi, Jewish Square ve civarı farklı havasıyla hoşumuza gitti ama Plac Nowy tarafına geçince, yani Yeni Meydan bölgesi bize biraz soluk geldi. Yiyecek ve içecek satılan kulübeleri ve pazar yeri gibi bir meydanı vardı.

  Plac Nowy

  Plac Nowy

  Plac Nowy

  Plac Nowy

  Plac Nowy

  Plac Nowy

  Plac Nowy

  Plac Nowy

  Gündüzleri daha canlı oluyormuş gerçi Plac Nowy…

  Plac Nowy -© likealocalguide.com/krakow/plac-nowy

  Plac Nowy – © likealocalguide.com/krakow/plac-nowy

  Plac Nowy’de çok meşhur ve herkesin sıra olup aldığı Zapiekanki, bizim bildiğimiz açık sandviç-pizza arası bir yiyecek. Ama çeşitleri o kadar çok ki.

  Zapiekanki

  Zapiekanki

  Zapiekanki

  Zapiekanki

  Bu bölgeden otelimize doğru yürürken gece yakaladığımız bazı kareler ile yazımızı bitirelim…

  Krakow - Wawel Castle

  Krakow – Wawel Castle

  Yürüken yolda mimarisi dikkatimizi çeken güzel kiliselere rastladık…

  Krakow

  Krakow

  Krakow

  Krakow

  Krakow - Vitray ayrıntı

  Krakow – Vitray ayrıntı

  Krakow

  Krakow

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu