"Şimdi değilse, ne zaman?"

Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 1: Belgrad, Sırbistan

  Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 1: Belgrad, Sırbistan / Hür Tavaşoğlu yazdı

  Uzun zamandır aklımızda Polonya’yı gezmek vardı ama bir türlü uygun fiyatlı uçak bileti bulamadık veya tarihler bir türlü tutmadı. Dilek, Krakow ve Varşova uçak biletlerine bakıp fiyatlardan yakındıkça, benim aklıma gelen ve onu da biraz ısrar kıyamet razı ettiğim farklı bir maceraya giriştik ve ta oralara kadar arabamızla gitmeye karar verdik.

  İstanbul’dan yola çıkıp, Kapıkule sınır kapısından geçerek, Belgrad, Budapeşte, Krakow ve Varşova şehirlerini hedef alan bir yolculuk planı yaptık. Oldu mu oldu, hem de çok güzel oldu 🙂

  İşte bu maceramızın öyküsü…

  © googlemaps

  Önce yol için gerekli hazırlık ve planları yaptık. Plan diyorum ama öyle ortada çok da hesaplanmış bir durum yok. Yeşil pasaport sahibi şanslı insanlardan olduğumuzdan vize vs ihtiyacımız yoktu. Sadece malum OHAL durumlarından dolayı izin yazısı vs alındı önceden.

  Otelleri yolda giderken ayarlarız dedik, önceden ayırınca özgür olamayız yollarda diye düşündük.

  Yola çıkmadan önceki gece Migros’tan bol bol su aldık. Bilemiyorum sadece biz miyiz yurtdışındaki suya bir türlü alışamayan yoksa genel bir durum mu…

  Bir de Belgrad, Budapeşte, Krakow, Varşova şehirleri ile yol üzerinde geçeceğimizi düşündüğümüz birkaç ufak kasabanın gezilecek yerlerini internetten araştırıp, bulduğumuz bilgileri PDF formatında telefonumuza kaydettik.

  Bu arada, Polonya seyahati öncesinde birkaç kez daha aracımızla yurtdışına çıkış yaptığımız için elimizde bir ay kadar daha geçerli yeşil sigorta poliçemiz ve kasko yurtdışı teminatı için yapılmış zeyilnamemiz mevcuttu. Yeşil sigortayı 3 aylık yaptırmıştık ve 110 Euro civarında ödemiştik. Zeyil ise kasko poliçemiz sonuna kadar geçerli idi ve yaklaşık 6 ay için 200 TL gibi bir masrafı olmuştu. Bunlar da elimizde mevcut olduğundan toplam hazırlığımız herhalde 1-2 saat falan tutmuştu maksimum 😊

  Arabamızla İstanbul-Varşova arası yaptığımız seyahatin ilk durağı: BELGRAD

  2016 Eylül ayının 9’una denk gelen bir cuma gününde başladık seyahatimize. Gece 02:00 gibi yola çıkıp güneş doğmadan, en azından Bulgaristan sınırına varmayı planlamıştık ama biz iki tembel uyuya kalıp ancak sabah 07:30’da yola çıkabildik. Aslında araba ile yurtdışına gitmenin en güzel tarafı belki de bu özgürlüğe sahip olabilmeniz. Kaçırılabilecek bir uçak vs olmayışı yani.

  Sınır geçişi

  Mahmutbey gişelerinden sonra girilen TEM otoyolunu dümdüz takip edince neredeyse Kapıkule Bulgaristan sınırına kadar 3 şeritli güzel bir asfaltta yolculuk yapılıyor. 250 Km civarında yolu yaklaşık 2 saatte kat ederek 09:30 gibi ilk geçeceğimiz sınır kapısı olan Kapıkule’ye vardık ve yarım saat içerisinde Bulgaristan’a Kapitan Andreevo’dan giriş yaptık.

  İlk durağımızı Belgrad olarak planladığımızdan, sadece malum ihtiyaçlar ve benzin almak için yolda 2-3 kere kısa molalar verdik.

  Bulgaristan yakıt konusunda bizden ve Sırbistan’dan daha uygun fiyatlı olduğundan yaklaşık yarım depo ile yola çıktık ve Bulgaristan’a girer girmez 15km kadar gidip ilk OMV benzin istasyonundan hem Vignette hem de benzin aldık. Aynı şekilde Sırbistan’a geçmeden önce de depoyu bir kez daha doldurduk.

  Bu noktada bir hatırlatma yapayım. Vignette alırken kredi kartı ile ödeyemiyorsunuz. Mutlaka bir miktar Euro veya Leva bulundurmak gerekiyor. Vignette satan marketlerde kapıda mutlaka fiyat bilgileri yazılı oluyor. Haftalık 8 Euro, aylık 15 Euro. Hatta mümkünse tam para bulundurun, bazen kazıklamaya çalışıyor tezgahtarlar. 10 Euro üzeri isteyince iki Euro yok veya hizmet ücreti alıyoruz falan ayağı yapıyorlar.

  Normalde Vignette etiketinin aracın yolcu tarafı ön cam alt köşesine yapıştırılması ve yapışkanlı kısmı söktüğümüzde elimizde kalan kısmın yolculuk boyunca saklanması gerekiyor. Daha önce Bulgaristan’a geldiğimizde söylenildiği gibi yapmış sonra saatlerce uğraşmıştım etiketi camdan temizlemek için. Dolayısıyla ben artık yapıştırmıyorum cama. Sınırda veya başka bir noktada sıkıntı olmadı ama başka bir seyahatte olmayacağının garantisi yok maalesef.

  Sırbistan Sınırı

  Saat 15:10 da Bulgaristan-Sırbistan sınırına vardık ama Sırbistan sınırını geçip yola devam etmemiz 16:10 itibariyle oldu, yani yoğunluk nedeniyle iki sınır kapısında toplam 1 saat kadar oyalanmışız.

  Sırbistan’a girince bir süre yollar tek şerit ve dar; ayrıca tüneller geç geç bitmiyor. Dikkatli gitmekte yarar var yani bu yolları…

   

  Bir süre hiçbir otel rezervasyonumuz olmadan yola devam ettik. Konaklama yeri planını günü gününe yapacağımız için, nereye varabileceğimizden emin olduktan sonra otel tutma kararı almıştık. O yüzden Sırbistan yollarında ilerlerken akşam Belgrad’a varabileceğimiz kesin belli olunca yolda telefondan booking.com uygulamasını kullanarak ilk otelimizi tuttuk.

  Saat 16:00 civarında Sırbistan’a giriş yapınca, saat 20:00 gibi Belgrad’da otelimizde olacağımızı hesaplamıştık ama Belgrad girişindeki otoyol gişesinde trafiğe takılıp, yaklaşık bir saat sıra bekleyince, otelimize varmamız saat 21:00’i buldu. Gişelerdeki 1 saatlik eziyet İstanbul Mahmutbey gişelerindekini aratmadı 🙂

  Bu arada yolculuk ile ilgili genel bir bilgi vereyim. Biz kesinlikle tüm trafik kurallarına, işaret ve levhalarına uyuyoruz ve aracımızı hiçbir zaman izin verilenden daha hızlı kullanmıyoruz. Yani mesela 50km diyorsa, biz de 55km’nin üstüne çıkmıyoruz. Bunun da etkisiyle bugüne kadar trafik polisi ile hiçbir sorun yaşamadık. Naçizane size de hem ülkemiz sınırları içerisinde hem de dışarıda aynısını tavsiye ederiz.

  Belgrad Konaklama

  Yolda karar verdiğimiz otelimiz Hotel Constantine The Great gerçekten de çok güzel çıktı, bir daha Belgrad’a gitsek yine orada kalırız. Hem odası çok geniş ve rahattı, hem kendi otoparkı vardı hem de yürüyerek 10 dakikada Belgrad merkezine ve tüm eğlencenin içine varabiliyorduk.

  Otele ait özel otopark

  Bu arada çok salak bir anımız var buraya dair. Yola çıkarken buzdolabındaki fazla süt, yoğurt, meyve gibi yiyecekleri anneme taşımış, öyle yola çıkmıştık. Belgrad oteline check-in yaptıktan sonra eşyalarımızı taşımak için arabaya geri döndüğümüzde fark ettik ki, anneme verdiğimiz yiyeceklerden bize çok sadık ve bağımlı yoğurdumuz bizi bırakamamış, Belgrad’a kadar bize eşlik etmiş ve yolculuk boyunca tüm arka koltuğa güzelce yayılmış. Yani Belgrad otelindeki ilk aktivitemiz, otel havlularını sabunlayıp, inip arabamızın arka koltuğunu temizlemek oldu 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Belgrad Gezimiz

  Belgrad yazdan kalma oldukça sıcak bir akşam yaşıyordu ve temizlik faslı sonrasında, temiz bir tişört ve pantalon giyip, ilk keşif akşamımıza başladık. Tabii önce karnımızı doyurmak istediğimizden, açık bir yer var mıdır telaşındaydık ama sağolsun oralar da bizdenmiş, yani her yer geç saatlere kadar açık ve yemek yemek için bir dolu seçenek mevcuttu.

  Daha önceki araştırmalarımızdan biliyorduk nerenin en canlı olacağını, o yüzden akşam yemeği için direkt Skadarlija bölgesine yöneldik.

  Burası hafif bohem bir havası olan, çok tatlı bir bölge. Her köşesinden rengarenk çiçekler fışkıran şirin restoran ve tavernalar ile dolu. Her birinden şahane müzik sesleri geliyordu. Hangisinde oturacağımızı şaşırdık, insan hemen hepsini denemek istiyor. Sırp müziğini pek bir sevdiğimizi fark ettik.

  Güzel şarkılar eşliğinde Kapetan Koca Putuje restoranında kebaplarımızı ve cevapcici köftemizi yerken, ilk günümüzü güzel bir şekilde sonlandırmanın mutluluğunu yaşıyorduk.

  Yemek sonrası ise bize biraz Karaköy’ün son yıllardaki halini biraz da Kadıköy’ün barlar ve restoranlar sokaklarını anımsatan bu bölgede yürüyüş yaptık. Zaten öyle çok da büyük bir yer değil ama çok güzel bir ambiyansı var. Halk sokaklarda dans edip eğleniyor, çok çok keyifli bir ortam.

   

  Bu arada gördük ki, hem yemek yediğimiz restoranda hem de menülerini incelediğimiz diğer yerlerde fiyatlar oldukça uygun.

  İlk günümüzü bu bölgeyi gezerek sonlandırıp, Belgrad’ın kalan kısmını keşfetmeye ertesi gün dinlenmiş olarak devam ettik.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  2. Gün

  Sabah otelimizden çıktığımızda havanın 3o derece olduğunu görüp hem sevindik hem de şaşırdık. İlk durağımız, halkın favori buluşma noktası ve bir anlamda bizim Taksim Meydanı kıvamında bir yer olan Cumhuriyet Meydanı – yani Republic Square oldu. Belgrad’ın en önemli caddesi Knez Mihailova’nın da bir ucu burada. Meydan tek başına çok da etkileyici değil ama Sırpların Osmanlı’dan ayrılıp bağımsızlığını kazanmasında büyük etkisi olan Prens Mihailo Obrenovic adına dikilmiş bir heykelin bulunması ve çevredeki tiyatro ve müze gibi yerler nedeniyle önemli bir meydan. Burası protesto gösterileri, yeni yıl kutlamaları gibi pek çok etkinliğin yapıldığı meydan.

  Meydandaki bu mağazada oldukça ilginç el işi hediyelik eşyalar falan vardı, uğramanızda fayda var.

  Bu meydandan hemen araç trafiğine kapalı olan Knez Mihailova caddesine geçtik. Burası çok keyifli bir cadde.  Mağazalar ve kafeler ile dolu. Sonu bir sonraki hedefimiz olan Kalemegdan’a çıkan bu caddeyi hem gezdik hem de ilk molamızı burada bir kafede verdik. Gelen geçeni seyre dalıp, elimizdeki içecekleri içerken günün kalanını planladık aynı zamanda.

  Kalemegdan‘a çıkmadan hemen önce Pariska Caddesinden karşıya geçerken, toplanmış kalabalık dikkatimizi çekti ve bir de baktık ki meğer o gün klasik yarış arabalarının katıldığı bir gösteri varmış. Bir süre onları seyredip sonra esas hedefimiz olan Kalemegdan’a doğru yöneldik.


  Kalemegdan aslında Belgrad Kalesine ve etrafındaki park ve yapıların toplamına verilen isim. Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği yerde kurulmuş olan Kalemegdan’da dünya savaşları döneminden kalma tanklar ve toplar, önemli kişilerin heykelleri ve Askeri Müze ya da İşkence Müzesi gibi çeşitli ilginizi çekebilecek şeyler var.  Kalemegdan’da ayrıca halen Osmanlılardan kalan türbe, çeşme, konak ve benzeri yapıları da görmek mümkün. Ayrıca çocukların ilgisini çekebilecek dinazor maketleri vardı bizim gittiğimiz dönemde…

  Park içerisindeki hediyelik eşya satan tezgahlarda gerçekten çok güzel şeyler vardı, Dilek epey bir şey aldı. Türk olduğumuzu anlayan satıcılar hemen Türkçe konuşmaya başlayıp pek bir ilgi gösterdiler. Anlaşılan vatandaşlarımız buraları sık ziyaret ediyor.

  Parkın içindeki çeşitli kapılardan kaleye girilebiliyor. Kalenin olduğu bölgeden şehir manzarası gerçekten güzel. Ayrıca Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yeri de buradan seyretmek mümkün. Nehir kenarında kurulmuş olan birkaç restoran gözümüze takıldı, hepsi de çok keyifli görünüyordu ama biz buna vakit ayıramadık. Şehirde daha uzun süre kalacak olanlar için buraya uğramaları önerilir.

  Sava Nehri’nin üzerindeki Ada Ciganlija üzerinde kurulmuş olan plaj, halkın deniz ihtiyacını bir ölçüye kadar karşılıyor gibi. Yaz aylarında buralar hem plajı, hem de yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve çeşitli spor alanları ile bir çok Belgrad’lıyı kendine çekiyor. Nehirde yüzmek ilginizi çekerse ve yaz aylarında buralarda iseniz deneyebilirsiniz.

  Kalemegdan sonrasında şehrin en sevdiğimiz yeri olan Skadarlija bölgesine tekrar gittik ve ikinci akşam yemeğimizi de erkenden yine burada yiyerek, gündüz gözüyle de bölgenin keyfini çıkardık.

  Güzel bir restoran seçmişiz, yemek ve içkiler çok güzeldi ve bir de şansımıza oturduğumuz restoranın karşısındaki mekanda bir Sırp düğünü vardı. Onların düğün müzikleri eşliğinde harika bir yemek anımız oldu 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Zemun

  Buradan erken bir saatte kalkınca, aklımızda kalan son bir yer olan Zemun‘a da gidelim orayı da görelim istedik. Kalemegdan’ın tam karşısında uzanan bölge Zemun olarak adlandırılmış. Zemun dışındaki her yere yürüyerek gidebilmiştik ama burası oldukça uzaktı ve biz de çok yorulmuştuk. O yüzden otele dönüp arabayı da almaya üşendiğimiz için buraya taksi ile gittik. Taksinin bizi bıraktığı nehir kenarındaki bölgede yanyana birçok balık restoranı gözümüze çarptı. Buradan günbatımı güzel seyrediliyormuş ama biz geceye kaldığımız için göremedik. Akşam karanlığında da ortam pek çekici gelmedi. Restoranların dolu olmasına rağmen burada bir ağırlık, bir durağanlık vardı.

  Oraya kadar gitmişken yokuş yollarında biraz yürüyüp şehrin ve Usce Kulesi‘nin fotoğraflarını çekelim ve tepedeki kiliseye bakalım dedik.

  Yol sorduğumuz çok tatlı bir Belgrad’lı kadın bizi ayak üstü yaklaşık yarım saat kadar sohbete tuttu, sonrasında facebook’dan Dilek ile birbirlerini ekleyip arkadaş bile oldular 🙂 Kilisenin yolunu sorduğumuzdan mıdır nedir, bizi biraz Hristiyanlık dinine ısındırmaya çalışıp hafiften bir misyonerlik yaptı desek yalan olmaz 🙂 Biz de tatlı ve iyi niyetli biri olması nedeniyle bozuntuya vermedik pek!

  Otelimize tekrar taksi ile dönerek Belgrad gezimizi mutlu mesut tamamladık.

  3. Gün

  Sabah artık Belgrad’a veda vakti gelmişti. Direkt Krakow’a gideceğimiz için erkenden yola çıkmak üzere hazırlandık ama Belgrad gezi yazılarında ismine sıklıkla rastladığımız Saint Sava Temple, yani Aziz Sava Kilisesini de geçerken bir görelim dedik. Burası, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan’ında önemli bir kişi olan Aziz Sava’ya ithaf edilmiş. Görünüşü daha çok bir camiyi andıran bu ortodoks kilisesi Krušedolska caddesi üzerinde yer alıyor.

  Burada 5-10 dk kadar fotoğraf molası verdik ve sonra Polonya’ya doğru yolumuza devam ettik. Planımız Macaristan’ı transit geçip oraya dönüşte uğramak şeklindeydi. Bu nedenle bir sonraki durağımız Polonya’nın en turistik şehri olan Krakow olacak 🙂

  Belgrad-Krakow arası yolculuğumuz ile Krakow’u tanıtan gezi rehberimiz bu yazıda: Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 2: Krakow

  Takipte kalmanız dileğiyle…

  Hür Tavaşoğlu

   

  Belgrad Otelleri

  Belgrad Otelleri

  BELGRAD’DA NEREDE KALINIR?

  Belgrad’da konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu