"Şimdi değilse, ne zaman?"

Selanik: Bir ulusun geleceğinin doğduğu yer…

  Arabayla İpsala’dan Selanik’e keyifli bir yolculuk…

  Epeydir aklımızda olan ama türlü sebeplerden ertelediğimiz “arabayla yurtdışı” seyahatini nihayet gerçekleştirdik. Haritada gördüğünüz gibi bir plan çizdik…

  Tatil Rotamız - © Googlemaps

  Tatil Rotamız – © Googlemaps

  Haritadan da anlaşılacağı üzere, İstanbul’dan Tekirdağ, Malkara, Keşan ve İpsala güzergahını takip ederek sınır kapısına gelip, sınırı geçtikten sonra ise Alexandroupoli (Dedeağaç) ve Xanthi (İskeçe) üzerinden ilerleyerek, Kavala şehrini de geçtikten sonra Selanik’e varılabiliyor. Biz bir de Thassos Adası’na uğradık. Gerçekten çok güzel ve şirin bir ada. Thassos Adası tatilimizin hikayesine buradan ulaşabilirsiniz

  Bu tatil için hazırlanması gereken evraklardan tutun da sınır geçiş işlemlerine, Yunan yemeklerinden tutun da, Yunanlıların bize nasıl davrandıklarına kadar tüm ayrıntıları, tatilin adım adım bütün detaylarını okumak isterseniz “Arabayla Yunanistan tatili” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz…

  Bu yazıda ise sadece Selanik şehir gezimiz var… Haydi biz şimdi Selanik şehrini gezelim…

  Selanik… “Bir ulusun geleceğinin doğduğu yer”

  Selanik Yunanistan’ın ikinci büyük şehri ve Makedonya bölgesinin merkezi. Burası bizim İzmir’imize çok benzeyen bir şehir. Eğlencesi bol ve keyifli bir şehir olmasından dolayı aslında Yunanistan’ın İstanbul’u da deniyor Selanik’e…  Zaten o da 7 tepe üzerine kurulmuş 🙂

  Vaktiyle Romalıların, Bizanslıların, Osmanlıların hükmü altında olan Selanik bugün Yunanistan için Avrupa ve Asya arasında önemli bir ticaret merkezi. M. Ö. 315 yılında Makedonya kralı Cassender’ın kurduğu şehre Büyük İskender’in kardeşinin ismi olan Thessaloniki adı verilmiş. Halen Romalılar döneminden kalma antik kent kalıntılarını görebileceğiniz şehir en görkemli dönemini Osmanlılar zamanında yaşamış. Selanik hem ilim açısından hem de ticaret ve sanayi merkezi olarak önemli bir konumdaymış Osmanlılar zamanında.

  Selanik tarih boyunca farklı milletlerden farklı insanları barındırmış, Türklerin, Yahudilerin, Yunanların, Bulgarların ve diğer Balkan halklarının yaşadığı ve izlerini bıraktığı bir yer.

  Selanik ayrıca yürek burkan binlerce mübadele mağdurunun da şehri…

  Bizim için en büyük önemlerinden biri de Jön Türk hareketinin başladığı şehir oluşu. Osmanlı Devleti yıkılana kadar da bu hareketin en önemli merkezi olmuş. Türklerin büyük önderi Atatürk’ün doğum yeri olan Selanik, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli rol oynamış sivil ve askeri pek çok kişinin de ya doğum yeri ya da görev yaptıkları yerdir ayrıca.

  Ünlü şairimiz Nazım Hikmet gibi pek çok edebiyatçımızın, sanatçımızın ve bilim insanımızın doğum yeri de Selanik şehridir. Mübadelede en önemli sevk limanlarından biri olan Selanik, tüm mübadiller için de çok önemli bir şehirdir.

  1997’de Avrupa kültür başkenti seçilmiş – 2014 itibariyle de Avrupa Gençlik Başkenti ilan edilmiş Selanik.

  Selanik çok turistik bir şehir olmamasına rağmen mutfağı, tavernaları, eğlencesi, kafeleri ve barlarıyla yine de fazlasıyla turistin ilgisini çeken bir şehir.

  İşte biz de Kavala’dan ayrıldıktan sonra yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası Selanik’e vardık. içimizdeki heyecan ilk başta biraz hayal kırıklığına dönüştü, çünkü çok fazla sıradan, hatta kasvetli göründü şehir önce.

  Misal aşağıdaki resimler…

  Selanik'e girerken...

  Selanik’e girerken…

  Selanik'e girerken...

  Selanik’e girerken…

  Ama sonra dedim ki kendi kendime, dur hele, farzet ki varoşlarından İstanbul’a giriyorsun, o görüntüler çok mu hoş – belki burası da öyledir. Ve hakikaten içine girdikçe ve sahile yaklaştıkça güzelleşti Selanik. Hem ne olursa olsun, Avrupa’nın en güzel ülkelerinden birinde olmasak da, komşudaydık, arabamızla geziyorduk ve bu da ayrı bir keyifti.

  DSC_3958

  Selanik sahil…

  Selanik’e ulaşım

  Selanik’e gitmek için öncelikle eğer yeşil pasaportunuz yoksa Şengen vizesi gerekmekte. Vize için Yunanistan  konsolosluklarına başvurabilirsiniz. Ayrıca İstanbul dahil birçok ilde Kosmos şirketi, İzmir, Ankara, Edirne gibi diğer bazı illerde de VFS isimli özel şirket Yunanistan Başkonsolosluğu’nun yetkili vize başvuru merkezleri.

  Selanik’e direkt veya aktarmalı uçuşlar bulunmakta. Hem Türk hem de Yunan Havayolu şirketleri bu şehre uçuşlar düzenliyor. Havaalanı şehre 15 km uzaklıkta – oradan şehre taksi ve otobüs var.

  Yine Esenler Otogarındaki bazı otobüs firmaları da Selanik’e yolcu taşımakta. Otobüs ile yolculuk 9 saat sürüyor.

  Kendi aracınızla giderseniz 7-8 saatte varabilirsiniz. Selanik’e kendi aracınız ile gitmek için İstanbul’dan Tekirdağ, Malkara, Keşan ve İpsala güzergahını takip ederek sınır kapısına geliyorsunuz, sınırı geçtikten sonra ise Dedeağaç, İskeçe ve Kavala üzerinden ilerleyip yaklaşık 600 km sonra Selanik’e varıyorsunuz.

  Bu arada özel aracınızla Yunanistan’a gitmek için yapılması gerekenlerden bahsedelim…

  * Biz Yunanistan’a giderken uluslararası ehliyet alma zorunluluğu vardı ama artık bu kural kalktı, normal ehliyetler ile de girilebilmesi için anlaşma yapıldı. Ancak basında bu anlaşmanın sadece 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren verilecek olan çipli ehliyetleri kapsadığı bilgisi yayınlandı. Yani eski ehliyet sahibi iseniz halen TURİNG’den 2 fotoğraf ve 400 TL civarında bir ücret karşılığında uluslararası ehliyet almanız gerekiyor gibi görünüyor.

  Basında yayınlanan açıklama şöyle:

  Uluslararası ehliyetlerin verildiği kurum olan TURİNG, söz konusu uygulamanın 1 Ocak 2015’ten itibaren değiştirilecek olan ehliyetlerle birlikte geçerli olacağını, halihazırda geçerli olmadığını açıkladı. Yapılan açıklamada, “Yunanistan Büyükelçiliği’nin bildirimi, 1968 Viyana Konvansiyonu’na göre düzenlenen Türk Sürücü Belgelerinin Yunanistan’da geçerli olacağını açıklamaktadır. Ancak mevcut Türk Sürücü Belgeleri bu standartlarda olmadığından resmi olarak Yunanistan’da ve diğer Viyana Konvansiyonu’na taraf ülkelerde geçerli değildir. Zaten uygulamada da Yunanistan mevcut Türk Sürücü Belgeleri ile ne sınırdan girişe ne de ülkede taşıt kullanımına izin vermemektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden verilen son bilgilerde Türk Sürücü Belgeleri ’nin 01 Ocak 2015 itibariyle düzenlenmeye başlanacağı belirtilmiştir. 1968 Viyana Konvansiyonu’na göre yeni düzenlenecek Türk Sürücü Belgeleri Yunanistan’da geçerli olacaktır” denildi. (Kaynak: hurriyet.com.tr – 17 Eylül 2014)

  Anlaşma ile ilgili belgeleri aşağıda görebilirsiniz.

  10410420_10152721053189023_3294902753788772216_n

  Yunan Başkonsolosluğundan alınan belge

  10600380_10152721053354023_3593175283706501029_n

  T.C. Dışişleri Bakanlığı sayfasındaki kanun değişikliği açıklaması

  * Araba yolculuğunuz öncesinde sigortacınızdan veya TURİNG’den ülkemizdeki zorunlu trafik sigortasının uluslararası geçerliliği olan versiyonu diyebileceğimiz yeşil sigortanın yaptırılması gerekiyor. Bir hafta için yaklaşık 60 Euro tutuyor.

  * Yine sigortacınızdan kaskonuzun yurtdışında geçmesi için bir zeyil yaptırabilirsiniz. Bu da bir hafta için 100 TL ye yakın bir ücret tutuyor. (Bu tabii ki zorunlu değil ve ödenen ücret araca göre değişecektir)

  Yolculuk’dan kısa kısa notlar

  Biz nasıl gittik?

  Biz önce Dedeağaç şehrine gitmiş, orayı gezmiştik. Ardından da Thassos Adası’nda muhteşem bir deniz keyfi yaptık. Adadan Keramoti’ye feribot ile geçip, oradan yaklaşık 20 dakikalık bir araba yolculuğundan sonra Kavala’ya vardık. Kavala gezimizi bitirdikten sonra Selanik’e geçmek çok kolaydı. Otobandan konforlu geçen 2 saatlik bir yolculuk ile Selanik şehrine ulaştık.

  Selanik’de gezip görülecek yerler…

  Selanik’de gezip görülebilecek yerlerin başında elbette ANO POLİ  yani Yukarı Selanik bölgesinde, Apostolu Pavlu caddesi üzerindeki Atatürk’ün evi geliyor. Bu ev sadece Türklerin değil yabancı turistlerin de ziyaret ettiği bir yer.

  Atatürk’ün doğduğu ev

  Selanik’e kadar uzanmamızdaki en büyük sebep canım Atatürk’ümün doğduğu evi ziyaret etmekti biraz da. O yüzden biz ilk heves hemen oraya koştuk. Ama maalesef  2010 yılında alınan kararla 2011 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları Temmuz 2013’de henüz bitemediği için evin sadece dışını görmek ve bahçesini gezmekle yetinmek zorunda kaldık, içini gezmemize izin yoktu. Nasıl üzüldük anlatamam…

  Görevli bir bayan geldi yanımıza ve bize bazı bilgiler aktardı sonra. 1867’de yapılmış ev, 1878’de Zübeyde hanım Ali Rıza Bey ile evlenip burada yaşamaya başlamış. Atatürk bu evde doğmuş ve babası ölene kadar burada yaşamışlar. Sonra bu evden bir süre ayrılmışlar ama 1907-1911 yılları arasında Selanik’e tayini çıkınca tekrar buraya gelmiş Atatürk ve 1912’de Selanik Yunanistan’a geçince tekrar burayı terketmek zorunda kalmış.

  Atatürk'ün doğduğu ev - Selanik

  Atatürk’ün doğduğu ev – Selanik

  Arabamızı hemen evin karşısına park ettik. Oradaki hediyelik eşya satan dükkana mutlaka uğrayın, burada çeşit çeşit hediyelik eşyalar ve özellikle Atatürk evinin küçük replikaları da satılmakta. Ben kendime bir tane aldım…

  DSC_4227

  Arabamız evin hemen karşısında 🙂

  DSC_4225

  Apostolu Pavlou caddesindeki hediyelik eşya dükkanı

  DSC_4229

  Atatürk ile ilgili magnetler…

  DSC_4230

  Atatürk ile ilgili magnetler, fotoğraflar…

  Bu da oradan kendime aldığım Atatürk Evi replikası…

  20141013_155002_Dumlupınar Sk

  Atatürk Evi replikası

  Kapıda ziyaret saatlerini gösteren bir tabela var…

  DSC_4224

  Kapıdaki pano

  Bu da evin içerideki bahçeden görünüşü…

  Atatürk'ün doğduğu ev - Selanik

  Atatürk’ün doğduğu ev – İç bahçeden görünüş

  Bu ağacı babası dikmiş Atatürk’ün ve yanındaki bilgi panosunda “Atatürk çocukken bu ağacın altında oynardı” diye yazıyor …

  Atatürk'ün doğduğu ev - Selanik

  Atatürk’ün doğduğu ev – Selanik

  DSC_4162

  Ağacın yanındaki bilgi

  1933’de bu gördüğünüz levha asılmış kapıya…

  Atatürk'ün doğduğu evin kapısındaki yazı

  Atatürk’ün doğduğu evin kapısındaki yazı

  Atatürk'ün doğduğu evin kapısındaki yazı

  Atatürk’ün doğduğu evin kapısındaki yazı

  1937’de Yunan hükümeti orada yaşamakta olan Rum aileden evi satın alıp Atatürk’e hediye etmiş ve 1953’den beri de burası müze olarak gezilebiliyor  – her ne kadar bize kısmet olmasa da 🙁

  Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu da bu bahçede, Atatürk’ün evinin yanında…

  Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu - Selanik

  Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu – Selanik

  İşte böyle, biz bu kadarını görebildik, göremediklerimize hayıflandık. Ama olsun, yine de hayal kurdum ben o bahçede, küçücük bir çocuğun o eve giriş çıkışını, bahçede oynayışını, sonra mavi gözlü devin tayini çıktığında tekrar gelip o kapılardan girip çıktığını, bu evde yapılan Vatan ve Hürriyet Cemiyetinin toplantılarını gözümde canlandırdım…

  Olur da gitmek isterseniz, Atatürk’ün evi Apostolu Pavlu caddesi üzerinde, 17 numara… Hatta gidip içini gezerseniz bize de anlatın, ne olur… Birkaç fotoğraf gönderirseniz, o da şahane olur…

  (10. 12. 2013 tarihli ekleme)

  Sevgili okurumuz Yasemin Aydın yukarıdaki çağrımız üzerine bu yazıya eklememiz için evin 2009 yılındaki halini göndermiş. Kendisine çok teşekkür ederek bize hediye ettiği fotoğrafları buraya ekledik.

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Atatürk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Ataturk Evi

  Eğer 2013 tadilatından sonraki halini görür fotoğraflarsanız, siz de o halini gönderin, onu da ekleyelim, olur mu?

  (13. 10. 2014 tarihli ekleme)

  Ve işte 2014 yazında Halkidiki deniz tatilimiz öncesinde yine Selanik aşkımız tuttu ve biraz hasret gidermek için yine bir gece olsun kalalım dedik bu şehirde. Böylece hem Selanik şehrine özlemimizi giderdik hem de Atatürk Evi’nin yeni halini nihayet görebildik.

  İşte yeni hali… Tekrar bahçedeyiz…

  DSC_4221

  Atatürk Evinin bahçesi…

  Artık kapı açık – girebiliyoruz 🙂

  DSC_4165

  Evin girişi

  Girişte evin odalarını temsil eden bir maket var…

  DSC_4187

  Evin maket hali

  DSC_4188

  Atatürk Evi’nin girişi

  Odalarda çeşitli bilgileri aktaran panolar ve sürekli gösterilmekte olan belgesel filmler var…

  DSC_4170

  Atatürk’ün evindeki bilgi veren panolar

  Ziyaret edilen her oda Atatürk’ün hayatından bir başka kesiti anlatmakta.

  DSC_4217

  Atatürk’ün evindeki bilgi veren panolar

  DSC_4215

  Atatürk’ün evindeki bilgi veren panolar

  DSC_4202

  Atatürk’ün evinde gösterilen belgeseller…

  DSC_4180

  Atatürk’ün evindeki bilgi veren panolar ve resimlerle kaplanmış pencereler…

  DSC_4174

  Atatürk’ün evindeki bilgi veren panolar

  DSC_4212

  Atatürk’ün fotoğrafları…

  Alt katta çocuklar için hazırlanmış özel videolar var…

  DSC_4214

  Çocuklar için hazırlanmış özel videolar

  DSC_4211

  Çocuklar için hazırlanmış özel videolar

  Ankara Odası’nda bulunan Atatürk’ü koltuğa oturmuş şekilde canlandıran silikondan yapılmış heykel  ile pek çok ziyaretçi hatıra fotoğrafı çektiriyor. E biz de çektirdik elbet 🙂

  DSC_4192

  Atatürk’ün evindeki heykel

  DSC_4193

  Atatürk’ün evindeki heykel

  DSC_4209

  Atatürk’ün evindeki heykel ile hatıra fotoğrafımız…

  Burası da Atatürk’ün doğduğu oda…

  DSC_4201

  Atatürk’ün doğduğu oda

  Maalesef üç yıllık restorasyon çalışması sonrası yeniden ziyarete açılan Selanik’teki Atatürk evinde artık  ‘Anı defteri’ yok, ben en çok ona üzüldüm – bir de bütün bu güzel çalışmaya, belgesellere, ışıklı panolara rağmen Atatürk’ün eşyaları olmadığı için evin artık bir ruhunun olmayışına 🙁

  *2015 Ocak tarihli ilave not: Okuyucularımızdan gelen bilgiye göre artık Atatürk’e ait bazı özel eşyalar da evde sergileniyormuş, bunu öğrendiğime çok sevindim, eve biraz daha sıcaklık katmıştır bu durum diye tahmin ediyorum. Biz son halini görmek için tekrar gitmeden, siz gidip görürseniz, bize fotoğraf yollar mısınız?

  Aşağıdakiler de Atatürk Evi’ni bu yaz gezip, buradaki çağrımız üzerine çektiği fotoğrafları bize de yollama inceliğinde bulunan sevgili okuyucumuz Mehmet Uzuner‘in gözünden Atatürk Evi…

  Atatürk Evi Apostolou Pavlou caddesi üzerinde 17 numara…

  DSC_0778

  Atatürk Evinin dış görünüşü…

  DSC_0781

  Atatürk Evinin dış görünüşü

  DSC_0753

  Evin öyküsü

  DSC_0759

  Girişte ev maketi ve solda Atatürk odasındaki heykel görülmekte…

  DSC_0765

  Atatürk heykeli

  DSC_0767

  Ankara bilgi panosu

  DSC_0770

  Atatürk ve çocuklar…

  DSC_0763

  Atatürk ve dünya liderleri

  DSC_0771

  Atatürk Evinde bir başka salon…

  DSC_0756

  Mutfak

  DSC_0760

  Tuvalet…

  Fotoğraf gönderen her iki okuyucumuza da tekrar çok teşekkür ediyoruz… Sizce hangi hali daha güzel evin, eski mi yeni restore edilmiş hali mi??

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yukarı Selanik 

  Atatürk’ün evinden ayrıldıktan sonra, Yukarı Selanik denilen bölgeye çıktık biz önce. Selanik’in yukarısında eski, tarihi bölge var, aşağıda sahilde ise daha yeni ve modern bölge, alışveriş caddeleri, meydanlar ve sahil boyunca sayısız kafe, restoran var … Yukarıya çıktıkca Roma, Bizans ve Osmanlı döneminin etkilerini ve o zamanlardan bugüne kalanları görmeye başlıyorsunuz.

  Bizans duvarları, Bizans dönemine ait Yedikule Zindanları, Selanik Kalesi ve eski şehri saran surlar Yukarı Selanik bölgesinde görülmesi gereken yerler. Burada ayrıca 2-3 katlı cumbalı evler de sevimli görünüşleriyle hemen dikkat çekiyor. Kaleden Aşağı Selanik manzarası da ayrıca muhteşem. Termaikos Körfezi ve tüm kent ayaklarınızın altında.

  Yukarı Selanik

  Yukarı Selanik

  Yukarı Selanik - Eski Şehir

  Yukarı Selanik – Eski Şehir

  Yürürken bu eski evlerin arasından şöyle bir kafamızı uzatınca, Selanik’e ne kadar tepeden baktığımızın farkına varıyoruz.

  Yukarı Selanik - Eski Şehir

  Yukarı Selanik – Eski Şehir

  Selanik Kalesi’nden şehre kuşbakışı bakmak mümkün. Burada seyirli restoran ve kafeler de var, hediyelik eşya satan dükkanlar da.

  Selanik Kalesi

  Selanik Kalesi

  Selanik Kalesi'nden manzara

  Selanik Kalesi’nden manzara

  Selanik Kalesi ve hediyelik eşya dükkanları

  Selanik Kalesi ve hediyelik eşya dükkanları

  Selanik eski şehir bölgesindeki hediyelik eşya dükkanları

  Selanik eski şehir bölgesindeki hediyelik eşya dükkanları

  Bu cumbalı evlere bayıldık, ne şirinler değil mi?

  Selanik eski şehir bölgesindeki evler

  Selanik eski şehir bölgesindeki evler

  Surlardan içeri doğru girince küçük bir meydan var ve de küçük bir çarşı…

  Selanik eski şehir bölgesindeki sur kapısı

  Selanik eski şehir bölgesindeki sur kapısı

  Selanik eski şehir çarşısı

  Selanik eski şehir çarşısı

  Burada fotoğraf çekerken birisi bizimle sohbete başladı. Türk olduğumuzu anlamış, nerelisiniz filan diye sordu bize, İstanbul dedik. “Ben Bakırköy’de doğdum, Haznedar’da arkadaşlar var benim” demez mi? Sevgili Stefan 5 dakikada kalbimizi kazandı. İlle oturun size birşeyler ikram edeyim dedi ve hem sohbete devam edip, hem de o güzel köftelerinden yedik. Beni anlatın eşe dosta dedi, olur dedik, çünkü hem lezzetli, hem hesaplıydı yemeğimiz. O gün bize yaşattığı o dostane sohbet ortamını hep hatırlayacağız, oralara yolunuz düşerse Stefan’a uğrayın, bizden selam söyleyin – kendisi süper Türkçe konuşuyor.

  Selanik eski şehir çarşısı Stefan'ın Yeri

  Selanik eski şehir çarşısı Stefan’ın Yeri

  Selanik eski şehir çarşısı Stefan'ın Yeri

  Selanik eski şehir çarşısı Stefan’ın Yeri

  Surların olduğu bölgedeki şirin restoranlardan birkaç tane daha paylaşayım…

  Selanik eski şehir bölgesi

  Selanik eski şehir bölgesi

  Selanik eski şehir bölgesindeki restoranlar

  Selanik eski şehir bölgesindeki restoranlar

  Selanik eski şehir bölgesindeki restoranlar

  Selanik eski şehir bölgesindeki restoranlar

  Yemekten sonra Stefan’ın tavsiyesi üzerine Bizans dönemine ait Yedikule Zindanlarına çıktık sonra. 390 yılında I. Theodosius tarafından yapılmış bu zindanlar. İçim bir fena oldu… İşte oradan birkaç kare.

  Bizans dönemine ait Yedikule Zindanları

  Bizans dönemine ait Yedikule Zindanları

   Yedikule Zindanları - Selanik

  Yedikule Zindanları – Selanik

   Yedikule Zindanları - Selanik

  Yedikule Zindanları – Selanik

   Yedikule Zindanları - Selanik

  Yedikule Zindanları – Selanik

   Yedikule Zindanları - Selanik

  Yedikule Zindanları – Selanik

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Kiliseler ve antik kalıntılar…

  Kentin koruyucu Azizi Agios Dimitrios’un kilisesi  Selanik’te görülecek yerler arasında unutulmaması gerekenlerden.

  DSC_4245

  Agios Dimitrios Kilisesi

  DSC_4246

  Agios Dimitrios Kilisesi

  DSC_4249

  Agios Dimitrios Kilisesi

  DSC_4251

  Agios Dimitrios Kilisesi

  DSC_4252

  Agios Dimitrios Kilisesi

  Bir de Aya Sofya ve Ermou sokaklarının kesiştiği noktada bizimkine benzeyen ama daha küçük olan Ayasofya’yı görebilirsiniz. 

  DSC_4052

  Ayasofya

  DSC_4054

  Ayasofya

  DSC_4056

  Ayasofya

  Uzun bir tarihe sahip Selanik şehrinde Roma kalıntılarına da rastlayabilirsiniz. Galerius Sarayı, Nymphaion Binası ve Büyük İskender’in babası Philip’in de mezarını barındıran Vergina Antik Kenti’nin yanı sıra çeşitli hamamlar, pazar yerleri ve tiyatro kalıntıları da şehrin pek çok yerinde karşınıza çıkacak.

  Kamara bölgesine çıkan yol üzerinde solda antik kalıntılara rastlıyorsunuz. Sağda rengarenk dükkanlar var. Özellikle kitapçılar harika…

  DSC_4027

  Kamara bölgesine çıkan yol… Solda antik kalıntılara rastlıyorsunuz. Sağda rengarenk dükkanlar var…

  DSC_4029

  Antik kalıntılar

  DSC_4030

  Antik kalıntılar

  DSC_4031

  Antik kalıntılar – Galerius Sarayı

  Bir tarafta cıvıl cıvıl renkli renkli dükkanlar diğer tarafta antik kalıntılar enteresan bir görüntü oluşturuyor…

  DSC_4033

  Antik kalıntılar

  DSC_4034

  Antik kalıntıların arka planında görünen rengarenk dükkanlar…

  DSC_4035

  Şehrin orta yerinde korunmuş antik kalıntılar…

  DSC_4036

  Ben bu bölgeyi çok sucak ve sevimli buldum…

  DSC_4041

  Okuyabileceğimi bilsem buradan mutlaka bir kitap alırdım…

  Bu antik kalıntılar ise pazar yeri…

  DSC_4240

  Antik pazar yeri…

  DSC_4241

  Antik pazar yeri…

  Selanik’in en çok bilinen buluşma noktası olan Kamara ve Galerius Zafer Takı Dimitriou Gounari ve Egnatia yollarının kesiştiği noktada. Buranın yakınında yer alan Rotonda Camisi Roma İmparatoru Galerius’un anıt mezarı olarak  inşa edilmeye başlanmış, sonra kiliseye, sonra camiye sonra tekrar kiliseye döndürülmüş. Yuvarlak bir şekli var.

  DSC_4232

  Kamara – Galerius Zafer Takı

  DSC_4234

  Rotonda Camii – Kamara

  DSC_4044

  Kamara – Galerius Zafer Takı

  DSC_4046

  Kamara – Galerius Zafer Takı

  DSC_4045

  Rotonda Camii – Kamara

  Burada bir de kilise var…

  DSC_4051

  Kamara Meydanındaki kilise

  Bunlar dışında Bey Hamam, Bedesten, Alaca Minare ve Hamza Bey Camii de Osmanlı eserleri arasında ziyaret edilebilecek yerlerden… Selanikde yapılan son cami Yeni Cami, namı diğer Dönme Camii de görülebilir.

  Şehrin doğusunda eskiden Yahudi mezarlığı varmış, bugün ise Aristotelaus Üniversitesi var. Karşısında ise  Arkeoloji Müzesi ve yanında da fuar alanı… 

  Şehrin en önemli müzesi  Bizans Kültür Müzesi Stratou da burada, Üç Eylül ve Manoli Andronikou caddelerinin kesiştiği yerde. Müzeler 14:30 gibi kapanıyor, aklınızda olsun.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ve evet artık, şehrin canlı ve modern kısmına inmenin, İzmir kordon boyunu andıran sahilini gezmenin vakti gelmiştir diyerek yola koyulduk.

  Aşağı Selanik ve Sahil Bölgesi

  Meşhur Egnatia Caddesi Romalılar tarafından inşaa edilmiş. Bu cadde boyunca yürürken çeşitli tarihi binalar çıkacak sık sık karşınıza. Tsimiski alışveriş için en ideal cadde, aynı bizim Bağdat Caddesi gibi ortadan trafik akıyor, caddenin iki tarafı da güzel mağazalar ile dolu.  Tsimiski Caddesi ile Egnatia arasına sıkışan bölümde aynı bizim Tahtakale, Mısır çarşısı benzeri bir yer var, adı Demir Çarşı. Ayrıca alışveriş yapmak isteyenler Modiano Pazarına gidebilirler. Modiano Pazarında taze yiyeecekler ile el yapımı hediyelik eşyalar da satılmaktadır.

  Eleftherous Venizelov ise Tsimiski’yi kesen çok şık bir başka cadde, görmeye değer yani… Egnatia’nın paralelindeki caddelerde ve sahile doğru inen ara sokaklarda da çok güzel alışveriş imkanları var.

  Aristotelous ve Navarinou Meydanları oldukça canlı ve keyifli bölgeler…

  Sahile yaklaştıkça kafe ve restoran sayısında büyük bir artış başlıyor. Sokaklara, kaldırımlara atılmış masa ve sandalyelerin, buralarda içkilerini veya kahvelerini yudumlayan insanların haddi hesabı yok. Cıvıl cıvıl bir ortam.

  Aşağı Selanik Bölgesi

  Aşağı Selanik Bölgesi alışveriş caddesi

  Aşağı Selanik Bölgesi

  Aşağı Selanik Bölgesi alışveriş caddesi

  DSC_4011

  Aşağı Selanik Bölgesi alışveriş caddesi

  DSC_4013

  Aşağı Selanik Bölgesi alışveriş caddesi

  DSC_4014

  Aşağı Selanik Bölgesi alışveriş caddesi

  DSC_4019

  Akşama doğru şehrin bar ve restoranları şenlenmeye başlıyor…

  Aşağı Selanik Bölgesi

  Aşağı Selanik Bölgesinde bir pasaj

  Aristotelous Meydanı 

  Sahil caddesi Nikis Avenue’ya inerken büyük bir meydana geleceksiniz: Aristotelous Meydanı. Burası kafe ve restoranlarla çevrili şehrin en büyük meydanı ve eylemlerin de eğlencenin ve kültürel etkinliklerin de merkezi – yani bizim Taksim meydanımız gibi. Burası akşam iyice canlanıyor.

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Bu meydan hem çok şık alışveriş caddelerine açılıyor hem de sahile…

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Selanik Aristotelous Meydanı

  Selanik Aristotelous Meydanı'nda bir kafe

  Selanik Aristotelous Meydanı’nda bir kafe

  Selanik Aristotelous Meydanı'nda bir kafe

  Selanik Aristotelous Meydanı’nda bir kafe

  Sahil yoluna indiğinizde kafe ve restoran seçenekleri iyice artıyor, ortam iyice şenleniyor.

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerinde bir kafe...

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerinde bir kafe…

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerinde bir kafe...

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerinde bir kafe…

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerindeki kafelerden biri...

  Selanik sahilde Nikis Avenue üzerindeki kafelerden biri…

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Beyaz Kule

  Selanik’in simgesi haline gelimiş olan Beyaz Kule şehrin en güzel yapısı bence. Kanuni yaptırmış.  Kale, garnizon ve hapishane olarak kullanılmış. Selanik  Yunanlıların eline geçince bir vaftiz töreni ile geçmişin izleri silinmesi için beyaza boyanmış ama sonra eski rengine dönmüş. Adını buradan almakta. Sahildeki denize hakim konumuyla gösterişli bir yapı.

  Selanik sahil bölgesi ve Beyaz Kule...

  Selanik sahil bölgesi ve Beyaz Kule…

  Selanik Beyaz Kule

  Selanik Beyaz Kule

  Selanik Sahili ve Beyaz Kule

  Selanik Sahili ve Beyaz Kule

  Burada bir hatıra fotoğrafı çektirmeden olmazdı, biz de yaptık…

  Selanik Hatırası Fotoğrafımız :)

  Selanik Hatırası Fotoğrafımız 🙂

  Kulenin orada faytonlar ve küçük sevimli turist trenleri var şehri gezdiren – bir de nefis tekneler… Sahil boyunca şarkılar çalarak turluyorlar. Hele gece geç saatlerde bu gemiler birer tavernaya dönüşüyor, masalarda dans edenler filan, çok hoşumuza gitti …

  Selanik Sahili

  Selanik Sahili

  Turist treni tiyatro binasının karşısından kalkıyor – hemen kulenin dibinden.

  Selanik turist treni

  Selanik turist treni

  Bir de sightseeing yapan üstü açık otobüsler var. Yetişkinler 6, çocuklar 3 Euro – Hop on-hop off ise 9 Euro…

  20141013_201535_19 Mayıs Sk

  Selanik şehir turu yapan üstü açık otobüsler

  Tekne ve faytonları da kuleden aşağı sahile iner inmez göreceksiniz.

  Selanik tekne gezileri

  Selanik tekne gezileri

  Selanik gece vakti...

  Selanik gece vakti…

  DSC_4083

  Müzikli danslı tekne gezileri

  Buradan sahil boyunca yürürseniz hakikaten İzmir’in kordon boyu gibi bir havası var.

  Selanik Sahili... Nikis Avenue

  Selanik Sahili… Nikis Avenue

  Selanik Sahili... Nikis Avenue

  Selanik Sahili… Nikis Avenue

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Büyük İskender Anıtı

  Beyaz Kule’yi geçtikten sonra ileride güzel bir park var, Burada Büyük İskender heykelini görebilirsiniz.

  DSC_3965

  Büyük İskender Anıtı

  DSC_3969

  Büyük İskender Anıtı

  DSC_3981

  Büyük İskender Anıtı ve fıskiyeler…

  DSC_3982

  Büyük İskender Anıtının olduğu park

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

  Büyük İskender Anıtının biraz ötesinde Zangolopoulos Şemsiyeleri’ni göreceksiniz. 1997 yılında, Selanik Avrupa Kültür Başkenti seçildiğinde Georgios Zongolopoulos tarafından yapılmış bu şemsiyeler sahilde harika bir görüntü oluşturuyor. Gündüz ayrı gece ayrı güzel duruyorlar…

  DSC_3929

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

  DSC_3932

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

  Bu kadar güzel bir ortamı bulunca bol bol fotoğraf çektik haliyle 🙂

  DSC_3940

  Zangolopoulos Şemsiyeleri – Arka fonda beyaz Kule görünüyor…

  DSC_3947

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

  DSC_4122

  Zangolopoulos Şemsiyeleri i

  DSC_3985

  Zangolopoulos Şemsiyeleri – Solda arkada Makedonia Palace Oteli

  DSC_4008

  Zangolopoulos Şemsiyeleri ile hatıra fotoğrafımız…

  DSC_4093

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

  DSC_4098

  Zangolopoulos Şemsiyeleri

  Bu bölgede Büyük İskender heykelinin olduğu parkın ve şemsiyelerin karşı hizasında bir de açık sinema var.

  DSC_4003

  Bu şemsiyelerin arka tarafında görülen yeşillik bölgede açık sinema var – Sol arkada OTE TV Kulesi görülmekte…

  DSC_4010

  Açık – yazlık sinema

  OTE TV Kulesi

  OTE TV kulesindeki kafeteryanın zemini bir saatte bir tam tur atacak şekilde döndüğünden, bir saat içerisinde tüm şehri seyrederek burada frappenizi yudumlayabilirsiniz.

  DSC_3978

  Tiyatro Binası ve arkasında OTE TV Kulesi

  DSC_3980

  OTE TV Kulesi

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yeme-içme-eğlence

  Yunan mutfağı alıştığımız damak tadına çok yakın lezzetler sunuyor. Yunanlılar deniz ürünlerini de, köfteyi de çok güzel yapıyorlar, etleri de souvlaki dedikleri şişleri de gayet güzel. Dönere Gyros diyorlar, genellikle domuz eti ile yapılıyor. Deniz ürünlerinden ahtapot, kalamar, midye hemen her tavernada bulunmakta. Kalamar ızgara, kızartma veya dolma yapılarak sunuluyor. Hamsi ve sardalyeyi güzel yapıyorlar.  Deniz ürünlerinin fiyatları bizim ülkemizdekine nazaran oldukça düşük, lezzetler ise çoğunlukla yüksek kalitede. Gerçi Eurodaki artış olmadan önce herşey çok daha ucuz geliyordu insana ama halen ekonomik denilebilecek hesaplar geliyor.

  Ege mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağlılar, sarmalar, salatalar, dolmalar ve çeşitli meze türleri yine menülerde sık rastlayacağınız yemekler. Mücver, musakka, dolma gibi bildiğimiz lezzetleri farklı yorumları ile tadabilirsiniz. Özellikle musakkaları enfes. Bizim cacığın suzuz versiyonu olan Tzatziki çok güzel bir başka lezzet. Feta cheese dedikleri beyaz peynirin biraz sert olanı.  Kocaman bir beyaz peynir ile sundukları Greek Salad büyük parçalar halinde doğranmış domates, salatalık ve soğan içeriyor. Yani bizim çoban salatası gibi biraz. Zeytin de atıyorlar içine bazen. Beyaz peynirli menemenin karidesli hali olan Karides Saganaki denenebilir.

  Bougatsa bizim böreğe benziyor, oldukça lezzetli. Yemekten sonra meyve ikram ediyorlar ve bu çoğunlukla karpuz oluyor. Bazı müesseseler tatlı ikramı yapıyor.  Paskalya çöreğine Selanik’te kısaca tsoureki deniyor ve en iyisini Terkenlis Pastanesi yapıyor. Şehrin en zengin şarküterisi ünvanını elinde bulunduran Pantopolio’ya da mutlaka uğrayın. Değişik peynirler, salam-sosis çeşitleri ürün bulabilirsiniz.

  En ünlü içecekleri frappe yani soğuk kahve ve bizim Türk kahvesinin aynı tadında ve sunumunda olan Yunan Kahvesi, yani Greek coffee. Yerli üretim şaraplar ve tabii ki ünlü Yunan içkisi ouzo güzel Yunan yemeklerine eşlik eden içki alternatifleri.

  all

  Yunan yemekleri

  Eski şehir bölgesinde kalenin surlarından içeriye girince pek çok restoran seçeneğine rastlayacaksınız. İşkembe seviyorsanız Agios Dimitrios kilisesinin hemen aşağısındaki  Paçaciko Estiatorio’ya uğramanızı tavsiye ederim, işkembesi gerçekten nefis. Agora Ouzeri bir başka tavsiye edilebilecek restoran. Seven Seas harika bir balık lokantası. Aristotelous Meydanı civarındaki Aristotelous Ouzerie restoranının yemekleri lezzetiyle çok meşhur.

  Sahil boyunca çok sayıda restoran ve kafe-bar var. Güzel manzaralar eşliğinde lezzetli yemekler sunan bu restoranlarda oturup birşeyler yemek-içmek ayrı bir keyif elbette, bence mutlaka yapın…

  İşte bizim “Balkonaki Tavern” keyfimiz…

  DSC_3970

  Beyaz Kule manzaralı yemek keyfi…

  DSC_3977

  Beyaz Kule ve deniz manzaralı yemek keyfi…

  Selanik tavernaları ve gece klüpleri

  Selanik bir keyif şehri, hatta gece hayatının en keyifli olduğu şehirlerden biri olarak biliniyor. Bir tarafta tavernalar, diğer tarafta barlar ve gece klüpleri değişik eğlence alternatifleri sunuyor. Caddelerde sürekli bir kalabalık, canlılık hakim.

  Lonely Planet tarafından dünyanın en iyi 5 parti kentlerinden biri olarak seçilen Selanik’in festivaller, organizasyonlar ile süslü bir takvimi ve Yunanistan’ın kendine has havasını da barındıran gerçekten de çok renkli bir gece hayatı var.

  En popüler gece klübü Vogue . Sabahlara kadar dans etmek isteyenler için ideal. Blusky disco, boutique Club,  W nightclub gibi sayısız seçenek mevcut. Barlar Valaoritou, Ladadika ve sahil bölgesinde yoğunlaşmış. Canlı müzik yapan barlar da var. Sahildeki Markiz adlı bara gidebilir ya da Kalamaria bölgesinde Shark Club’e uğrayabilirsiniz.

  Hyatt Regency Casino and Hotel’in casinosu da gece eğlencesi için bir başka alternatif.

  Bana soracak olursanız, bir akşam mutlaka Ladadika tavernalar bölgesine gidilmeli bence. Burada güzel müzikler eşliğinde nefis Yunan yemekleri yemeniz mümkün.

  DSC_4057

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4058

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4062

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4064

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4067

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4068

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4071

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4072

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4074

  Ladadika tavernalar bölgesi

  Biz burada yemek yedik, herşey çok ama çok lezzetliydi, ortam da çok renkli ve keyifliydi…

  DSC_4076

  Ladadika tavernalar bölgesi

  DSC_4079

  Ladadika tavernalar bölgesi

  Aristotelous caddesi boyunca yukarıya doğru ağaçlar ve güzel binaları seyrede seyrede ve belki de dükkanlara baka baka yürürseniz ileride sağda şehrin çok güzel bir başka tavernalar bölgesine geleceksiniz yani Mpalanau denilen bölgeye. Aynı bizim Nevizade veya Kumkapı havasında birkaç sokak üzerine kurulmuş harika Yunan şarkıları eşliğinde nefis yemekler yiyebileceğiniz tavernalar var burada.

   Aristotelous Caddesinin yukarı kısmı...

  Aristotelous Caddesinin yukarı kısmı…

   Aristotelous Caddesinin yukarı kısmı...

  Aristotelous Caddesinin yukarı kısmı…

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi - Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi – Selanik

  SelanikMpalanau Tavernalar Bölgesi - Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi – Selanik

  Biz en çok burada eğlendik. Leziz yemekler yedik, Yunan müziği dinledik…

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi - Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi – Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi - Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi – Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi - Selanik

  Mpalanau Tavernalar Bölgesi – Selanik

  Mpalanau'da Uzo keyfi :)

  Mpalanau’da Uzo keyfi 🙂

  Derken sonra birden koptum ben… Niye derseniz, yanımızdaki tavernada bizim halay havası çalmaya başladı. Zaten ezgilerimiz benziyor, ona alışığım da, tam bizim halay havası çalınca “O da ne” dedim. Daha müziğe şaşırmam geçmemişken ön masadaki yaklaşık 20 kişilik grup kalkıp halay çekmeye başlamaz mı! Bildiğiniz aynı şekilde kollardan sarılmaca, 3 sağa bir sola ayak atmaca…

  Mpalanau Eğlenceleri - Halayımsı sirtaki :)

  Mpalanau Eğlenceleri – Halayımsı sirtaki 🙂

  Yanımızda da ayakta duran bir turist grubu vardı. Baktılar biz kalkıp fotoğraf çekiyor, videoya filan alıyoruz, bize bu dans nedir diye sordular, biz de dedik ki “Biz Yunan değiliz, Türküz, ama biz de bu dansın aynısını yapıyoruz ve halay diyoruz adına”. Sonra garsona sorduk hep beraber bu dans nedir diye, “Sirtaki” demez mi – sirtakinin halay versiyonu olduğu kesindi 🙂 Turistlerden biri, sanırım adı Daniela idi, bana öğretir misin bu dansı dedi ve başladık kız ile ben halay çekmeye. Çabuk da öğrendi İngiliz kız, ve çok hoşlandı bizim halaydan, gerçekten çok tatlıydı. Bu arada eşim de Malezya’lı gence Türk-Yunan ilişkileri konusunda tarih dersi vermeye başladı. Bunlar da o turistlerle bu güzel geceden bize harika bir anı olarak kalacak fotoğraflarımız…

  Mpalanau'da tanıştığımız gençler - Selanik

  Mpalanau’da tanıştığımız gençler – Selanik

  Mpalanau'da tanıştığımız gençler - Selanik

  Mpalanau’da tanıştığımız gençler – Selanik

  Bu arada bizim “halay şaşkınlığı” geçmemişken üzerine ikinci bir şok daha gelmez mi! Halay havası bitince grubun çoğu yerine oturdu ama erkeklerden bir kısmı ayakta kaldı. Sonra bildiğiniz bizim Karadeniz havası çalmaya başlayıp, adamlar da horon tepmeye başlamaz mı! Aynı omuz titretmeler, eller havaya filan, bütün figürler tamamen aynı… Hepten şaşkınlıklar içinde, muhakkak ki yüzümüzde aptal bir gülümseme ile seyrettik olan biteni 🙂

  Mpalanau Eğlenceleri - Horon tepmece :)

  Mpalanau Eğlenceleri – Horon tepmece 🙂

  Mpalanau Eğlenceleri - Horon tepmece :)

  Mpalanau Eğlenceleri – Horon tepmece 🙂

  Çok acayip bir geceydi – ama olumlu ve güzel anlamda. O gece o tavernadan ayrılırken Selanik’i artık çok sevdiğimi düşündüm. Boşuna dememişler nereye gittiğin veya nerede olduğundan çok, ne yaptığın, neler yaşadığın ve ne hissettiğin önemlidir diye, işte ben o gece yaşadıklarımızdan sonra sevdim oraları…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 9 sayfa, 7. sayfa gösteriliyor.« İlk...56789

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu