Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Seyahatlerimizde veya arabamız bozulduğunda ilk akla gelen yol şüphesiz araç kiralamak. Peki araç kiralarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?  Sizler için önemli hususları bir araya getirdik.

1-  Daha önce hiç araç kiralamadıysanız,  bu konuda bir tecrübeniz yoksa aceleci davranmayın. En azından birkaç gün araştırma yaparak araç kiralama şirketleri hakkında ilgi edinin.

2- Kurumsal olan ve 24 saat size telefonla destek verebilecek firmalardan araba kiralamaya özen gösterin. Böylece daha güvenilir ve ihtiyacınız olduğu anda yanınızda olan bir firma ile çalışmış olursunuz. Ayrıca yol yardım hattı bulunmasında da fayda var.

3- Yapacağınız sözleşmeyi dikkatlice okumanızda fayda var. Hatta diğer firmaların sözleşmeleri ile karşılaştırabilirsiniz. Aklınıza yatmayan, emin olmadığınız bir nokta varsa yetkililere sorun. İçiniz rahat edinceye kadar kiralama yapmayın.

4- Kiralayacağınız arabanın lastiğini mutlaka kontrol edin. Lastikler hasar görmüşse değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Eskimiş, işi bitmiş bir lastiğe sahip arabayı kiralarsanız hem sizi hem de sevdiklerinizin can güvenliğini tehlikeye atmış olursunuz.

5- Aracı kiralamadan önce muhakkak test sürüşü yapın. En az 3 ya da 4 km yoldaki hız sınırına göre sürün ve frenlerini kontrol edin. Eğer sürüş sırasında otomobille ilgili bir sorun yaşarsanız ya da rahat kullanamadığınızı fark ederseniz o aracı sakın kiralamayın.

6- Oto kiralama konusunda en önemli hususlardan biri de güvenli olması. Arabanın güvenilirliğini sağlayacak yazılı belgelere itimat edin. Sözlü talimatlarla yetinmeyin.

7. Araç kiralamaya arabanın mekanik aksamı hakkında bilgisi olan bir arkadaşınızla gitmenizde yarar var. Böylece teknik özellikleri bakımından son derece iyi ve sizi yolda bırakmayacak bir araba seçebilirsiniz.

8- Arabanın düzenli olarak bakımının yapıldığından emin olun. Mümkünse bakımı ile ilgili belgeleri görmek isteyin.

9- Kaskosunun ve muayenesinin yapılmış olmasına özen gösterin. Kaskosunun olması sizi herhangi bir kaza durumunda güvence altına alacaktır.

10- Araç üzerinde çizik veya başka bir kusur varsa aracı teslim alırken bunları belirtin ve sözleşmeye eklenmesini isteyin. Aksi takdirde bunun kullanım sonucu oluştuğunu ileri sürerek bedelini sizden talep edebilirler.

BUDGET-EYL14-01-Arac-kiralama

Gerekli önlemleri alarak, bu önemli hususlara dikkat ederek, güvenilir bir rent a car firmasından kiralayacağınız araç ile seyahatlerinizde güvenilir, konforlu ve kaliteli bir araçla gezinti yapabilirsiniz.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama