Almanya, Belçika ve Hollanda bir arada…

İşte bir yıl daha Noel zamanı 3 ülke 3 şehir birleştirelim dedik ve rotamızı belirledik. Almanya’nın Hollanda ve Belçika sınırlarına yakın bir şehri olan Düsseldorf ile başladık tatilimize. Oradan kiraladığımız arabayla Hollanda’nın Almanya sınırına çok yakın olan Maastricht şehri ile yine Belçika ile olan sınırına en yakın şehir olan Liege’i gezip, bu üç ülkedeki noel kutlamalarına katıldık. Her bir ülke ve şehir çok güzel birer deneyim oldu.

İşte anahatları ile gezimiz…

Ulaşım
İstanbul’dan Düsseldorf’a THY ile gidip, yine oradan THY ile İstanbul’a döndük. Düsseldorf – Maastricht – Leige arasını ise kiraladığımız araba ile dolaştık. Tren de olur ama araba ile tren saatlerine uyma zorunluluğu olmadan istediğimiz yerde durup, bakınıp oyalanmak gibi avantajlarımız oldu.

Bu arada Maastricht yolu üzerinde nefis bir Hollanda kasabası keşfettik: Valkenburg. Birkaç saatimizi bu güzel kasabaya ayırmadan edemedik. Bu tür şeyler ancak arabayla mümkün oluyor.

Konaklama
Tatilimiz boyunca Düsseldorf’daki otelimizde kaldık. Hergün otel değiştirme ve yeniden yerleşme telaşesi olmasın diye tek bir yer seçtik ve tabii ki uçağımızın inip kalktığı şehir olan Düsseldorf en uygun seçimdi. Maastricht ve Liege şehirlerine günübirlik gidip döndük. Sabah erkenden gidip gece saat 21:00-22:00 gibi ayrıldık bu şehirlerden. Zaten çok düzgün otobanlardan gittiğiniz için gece yolculuğu hiç zor olmuyor.

Noel atmosferi
Bu şehirlerin üçü de noel zamanı olduğu için süslerle ve ışıklarla donatılmıştı. Noel pazarları ise elbette ki hepsinde vardı ama Maastricht ve Liege’dekiler tek  bir alanda az sayıda idiler. Düsseldorf’da ise pek çok yerde karşımıza çıkan bir dolu noel pazarı vardı. Tabii noel pazarları Almanya’nın başlattığı bir gelenek olduğu için en şatafatlısı ve en büyükleri ve sayıca en çok olanları hep Almanya şehirlerinde oluyor. Yine de diğer Avrupa ülkelerindeki ışıltıyı görmek, onların yılbaşı öncesi süslü hallerini gezmek de çok güzeldi.

Haydi o zaman hepsine kısa kısa şöyle bir göz atalım…

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama