"Şimdi değilse, ne zaman?"

3 günde 3 ülkede noeli yaşamak

  Almanya, Belçika ve Hollanda bir arada…

  İşte bir yıl daha Noel zamanı 3 ülke 3 şehir birleştirelim dedik ve rotamızı belirledik. Almanya’nın Hollanda ve Belçika sınırlarına yakın bir şehri olan Düsseldorf ile başladık tatilimize. Oradan kiraladığımız arabayla Hollanda’nın Almanya sınırına çok yakın olan Maastricht şehri ile yine Belçika ile olan sınırına en yakın şehir olan Liege’i gezip, bu üç ülkedeki noel kutlamalarına katıldık. Her bir ülke ve şehir çok güzel birer deneyim oldu.

  İşte anahatları ile gezimiz…

  Ulaşım
  İstanbul’dan Düsseldorf’a THY ile gidip, yine oradan THY ile İstanbul’a döndük. Düsseldorf – Maastricht – Leige arasını ise kiraladığımız araba ile dolaştık. Tren de olur ama araba ile tren saatlerine uyma zorunluluğu olmadan istediğimiz yerde durup, bakınıp oyalanmak gibi avantajlarımız oldu.

  Bu arada Maastricht yolu üzerinde nefis bir Hollanda kasabası keşfettik: Valkenburg. Birkaç saatimizi bu güzel kasabaya ayırmadan edemedik. Bu tür şeyler ancak arabayla mümkün oluyor.

  Konaklama
  Tatilimiz boyunca Düsseldorf’daki otelimizde kaldık. Hergün otel değiştirme ve yeniden yerleşme telaşesi olmasın diye tek bir yer seçtik ve tabii ki uçağımızın inip kalktığı şehir olan Düsseldorf en uygun seçimdi. Maastricht ve Liege şehirlerine günübirlik gidip döndük. Sabah erkenden gidip gece saat 21:00-22:00 gibi ayrıldık bu şehirlerden. Zaten çok düzgün otobanlardan gittiğiniz için gece yolculuğu hiç zor olmuyor.

  Noel atmosferi
  Bu şehirlerin üçü de noel zamanı olduğu için süslerle ve ışıklarla donatılmıştı. Noel pazarları ise elbette ki hepsinde vardı ama Maastricht ve Liege’dekiler tek  bir alanda az sayıda idiler. Düsseldorf’da ise pek çok yerde karşımıza çıkan bir dolu noel pazarı vardı. Tabii noel pazarları Almanya’nın başlattığı bir gelenek olduğu için en şatafatlısı ve en büyükleri ve sayıca en çok olanları hep Almanya şehirlerinde oluyor. Yine de diğer Avrupa ülkelerindeki ışıltıyı görmek, onların yılbaşı öncesi süslü hallerini gezmek de çok güzeldi.

  Haydi o zaman hepsine kısa kısa şöyle bir göz atalım…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Düsseldorf’da Noel
  Düsseldorf, Ren nehri kenarında kurulmuş sanayi ve moda fuarlarıyla adından çokca söz ettiren bir şehir. Ren nehrine dökülen Düssel Deresinden geliyormuş adı. Gerek meyhaneleri, barları ve restoranları, gerekse alışveriş caddelerinin renkliliğiyle oldukça canlı bir şehir burası. Altstadt yani eski şehir bölgesindeki bir dolu sokak boyunca sıralanmış bar ve restoranlara dünyanın en uzun barı  anlamında “Die längste Theke der Welt” diyorlarmış. Düsseldorf’un ünlü birası Alt’ı tatmadan buradan gitmek olmaz tabii.
  SAM_5039DüsseldorfDüsseldorf’un en meşhur caddesi Königsalle. 1804 yılında yapılmış olan bu caddeye kısaca Kö diyorlar. Düssel deresi kenarındaki bu cadde derenin her iki tarafında da oldukça şık mağazalar ile dolu.  Derenin kenarı ağaçlarla süslü ve derenin içindeki heykeller de ortamı daha da güzelleştiriyor. Ara ara karşı tarafa geçebileceğiniz köprüler de var. Bu caddede Prada, Calvin Klein, Gucci, Escada ve Massimo Dutti  gibi birçok ünlü uluslararası markayı bulabilirsiniz.

  Königsalle
  Düsseldorf
  Bu caddeye inerken girip çıktığımız alışveriş caddeleri de oldukça güzeldi. Ara ara değişik konseptlerde noel pazarları kurmuşlar bu alışveriş caddelerine. Hepsi ışıl ışıl ve çok süslüydü.
  Düsseldorf

  Düsseldorf

  Düsseldorf

  Düsseldorf

  Düsseldorf

  Düsseldorf

  Düsseldorf

  Düsseldorf

  Düsseldorf

  Düsseldorf
  Düsseldorf

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Altstadt bölgesindeki Marktplatz’da, 16. yüzyıldan kalma eski vilayet binası var. Önünde şehrin en güzel noel pazarını kurmuşlar, bayıldık buraya…
  Düsseldorf

  Düsseldorf

  Bu meydanda at üzerine binmiş  prens Jan Willem’in Barok tarzı bir heykeli de var.

  Düsseldorf

  Gündüz ayrı, gece ayrı güzel bu noel pazarı…

  Düsseldorf

  Burayı çok sevdiğimiz için birkaç kere uğradık. Hatta birbirimizin fotoğraflarını çekerken habire yediğimiz sandviçleri masaya bırakıp gidip gelmelerimize acıyan bir genç bayan, durun ben sizi çekeyim dedi de, hem bu fotoğrafımız oldu, hem de biz mutluluktan sandviçlerimizle sıcak şarabımızın kalanını tadını çıkararak bitirdik 🙂

  Düsseldorf

  Ren Nehri kıyısındaki Burgplatz meydanında şu anda Gemicilik Müzesi olarak kullanılan “Schlossturm” kulesi var. Yağmur dinip burayı gezmek mümkün olduğunda gün akşam olmuştu bile çoktan. Bu kuzey Avrupa ülkelerinin yağmurlu günleri o kadar çok ki, insan bazen bunalıyor…
  Düsseldorf

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 12 sayfa, 3. sayfa gösteriliyor.12345...10...Son »

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu