"Şimdi değilse, ne zaman?"

Baharda Bern bir başkadır…

  Unesco Dünya Mirasları Listesindeki kent: Bern

  Doğal güzelliklerin ülkesi İsviçre’nin başkenti Bern, bir bahar tatili için ideal seçim olabilir. Biz çok sevdik Bern’i ve seyretmeye de, gezmeye de doyamadık…

  Aare nehri - Bern

  Aare nehri – Bern

  Aare nehri - Bern

  Aare nehri – Bern

  Aare nehri - Bern

  Aare nehri – Bern

  Aare nehri - Bern

  Aare nehri – Bern

  Aare nehri - Bern

  Aare nehri – Bern

  Aare nehri - Bern

  Aare nehri – Bern 

  Konumu

  İsviçre’nin başkenti olmasına rağmen ancak dördüncü büyük şehri Bern. Avrupa’nın da en küçük başkentlerinden biri. Büyük şehirlerin kaosunu burada hissetmiyorsunuz. Bozulmamış tarihi yapıları nedeniyle şehrin “Old Town” denilen eski ve tarihi bölgesi “UNESCO Dünya Kültür Mirasları” listesinde yer alıyor. Çok sakin ve insana huzur veren bir şehre geldiğinizi hemen hissediyorsunuz burada. Bir kere bizi ilk şaşırtan şey olağanüstü güzel bir yarımada üzerinde kurulmuş olmasıydı. Bir tarafta Alp Dağları, diğer yanda şehri çepeçevre saran Aare nehri. Bu nehrin o enfes maviliği Bern’in güzelliğine güzellik katıyor. Bakınız aşağıdaki haritaya, nasıl da sarıp sarmalıyor Aare nehri Bern Şehrini…

   Bern haritası - © geoatlas.com

  Bern haritası – © geoatlas.com

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Bern’i keşfetmeye başlıyoruz 🙂

  Bern’i gezmeye başlamadan önce her zaman olduğu gibi Bern kitapçığımızı aldık ve bir kafede oturup çalıştık biraz 🙂

  Bern gezi kitapçığı - Photoglob AG & Bookprint Yayınları

  Bern gezi kitapçığı – Photoglob AG & Bookprint Yayınları

  Sonra da Bern’in armalar, bayraklar, heykeller ve çeşmelerle süslü caddelerinde kendimizi kaybettik.

  Bern sokaklarında flamalar...

  Bern sokaklarında flamalar…

  Bern’in simgeleri

  Bern şehri 1191 yılında V. Duke Berchtold tarafından kurulmuş ve 1848 yılında da başkent olmuş. Şehir kurulurken bu bölgenin seçilmesinin nedeni, tepeler üzerinde ve nehirle çevrili olması dolayısıyla savunulmasının kolay olacağıymış. Anlatıldığına göre, V. Duke Berchtold burada bir ava çıkıp, bulduğu ilk hayvanın adını bu şehre vermeyi kararlaştırmış. Berchtold’un karşısına ilk çıkan hayvan ayı olmuş ve o yüzdendir ki, Almanca  ayı anlamına gelen “Bär” konmuş bu şehrin ismi… Gel zaman git zaman bu isim çoğul bir hal alıp “Bärn” ve daha sonra “Bern” olmuş… O yüzden bu şehrin simgesi aşağıdaki “ayı” dır ve şehrin armasında bunu görebilirsiniz. Hediyelik eşyaların pek çoğunda da bu simgeyi kullanmışlar.

  Bern şehrinin simgesi olan ayı figürü

  Bern şehrinin simgesi olan ayı figürü

  Her yerde ayı heykelleri var, yanlarında durup bir hatıra fotoğrafı çektirmesek olmazdı, e biz de yaptık tabii 🙂

  Ayı heykelleri

  Ayı figürünü heykellerde de görmek mümkün

  Her tarafta rengarenk heykellerle süslenmiş çeşmeler var Bern’de, çok güzeller. Sayısı yüzü geçen bu çeşmeler de Bern’in önemli simgeleriymiş.

  Bern’e dair enteresan bilgiler…

  1. Albert Einstein bir zamanlar Bern’de, Kramgasse caddesindeki 49 numaralı evde yaşamış. İzafiyet Teorisini de bu şehirde yaşarken geliştirmiş. 1903-1905 yılları arasında yaşadığı evini, yani The Einsteinhaus’u gezmek ilginç olabilir.
  2. Theodor  Tobler dünyaca ünlü Toblerone çikolatasını burada yaratmış.
  3. Bern’in simgesi ayı dedik ya, işte bu meşhur simgenin canlı kanlısını şehrin merkezindeki parkta ziyaret edebilirsiniz. Yıllarca “Barengraben” yani ayı çukuru denilen yerde yaşayan ayılar için 2009’da halkın ziyaretine açık bir park yapılmış: “Bärenpark”. Bence burada ayıları uyurken, yemeklerini yerken veya aralarında oyun oynarken izleyin mutlaka, çok şekerler… Buraya bir bakın 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Şehre dair küçük küçük notlar…

  Medeniyet dersi

  Yaşam kalitesi ve medeniyet İsviçre’nin pek çok yerinde olduğu gibi burada da tavan yapıyor. Herkes birbirine çok saygılı. İnsan haklarına son derece önem veren bir yerde olduğunuzu hemen anlıyorsunuz. Bu arada enteresan bir anımızı anlatayım. Biz Bern’e giderken trenimiz bir istasyonda 15-20 dakika kadar durdu. Bir arıza vardı herhalde, bilemiyorum. Neyse fazla sürmedi ve tekrar yola koyulduk. Biraz sonra kompartmana giren memure hanım herkese birşeyler sorup, kara kaplı defterine notlar almaya başladı. Çok merak ettik ama Almanca anlamadığımız için bir süre sadece tahmin yürütmece yaptık. Memur biraz sonra yanımıza geldi ve İngilizce konuşmasını rica edince, nihayet ne olduğunu anladık. Meğer teyzeciğim herkese “Sizi 20 dakika beklettik, bu trenden inip başka bir trenle aktarmalı olarak gideceğiniz bir yer var mıydı?” diye sorarmış. Varsa o treni bekleteceklermiş ki kaçırmayalım… Kal geldi bize tabii bir süre. Sonra güç bela kendimizi toparlayıp, “Yok ama sorduğunuz için çok teşekkürler” gibi birşeyler geveledik… “Vay be, medeniyet budur” dedik, ama bununla da bitmedi olay. Trenden inerken garda yolcuları karşılayan  başka görevliler özür mahiyetinde içecek ikramında bulunup iyice “Pes” dedirtti bize! Hiçbir rötar sonrası bu kadar mutlu hissettiğimizi hatırlamıyorum…

  Benzer bir rötar durumu Fransa’da başımıza geldiğinde , hakikaten bu rötar nedeniyle aktarma yapacağımız treni kaçırmıştık. Trenimiz nerede diye görevli memura sorduğumuzda ise aldığımız cevap, “Ooooo, sizin tren çoktan gitti, bir sonrakini bekleyin” şeklinde olmuştu. Bu da Fransızların rahatlığı herhalde.

  Neyse biz İsviçre’ye ve Bern’e dönelim. Bu güzel şehir, tarihi binaları, evleri ve kare kare taşlı yollarıyla hem Ortaçağ havasını korumuş, hem de şık butikleri, güzel çeşmeleri ve keyifli restoran ve kafeleriyle modern bir şehir lezzeti sunmakta.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Saat kulesi

  Şehrin “old city” diye bilinen tarihi merkezinin girişinde Kornhaus Platz denilen bir meydan var. Buradaki meşhur saat kulesi Zytglogge yaklaşık 500 yıllıkmış.

  Bu kule hem saatin kaç olduğunu gösteriyor, hem de haftanın günlerini, ayları, burçları ve ayın hallerini de izlemenize olanak tanıyor. Saat kulesine zaman içinde eklenen  bu astronomik objeler onu farklı bir saat kulesi haline getirmiş. Kulenin üst kısmında saat kadranı, altta ise astronomi kadranı bulunuyor. Astronomi kadranının yanında ise, zaman tanrısı Kronos’un heykeli var. Her saat başına 4 dakika kala kulenin üzerindeki renkli figürler hareket etmeye başlıyor. Bir horoz çıkıp kanatlarını çırpıyor filan… Kule üzerindeki dört tane büyük resim ise şehrin kuruluşunu ve tarihini anlatıyor. Diyorlar ki Einstein izafiyet teorisini bu saat kulesine baka baka geliştirmiş 🙂

  Zytglogge Saat kulesi

  Zytglogge Saat Kulesi

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Çeşmeler

  Şehirdeki canlı renkleriyle dikkat çeken süslü püslü alegorik heykeller ile donatılmış Rönesans dönemine ait çeşmeler tarihi olayları ve kahramanları temsil etmekte. Çok büyük olmayan bu çeşmeler tarz olarak birbirine çok benziyor. Bu çeşmelerden birkaçını mutlaka görün.

  Mesela Hans Gieng’in eseri olan Spitalgasse caddesindeki “Fountain of the Bagpipe Player” dans eden neşeli rengarenk figürlerle bezenmiş.

  Marktgasse’deki “Fountain of the Shooter” yine Hans Gieng tarafından yapılıp şehirdeki ilk hastanenin kurucusu olan Anna Seiler’e ithaf edilmiş.

  Kramgasse’deki yine Hans Gieng eseri olan “Fountain of Zahringen” ise şehrin kurucularına adanmış. Bir ayı heykeli ile şehrin kurucusu V. Berchtold of Zahringen ve onun armasından oluşan figürler ile süslü.

  Kramgasse’nin sonundaki “The Fountain of Sampson” ise Niklaus Sprüngli tarafından yapılmış bir dizaynın Hans Gieng yorumu imiş.

  Bir dolu antikacı dükkanı ve sarayları görebileceğiniz Gerechtigkeitsgasse’nin ortasında ise adaleti temsil eden “Fountain of Justice” var. Yine  Hans Gieng eseri. Kılıç ve terazi ile dört ayrı gücün temsil edildiği heykel ve figürler ile süslenmiş bu çeşme. Bu dört güç ise teokrasi yani Papa, otokrasi yani kral, monarşi yani imparator ve cumhuriyet yani başkan. Aslında bu çeşme 1988 de bir hırsızlık sonucu çalınan orijinalinin bir kopyası. Aslı bulunduktan sonra tarih müzesine konmuş.

  Lauferplatz’da ise enteresan bir çeşme var: Yine Hans Gieng tarafından yapılan haberci çeşmesi, yani “Fountain of the Messenger”. İsviçre’de dört dil konuşuluyor: Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romansca. Bern Fransa sınırına yakın olmasına rağmen burada hakim dil Almanca… “Fountain of the Messenger”çeşmesi Fransızca konuşamadığı için kendisini eleştiren Fransa Kralına “Siz de Almanca konuşamıyorsunuz” şeklinde cevap verme cesareti gösteren Bern’li bir haberciyi temsil ediyor.

  Kornhaus Platz’daki “the Ogre Fountain” çeşmesi yani çocuk yiyen dev isimli çeşme ise şehrin en garip heykeline sahip. Çocukları yiyen bir dev figürü olan bu çeşme yine Hans Gieng imzasını taşıyor. Devin kucağında ve elinde yemekte olduğu çıplak çocuk bedenleri bana bu heykeli neden yapmışlar acaba dedirtti. Yaramaz çocukları korkutmak için yapıldığı söylentiler arasında.

  Bu şehrin kurucusu V. Berchtold of Zahringen’in heykeli ve ayı figürü ile süslü çeşme Fountain of Zahringen…

  Fountain of Zahringen

  Fountain of Zahringen

  Bu da Fountain of Justice, yani Adalet Çeşmesi…

  Fountain of Justice: Adalet çeşmesi

  Fountain of Justice: Adalet çeşmesi

  Gotik tarzdaki “Townhall”un, yani Belediye Binasının önünde de bu çeşmelerden var: “Vennerbrunnen Fountain”… “Verner” Belediye Başkanının seçtiği hem siyasi hem askeri açıdan halkı koruyucu ve barış sağlayıcı kişilere verilen bir ünvanmış.

  İşte Vennerbrunnen…

  Vennerbrunnen Fountain

  Vennerbrunnen Fountain

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Dini yapılar

  Bern’deki Münsterplatz’daki St. Vincent’s Katedrali Matthaus Ensinger tarafından yapılmış ve gotik bir tarza sahip. İsviçre’nin en görkemli ve en büyük dini binası bu. İsviçre’deki en yüksek çan kulesi bu katedralinki. Yüksekliği  100 metre. Bu kulenin çanı 10,500 kg. ağırlığındaymış.

  Kapısı bile bu kadar büyük… Üzerinde cennet ve cehennemi anlatan figürler var.

  St. Vincent’s Katedrali

  St. Vincent’s Katedrali

  Bu da Belediye Binasının hemen yanındaki St. Peter ve St. Paul Kilisesi. 1800 lü yıllarda Katolikler için neo-gotik tarzda yapılmış.

  St Peter ve St Paul Kilisesi

  St. Peter ve St. Paul Kilisesi

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Kültür-sanat-eğlence-politika

  Parklarıyla, ormanıyla, dağ ve nehir manzarasıyla göz dolduran bu sakin ve güzel şehir aynı zamanda bir müzik ve kültür merkezi.  Tiyatrolar, sinemalar, kabereler, diskolar, jazz kulüpleri ve çeşit çeşit festivaller içinden beğendiğinizi seçin… Mart ve Mayıs ayları arasında “International Festival of Jazz”, Temmuz ayında ise çadırların kurulup konserlerin verildiği “Festival of Gurten” belki ilginizi çekebilir.

  Stadttheatre

  Stadttheatre

  Stadttheatre

  Stadttheatre

  Helvetiaplatz ve yakın çevresinde birbirinden çok farklı bir dolu müze var:

  Çağdaş sanat eserlerini görebileceğiniz sanat galerisi “the Kunsthalle”, çocuklar için eğitici bir yer olması amaçlanmış “the Berner Schulwarte”, İsviçre Alpleri ile ilgili ne ararsanız bulabileceğiniz İsviçre Alp Müzesi, Bern Tarih Müzesi, posta arabasından tutun da telefona kadar bir dolu iletişim aracını sergileyen İletişim Müzesi, silahların evrimini görebileceğiniz İsviçre Silah Müzesi, gerçek boyutlarında çeşit çeşit hayvan kolleksiyonu görebileceğiniz Doğal Tarih Müzesi ve bir milyondan fazla sayıda kitap ve harita barındıran İsviçre Ulusal Kütüphanesi… hepsi bu bölgede.

  Deniz dalgaları veya üç tane tepecik gibi şekillere benzetilebilecek kıvrımlı formuyla dikkat çeken Fruchtland bölgesindeki Paul Klee Center sanatçının eserlerinin sergilendiği enteresan bir yapı. Renzo Piano tasarlamış.

  Afrodit ve Kleopatra gibi 230 tane Roma ve Yunan heykelinin plastik kopyasını görmek isterseniz Hallerstrasse’deki  Bern Antik Koleksiyonlar Müzesine uğramanız lazım.

  Bir de, pek alıştığımız türden olmayan müzeler var Bern’de. Bolligenstrasse’deki Psikiyatri Müzesinde, Ortaçağ’dan bugüne psikolojik hastalıkların tedavisindeki gelişmelere tanık olabilirsiniz. Böyle bir müze yapma fikri psikiyatr Walter Morgenthaler’den gelmiş. Bir de Tiyatro Müzesi var. Burada antik Yunan tiyatrosundan Shakespeare dönemine ve oradan günümüze kadar sahne sanatlarının gelişimini ve ünlü oyunların teknik altyapılarının detaylarını sergiliyor.

  Casinolara meraklıysanız meşhur Casinoplatz’a gitmeli…

  Şehirde ara ara dev satranç platformları göreceksiniz. Oynamak isterseniz ilginç olabilir.

  Dünyanın en eski özgür rejimine sahip olan İsviçre’de siyasetin simgesi olan Federal Parlamento Binası Bundeshaus da Bern’deki önemli yerlerden biri. Müsait günlerde içini gezdiriyorlar. Binanın önündeki kaldırımda 26 noktadan su fışkırıyor. Bu fıskiyeler İsviçre’nin 26 kantonunu simgeleyor.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ulaşım

  Sabah 6 dan geceyarısına kadar otobüs ve tramvaylar işlemekte. Cuma ve Cumartesi günleri ise “Nocturnal buses” yani gece otobüsleri var. “Visitor’s Card” alırsanız çok ekonomik bir fiyata hepsine binebiliyorsunuz. Bisiklet kiralama da var. Aslında yürüyerek de keşfedilebilecek bir şehir Bern.

  Yeme-içme

  Şehre özgü bir yemek var: “Berner Platte”. Sosis çeşitleri ve “sauerkraut” dedikleri lahana yemeği ile turşusu arası garip birşey, haşlanmış ama soyulmamış patatesler eşliğinde sunuluyor… Bir de patatesli kekleri var “Röstis… Peynir çeşitleri muhteşem – bence şarap peynir en güzel seçim olur ama siz bilirsiniz. Öğle yemeği servisi 12:00-13:30 arası, akşam yemeği ise 18:30-21:00 arası. Çoğu yerde bu saatler dışında sıcak yemek bulamazsınız.

  Saat kulesi manzaralı bir café-restaurant var: Restaurant Ratskeller … önünüze ne getirseler lezzetli geliyor o ortamda… Fiyatlara gelince, İsviçre yüksek refah düzeyi sebebiyle zaten biraz pahalı bir ülke, o yüzden burada da ortalamanın biraz üzerindeydi fiyatlar.

  Restaurant Ratskeller

  Restaurant Ratskeller

  Restaurant Ratskeller

  Restaurant Ratskeller’da yediğimiz yemekler

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Alışveriş

  En önemli alışveriş caddesi Spitalgasse. 6km lik bu caddede mağazalar, restoranlar, kafeler, heykeller, çeşmeler ve bir dolu tarihi bina var. Caddenin sonunda gözetleme kulesi ve hapishane olarak kullanılmış “Kafigturm” kulesi var. Bundesplatz’da meyve-sebze, çiçek ve bazı el işlerinin satıldığı bir pazar kuruluyor. O da bakmaya değer. Belki peynir alırsınız. Spitalgasse’nin devamı niteliğinde olan Marktgasse de alışveriş için seçeneklerden biri.

  Hediyelik eşya yani “Souvenirs”

  En güzel hediyelerden biri buradan bir İsviçre çakısı götürmek olabilir yakınlarınıza. İsviçrenin Victorinox marka çakıları meşhurdur bilirsiniz. Çikolata ülkesinden çikolata almadan da dönmek olmaz tabii. Bence bavula şarap ve peynir de ekleyebilirsiniz…

  Ben bir de bunları aldım, şimdi mutfağımda bana Bern’i hatırlatan çok sevdiğim renkler var…

  Bern'den aldığım bana İsviçre'nin güzelliklerini hatırlatan tutacaklar

  Bern’den aldığım bana İsviçre’nin güzelliklerini hatırlatan tutacaklar

  İşte böyle. Bu güzel şehre gitmek isterseniz, bence yaz veya bahar aylarını tercih edin ki tadına varasınız. Maalesef istanbul’dan Bern’e direkt uçuş yok. Bu güzel şehre Basel’den veya Zürih’den gidebilirsiniz. Basel’e Easyjet, Pegasus ve THY uçuyor, Zürih’e ise THY ve Pegasus… O yüzden Bern’e gitme planınıza ya Zürih ya da Basel şehirlerinden birini ekleyebilirsiniz. Aslında biraz uzak ama THY nin direkt uçtuğu Cenevre’den gitmek de bir başka seçenek. Basel-Bern arası 98 km, Bern-Zürih arası 125 km ve Cenevre-Bern arası ise 159 km. Buralardan tren ile etrafı seyrede seyrede Bern’e gitmek ayrı bir zevk, o yüzden direkt uçuş yok diye üzülmeyin, yemyeşil doğanın içinden sizi muhteşem manzaralar eşliğinde Bern’e götüren tren yolculuğunun tadını çıkarın.

  İsterseniz Bern’in o güzelim mavisini ve yeşilini önce buradan seyredin…

  Keşif dolu bol seyahatli güzel günler dileğiyle…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

   

  BERN OTELLERİ

  BERN OTELLERİ

  BERN’DE NEREDE KALINIR?

  Bern’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 9 sayfa, 9. sayfa gösteriliyor.« İlk...56789

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu