"Şimdi değilse, ne zaman?"

KUZEY’İN GÜZELLERİ: BALTIK ÜLKELERİ

  Kuzey’in Güzelleri: Baltık ülkeleri – Süha Zuhal Kılıç yazdı…

  Litvanya bizi gökkuşağı ile karşıladı, Letonya rüzgarı ile  serinletti, Estonya bizi  yağmuru ile uğurladı. İşte Baltık hikayemiz…

  LİTVANYA

  Varşova’dan beri peşimizi bırakmayan yağmur, 7 saatlik otobüs yolculuğu boyunca bize eşlik etti.  Baltık ülkeleri arası seyahatlerimizde LUX EXPRESS otobüs firmasını tercih ettik,oldukça da rahat ettik. Özellikle mola vermeden gidiyor olmak bize zaman kazandırdı, yedi saatlik yolculuk nasıl geçti anlamadık. Polonya’dan çıkıp Litvanya sınırına girdiğimiz an beliren gökkuşağı Baltık turumuzun çok güzel geçeceğine  dair bize ilk sinyali verdi. Gerçekten de öyle oldu. Baltık ülkeleri kuzeye çıktıkça bize muhteşem manzaralar sundu.

  Litvanya'da bir gökkuşağı...

  Litvanya’da bir gökkuşağı…

  VILNIUS

  Baltık Ülkeleri neredeyse yeşil renkten oluşuyor J  Litvanya’nın nüfusu yaklaşık 3 milyon kişi.  Bu da başkent Vilnius’un neden bu kadar tenha bir başkent olduğunu kanıtlıyor aslında. Vilnius Üniversitesi sebebiyle genç nüfus var ancak yaşlı nüfus daha fazla. Gençler çok iyi İngilizce konuşuyor yaşlıların tam aksine. Açıkçası Vilnius çok fazla turistik bir şehir değil ancak yine de gezilip görülmeye değer caddeleri ve tarihi eserleri var. Biz ilk olarak Gediminas Kalesi’nin olduğu tepeye yürüdük ve akşam üzeri olduğu için şehri  günbatımı renklerinde izledik. Aslında günbatımı demek yanlış olur çünkü Baltık’ta gün batmıyor J Güneş 22.00 civarında batıyor ya da batıyormuş gibi yapıyor ve etraf  aydınlıkla karışık sahte bir karanlığa bürünüyor. Beyaz geceleri en fazla Tallinn’de olmak üzere  Baltık ülkelerinde yaşadık. Kale, Katedral Meydanı’nın arka tarafına doğru yürüdükçe ulaşılacak yakın bir mesafede . Restore edilmiş bir kule ve sur kalıntıları var. Vilnius’u kuşbakışı görmek için en elverişli nokta.

  Gediminas Kalesi – Vilnius Litvanya

  Gediminas Kalesi – Vilnius Litvanya

  Vilnius, Litvanya

  Vilnius, Litvanya

  Vilnius, Litvanya

  Vilnius, Litvanya

  Vilnius,Litvanya

  Vilnius,Litvanya

  En büyük meydan Katedral Meydanı. Pilies Caddesi’nin sonu Katedral Meydanı’na çıkıyor. Meydanda Basilika Katedrali ve Litvanya Dükleri Sarayı var . Ayrıca Katedral Çan Kulesi de hemen katedralin  yanında bulunuyor. Biz katedral Meydanında gittiğimizde folklorik kıyafetlerini giymiş öğrenciler öğretmenleri eşliğinde şarkılar söyleyerek dans ediyorlardı ve daha sonra guruplar halinde meydandan ayrıldılar. Hangi amaçla olduğunu öğrenemesek de bir süreliğine ulusal dansları izlemek çok hoş oldu bizim için.

  Basilika Katedrali ve Çan Kulesi

  Basilika Katedrali ve Çan Kulesi

  Vilnius, Litvanya

  Vilnius, Litvanya

  Katedral Meydanı ,Litvanya

  Katedral Meydanı ,Litvanya

  Katedral Meydanı’nın biraz ilerisinde, Gedimina Tepesinden tamamı görülebilen şehrin yeşil alanı Bernardine Bahçeleri bir harika!  Tüm bir günümü geçirmek isterdim ancak, 2 günlük Litvanya gezimizin  büyük bir kısmını Trakai’de geçirmek istediğimiz için vaktimiz sınırlıydı ve sadece parkın içinden geçerek Vilnia Nehri kenarında biraz keyif yaptık.

  Bernardine Bahçesi, Vilnius, Litvanya

  Bernardine Bahçesi, Vilnius, Litvanya

  Bernardine Bahçesi , Vilnius, Litvanya

  Bernardine Bahçesi , Vilnius, Litvanya

  Bernardine bahçesi yakınlarındaki  St. Annes Kilisesi Vilnia Nehri’nin kenarında yer alıyor. Günümüze kadar değişmeden kalabilmiş olan bu kilise kırmızı tuğlaları ile şehre bir canlılık katmış bence.

  St. Annes Kilisesi  Vilnius , Litvanya

  St. Annes Kilisesi  Vilnius , Litvanya

  Bizim Vilnius’ta en sevdiğimiz yer Uzupis oldu. Uzupis aslında bir semt ama orada yaşayanlar kendilerine Uzupis Cumhuriyeti diyorlar. Vilina nehri ile şehir ayrılıyor ve Uzupis şehrin diğer tarafında kalıyor zaten Uzupis “Diğer Yaka” anlamına geliyormuş. Uzupis’e aşk kilitleriyle süslenmiş köprüden geçerek ulaşıyorsunuz köprünün başında sizi Uzupis Cumhuriyeti yazan tabela ve Uzupis Cumhuriyetinin bayrağı karşılıyor 🙂

  Uzupis Cumhuriyeti  Vilnius ,Litvanya

  Uzupis Cumhuriyeti  Vilnius ,Litvanya

  2001 yılında helkeltraş Romas Vilčiauskas ve mimar Algirdas Umbrasas tarafından bronzdan yapılan ‘Uzupis Meleği’ heykelinin bulunduğu meydana ulaşıyorsunuz. Heykel  sanki Uzupis’i koruyor gibi açmış kanatlarını 🙂

  Meydan civarında çok şirin kafeler, restoranlar var her birinin dekorasyonuna bayıldım. Bu arada  kilitlerle dolu olan  köprüye bir kilit astıktan yani Vilnius’a da biz iz bıraktıktan sonra Uzupis’i dolaşmaya başladık. Ama köprüden geçmek bir mesele. Haftasonu olduğu için sanırım bütün nikahlar o güne toplanmış etraf gelin ve damattan geçilmiyordu . Sanırım şehrin en orijinal noktası Uzupis olduğu için de fotoğraf çekimleri burada yapılıyordu.

  Uzupis Vilnius, Litvanya

  Uzupis Vilnius, Litvanya

  Uzupis Vilnius,Litvanya

  Uzupis Vilnius,Litvanya

  Okuduğum bilgilere göre bu bölge  suç oranının yüksek olduğu, terk edilmiş ücra bir yermiş. Ülkedeki bazı sanatçılar ve gençlerin çabalarıyla yaşanılabilir bir hale dönüştürülmüş.Şimdi şehrin en hareketli, canlı,cıvıl cıvıl sanat kokan köşesi. Bir de kendilerine özgü 41 maddelik anayasaları var .

  Uzupis Vilnius, Litvanya

  Uzupis Vilnius, Litvanya

  Uzupis Vilnius,Litvanya

  Uzupis Vilnius,Litvanya

  Uzupis Vilnius,Litvanya

  Uzupis Vilnius,Litvanya

  Vilnius’ta Pilies, Didzioji Caddeleri, Gediminas Caddesi, Stikliu Caddesi şehri daha iyi sindirebilmeniz  için gezmenizi tavsiye edebileceğim caddeler. Genellikle kafelerin, eski evlerin bulunduğu  şirin caddeler.  Vilnius genelde havası kapalı olan bir Baltık şehri olmasına rağmen insanların çok güler yüzlü ve mutlu olduğunu gördük, gece hayatı çok canlı hemen hemen bütün publar doluydu gündüz ise biraz güneş çıksın insanlar güneşe karşı oturuyor ve içkilerini yudumlayarak kahkahalar atıyorlar.Bu arada hava dediğim gibi çok değişken.Yağmur yağıyor ama yağmurdan sonra bir güneş açıyor sanki bizim Akdeniz sahilleri, insanı bunaltabiliyor.

  Başkanlık Sarayı ve üniversite Pilies caddesi üzerinde bulunuyor. Belediye Binası ise Didzioji caddesinde yer alıyor. Oldukça büyük bir meydan ve etrafında kafeler ve bol miktarda hediyelik eşya dükkanları ve tezgahları var. Hediyelik eşya tezgahlarında daha önce Polonya’da  gördüğümüz Amber yani kehribar taşından yapılmış  takılar satılıyor. Çeşit çeşit her tonda böcekli böceksiz J Ben ise severek taktığım ve takacağım melek formlu bir kolye ve bileklik aldım. Ayrıca eşim ve beni gülümseten şey amber haricindeki tüm hediyeliklerin keçe ya da %100 yünden yapılmış çoraplar, montlar, ceketler, eldivenler ve atkılar olmasıydı

  🙂 Yazın ortasında kışı gördük Baltık’ta… kış çok çetin olsa gerek!

  Town Hall Square Vilnius, Litvanya

  Town Hall Square Vilnius, Litvanya

  Gedimina caddesinde Ulusal Tiyatro binasının sembolü Üç İlham Perisi Heykeli görülecekler arasında, şehrin sembollerinden. Heykellerden biri  Drama (Calliope), biri Comedy (Thalia) ve biri de Tragedy (Melpomene) yi yansıtıyor .

  Ulusal Tiyatro Binası Vilnius, Litvanya

  Ulusal Tiyatro Binası Vilnius, Litvanya

  TRAKAI

  Ertesi gün Litvanya’daki son günümüzü  Trakai’de geçirmek  için trene  binmek üzere   Merkez Tren İstasyonu’na gittik. Trakai’ye her  yarım saatte bir gibi sık sık kalkan tren ve otobüsler var. Zaten yolculuk 20 dk sürüyor. Dönüşte indiğimiz yerden tren ve otobüs kalkış saatlerine baktık ve Trakai’yi keşfe başladık. Sabah erken başlayan yağmur olmasaydı bizim için daha da neşeli olurdu çünkü ben gölde kano yapmak ya da kayık ile gezmek istiyordum. Ama biz sadece yürüdük J  Tren istasyonundan yürüyerek 10-15 dakikada şehir merkezine varıyorsunuz, eğer bizim gibi her güzel manzaraya yakından bakmak istemezseniz tabii. Merkezde çok şirin bir Turizm Ofisi var. Ofisten detaylı bir harita alarak Trakai Bölgesini çok güzel gezdik. Trakai Litvanya’nın en küçük Milli Parkı ve yazlık bir kasaba. 82 km2 üzerine kurulmuş. Muhteşem göller ve çok şirin yazlık evler var. Üç tane kilise var 15, ve 17.yy dan kalma. Trakai’de Karay Türkleri var. Karay Türkleri en eski Türk kavimlerinden. Karaylar Litvanya’ya 1397-1398 yılları arasında  Litvanya Grand dükü Vytautas tarafından Düke hizmet etmesi için getirilmiş. Yahudiliği benimseyen bir Türk Kavimi. Karay mahallesi var Trakai’de. Geleneksel evleri diğer evlerden hemen ayrılıyor zaten.

  Trakai Bölgesi Litvanya

  Trakai Bölgesi Litvanya

  Karay Türkleri’nin evleri Trakai

  Karay Türkleri’nin evleri Trakai

  Karay Türkleri’nin evleri Trakai

  Karay Türkleri’nin evleri Trakai

  Karay Türkleri’nin restoranları var. Kıbın adını verdikleri börekleri  meşhur. Biz de peynirli, kıymalı, patatesli, mantarlı, sebzeli… gibi çok çeşitleri olan bu “kıbın”lardan tattık tabii. Bizdeki çiğ börek gibi.

  Kıbın Börek Trakai Litvanya

  Kıbın Börek Trakai Litvanya

  Trakai’nin tablo gibi masalsı manzarası tabii ki kasabanın sembolü olan Trakai Kalesi.

  Trakai Kalesi  Litvanya

  Trakai Kalesi  Litvanya

  Trakai Kalesi Litvanya

  Trakai Kalesi Litvanya

  Trakai Kalesi Litvanya

  Trakai Kalesi Litvanya

  İlerleyen saatlerde oldukça kalabalıklaştı. Hatta Türk turist grupları bile geldi. Göllerde yüzme, kano, deniz bisikleti, sandal ile gezme, su sporları gibi aktiviteler var. Göl boyunca dizilmiş restoranlar, kafeler, hediyelik eşya dükkanları, tezgahlar… Kısacası Trakai Vilnius’un yanıbaşındaki cennet!

  Trakai Litvanya

  Trakai Litvanya

  Trakai Litvanya

  Trakai Litvanya

  Trakai Litvanya

  Trakai Litvanya

  Trakai Litvanya

  Trakai Litvanya

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  LETONYA

  Vilnius’tan ayrılıp Letonya’nın başkenti Riga’ya doğru yola çıktık. İki şehir arası mesafe yaklaşık dört saat. Riga’da tam eski şehir meydanının kalbinde bir otelde kaldık. Riga bize Vilnius’tan daha kalabalık ve turistik geldi.  Her yer yürüyüş mesafesinde.

  House of the Blackheads yani Karakafalılar Evi şehrin simge yapılarından. Zamanında siyahi tüccarların burada kalması sebebiyle bu isim verilmiş. Aslı 14.yy a ait olan bu bina oldukça ihtişamlı bir mimariye sahip. Ancak II.Dünya savaşında zarar görmüş ve 1999 yılında aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.

  Karakafalılar Evi Riga ,Letonya

  Karakafalılar Evi Riga ,Letonya

  Şehrin diğer simge yapılarından biri ise Kedi Evi. Açıkçası herhalde biz başka bir şey ummuştuk, kedi evini harita elimizde olduğu halde bir hayli aradık. Sonra bir binanın tepesindeki kara kediyi görünce meşhur kedi evini bulmuş olduk. Bu kara kedicikler şehrin sembolü adeta. Hemen hemen tüm hediyelik eşyalarda bu figürü görebilirsiniz.

  Hikayesi ise şöyleymiş: Büyük Lonca’ya kızmış olan bir tüccar kızgınlığını belirtmek amacıyla Lonca’nın karşısındaki binaya kızgın iki kara kedi heykelini arkası dönük olarak binanın tepesine yaptırmış. Zamanla husumet giderilince kediler düzgün bir şekilde tekrar konulmuş binanın tepesine 🙂

  Kedi Evi Riga, Letonya

  Kedi Evi Riga, Letonya

  Şehrin Simge yapılarından birisi de Üç Biraderler Evi.  15 yydan kalma yan yana dizilmiş bu üç eve bu isim verilmiş.

  Üç Biraderler Evi Riga , Letonya

  Üç Biraderler Evi Riga , Letonya

  Riga Eski Şehir meydanı cıvıl cıvıl. Sanırım  Riga’ya günübirlik gelen turlar çok oluyor çünkü şehir birden kalabalıklaşıyor ve akşam sakinliyor. Biz Riga’da iki gün kaldık. Bir gününü de sahil kasabası olan Jurmala’da geçirdik.

  Riga’nın tam ortasından muhteşem Daugava Nehri akıyor ve Baltık Denizi’ne karışıyor. Nehir günbatımında bir başka güzel. Tabi ki gün burada da batmıyor aslında. Biz saat 22.30 da nehir kenarındayken bu manzara ile karşılaştık…

  Daugava Nehri Riga ,Letonya

  Daugava Nehri Riga ,Letonya

  Nehir boyunca uzanan Riga Şatosu  restorasyon geçirmekte olduğu için ziyarete kapalıydı. Litvanya başbakanının çalışma ofisi olarak kullandığı şato aynı zamanda Doğa Tarihi Müzesi.

  Riga Şatosu

  Riga Şatosu

  Riga eski şehir meydanından biraz uzaklaşınca Art Nouveau Bölgesi’ne ulaşılıyor. Elizabeth ve Alberta caddeleri arasında Art Nouveau sanat akımına göre inşa edilmiş binaların en güzel örnekleri bulunuyor. Açıkçası sanat tarihi bilgimiz yok ama  bu binalardan etkilenmemek mümkün değil. Çoğu  Rus Mimar Mikhail  Eisenstein tarafından tasarlanmış. Biz de birçok turist gibi başımız  yukarda binalara hayran hayran bakarak bu bölgeyi gezdik. Strelnieku Caddesi üzerindeki “Art Nouveau Riga” mağazasından tamamen Art Nouveau akımına adanmış kitaplar, broşürler, hediyelik eşyalar var.

  Art Nouveau

  Art Nouveau

  Art Nouveau

  Art Nouveau

  Art Nouveau

  Art Nouveau

  Art Nouveau

  Art Nouveau

  Bence Riga’nın kalbi Özgürlük Anıtı’nın olduğu Brivibas Bulvarı. Heykel ülkenin Sovyet işgalinden kurtulup bağımsızlığını kazanmasını simgeliyor. Hemen yanıbaşında Riga’nın yeşil alanlarından biri Bestejkalnz yer alıyor. Nehir kenarında kafeler, kano ile gezenler, çimlerde güneşlenenler ve bir de aşk kilitlerinin takılı olduğu küçük bir köprü var 🙂

  Özgürlük Anıtı Riga

  Özgürlük Anıtı Riga

  Bestejkalnz, Riga

  Bestejkalnz, Riga

  Bestejkalnz, Riga

  Bestejkalnz, Riga

  Bestejkalnz, Riga

  Bestejkalnz, Riga

  Riga’ya Bremen’den Bremen Mızıkacılarının heykeli hediye edilmiş. Riga ile Bremen kardeş şehirlermiş ama sanırım heykeller Gotik tarzda yapılmış ve Bremen’deki kardeşleri gibi sevimli değillerdi 🙂 1209 yılından kalma St.Peter Kilisesi’nin önünde yer alıyor.

  St.Peter Kilisesi Bremen Mızıkacıları Heykeli Riga ,Letonya

  St.Peter Kilisesi Bremen Mızıkacıları Heykeli Riga ,Letonya

  Dom Meydanı, Pudra Kulesi, Nativity of Christ Katedrali görülmesi gereken  noktalardan.

  Dom Meydanı

  Dom Meydanı

  DomMeydanı

  DomMeydanı

  Nativity of Christ Katedrali

  Nativity of Christ Katedrali

  JURMALA

  Jurmala Riga’nın denize bakan yüzü. Uçsuz bucaksız Baltık Denizi ve kumsalı uzanıyor önümüzde. Sabah erken saatlerde tren ile gittiğimiz Jurmala Riga’ya yarım saatlik bir mesafede. Yolda  muhteşem doğa manzaraları bize eşlik ediyor. Jurmala’ya giderken denize girme hayali kuran ben, değil mayo giymek üzerimdeki polar montu bile çıkartamadım 🙂 Jurmala’da Dzıntari tren istasyonunda indik. İsmi aklımda kaldı çünkü giderken durağın ismini kaçırmamak için Dizanteri diye tekrar ediyordum 🙂 Upuzun bir caddesi var, oteller, kafeler, hediyelik eşya dükkanları ile dolu yolun sonunda  muhteşem bir orman parkı ve yolun solunda ise Baltık Denizi! Dört saat süren ve bizi bir kafede üst üste kek, börek yiyip çay kahve içmemize sebep olan yağmur öncesi Jurmala’yı çok güzel gezdik. Yağmurdan sonra ise güneş öyle bir açtı ki denize girenler bile oldu. Biz ise ayakkabılarımızı çıkartarak sahilde uzuunn bir yürüyüş yaptık. Denizin tadını martılar çıkartıyor. Bu arada martıların bir kısmının başı siyah renkti ve eşim onlara Riga’daki binadan esinlenerek karakafalılar adını taktı hemen 🙂

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Karakafalı martı :) Jurmala Letonya

  Karakafalı martı 🙂 Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Jurmala Letonya

  Dizntari Orman Parkı  Jurmala Letonya

  Dizntari Orman Parkı  Jurmala Letonya

  Son bir not olarak şunu eklemeden geçemeyeceğim. Özellikle Letonya’da muhteşem pastaneler var! Muhteşem turtalar, kekler, pastalar, börekler çörekler!!!  Kuzey ülkelerinde pastanecilik oldukça gelişmiş. Aslında pastanecilik tarihine bakılırsa Rusya bu konuda bir numara. Hatta ben ülkemizdeki çoğu pastaneci veya fırıncının neden hep Karadenizli olduğunu merak ederdim. Tesadüfen Saffet Emre Tonguç’un bir yazısında sebebini öğrenmiş oldum. Özellikle Ekonomik sıkıntılar nedeniyle, Rusya’ya gurbetçi olarak giden Karadenizlilerin, orada çeşitli iş alanlarında çalışırken aynı zamanda pastacılık mesleğini de öğrenmiş olmaları, Türkiye’ye döndüklerinde bu mesleği icra etmeleri bugün Türkiye’de bir çok pastane sahibinin Karadenizli ve özellikle Rizeli olmasının en büyük nedeniymiş.  Riga’daki otelimizin tam karşısındaki (adres Tirgonu Caddesi) muhteşem pastanede otururken bütün bunlar aklımdan geçmişti, o yüzden bu arada biraz alakasız da olsa, bir not olarak yazayım dedim 🙂

  Riga'da güzel bir pastane

  Riga’da güzel bir pastane

  Riga'da güzel bir pastane

  Riga’da güzel bir pastane

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu