"Şimdi değilse, ne zaman?"

Bansko: Komşuda kayak keyfi…

  Nefis bir kış tatili önerisi…

  Kış geliyor, havalar soğumaya başladı bile. Tatil konseptimiz deniz ve yüzme keyfinden noel, yılbaşı ve kayak keyfi gibi şekillere dönüşmeye başlayacak. Bence her mevsimin ve her tür tatilin keyfi ayrıdır zaten, hepsi ayrı güzel.

  Şimdi size çok hoş bir kayak tatili önerimiz var: Bansko.

  Pirin Dağları’nın eteklerindeki Bansko, bildiğiniz gibi Bulgaristan’ın kayak sporu ile özdeşleşmiş bir kentidir. Bansko, kış aylarında oldukça kalabalık ve canlı bir şehir olur. Uzun ve bakımlı olan pistleri kayak sporunu sevenler için idealdir.

  Haydi, komşu ülkede bir kayak tatili nasıl olur hep beraber okuyalım. Ben şahsen satırların arasında kaybolup kendimi o bembeyaz huzur cennetinde hayal ettim bile şimdiden…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  Bansko: Gündüz kayak, gece sınırsız eğlence… Gamze Avcı yazdı…

  Hani  bazen bir an gelir; bütün üzüntülerin, bütün kırgınlıkların, bütün gerçekleşmeyen beklentilerin uçar gider. Kendini kötü hissettiren bütün duygular anlamsızlaşır, buhar olur. Sadece, o herkesin dilinde olup da yapması pek de kolay olmayan “an’da” kalırsın.

  Bazen olur ya hani, bir anda yakalayıverirsin. İşte o an evrenin kralı gibi hissedersin. Esasında oraya ait olduğunu ta derinde bilirsin. “Ben ne yapıyorum ki şehirlerde? İşte doğanın bir parçasıyım!” dersin. O an veya anlar hiç bitmesin istersin.

  Tarif edilmez bir mutluluk, sonsuz bir iç ferahlığı… Tüm yüklerden kurtulmuş gibi, hiç yüklerin olmamış gibi. Sadece doğada, sessizlikte, yaşamın nesi var, nesi yok iliklerinde hissedersin. Sonsuz, anlatılmaz bir mutlulukla…

  Özüne dönmüş gibi, özünü bulmuş gibi, esasında özünün ne iyi olduğunu anlamış gibi…

  Şehirdeki hayatın kirlidir, gürültülüdür. Ama burada, kendin olduğun için, anne rahmindeki gibi bir huzur doldurur içini…

  ***

  Hava hafif kararmış. İndiğimiz pistte bizden başka hiç kimse yok. Biz dediğim 2 kişi… Hava kararmaya yüz tuttuğu için pist  lambaları yanmış. Az evvel önümüzden giden kar arabası bizden 20 dakika önce inen büyük kalabalığın kayak izlerini düzleştirmiş.

  Bembeyaz ve dümdüz pistte şimdi sadece bizim kayak izlerimiz kalıyor. Kolay eğimli mavi pistten aşağıya, kasabaya doğru ne hızlı, ne yavaş bir süratle süzülüyoruz. Etraf bomboş olduğu için sadece kendi kayaklarımızın sesi var. Onu da saymazsak ormanın sessizliğinde, bitmesini hiç istemediğim o yolda iniyor, iniyor, iniyorum. İçimde hiç düşmeden kayabilmenin sevinci, – ki o sevinç daha çok, düşmeyip o anki duygularımın tadını çıkarmamı sekteye uğratmadığı için-, doğanın ortasında ve böylesine sessiz bir ortamda güzelim ağaçlı bir yoldan inebilmenin anlatılmaz huzuru ve muazzam bir mutluluk… İki kelimeyle anlat deseler, “sessizliğin sesi”, diyeceğim…

  Herhalde 10 kilometre boyunca hissettiğim bu tarif edilmez duygularımı ömrüm boyunca unutmayacağım. Öyle ki şimdi geri dönüp gezimizi yazmak istediğimde aklımda sadece o son günkü huzur dolu kayış kalmış. Gerçi… hiç unutmadım ki!

  IMG_3425

  Sessizliğin sesi…

  Bansko esasında küçük bir kasaba. Kayak olayı olmasa insan sıkılır mı acaba?. Trekking de çok zevkli vs. gibi sağda solda ilanlar, yazılar okudum ve belki de öyledir ama bizim konumuz kayak.

  IMG_3582

  Bansko’dan görünüm. Kasabada kar yoktu!

  Bizim ülkemizde “zero-beginner” (konu hakkında 1 gram bilgisi olmayan) olmak zordur. İlkokula başlarsın, okuma bilenler vardır, hadi öğretmen olayı hızlandırır. Bir okul takımında çalışmaya başlarsın, bir bakarsın arkadaşın dışarıda ayrıca başka ünlü bir klüpte çalışıyordur, hop önüne geçiriverirler. Senin emeğinin bir anlamı kalmaz. İngilizce öğreneyim dersin, hoca “am-is-are” ı zaten herkes biliyor diye geçiştiriverir. İşe girersin, kimse sana iş hakkında tüyo vermez.

  O nedenle ben bu yazımı “zero-beginner”lar için yazacağım.

  Bansko’ya gitmeden önce okuduğum tüm yazılar sanki herkes Bansko’ya gitmiş de yazıda bahsi geçen, örneğin, Gondola’nın ne olduğunu biliyormuş gibi varsayarak yazmış. Dediğim gibi ben tane tane anlatacağım…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ulaşım ve konaklama

  Bansko, Bulgaristan’ın kayak merkezlerinden biri. Bir sabah saat 07.00 gibi İstanbul’dan yola çıkıp, Yunanistan üzerinden Bansko’ya vardık. Yol normalde, yalan olmasın, 6-7 saat gibi. Tabii biz kalabalık bir arkadaş grubu olarak, Yunanistan Kavala’da yemek molası verdik vs. Sonrasında da Ehoçi sınır kapısından geçtiğimiz gibi 50km sonra Bansko’daydık. Bu yolu tavsiye ederim çünkü büyük bir kısmını otobandan gidiyorsunuz. Güzergahı internetten çalışırsınız.

  IMG_3417

  Yunanistan’dan geçişte Bulgar sınır kapısı

  Herneyse, otelimizi her zamanki gibi Booking.com’dan rezerve ettik. Biraz geç rezerve olduğu için yeri çok şahane değildi ama kötü demek de haksızlık olur. Kaldığımız apart otel Cedar Lodge idi. Şimdiki aklım olsa onun karşısında Pirin Caddesi üstünde bir yer düşünürdüm. Bütün mesele Gondola’ya (teleferik) yakın olmak ve malzeme taşımakla ilgili tabii…

  Elinize bir Bansko haritası alırsanız, haritanın ortasında ve güneyinde yeşil bir alan görürsünüz. Ortası Gondola istasyonu (2 dakikaya detay vereceğim). Haritanın solunda/batısında kuru bir dere var. Biz o tarafta kaldık. Orada küçük bir Carrefour da var.

  Haritanın  sağında/doğusunda Pirin Caddesi ve Gondola istasyonunun hemen yukarısı/kuzeyine düşen Yavor Caddesi var. Cadde deyince birşey sanmayın; bu sokaklar birbirine çok yakın.

  Diyeceğim o ki, aracınızı parktan çıkarmayacaksanız bu bölgede konuşlanmak mantıklı. Böylece yürüyerek teleferiğe gidebilirsiniz. Bu arada haritanın ortasındaki o boş alan, dediğim gibi teleferik çıkış noktası (Gondola istasyonu). Hemen yanında ücretli otopark var.

  IMG_3447

  Gondola İstasyonu otopark

  Gondola istasyonuna her yönden giriş var gibi ama asıl giriş doğudan. İnsan psikolojikman dağı kuzeyde bekliyor ama evet güneydeki o yeşillik alan teleferikle çıkıp kayacağınız Pirin Dağı…

  Diyeceksiniz ki aracımızı niye çıkarmalıyız? Bunun için bir kaç sebeb var: Birincisi, özellikle oteliniz Gondola’ya uzaksa kendi kayak malzemenizi taşımak için; ikincisi kayak kiraladığınız dükkan Gondola’ya uzaksa yine taşımak zor olacağı için. Bir de, dağın toplanma/merkez noktası diyelim, Banderishka istasyonuna yukarıya araçla çıkabilirsiniz. Ama kaymayı planlıyorsanız Gondola bileti mecbur alacaksınız. Detaylar az sonra!

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 8 sayfa, 2. sayfa gösteriliyor.12345...Son »

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu