"Şimdi değilse, ne zaman?"

Bansko: Komşuda kayak keyfi…

  Nefis bir kış tatili önerisi…

  Kış geliyor, havalar soğumaya başladı bile. Tatil konseptimiz deniz ve yüzme keyfinden noel, yılbaşı ve kayak keyfi gibi şekillere dönüşmeye başlayacak. Bence her mevsimin ve her tür tatilin keyfi ayrıdır zaten, hepsi ayrı güzel.

  Şimdi size çok hoş bir kayak tatili önerimiz var: Bansko.

  Pirin Dağları’nın eteklerindeki Bansko, bildiğiniz gibi Bulgaristan’ın kayak sporu ile özdeşleşmiş bir kentidir. Bansko, kış aylarında oldukça kalabalık ve canlı bir şehir olur. Uzun ve bakımlı olan pistleri kayak sporunu sevenler için idealdir.

  Haydi, komşu ülkede bir kayak tatili nasıl olur hep beraber okuyalım. Ben şahsen satırların arasında kaybolup kendimi o bembeyaz huzur cennetinde hayal ettim bile şimdiden…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  Bansko: Gündüz kayak, gece sınırsız eğlence… Gamze Avcı yazdı…

  Hani  bazen bir an gelir; bütün üzüntülerin, bütün kırgınlıkların, bütün gerçekleşmeyen beklentilerin uçar gider. Kendini kötü hissettiren bütün duygular anlamsızlaşır, buhar olur. Sadece, o herkesin dilinde olup da yapması pek de kolay olmayan “an’da” kalırsın.

  Bazen olur ya hani, bir anda yakalayıverirsin. İşte o an evrenin kralı gibi hissedersin. Esasında oraya ait olduğunu ta derinde bilirsin. “Ben ne yapıyorum ki şehirlerde? İşte doğanın bir parçasıyım!” dersin. O an veya anlar hiç bitmesin istersin.

  Tarif edilmez bir mutluluk, sonsuz bir iç ferahlığı… Tüm yüklerden kurtulmuş gibi, hiç yüklerin olmamış gibi. Sadece doğada, sessizlikte, yaşamın nesi var, nesi yok iliklerinde hissedersin. Sonsuz, anlatılmaz bir mutlulukla…

  Özüne dönmüş gibi, özünü bulmuş gibi, esasında özünün ne iyi olduğunu anlamış gibi…

  Şehirdeki hayatın kirlidir, gürültülüdür. Ama burada, kendin olduğun için, anne rahmindeki gibi bir huzur doldurur içini…

  ***

  Hava hafif kararmış. İndiğimiz pistte bizden başka hiç kimse yok. Biz dediğim 2 kişi… Hava kararmaya yüz tuttuğu için pist  lambaları yanmış. Az evvel önümüzden giden kar arabası bizden 20 dakika önce inen büyük kalabalığın kayak izlerini düzleştirmiş.

  Bembeyaz ve dümdüz pistte şimdi sadece bizim kayak izlerimiz kalıyor. Kolay eğimli mavi pistten aşağıya, kasabaya doğru ne hızlı, ne yavaş bir süratle süzülüyoruz. Etraf bomboş olduğu için sadece kendi kayaklarımızın sesi var. Onu da saymazsak ormanın sessizliğinde, bitmesini hiç istemediğim o yolda iniyor, iniyor, iniyorum. İçimde hiç düşmeden kayabilmenin sevinci, – ki o sevinç daha çok, düşmeyip o anki duygularımın tadını çıkarmamı sekteye uğratmadığı için-, doğanın ortasında ve böylesine sessiz bir ortamda güzelim ağaçlı bir yoldan inebilmenin anlatılmaz huzuru ve muazzam bir mutluluk… İki kelimeyle anlat deseler, “sessizliğin sesi”, diyeceğim…

  Herhalde 10 kilometre boyunca hissettiğim bu tarif edilmez duygularımı ömrüm boyunca unutmayacağım. Öyle ki şimdi geri dönüp gezimizi yazmak istediğimde aklımda sadece o son günkü huzur dolu kayış kalmış. Gerçi… hiç unutmadım ki!

  IMG_3425

  Sessizliğin sesi…

  Bansko esasında küçük bir kasaba. Kayak olayı olmasa insan sıkılır mı acaba?. Trekking de çok zevkli vs. gibi sağda solda ilanlar, yazılar okudum ve belki de öyledir ama bizim konumuz kayak.

  IMG_3582

  Bansko’dan görünüm. Kasabada kar yoktu!

  Bizim ülkemizde “zero-beginner” (konu hakkında 1 gram bilgisi olmayan) olmak zordur. İlkokula başlarsın, okuma bilenler vardır, hadi öğretmen olayı hızlandırır. Bir okul takımında çalışmaya başlarsın, bir bakarsın arkadaşın dışarıda ayrıca başka ünlü bir klüpte çalışıyordur, hop önüne geçiriverirler. Senin emeğinin bir anlamı kalmaz. İngilizce öğreneyim dersin, hoca “am-is-are” ı zaten herkes biliyor diye geçiştiriverir. İşe girersin, kimse sana iş hakkında tüyo vermez.

  O nedenle ben bu yazımı “zero-beginner”lar için yazacağım.

  Bansko’ya gitmeden önce okuduğum tüm yazılar sanki herkes Bansko’ya gitmiş de yazıda bahsi geçen, örneğin, Gondola’nın ne olduğunu biliyormuş gibi varsayarak yazmış. Dediğim gibi ben tane tane anlatacağım…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ulaşım ve konaklama

  Bansko, Bulgaristan’ın kayak merkezlerinden biri. Bir sabah saat 07.00 gibi İstanbul’dan yola çıkıp, Yunanistan üzerinden Bansko’ya vardık. Yol normalde, yalan olmasın, 6-7 saat gibi. Tabii biz kalabalık bir arkadaş grubu olarak, Yunanistan Kavala’da yemek molası verdik vs. Sonrasında da Ehoçi sınır kapısından geçtiğimiz gibi 50km sonra Bansko’daydık. Bu yolu tavsiye ederim çünkü büyük bir kısmını otobandan gidiyorsunuz. Güzergahı internetten çalışırsınız.

  IMG_3417

  Yunanistan’dan geçişte Bulgar sınır kapısı

  Herneyse, otelimizi her zamanki gibi Booking.com’dan rezerve ettik. Biraz geç rezerve olduğu için yeri çok şahane değildi ama kötü demek de haksızlık olur. Kaldığımız apart otel Cedar Lodge idi. Şimdiki aklım olsa onun karşısında Pirin Caddesi üstünde bir yer düşünürdüm. Bütün mesele Gondola’ya (teleferik) yakın olmak ve malzeme taşımakla ilgili tabii…

  Elinize bir Bansko haritası alırsanız, haritanın ortasında ve güneyinde yeşil bir alan görürsünüz. Ortası Gondola istasyonu (2 dakikaya detay vereceğim). Haritanın solunda/batısında kuru bir dere var. Biz o tarafta kaldık. Orada küçük bir Carrefour da var.

  Haritanın  sağında/doğusunda Pirin Caddesi ve Gondola istasyonunun hemen yukarısı/kuzeyine düşen Yavor Caddesi var. Cadde deyince birşey sanmayın; bu sokaklar birbirine çok yakın.

  Diyeceğim o ki, aracınızı parktan çıkarmayacaksanız bu bölgede konuşlanmak mantıklı. Böylece yürüyerek teleferiğe gidebilirsiniz. Bu arada haritanın ortasındaki o boş alan, dediğim gibi teleferik çıkış noktası (Gondola istasyonu). Hemen yanında ücretli otopark var.

  IMG_3447

  Gondola İstasyonu otopark

  Gondola istasyonuna her yönden giriş var gibi ama asıl giriş doğudan. İnsan psikolojikman dağı kuzeyde bekliyor ama evet güneydeki o yeşillik alan teleferikle çıkıp kayacağınız Pirin Dağı…

  Diyeceksiniz ki aracımızı niye çıkarmalıyız? Bunun için bir kaç sebeb var: Birincisi, özellikle oteliniz Gondola’ya uzaksa kendi kayak malzemenizi taşımak için; ikincisi kayak kiraladığınız dükkan Gondola’ya uzaksa yine taşımak zor olacağı için. Bir de, dağın toplanma/merkez noktası diyelim, Banderishka istasyonuna yukarıya araçla çıkabilirsiniz. Ama kaymayı planlıyorsanız Gondola bileti mecbur alacaksınız. Detaylar az sonra!

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Gondola İstasyonu/Banderishka İstasyonu

  Bansko’nun ortasında Gondola istasyonu var. Gondola dediğimiz şey teleferik. Oradan sıraya giriyorsunuz ve 8 kişilik kabinlerle yukarı dağa tırmanıyorsunuz. Bazı uyanıklar kapı civarı oyalanıp kimsenin kimseyi tanımamasını fırsat bilip kaynak yapabiliyor. Fakat sinirleri bozmaya değmez. Tatildesiniz 🙂

  IMG_3448

  İleride Gondola İstasyonu ve kasaba görülmekte.

  IMG_3478

  Hoşça kal Bansko! Ben Pirin Dağı’na çıkıyorum…

  Hiç bilmeyenler için ufak bir uyarı, Gondola’ya binerken kayaklarınızı kabin dışındaki kutulara yerleştirip hemen içeri atlamanız beklenmekte. Yetiştiremezseniz dert değil, görevliler kabini durduruyorlar.

  IMG_3451

  Kayak malzemeleri dışarıya

  Merkez istasyondan ilk etapta Banderishka istasyonuna çıkmalısınız. Yolda Chalin Valog istasyonu var ama iyi bir kayakçı değilseniz oradan aşağıya kaymanız biraz zor olur. Banderishka istasyonu Gondola’nın son durağı. Oradan daha yukarıdaki diğer istasyonlara ski liftlerle ulaşmak mümkün.

  Banderishka istasyonu düzce bir alan. Orada kayak okullarının hocaları sizleri karşılayıp dersinize yönlendiriyorlar. Yemek yemek için bir iki kafe, basit bir de pizzacı var ama uyarmakta fayda var fiyatlar biraz fazlaca. Wi-fi çalışıyor. Arada bir de ciplerin üstüne çıkıp dans eden kızları izlemek mümkün.

  IMG_3456

  Gondolanın son istasyonu Banderishka…

  IMG_3455

  Çeşitli okulların hocaları sizi Banderishka’da karşılar…

  IMG_3433

  Hazır mıyız?

  IMG_3454

  Banderishka’dan daha yukarılara çıkmak için resimdeki teleferik istasyonunu kullanmalısınız. gayet dik bir yokuştan çıkacağınızı hatırlatırım.

  IMG_3457

  Shiligarnik’ten Banderishka’ya inen 1 nolu kolay pistin sonu. Bu pist daha sonra Bansko’ya kadar uzanıyor…

  IMG_3500

  Banderishka istasyonunda pratik yapmak için yürüyen bantlarla yukarı çıkabilirsiniz

  Banderishka’da başlangıç seviyesindekiler minik eğimlere tırmanıp sorunsuz kaysın diye dragliftler de var. [Draglift dediğimiz şey, dönüp duran bir sopaya kendini bir şekilde tutturup düşmeden çok az eğimli tepeciğe varma amacımızı sağlayan alet.] Bu istasyonda başlangıç seviyesindeki çocuklar için de yürüyen bantlar var. Ama yanlış hatırlamıyorsam bu ULEN kayak okuluna ait olabilir.

  Eğer günden iyi yararlanmak istiyorsanız, erken gidip Gondola sırasına girmekte fayda var. Yoksa biraz beklemek gerekiyor. Teleferik akşam 17.00’ye dek çalışıyor. Hiç kimsenin yazmadığı şeyi ben yazayım: Kayak malzemenizi aşağıda Gondola civarında tedarik etmelisiniz. Hayır, yukarıdaki istasyonlarda kiralık malzeme yok.

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Gondola pass / Liftpass

  Zaten kayak konusuna hakim olanlar bilir: Teleferiğe binip kayak yapılan pistlere ulaşmanız gerekir. Normal şartlarda Gondola liftpass (bilet) alıp sınırsız kullanım yapabilirsiniz.

  Bilmeyenler veya ilk defa bu işe başlayacaklar için bir kaç not: (Fiyatlar 2014 Şubat’ta yetişkinler içindir. Öğrenci ve çocuklar için indirim var. Üniversite öğrencilerinin belge göstermesi gerek.)

  1. Gondola lift 1 kez kullanım (yukarı Banderishka’ya bir kez çıkıp inmek için) [28 Leva=43 TL]
  2. Gondola pass 1 günlük (1 günlük sınırsız Gondola ve diğer liftleri kullanma hakkı) [50-55 Leva civarı]
  3. Gondola pass 12.30dan sonra yarım günlük (yarım gün Gondola ve diğer liftleri kullanma hakkı) [48 Leva]
  4. Gondola pass çoklu kullanım (istediğiniz gün sayısını bildirin, daha indirimli oluyor.) [5 gün 280 Leva]
  5. Araçla Banderishka’ya çıkıp, sadece günlük sınırsız draglift pass [10 Leva civarı]

  Yani:

  Eğer aracınız varsa ve sadece çıkıp Banderishka istasyonunda az eğimli bölgede oyalanacaksanız, aracınızla buraya kadar çıkabilirsiniz, orada bir park alanı var. Ancak 12-15 Leva civarı bir ücreti olabilir. 30-40 kmlik yol gayet açık ama virajlara dikkat. Araçla çıkarsanız, bu durumda Gondola liftpass almanız gerekmez. Öte yandan yine Banderishka istasyonunda dragliftlerden faydalanmak isterseniz bunlar için ayrıca satılan passlerden alabilirsiniz. Bunlar Gondola liftpassten daha ucuz. Yukarıda bunların satıldığından emin değilim. Aşağıda Gondola istasyonundaki bilet satış noktasından almakta fayda var.

  Öte yandan günlük veya çok günlü Gondola liftpass aldığınızda hem teleferik hem de liftleri sınırsız kullanabileceğinizi hatırlatırım.

  Son olarak bazen Gondola istasyonu önünde elinde artan liftpasslarını satan olabiliyor. Biraz daha indirimli fiyattan alabilirsiniz. Ya da siz de kendinizinkini aynı şekilde satabilirsiniz. Yalnız depozito ücretinizi almayı unutmayın. Kartın iade edildiğinde 5 Leva depozito iadesi var.

  Bir de bazı kayak okulları toplu satış yapıyor. Yani malzeme, hoca, skipass hepsi bir arada alma imkanınız da var. Gördüğüm kadarıyla ULEN okulları bu şekilde kayıt olan kayak öğrencilerini sıraya sokmadan direkt Gondola’ya bindiriyorlardı.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

   

  Adım adım kayak

  Bu kısmı hiç bilmeyenler için yazıyorum. Öncelikle bir kayak kıyafetiniz olmalı. Fermuarlı ve bol cepli bir kar pantalonu, bir içlik, üstüne sıkı tutan bir polar veya mont, eldiven ve ayağınıza kar çorapları. Başınıza bir kask veya şapka alabilirsiniz. Bir de kayak gözlüğü olabilir ama ben onun yerine cam olmayan güneş gözlüğü kullanıyorum. Her neyse bu malzemeyi satın alabileceğiniz gibi kar pantalonu, mont, kayak gözlüğü ve kaskı kiralamak da mümkün.

  Bunun dışında kayak ayakkabısı, kayak ve baton veya snowboard kiralamak her yerde mümkün. Kayak boyu dik tuttuğunuzda burnunuzla aynı hizada olmalı. Gerçi dert etmeyin, malzemeyi sizin boyunuza göre seçip verirler.

  Asıl unutulmaması gereken şey şu ki kayak botlarınız ayağınızı azıcık sıkmalı. Kayarken habire öne arkaya giden ayaklarınızı sabit tutmaya çalışmak istemezsiniz. Bunu bizim Kartepe’de çok güzel ayarlıyorlar. Bansko’da biraz bol bot verme eğilimi vardı. Dikkat! Bir de botun bacağınızı saran kısmını da iyi sıkmalısınız. Sakat kalmamakta fayda var.

  Malzeme kirası ve Kayak okulu

  Bansko’da bir çok kayak okulu mevcut. Bunlardan ULEN (hemen Gondola’nın dibinde), Method (İngilizlerin sahibi olduğu ve normalden daha fiyatlı olduğu söylenen), Pirin ve SkiMania benim dikkatimi çekenler.

  IMG_3424

  ULEN okulları fiyat listesi

  Biz malzememizi SkiMania’dan kiraladık. Aklınızda olsun internetten önden rezervasyon yaptığınızda indirim yapıyorlar. Düzgün, efendi çocuklardı. Orada günübirlik veya çoklu gün/saat malzeme ve hoca ücretleri de yazılı. Çocuklar için indirim de var. 5 günlük kayak, bot ve baton kirası yetişkin için 204TL [140 Leva civarı], çocuk için 129TL idi. Snowboardlar da 266TL idi. Bunlar normal malzeme. İleri seviye malzeme fiyatları biraz daha yükseliyor. Fiyatları belki Kartepe’yi arayarak karşılaştırabilirsiniz. Burada en önemli konu, yüksek sezonda gidiyorsanız önden rezervasyonlar kurtarıcı olacaktır.

  Bilmeyenler için söylüyorum, şunu da unutmayın: Eğer arabanız yoksa malzeme kiraladığınız yerde kendi ayakkabılarınızı bırakıyorsunuz. Dolayısıyla kar botları ile Gondola’ya dek yürümelisiniz. O da biraz Ay’da yürümek gibi birşey. O açıdan bakarsanız ULEN’den malzeme kiralayıp hemen yukarıdaki merdivenlerden Gondola’ya binmek mümkün. Ama çok popüler olduğu için, biraz daha fiyatlı ve kayak okulları da kalabalık olabilir. Diğer okullar da fena değil sanırım. Artık karar sizin.

  Bu arada hatırlatmamda fayda var. Bol cepli pantalonunuz olursa para, cep telefonu, kredi kartı ve kağıt mendilinizi yanınıza almanız kafi. Zira extra yükle kaymak istemezsiniz.

  Ayrıca yoğun kullanım/kira sebebiyle bazen kayaklar kaymayabiliyor. Oradaki görevlilere söylerseniz gerekli bakımı yaparlar.

  Hayatınızda ilk defa kayacaksanız, 2-3 günde en az 8 saat özel ders almanızı tavsiye ederim. Normalde 10 saat deniyor. Grup içinde öğrenme uzun sürer. Özel ders ile, çok beceriksiz değilseniz, bu sürede en basit pistten düşmeden kaymanız beklenir. Grup derslerinde (2014 Şubat fiyat/kurlarıyla) 2 saat 75-125 TL arasında değişiyor. 5 gün 10 saat yetişkinler için grup kayak dersi 250 Leva ve snowboard dersi 295 Leva civarında. Özel ders fiyatları ise daha fazla…

  Daha detaylı bilgi için SKIMANIAMETHOD SNOW SCHOOL, ULEN ve PIRIN 2000 sayfalarına bakılabilir.

  Ancak şunu da söyleyeyim: Seçtiğiniz okula da bağlı olarak bazen de grup ders alıyorsunuz ve 2. 3. gün dersi bırakanlar olunca siz de grup ders fiyatıyla özel ders almış olabiliyorsunuz.

  IMG_3453

  Böyle güzel bir manzarayı seyrederek dağa tırmanmak

  IMG_3479

  Pirin Dağı’ndan Bansko’ya bakış…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Pistler

  Ders alanlar veya az bilenler “Gondola’yı neden çoklu kullanmalıyım ki?” diye sorabilir. Çünkü Gondola’nın son durağı Banderishka’dan aşağıya Bansko’ya, Gondola çıkış noktasına kayabilirsiniz de ondan. Bu 1 numaralı pist kolay bir pist. İster kayak, ister snowboardla 10km boyunca kayarak kasabaya inebilirsiniz. Esasında az bilenlerin belki de kullanacağı tek güzergah burası. Yol bir yerde ikiye ayrılıyor ve aşağılarda bir yerde birleşiyor. Sağdan giderseniz draglift olan bir bölgeye çıkıyorsunuz. Burada ders alanları görebilirsiniz.

  Hangi taraf kolay sorusunun cevabı yok. Başlangıç düzeyinde olanlar için söylüyorum: Yer yer dikleştiği için hızınız artacaktır. Ders alıyorsanız, hocanız bir süre sonra sizi bu 1 numaralı pistte çalıştıracaktır. Bilmeyenlere, önce bilen biriyle inmelerini tavsiye ederim.

  Muhtemelen hocanız da söyleyecektir: Önce nasıl düşüleceğini öğrenin. Sonra yabancı ellerde bir de bacağınızı kırmak istemezsiniz. Kartepe’de bilen bilmeyen herkes kendini piste atıyor, düşe kalka iniyor. Tamam belki kendi canınız kıymetli değil ama başkasına gidip çarpıp onu da düşüreceğiniz için dikkatli olmakta fayda var.

  IMG_3471

  Düşmemekte fayda var. Önce nasıl düşüleceğini öğrenin. Böyle değil

  Herneyse, bu 1. pistten aşağıya öğle yemeği için de kayabilirsiniz. Sonra Gondola’yla tekrar yukarı çıkıp, sonra yine kayabilirsiniz. Akşam pistler kapanırken herkes buradan kayarak Bansko’ya iniyor. Yani saat 16:30 civarı kalabalık bir ekiple karşılaşacaksınız.

  Bansko’nun güzel yanı farklı zorluk derecelerinde bir çok uzun pist bulunması. Bölünmeden, yol hemen bitmeden kaymanın keyfini bilen bilir, anlatılamaz! Pistlerin zorluk dereceleri hakkında bilgiyi şuradan alabilirsiniz. Bir de pist haritasından incelerseniz, mavi olanlar kolay, kırmızılar orta ve siyahlar zor olan pistleri gösterir. Banderishka istasyonunda indiğinizde sağda dimdik bir pistten aşağıya kayanları göreceksiniz. “Bu insanlar canına mı susamış?” ile “Esasında nasıl bir adrenalindir kimbilir!” arasında gidip gelmenizi sağlayan manzaralar! Şakır şakır kayanlar ve yuvarlananlar! Sakat kalmaz inşallah diyeceğiniz kazalar! İşte bu pist, kayak efsanesi Alberto Tomba’nın adının verildiği en zor pist olan Tomba pisti. Belki de siz de oradan kayacak kadar süpersiniz. Ama ben şimdilik almayayım, diyorum.

  banskoskimap

  Bansko pist haritası – © bulgariaski.com

  Dediğim gibi, Banderishka’dan sonra daha yukarı pistlere çıkış istasyonları var. Elinizde bir pist haritası olsun ya da istasyondaki büyük haritayı inceleyin ki zorluk derecelerini bilin. Gerçi tabelalar da var. Hangi istasyonda ne var diye bakmak için burayı tıklayabilirsiniz. Yukarıdaki duraklarda da atıştırmalık mekanlar mevcut. Ama dediğim gibi yemek için Bansko’ya kayıp sonra tekrar çıkabilirsiniz de.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yemek

  Anlaşılan o ki Bansko’da et yemek gerek. “Etler şöyle güzel, böyle güzel” diye çok anlatıldı bize. Güzel evet ama bir kebab etkisi bırakan bir yemek yemedim. Ayrıca belki biz çok kayıp çok acıktığımızdandı; porsiyonlar çok da doyurucu gelmedi bana. İlk gece Yavor Caddesi üstündeki Euphoria Bar’a gittik. Burada yemekten ziyade içki ve eğlence güzel. Canlı müzik var ve gayet de başarılı… Yemekler de fena değil…

  Bir de BBQ Stone Flower’a gittik. Özellikle bonfilesi iyi.

  IMG_3532

  Stone Flower Restoran’da yediğimiz salata

   Bir başka akşam Log Cabin’e gittik. En güzel yemek, ekmek içine konarak yapılan bir et yemeğiydi.

  IMG_3441

  Log Cabin’deki en lezzetli ve doyurucu yemek

  Bunun dışında, belki çocuklar da sevdiği için bol bol SkiMania’nın hemen altındaki Rosso Pomodoro’ya gittik. Tahmin ettiğiniz üzere pizza, makarna ve çorbaları iyi.

  IMG_3584

  Rosso Pomodoro – Pizzalarını veya belki de atmosferini çok sevdiğimiz İtalyan Restoranı. SkiMania’ya giderken solda.

  IMG_3603

  Rosso Pomodoro’dan çorba

  IMG_3604

  Rosso Pomodora’dan ballı kızarmış peynir

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Gece hayatı ve erotik barlar…

  Bansko’da ciddi içiliyor. Öyle ki kayağa gelen özellikle gençlerin bir süre sonra geceden kalma oldukları için kayağı kaçırmaları mümkün. Farklı mekanlarda müzik ve eğlence alternatiflerini deneyerek görebilirsiniz. Bizde çocuk olduğu için belli zaman aralığında belli yerlere takıldık.

  A’dan Z’ye yazacağım dedim. Yazıyorum: Bansko’da 2-3 tane erotik bar da var. Bunlardan en ünlüsü Pigalle gibi görünüyor. Buralara kızlı erkekli şamata yapmak için gidilebileceği gibi, genelde erkeklerin tercih ettiği yerler olduğu aşikar. 15 Euro’dan başlayan içki fiyatlarıyla oradaki eskort kızlarla “lap dance”den seks hizmetine kadar bir yelpazede takılmak mümkünmüş.

  Bansko küçük bir kasaba. Çoğu bar, restoran vs. de Pirin Caddesi üzerinde. Gondola tarafından aşağıya doğru şöyle bir yürüyüş yapıp hoşunuza giden mekanı seçebilirsiniz.

  Rosso Pomodoro Restoranı’nın tam karşısında, sokağın köşesindeki Bouziki Live denilen tavernaya biz gidemedik ama en güzel Bulgar gecesi orada yapılıyormuş. Bir denemekte fayda var.

  IMG_3585

  Bouziki Live…

  Bu tavernanın adını hatırlayamıyorum. Ama yemek ve eğlence için iyi dediler. Yeri? Pirin ile Yavor'un kesiştiği köşede. Ross Pomodoro'nun karşısı.

  Bouziki Live… Bir Bulgar gecesi yaşamak isteyenlere…

  Masaj 

  Bansko’da mutlaka masaj yaptırın. Fiyatlar gayet uygun. Biraz bahşişle de şahane bir masaj alabilirsiniz. Hijyen önemli diyorsanız Kempinski ve Regnum spalarını tercih edebilirsiniz.

  Tarihi eserler –  Alışveriş ve diğer notlar…

  Tarihi eserlere meraklıysanız, Bansko’da 1800’lerde inşa edilmiş olan Holy Trinity Kilisesi ilginizi çekebilir. Kilisenin içinin ilginç süslemelerle dolu bir yer olduğunu belirtmeliyim. Kilise hakkında bir sitede ilginç şeyler okudum ve Osmanlı Sultanlarını sevdikleri (!) çok belli. Rivayete göre Osmanlılar kiliseyi yıkacaklarmış ama buranın yerlileri çanın üstüne o zamanki sultanın adını yazmışlar. Yıkıma gelen Osmanlı askerleri sultanın adını çanın üstünde görünce yıkımdan vazgeçmişler. Böylece kilise kurtarılmış.

  IMG_3592

  1800lerde inşa edilen tarihi Holy Trinity church

  IMG_3596

  1800’lerde inşa edilen tarihi Holy Trinity church ve çan kulesi…

  Kilise’nin az ilerisinde küçük bir park var. Orada el arabalarında satış yapan yaşlı satıcılar görebilirsiniz. Biz gittiğimizde 2 stant vardı. Birinde el yapımı kilimler, yolluklar, diğerinde de eskilerden kalma eşyalar satılıyordu. Aynı bölgede ve aslında tüm dükkanlarda, renklendirilmiş deri cüzdan ve çantalar da bulabilirsiniz. Yalnız aynı ürünleri İstanbul Eminönü’nde de daha uygun fiyata bulabilirsiniz. İlginizi çekerse, kilisenin karşısında suluboya resimler satan bir dükkan da var. Bulgaristan’da gül üretimi çok fazla. O nedenle sabundan kreme çeşit çeşit güllü kozmetik ürünlerine rastlayacaksınız.

  IMG_3594

  Tarihi kilisenin tam karşısında suluboya resimler satılıyor…

  IMG_3597

  Az ilerideki parkta da karşınıza eskiler satan biri çıkabilir.

  IMG_3598

  Hediyelik eşya olarak deri ürünler de mevcut.

  En başta da yazdığım gibi, hele de İstanbul’da yaşıyorsanız, Bansko ruhunuza iyi gelecektir. Sabah erkenden kalkıp kendinizi doğanın kucağına atın. Gondola’yla yukarı çıkarken, o güzelim upuzun çamların arasında sessizliğin ortasında yol hiç bitmesin isteyeceksiniz. Herkes gidip de sona kaldığınızda tek başınıza pistten inerken, karda hışırdayan kayağınızdan başka hiç bir ses olmayacak (Gerçi tek kalmanın tehlikeleri de var!)…

  Diyeceğim o ki bilmiyorsanız gidin kendinize bir iyilik yapın ve kayak öğrenin. Bilenlerse uzun pistlerde kaymanın keyfine varacaktır. Olimpiyatlar için aday kent olduğundan imkanlar iyi. Kar olmazsa suni kar atıyorlar. Sürekli ilk yardım ekipleri sahaları dolaşıyor. Size de keyifle kaymak düşüyor.

  Çok sıkılırsanız gündüz Banderishka’da, gece çeşitli klüplerde partiler oluyor, takılabilirsiniz. Akşamları güzel ve ucuz içkiler içip dansa eşlik edebilirsiniz. Belki saatlerce kayak kayacaksınız ve yorulmayı bekleyeceksiniz ama Bansko’da tam tersi temiz havada spor yapmanın vermiş olduğu gençlik, güzellik ve iç huzuru ile dönmüş olacaksınız…

  Gamze Avcı

  BANSKO OTELLERİ

  BANSKO OTELLERİ

  BANSKO’DA NEREDE KALINIR?

  Bansko’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu