"Şimdi değilse, ne zaman?"

Barselona gezisinin ardından…

  Barselona ile ilgili seyahat ipuçlarını, olası gezi planlarını, görülecek yerleri, ulaşım bilgilerini, genel tavsiye ve uyarıları sizler için derledik…

  Barselona gezi notları… Gamze Avcı yazdı…

  Avrupa’da henüz görmediğiniz başka yerler varsa, Barselona’ya gitmeseniz de olur! Gidenlerin yalancısıyım: Bir Madrid, bir Valencia yapın önce ya da Mayorka’ya geçiş için uğrayın Barselona’ya bir veya iki günlüğüne, öyle uzun uzun kalmaya pek gerek yok gibi geldi bana. Ama ben deniz kokan her şehri severim derseniz, o ayrı tabii 🙂

  Gelelim bizim Barselona gezimiz ile ilgili notlara. İşte kısa kısa Barselona paylaşımları…

  • İspanya’da tren fiyatlarının uçak fiyatları kadar olduğunu bilin.
  • Barselona’da yankesicilere çok dikkat edin. Sırt çantanıza değerli eşya koymayın. Çantanız önünüzde çapraz asılıyken bile özellikle metroda fermuarını kontrol edin. Kaşla göz arasında bir el içeri girebilir!
  • Barselonalıların İngilizcesi hiç fena değil!
  • Her yerde olduğu gibi Barselona’da da mümkün olduğunca merkezi yerlerde konaklamaya çalışın. Otel seçeneğiniz yanısıra apart oteller de Barselona’da oldukça yaygın. Üstelik apart otelin kendi e-postasına ulaşırsanız, gittiğiniz sezon da düşükse, indirim almanız da sözkonusu olabilir (Biz öyle yaptık.) Biz Passeig de Gracia’dan 1 metro durağı ötede, yürüyerek 4 sokak arkada, nezih bir semtte GIR80 Apartments‘da kaldık.  Biraz yürüyerek, biraz ulaşım araçlarını kullanarak istediğimiz her yere rahatlıkla ulaştık. Ancak apartta kalacaksanız bulaşık süngerinden, deterjana sizin tedarik etmeniz gerektiğini unutmayın!
  • Barselona havaalanından şehre Aerobus (6 Euro) otobüsleri ile 30 dakikada ulaşabilirsiniz. T1 ve T2 terminallerinden kalkıyor. Dönüş yolunun daha uzun olduğu 1-1,5 saat dolandırdığı söyleniyor. Denemedik. Öte yandan öğrenciler veya kalabalık aileler için tren+metro kombinasyonu da mevcut. THY’nin indiği T1 terminaline indiyseniz, ücretsiz shuttle ile T2 terminaline geçin; Renfe tren istasyonuna inin; oradan 10 kullanımlık bir T10 kartı (9,95 Euro) edinin ve Rodalies R2 Nord trenine binin. Barselona’daki merkez istasyon Sants, Passeig de Gracia (D’Arago Cd. giriş-çıkışını tercih edin) veya sahildeki Estacio de França duraklarından birinde inip, metroya aktarma yapabilirsiniz. İndim, bindim, aradım, buldum, geçtim vs. derken ortalama 1,5 – 2 saatinizi ayırın. Yoksa tren 30 dakikada varacağı yere varıyor. Bu kartla otelinize 1 Euro’ya inersiniz.
  • Tren, metro veya otobüs kullanacaksanız T10 veya T50 kartlarından şaşmayın. Asla tek kullanımlık bilet almayın. Çünkü onlar aktarma hakkı tanımıyor. Ama bir T10 kartı ile 10 giriş yapabilirsiniz. (Yani aynı kartı her bir kişiye ayrı ayrı okutmak şartıyla ailece ortak kullanabilirsiniz ve 75 dakika içindeki tüm aktarmalarınız da o bir defaya mahsus ödemenize dahildir.) Dikkat! Sanırım 4 yaşından büyüklere de kart okutmak gerekiyor. Kartınızı okutmazsanız 100 Euro cezası var.
  • Berlin için yapılmış BVG güzelliğinde bir uygulama olmasa da UrbanSteps Barcelona uygulaması ile özellikle otobüs hatları nereden geçiyor, öğrenebilirsiniz. Tabii BVG’deki gibi “şuradan şuraya gitmek için şu kadar opsiyonunuz var; şu kadar süre tutar” gibi daha detaylı bir sistem olsa daha iyiydi ama bu da işe yaradı. İnternetiniz varsa hangi hat hangi güzergahı izliyor, haritada görebiliyorsunuz. Unutmayın T ile başlayan hatlar tren değil tramvay hattı. Şehri bir göreyim derseniz Barcelonata sahilinden (az sonra anlatacağım) Camp Nou’ya kadar D20 otobüsüyle gezebilirsiniz.
  • Bana göre Barselona’da hop-on hop-off otobüsüne hiç mi hiç gerek yok.
  • Eixample ve sahil bölgesinde Googlemaps’te airplane modunda bulunduğumuz yeri çok rahat görüntüledik. Wifi olan bir yerde, gideceğiniz yerleri önceden pinleyip fotosunu çekerseniz çok rahat edersiniz. Ancak 7-10 Euro’ya Tienda Movistar’dan (en başarılı firma bu deniyor) prepaid internet sim kart da alabilirsiniz. Plaça de Catalunya’da FNAC içinden alabileceğiniz gibi Moviestar bayilerine de başvurabilirsiniz.
  • Barselona çok düzgün bir şehir. Sokaklar birbirini kesiyor. Yukarıdan bakıldığında kare kare dilimlenmiş bir pasta gibi! O nedenle biraz zor kaybolursunuz.
  • Şehirde genelde bisiklet yolları ayrılmış. Ayrıca her yerde kırmızı bisikletler göreceksiniz. Bunlar abonman usulü halkın kullanması için hazırlanmış; yani turistler kullanamaz. Ancak çeşitli şirketlerden bisiklet, elektrikli bisiklet veya motor scooter kiralamak da mümkün. Bu dükkanlar sahil boyu veya Rambla civarına konuşlanmış gibiler. Çok yürüyecekseniz kendinizin ya da çocuğunuzun (şu iki tekerlekli tutamaçlı kaykay usulü olan) scooter’ını getirmeyi düşünebilirsiniz. Hele de sahil boyunda iyi gider.
  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
  • Barselona, mimar Gaudi eserleriyle ünlü. Bir plan yapmak gerekirse Park Guell (online bilet 1 Euro daha ucuz), La Sagrada Familia, Casa Batllo, Casa Mila görülebilir. Park Guell fotoğraflarda görüldüğü kadar büyük bir yer değil. La Sagrada Familia etkileyici. İçeri girmeye değer. Casa Batllo ve Casa Mila Gaudi’nin tasarladığı evlerden ikisi. Okuduğum kadarıyla, ikisinden biri seçilecekse Casa Batllo’nun her ne kadar içinde eşya yoksa da daha etkileyici olduğu söyleniyor. Biz Casa Batllo’yu gezdik. Evet ilginç bir tasarım ancak giriş bileti dar bütçeleri zorlayabilir. Eğer Interrail yapan bir öğrenciyseniz, birbirine çok yakın civardaki bu iki eve dışarıdan bakabilirsiniz, içeri giremediğinize çok üzülmeyin. Belki mimarlık öğrencileri içeri girmeyi düşünebilir.
  • Müzelere girişler pahalı gelebilir. Çok müze gezmek isterseniz kombine bilet şuradan alabilirsiniz.
  • Bazı müzelere ücretsiz girilebilecek günler var. Biz (Las Meninas serisini görebileceğiniz) Picasso Müzesi’ni bir Pazar günü gezdik. Ücretsiz biletinizi önceden almanızı tavsiye ederiz; zira saat 15.00 civarı uzun bilet kuyruğu oluyor. Diğer ücretsiz mekan ve günler için buraya bakabilirsiniz.
  • Barselona’nın İstiklal Caddesi La Rambla Caddesi üzerinde yemek yemeyin. Daha güzel yerler çok!
  • Bizim yemeklerimizin üstüne yok ama gidince illa tatmak gereken yemekler şöyle: Paella (pilav ve Allah yanına ne verdiyse), Tapas (meze), Tortilla (patatesli yumurta), Patatas Bravas (kızarmış patates) ve tabii ki deniz ürünleri. Deniz ürünleri ile yapılan Paella popüler görünüyor. Bir Paella’yı 2 kişi paylaşabilir. De Tapa Madre’de paella denedik. Biraz tuzlu olmakla birlikte güzeldi. Tortilla’sı orta karar, patatesleri güzeldi.
  • Montaditos küçük ekmekler üstüne sürülmüş çeşitli mezeler. Sıcak veya soğuklardan oluşabiliyor. Tapas ise bu mezelerin tabakta gelen hali. Tapas için Cerveceria Catalana ve Cuidad Condal tavsiye edilmiş. Cuidad Condal’da tapas, montaditos, ızgara jumbo karides Güzeldi ama çok doyurucu değildi. İkinci defa deneyesimiz gelmedi.
  • Yukarıdakilere ek olarak 7 Portes (Paella için) veya 4 Cats ’de yemek; Escriba veya Cacao Sampaka’da sıcak çikolata; (yolunuz düşerse) Romero Restaurante’de menü del dia (günün menüsü) alabilirsiniz. Ya da gözünüze iyi, temiz görünen bir yerde de yiyebilirsiniz. Çok takılmayın. Ayrıca La Rambla üzerindeki Carrefour içinde noodle yiyebilirsiniz. Fena değil.
  • Bir de Sangria ve Cava içmek gerekiyor. En iyi marka hangisi araştırmadım. Hiç bilmeyenler için söylüyorum: Sangria genelde paylaşmak üzere ½ lt veya 1 lt içine portakal dilimleri atılmış sürahi içinde geliyor.
  • Catalunya, Universitat, Passeig de Gracia, Urquinaona meydanları 1-2 kmlik alan içinde. İlk gün Catalunya’da La Rambla Caddesi’nden aşağı yürüyün, yol üstünde Carrefour var; Escriba’da birşeyler için; aşağı doğru sağda opera binası var, denk düşerseniz bilet bakın; yolun sonunda görkemli Mirador de Colom (Kolomb heykeli) var.
  • Oradan geri dönüp, denize arkanızı alıp sağdan El Gotic ve El Born bölgesine girebilirsiniz. Buraların dar sokaklarında dolaşın. Picasso Müzesi, Santa Caterina Marketi, Barselona Katedrali vs. bu bölgede. Katedrale girmeye değmez. Yukarı çatıya çıkıyorsunuz. Bunu La Sagrada’da yaparsınız. Hiç de lazım olmayan Expendeduria Poetica’dan bahtınıza çıkan şiiri alabilirsiniz! Veya Barcelonines’den küçük bir kıza oyuncak bebek takımı da ilginizi çekebilir. Denk düşerse!
  • La Rambla’ya geri çıkıp, denizi arkanıza aldığınızda solda El Raval bölgesi var. Burada da Palau Guell evi ve Sant Antoni marketi var. El Raval bölgesinin bazı sokakları tedirgin edici olabilir. La Rambla’dan yukarı doğru çıkarken yine solda ünlü Mercat Boqueria var. Buranın daha turistik bir yapısı var ama Santa Caterina marketi daha temiz. Gezin ama alışverişinizi gidin normal marketten yapın.
  • Hazır La Rambla bölgesindeyken akşam Placa Reial’da Los Tarantos’a gidebilirsiniz. Sebep? Benim gibi, Flamenko dansına çok düşkün değilseniz ama “Adet yerini bulsun, şanımız yürüsün, bir yarım saat izleyebilirim” diyorsanız, Los Tarantos’ta 10 Euro karşılığı (online 8 Euro) 30 dakikalık bir şov izleyebilirsiniz. Gecede 20.30-21.30-22.30 seansları var. 2 şarkı 2 dans sunup bitiriyorlar. Biz beğendik. Daha uzun boylu şovlar için buraya veya şu adrese bakabilirsiniz.
  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
  • Diğer bir gün planı ise şöyle yapılabilir: En yukarıdan aşağıya inerek Park Guell, La Sagrada Familia, Plaza de Toros (Boğa güreşi arenası) ve oradan da Arc de Triomf. Park Guell’de kısa vakit geçirebilirsiniz. Açıkcası resimlerde daha havalı duruyor. Gaudi’nin kendi yaşadığı veya bekçi evini atlarsanız çok vakit harcamazsınız.
  • Buradan metro ile La Sagrada Familia’ya inin. Metro durağına dek yürümek istemezseniz otobüs hattı bakın. Ama biletiniz yoksa metro durağına yürümek zorundasınız. La Sagrada Familia bana göre Barselona’daki en güzel eserlerden biri. Uzaktan birşeye benzetemiyorsunuz ama yakından çok güzel. İçeri girmeye değer mi? Bence değer. Fotolarda göründüğünden daha güzel. Tabii Gaudi burayı bitirememiş; hala da inşaat devam etmekte. “Adam ne çok detay işlemiş” diyorsunuz; bir süre sonra da yoruluyorsunuz. “Gaudi için ışık şöyle önemli, böyle önemli!” diye anlata anlata bitiremiyorlar. Şekerim onu bizim Mimar Sinan çoktan keşfetmişti zati! Neyse. Tabii kulelere de çıkmak gerekiyor. E çıkın! Kuleler üzerindeki detayları görün. Burası audioguide ile vaktinizi alabilir. Yemek için civardaki La Taqueria denenebilir. Buradan sonra yine metroyla Plaza de Toros’a gidin. Denk gelirseniz, buranın o eski ihtişamlı günlerini (!) özlemle anan bekçisi siz dili bilmeseniz de size İspanyolca konuşsun, anlatsın. Matadorların kıyafetlerini inceleyin; boğaların tutulduğu yerleri, arenayı gezin. Burası yarım saat sürer. Oradan adet yerini bulsun diye Arc de Triomf (Zafer Kapısı)’na gidin. Bir Berlin veya Paris’teki gibi değil ama bakın işte. Vaktiniz yoksa atlayabilirsiniz.
  • Placa Espanya görkemli bir meydan! Orada su ve ışık gösterilerinin olduğu fıskiye/havuz Font Magica (Magic Fountain) var. Ocak 2015’te kapalıydı ama bahardan itibaren açılacaktır; gece görmek lazım.
  • Museu National D’art de Catalunya Montjuic (MNAC), Caixa Forum ve Olimpiyat Stadyumu da bu bölgede. Müzeyi gezmedik. Ancak bir Musee D’orsay (Paris) kıvamında olduğunu sanmıyorum. Meydandan müzenin olduğu tepeye nasıl çıkacağız diye dertlenmeyin. Yürüyen merdivenler var!
  • Bir başka gününüzü alışveriş de yapacaksanız Passeig de Gracia bölgesine ayırın. Burası şık dükkanların olduğu bir yer. Tek tek dükkan adı saymıyorum. Yukarıdan meydana doğru inebilirsiniz. İnerken Gaudi evlerinden Casa Batllo, Casa Mila’yı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Cerveceria Catalana, Cuidad Condal, ünlülerin takıldığı Tortilla’sıyla ünlü Flash Flash, Romero Restaurante, La Tapa de Madre vs. de bu çevrede. Casa Batllo’dan az ileride sağda kalemden tabağa her türlü ıvır zıvır için Carrer del Consell de Cent üzerinde Tiger var. Bize kırtasiye malzemesi lazım olmuştu, iyi oldu burası. Buraya yakın Rambla de Catalunya caddesi üzerinde de bir kitapçı var. Ayrıca El Corte Ingles’de de kitap bulabilirsiniz.
  • El Corte Ingles onların YKM’si oluyor. Gezilebilir. Hangi şubesine girdiğinize bağlı olarak magnetten bisiklete herşeyi bulabilirsiniz. İndirim zamanına denk gelen Ocak ayı için konuşuyorum: FC Barcelona ürünlerini El Corte Ingles’te de bulmak mümkün. Camp Nou veya havaalanı store biraz daha pahalı olabiliyor.
  • Vaktiniz çoksa, ucuz tişört falan almanız gerekiyorsa Diagonal Mar AVM’de Primark var. Primark’ı bilen bilir. Hazır o tarafa gidiyorken Barceloneta sahilini gezip, oradan Olimpiyat köyünü görebilirsiniz. Oradan da The Museu del Disseny de Barcelona (Design Museum) (Torre Agbar yakınında 20.00’de kapanan bir müze) gezilebilir. Bazen ücretsiz sergiler oluyor. Örneğin Şubat 2015’e dek devam eden grafik, giyim, endüstri tasarım sergisi şu an mevcut. Gece giderseniz yanındaki ışık oyunlarını da izleyebilirsiniz. Ancak gününüz kısıtlıysa gidemediğinize hiç üzülmeyin. Torre Agbar ne derseniz, sahilde uzay mekiğine benzeyen bina.
  • Futbol hastasıysanız Barcelona FC Camp Nou’da mutlaka bir maç izleyin. Maç yoksa müzesini gezin. Futbol merakınız yoksa girmeniz gerekmez. Müzede kupalar ve bol bol tv gösterileri var. Messi’nin gollerini set halinde izleyip, her gole puan verebiliyorsunuz. Basın odası, misafir soyunma odası vs. de turun içinde… Tabii bir Barça ve/veya futbol hastası için en can alıcı kısım 99bin kişilik stadyumun kendisi! Bu arada, Ocak ayında sadece akıllı telefonla fotoğraf çekecekseniz sabahtan gitmenizi tavsiye ederim; öğleden sonra tribünün gölgesi tüm fotoları karanlık çıkarıyor.

  Gitmedik ama merak ettik:

  • Tibidabo: Katedral ve Lunapark (Kışın kapalı olabilir). Katalunya Meydanı’nda Caja Madrid Bank önünden T2A otobüsüyle 30 dakikada gidilir.
  • Observatorio Fabra/Gözlemevi
  • Şehir dışında: Montserrat

  Son olarak, GoogleMaps candır!

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 4 sayfa, 3. sayfa gösteriliyor.1234

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu