Büyük Meydan’dan yukarı doğru yürürken bronzdan yapılmış arka arkaya sıralanmış müzisyen heykelleri çok sevimli. Herkes Malmö’ye geldiklerinin bir kanıtı olarak bunlara sarılıp fotoğraf çektiriyordu, ben de eksik kalmayayım dedim 🙂

Malmö - Müzisyenler heykeli

Malmö – Müzisyen heykelleri

Bir de “Lilla Torg” diye bir yer var, yani “Küçük Meydan”, orası da güzel mi güzel bir yer. Dört bir yanı café ve restaurantlarla çevrili, tek veya iki katlı evlerin olduğu çok şirin bir yer. Ufak da bir çeşme var kenarda.

Malmö - Lilla Torg

Malmö – Lilla Torg

Malmö - Lilla Torg

Malmö – Lilla Torg

Çok güzel şeyler bulabileceğiniz dükkanlar ile çevrili bu meydan cıvıl cıvıldı. Danimarka’da olduğu gibi burada da tasarımlar harika. Zaten tasarımcılarıyla ünlü olduğunu söylüyorlar Malmö’nün. Bu meydandan aşağıya doğru yürüyünce “Gamle Vaster” denilen bir bölge var, o eski evlere bakmaya doyamaz insan, o kadar tatlılar ki. Alıp yanında buralara getiresi geliyor insanın. Hemen sekiz on katlı apartmanlarda oturmaktan ne kadar sıkıldığımızı düşündürdü bize. Ya tek katlı ya da en fazla iki katı olan bu binaların bir kısmı  ev, bir kısmı dükkan, sanat galerisi, restaurant veya café olarak kullanılıyor. Bu meydanda bir café’de kahvemi bitirmiş ama etrafı seyretmeye doyamamış olduğumdan halen oturmakta ısrar ettiğim için neredeyse Kopenhag’a son dönüş trenini kaçırıyorduk.

Malmö - Lilla Torg

Malmö – Lilla Torg

Malmö - Lilla Torg

Malmö – Lilla Torg

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama