"Şimdi değilse, ne zaman?"

Fransa’nın en güzel şarap rotası: Alsaz

  Bir kartpostalda gezinmek 

  Fransa’nın Alsaz bölgesi veya orijinal adıyla “Région Alsace”, tarih boyunca Almanya ve Fransa arasında bir kaç kez gidip gelmiş ve  II. Dünya Savaşı sonrasında Fransa sınırları içine dahil olmuştur. Bu nedenle Fransa ve Almanya sınırındaki bu bölgede Alman kültürünün  yoğun etkileri görülmekte. Bölgede konuşulan Fransızcanın bile Alman aksanı taşıdığı söyleniyor.  Yemekleri de  Alman ve Fransız mutfağının bir sentezi gibi. Pek çok kasaba halen Almanca isimlerini taşıyor. Ama en göze çarpanı belki de Almanya’nın izlerini taşıyan o güzelim mimarisi…

  Alsaz çok renkli ve çok sevimli bir bölge. Masal gibi, tablo gibi, eşsiz güzellikleriyle sizleri büyüleyecek, sayısı neredeyse 100’ü bulan romantik kasabaları, ortaçağdan kalma şatoları, camlarından çiçek fışkıran üçgen çatılı ahşap destekli tarihi evleri,  türlü türlü şarapları tatma imkanları bulacağınız sayısız şarap bağları, zengin tarihi ve kültür mirası ile benzersiz bir yer. Fransızların deyimiyle, sanki bir “carte postale”…

  İşte Alsaz bölgesinden birkaç kare…

  Colmar - Alsace

  Colmar – Alsace

  Colmar - Alsace

  Colmar – Alsace

  Eguisheim - Alsace

  Eguisheim – Alsace

  Riquewihr - Alsace

  Riquewihr – Alsace

  Bahar ayları ve yaz mevsimi burayı ziyaret etmek için ideal olsa da “Işıklar Şehri” diye anılan bölgenin başkenti Strasbourg özellikle noel zamanı aklınızın alamayacağı kadar pırıl pırıl. Sokaklarda şıkır şıkır kristal avizeler diyeyim ben size, gerisini siz tahmin edin. Süsler ve  ışıklarla donatılmış caddeler ve noel marketlerinin büyüsü olağanüstü.

  Strasbourg - Alsace

  Strasbourg – Alsace

  Strasbourg - Alsace

  Strasbourg – Alsace

  Strasbourg - Alsace

  Strasbourg – Alsace

  Strasbourg hem Avrupa Birliği’nin iki başkentinden biri olması, hem de Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası İnsan Hakları Enstitüsü gibi kuruluşları barındırması sebebiyle çok ciddi bir  şehir diye düşünülebilir ama burası aslında inanılmaz estetik, sıcak ve romantik bir şehir. Ayrıca Strasbourg 1988’den bu yana UNESCO’nun “Dünya Mirasları” listesinde.

  Doğuda Ren Nehri, batıda Vosges dağları ile çevrelenmiş Alsaz Bölgesinde nereleri görmeli diye soracak olursanız, heryeri ayrı güzel ama en önemli üç şehri  Strasbourg, Colmar ve Mulhouse mutlaka görülmeli. Şarap bağlarıyla ünlü tablo gibi romantik kasabalardan ise çok bol seçenekler var ama biz en çok Ribeauvillé, Riquewihr, Dambach la Ville, Obernai, Kaysersberg ve Eguisheim’ı görmenizi tavsiye ederiz. Ama hepsi çooook güzel diye tekrarlamalıyım…

  Eğer kendinizi bu masal diyarında bulmak isterseniz  buraya gitmenin gayet kolay ve ucuz olduğunu da müjdeleyeyim 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Nasıl gidilir?

  Basel, Freiburg ve Mulhouse  şehirlerinin kavuşma noktasında İsviçre, Almanya ve Fransanın sınırlarının birleştiği bir yer var ve işte burada Fransa toprakları üzerinde yapımını İsviçre’nin üstlendiği ve bugün Avrupa’nın çok önemli havaalanlarından biri haline gelmiş olan Euro Airport var. Bu havaalanına THY ve Pegasus uygun fiyatlarla gidiyor. Eskiden Easyjet vardı, onunla iki kişi gidiş geliş toplam 100 Euro civarında biletler ile gidip geldiğimizi bilirim ama artık İstanbul’dan uçuş yapmıyorlar.

  EuroAirport Havaalanına indikten sonra İsviçre, Fransa ve Almanya kapılarının hangisinden isterseniz geçebilir ve istediğiniz ülkeye giriş yapabilirsiniz. Bu bize çok ilginç gelmişti.

  EuroAirport’dan hangi ülkeye gidecekseniz onun tren istasyonuna sizi götüren otobüsler var. Fransa’nın St. Louis tren istasyonuna 11 numaralı otobüs, Basel SBB tren istasyonuna 50 numaralı otobüs ve Freiburg tren istasyonuna Airport Bus denilen otobüs götürüyor.

  Nerede kalınır?

  Mulhouse  ile Strasbourg arası 118 kilometre, yani en fazla bir buçuk saatlik bir mesafe. Mulhouse  ve Strasbourg’un ortalarında bir yerde de Colmar şehri var. Colmar şehri Mulhouse’den 44 kilometre mesafede, yani yarım saatlik bir yol. Nerede kalacağınıza geze geze orada da karar verebilirsiniz, buradan yerlerinizi ayırtıp gitmeniz de mümkün tabii.

  Biz Mulhouse’de Kyriad Hôtel Mulhouse Centre’da kaldık. Odaları çok geniş ve ferahtı. Sabah kahvaltı verdikleri teras da güzeldi. En güzel tarafı şehrin çok merkezi bir yerinde olmasıydı.

  Aslında Colmar’da kalırsanız tam ortada olduğu için her yere yakınlığı sebebiyle daha rahat edersiniz. Mulhouse, Colmar ve Strasbourg şehirlerinden her birinde ikişer gün kalıp, geze geze ilerlemek de bir başka seçenek tabii.

  Otobüs ve tren saatlerine bağlı kalmamak için araba kiralamak en güzel çözüm.

  Bahsettiğim yerleri haritada görmek için googlemaps’den aldığımız aşağıdaki haritaya bir göz atabilirsiniz.

  Alsaz Şarap Rotası - © Google Maps

  Alsaz Şarap Rotası – © Google Maps

  Alsaz neleriyle ünlü?

  Alsaz bölgesi öncelikle “La Route des Vins d’Alsace” denilen şarap rotası üzerindeki şarap bağlarıyla ve enfes şarap çeşitleriyle ünlü. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  Bu da yine aynı sitede bulabileceğiniz şarap rotasının haritası…

  Alsace Şarap Rotası Haritası - © alsace-wine-route.com

  Alsace Şarap Rotası Haritası – © alsace-wine-route.com

  Yazın yapılan şarap festivalleri zamanında orada olmak enteresan bir deneyim olabilir. Şarap tatmak için ise en uygun mevsimin Eylül ayı olduğu söyleniyor.

  Alsaz neleriyle ünlü diye sayarken, Kronenbourg, Kanterbrau ve Fischer gibi dünyaca ünlü Alsaz biralarını ve ünlü Alsaz brendisi “Eaux de vie” yi da unutmamak  gerek bu arada.

  Alsaz bölgesine gitmişken “Munster Cheese” denilen peynirini denemekte fayda var. Ayrıca “foie gras” yani kaz ciğeri ezmesi de ünlü bir lezzetleri ama kazları zorla besleyip ciğerlerini yağlandırarak elde edilen bir ürün olduğu için tavsiye edesim gelmiyor. Bir de bölgenin “Choucroute” denilen lahana turşusunu anımsatan bir yemekleri var ve biz pek hazetmesek de onlar o kadar çok seviyor olmalılar ki, sosis, et ve benzeri birçok yemeğin yanında hep bunu sunuyorlar. Bir de yine yöreye özgü fazlasıyla soğan ağırlıklı Tarte flambée denilen bir çeşit pizzaları var, yine biz pek tutmadık ama denenebilir.

  Gelelim bizim en beğendiğimiz yerlerden biraz daha ayrıntılı bahsetmeye…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Alsaz Bölgesinin önemli şehirleri

  MULHOUSE

  Uzun süre sanki Amerika veya İngiltere’deki bir şehrin adını okuyormuşum gibi İngilizce telaffuz etmeye çalışarak “Mulhaus” diye okuduğum için utandığım bu şehir  “Müluuuz” diye okunuyormuş Fransızcada. Tabii şehir Fransa’da olduğu için doğal ama idrak etmemiz için oraya gidip trenin durduğu bir durakta “Müluuuz” anonsunu duymamız gerekti 🙂 Çok sevimli bir şehir burası. Alsaz bölgesi gezisine Mulhouse şehri ile başlamak için St. Louis tren istasyonuna 11 numaralı otobüs ile gidip, oradan tren ile Mulhouse Ville Garına yaklaşık 15 – 20 dakika kadar bir süre içinde varabilirsiniz.

  Mulhouse ve çevresi enteresan müzeleriyle meşhur. Fransa’nın en büyük  otomobil müzesi burada: Cité de l’Automobile. Ayrıca Güzel Sanatlar Müzesi, Fransız Milli Demiryolları Müzesi, Elektrik Müzesi, Tekstil Müzesi,  Radyo Müzesi, Seramik Müzesi de seçenekler arasında. Orijinal Alsaz evleri ve yaşamını yansıtan Ecomusee d’Alsace, yani Alsaz Müzesi oldukça ilginç.

  Mulhouse’un en güzel yeri Place de la Reunion denilen meydanı. Rengarenk tarihi binalar, kafeler, restoranlar ve bir tarafta devasa Saint Etienne Kilisesi, öbür tarafta ise koyu pembe renkli üzeri freskolarla süslü Belediye Binası, yani Hôtel de Ville de Mulhouse.

  Saint Etienne Kilisesi - Mulhouse

  Saint Etienne Kilisesi – Mulhouse

  Hôtel de Ville de Mulhouse artık Tarih Müzesi olarak kullanılmakta.

  Hôtel de Ville de Mulhouse

  Hôtel de Ville de Mulhouse

  Bu da yandan görünüşü…

  Hôtel de Ville de Mulhouse

  Hôtel de Ville de Mulhouse

  Meydanda ayrıca çok sevimli bir çeşme ve atlı karınca da var. Çok sıcak ve romantik geldi bana bu ortam. Bir tablo seyreder gibi seyrettim o binaları epey bir süre.

  Place de la Reunion Meydanı - Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanı – Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanı - Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanı – Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanı - Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanı – Mulhouse

  Bu güzel tarihi binaların önündeki kafelere oturup biraz Fransız yemek ve tatlılarını deneyelim dedik.

  Place de la Reunion Meydanında bir kafe keyfi - Mulhouse

  Place de la Reunion Meydanında bir kafe keyfi – Mulhouse

  Bu onlara has yemeklerden biri. Bizim kıymalı böreğe sebze ve su katıp pişirmişler sanki 🙂

  Mulhouse'de yediğimiz bir yemek

  Mulhouse’de yediğimiz yemek

  Bunlar da vitrindeki seçmelik tatlılar…

  Mulhouse'deki bir kafe vitrininden tatlı seçerken...

  Mulhouse’deki bir kafe vitrininden tatlı seçerken…

  Sonra da sokakları arşınlamaya başladık. Alışveriş için Rue de Sauvage caddesi özellikle araba geçmediği ve sadece yayalara ait olduğu için çok hoş. Place de la Reunion meydanına çıkan arka sokaklar da küçük güzel dükkanlarla dolu.

  Alışveriş caddeleri - Mulhouse

  Alışveriş caddeleri – Mulhouse

  Alışveriş caddeleri - Mulhouse

  Alışveriş caddeleri – Mulhouse

  Alışveriş caddeleri - Mulhouse

  Alışveriş caddeleri – Mulhouse

  Alışveriş caddeleri - Mulhouse

  Alışveriş caddeleri – Mulhouse

  Alışveriş merkezi Porte Jeune  kocaman kırmızı binasıyla hemen dikkati çekiyor. Porte Jeune’nin hemen yanındaki Tour de l’Europe 100 metre yükseklikte ve 360 derecelik seyir imkanı tanıyor. Tepede restoran da var.

  Mulhouse’de ara ara üzerinde freskolar olan binalara rastlanıyor ama en büyüğü Place Lucien Dreyfus binası üzerindekilermiş. Eskiden şehri koruyan kale ve surlardan iki tanesi ayakta bugün. Tour du Diable ve Tour du Bollwerk isimli bu kuleler 13. yüzyıldan kalma.

  Ben Mulhouse’ü çok sevdim. Gerçekten görmeye değer bir yer.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  COLMAR

  Gelelim Colmar’a… Burası çok ama çoooook güzel bir şehir. Mutlaka gidip görülmesi gereken ender güzellikteki bir yer bence.

  Colmar’da Lauch nehrinin kanallarının olduğu Tanners Bulvarı (Rue de Tanners) civarında “Petite Venice”, yani Küçük Venedik denilen,  insanın aklını başından alacak güzellikte bir bölge var. Eskiden balıkçı, derici ve kasap gibi esnafların bölgesi olarak bilinen bu yerin bu kadar müthiş güzellikte olacağına görmeden ihtimal  vermiyor insan ama inanın olağanüstü bir yer. Kanal kenarındaki evler, kafe ve restoranlar, her yerden fışkıran yeşillikler ve çiçekler ile tam bir görsel şölen sunuyor Colmar’ın Küçük Venedik bölgesi. İnanılmaz romantik geldi bana. Hele kanallar gecenin ışıklarının yansımasıyla iyice büyüleyici bir hal alıyor. Ben şahsen Venedik’ten çok sevdim. Daha renkli, daha sıcak, daha yeşil ve daha temiz geldi öncelikle. Bir de belki Venedik gibi kalabalık değil, daha sakindi, o da ruhuma daha iyi geldi sanırım.

  İşte Rue de Tanners ve Petite Venice…

  Rue de Tanners - Colmar

  Rue de Tanners – Colmar

  Petite Venice - Colmar

  Petite Venice – Colmar

  Petite Venice - Colmar

  Petite Venice – Colmar

  Petite Venice - Colmar

  Petite Venice – Colmar

  Petite Venice - Colmar

  Petite Venice – Colmar

  Petite Venice - Colmar

  Petite Venice – Colmar

  Gece de ayrı bir romantik oluyor bu bölge…

  Petite Venice - Colmar

  Petite Venice – Colmar

  Petite Venice - Colmar

  Petite Venice – Colmar

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Colmar’ı gezmeye devam…

  Colmar’da şehrin ortasında kocaman bir park var: Champ de Mars. Gerçekten çok güzel bir park. Yemyeşil ağaçlar ile tam bir dinlenme mekanı. Bir dolu fıskiyeler olan bir yeri de var Aquafun dedikleri, yazın sıcağında fıskiyelerin altında kendini serinleten insanlar, özellikle çocuklar çok sevimli görünüyorlar. (Fışkiyeleri kıran filan da yok !)

  Colmar’ın eski ve tarihi bölgesindeki Koifhus da görülmesi gereken bir bina. Renkli taşlardan oluşan çatısı ile çok güzel bir yapı. Alman Gotik tarzda dizayn edilmiş. Eskiden Gümrük Dairesi olarak kullanılırmış.

  Rue des Marchands Bulvarı üzerinde yürüyerek Koifhus’a giderken Place de Marche Meydanı var.

  Place de Marche - Colmar

  Place de Marche – Colmar

  Burada çok güzel kafeler, hediyelik eşya satan dükkanlar ve nefis evler var.

  Place de Marche - Colmar

  Place de Marche – Colmar

  Bu da Koifhus…

  Koifhus - Colmar

  Koifhus – Colmar

  Place de l’Ancienne Douane ise Koifhus’un öbür tarafındaki meydan. Bu meydandaki kanalın kenarında insanın boyu kadar çiçekler var – en azından benim boyum kadar 🙂 Rengarenk cıvıl cıvıl bir yer.

  Place de l’Ancienne Douane - Colmar

  Place de l’Ancienne Douane – Colmar

  Bu meydanda bir restoranda bölgeye has meşhur soğanlı pizzalarından yedik. Çok güzel değildi ama o ortamda ne yese mutlu olur insan…

  Meydana bakan St. Martin Otelinin tabelasına bayıldım.

  Place de l’Ancienne Douane Meydanına bakan St. Martin Oteli - Colmar

  Place de l’Ancienne Douane Meydanına bakan St. Martin Oteli – Colmar

  Place de l’Ancienne Douane Meydanına açılan sokaklardan biri - Colmar

  Place de l’Ancienne Douane Meydanına açılan sokaklardan biri – Colmar

  Hem birbirinden güzel Alsaz evleri ve binaları göreyim hem de dükkan ve mağaza gezip alışveriş yapayım diyorsanız bu caddeleri gezmenizi öneririm: Grand Rue, Rue Vauban, Rue des Clefs ve Rue des Pretres … San Martin Kilisesi de Rue des Pretres’in sonunda.

  Güzel Alsaz evleri - Colmar

  Güzel Alsaz evleri – Colmar

  Güzel Alsaz evleri - Colmar

  Güzel Alsaz evleri – Colmar

  Güzel Alsaz evleri - Colmar

  Güzel Alsaz evleri – Colmar

  Burası Rue Vauban üzerinde bir sokak kafesi… Yorgunluk atmak için buz gibi Alsaz birası keyfi 🙂

  Rue Vauban üzerinde bir sokak kafesi - Colmar

  Rue Vauban üzerinde bir sokak kafesi – Colmar

  Colmar’da sanatseverler için Unterlinden Müzesi ve zooloji konusuna meraklılar için Doğal Tarih Müzesi (Musee D’Historie Naturelle). var. Musée du Jouet ise çocuklar için süper bir yer: Oyuncak Müzesi.

  Colmar bence Alsaz bölgesinin en güzel yeriydi, çok ama çok üzülerek ayrıldım oradan. Aklımın ve gönlümün birazı orada kaldı diyebilirim.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Alsaz Bölgesinin rüya gibi kasaba ve köyleri

  Bu bölgede gerçekten tablo gibi bir görsellik sunan sayısız köy ve kasaba var. Hepsi birbirinden güzel. Gördüklerimiz içinde en sevdiğim üç tanesi Ribeauville, Riquewihr ve Eguisheim oldu.

  RIBEAUVILLE

  Vosges dağlarının ve şarap bağlarının eteğinde, tepedeki şato kalıntılarının gölgesinde saklı bu güzel kasaba Alsaz bölgesinin neredeyse tam ortasında bir yerde. Colmar’ın 10 km kuzeyinde kalıyor.

  Ortaçağdan kalma rengarenk boyalı ve ahşap panjurlu evleri, yolun kenarından geçen su kanalı, çiçeklerle donatılmış çeşmeleri, kasabayı dönüp duran dünya tatlısı turist treni, dükkanların girişindeki sanat eseri misali tabelaları, şarap tatma evleri, yine her yerden fışkıran sardunyaları ve yemyeşil doğası ile cennetten bir köşe sanki burası.

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ribeauville sokaklarında…

  Daracık sokaklar arasında yürürken o iki katlı, ahşap destekli taş evleri seyretmeye doyamıyor insan.  Kimi ev, kimi restoran, kimi otel, kimi de dükkan. Her yerde flamalar var. Onlar da rengarenk. Tam bir renk cümbüşü ortalık. Sanki Hollywood stüdyolarının kurduğu bir rüya kasabasında geziyorsunuz gibi herşey – gerçek dışı geliyor bu kadar güzellik…

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Eski bir saat kulesi var kasabanın yukarısına doğru yürürken: Tour des Bouchers.

  Ribeauville

  Ribeauville

  Belediye Binası Hotel De’Ville çok güzel bir meydanda ve önünde çeşmesi var.

  Ribeauville

  Ribeauville

  “Dégustation” yazan yerlere girip biraz da şarap tadalım 🙂

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ben ömrümde bu kadar çiçeği bir arada görmedim… Alsaz Bölgesi tam bir çiçek cenneti… Özellikle sardunyaya düşkünler 🙂

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Ribeauville

  Bu şarküteri et çeşitleri ve peynirleriyle meşhurmuş …

  Ribeauville

  Ribeauville

  Tabelalara yine bittim, bittim 🙂

  Ribeauville

  Ribeauville

  İnsan koskoca bir kasabayı eve götürmek ister mi? Ben istedim. Burayı böylece kapıp gelmek istedim. Sonra çoook ama çok paramız olsa, böyle şeker gibi evlerden oluşan bir kasaba yapsak bizim oralarda diye hayaller kurduk… Tek bir ev de değil, kasaba olacak, hayale bak 🙂

  İşte böyle. Gelelim bir o kadar güzel bir başka kasabaya: Riquewihr.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  RIQUEWIHR

  Önemli bir şarap kasabası olan Riquewihr özellikle  Riesling şarabı ile ünlü. Fransa’nın en güzel kasabaları listesinde ön sıralarda olan Riquewihr, yine ortaçağdan kalma taş evleri, yolun kenarındaki incecik su kanalı, binbir renkte çiçekleri, her köşesinde rastlayacağınız çeşmeleri, dükkanların enfes el yapımı tabelaları ve şarap tatma evleri  ile bir başka rüya kasabası. Colmar’a uzaklığı 7 kilometre. Savaşta bile yıkıma uğramadığı için gerçekten hiç modernize edilmeden orijinal halini koruyarak 15. yüzyıldan bugüne gelmiş. Taş bir duvarla çevrili bu kasaba. Şarap bağları yemyeşil bir arka fon oluşturuyor bu güzel kasabaya. “The gem of Alsace” yani Alsaz bölgesinin cevheri deniyormuş buraya.

  Riquewihr

  Riquewihr

  Belediye Binasının altından geçerek kasabaya giriyorsunuz.

  Riquewihr

  Riquewihr

  Girer girmez yine süslü püslü rengarenk bir dünyaya adım atıyorsunuz.

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Bu kasabanın en göz alıcı yapısı bence Dolder Kulesi. Dolder “en yüksek yer” anlamındaymış. Zaten gözetleme kulesi olarak kullanıldığı için uygun bir isim bence.

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Kulenin altında kafe -restoran var… Krem karamel ve sıcak çikolata aldık, ikisi de lezizdi.

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr restaurant

  Riquewihr restaurant

  Bir de Hırsız Kulesi var kasabanın biraz daha dışında. Burası bir zamanlar zindan olarak kullanılmış. Vaktiyle yapılan işkenceleri merak edenler gezebilir. Biz kasabanın büyüsünden çıkmak istemediğimiz için gitmedik.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Riquewihr sokaklarını gezmeye devam…

  Ve yine çiçekler, tabelalar, restoran ve kafeler…

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Riquewihr

  Oyuncak gibi evlerden bu mavi olanı çok sevdim. Kuracağım masal kasabasına bunu da koymalıyım 🙂

  Riquewihr

  Riquewihr

  Sadece günübirlik gittik biz bu kasabalara, ama bence burada bir iki gün kalınıp çok güzel kafa dinlenir, insanın ruhu tazelenir burada.

  Veee zaten şaşmış aklımı hepten başımdan alan bir başka kasaba: Eguisheim. 2013 yılında en favori Fransız kasabası seçilmiş burası, benim aklımı almış çok mu?

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 15 sayfa, 9. sayfa gösteriliyor.« İlk...7891011...Son »

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu