"Şimdi değilse, ne zaman?"

Sonbaharda şiirsel bir gezi…

  Bencetatil.com’un yazarlarından Füsun Erdoğanlar Bengisu bu sefer sanat ile geziyi birleştirip, bizi görsel bir şölenin içine çekiyor.

  Sevgili Füsun’un İzmir Narlıdere Fotoğrafçılık Kursu ile yaptıkları Bolu Yedigöller, Gölcük ve Abant gezisi‘ne bakınca ben şahsen İzmir’li olmak istedim -İzmir’li olup, aynı kursa gidecek kadar şanslı olmak istedim…

  Yine de dünyayı onların gözünden görüp bu sayfalarda kaybolmak da ayrı bir zevk oldu benim için. Umarım siz de sonbaharın, sisin ve yağmurun iyice şiirselleştirdiği bu gezi yazısı ve fotoğraflarını en az benim kadar beğenirsiniz.

  Öncelikle değerli yazarımız Füsun Erdoğanlar Bengisu’yu ve onun aracılığıyla, muhteşem hocaları Bahadır Karabıyık ve tüm kursiyerleri buradan sevgiyle selamlıyorum, emeğinize, yüreğinize sağlık…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  Bolu Yedigöller, Gölcük ve Abant gezisi… Füsun Erdoğanlar Bengisu yazdı.

  Eşim ile birlikte Narlıdere Fotoğrafçılık Kursu’nun saha çalışması için Bolu Yedigöller, Gölcük ve Abant bölgelerini gezdik. Sonbahar renkleri ile fotojenik büyüleyici bir coğrafyaydı. Fotoğraf tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir köşe.

  YEDİGÖLLER

  İlk durak gölleri, şelaleleri, köprüleri ve yeşili ile sonbahar renklerinin bin bir tonunu içinde barındıran Yedigöller Milli Parkı..

  01-YEDIGOLLER-BENCE TATÄ°L

  Yedigöllerde bir şelale…

  Narlıdere Fotoğrafçılık Kursu’nun hocası Bahadır Karabıyık üniversitedeki sanat tarihi kariyerini bırakıp, kendini fotoğraf tutkunlarına adamış. Gerçekten sabırlı ve iyi bir öğretmen.

  02-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Narlıdere Belediyesi Fotoğrafçılık Kursunun hocası Bahadır Karabıyık…

  Bahadır Hocanın sanat tarihi kökeni nedeni ile fotoğraf kursumuzda sanat her zaman ön planda. Cumartesi günleri isteyen kursiyerler ücretsiz sanat tarihi ve İngilizce dersi alabiliyorlar. Ben sanat tarihi dersinin vazgeçilmez üyesiyim mesela.

  Kursta her zaman sıcak çayımız ve taze kurabiyelerimiz var. Ders görürken bir yanda da yiyip içiyoruz. Tam bir ev ortamı.

  Bahadır Hocamız biz kursiyerlerine Argonotlar diyor. Argonotlar, Yunan mitolojisinde Truva Savaşı’ndan önceki yıllarda yaşamış kahraman bir grup. Argonotlar önderleri Iason‘ın Altın Post’u bulmak için Colchis’e gidişini konu alan bir mitte yer alıyorlar. Kahramanların ismi bindikleri gemi olan Argo’dan, geminin adı ise onu yapan kişi olan Argus’tan geliyormuş. “Argonotlar”, “Argo denizcileri” anlamındaymış. Anlayacağınız önderimiz Iason eşliğinde fotoğraf maceramıza çıkmış bulunuyoruz. Deneyimli kursiyerler yarışmalarda oldukça iyi dereceler alıyorlar. Kimbilir belki bir gün biz de derece ile döneriz bir yarışmadan.

  03-ARGONOTLAR

  Paris – Musée du Louvre M.Ö. 460-450 yıllarından kalma “Argonotların Buluşması” adlı eser… Musée du Louvre sitesinden alınmıştır.

  05-ARGONOTLAR-Lorenzo_Costa

  Lorenzo Costa’nın şu anda İtalya Padua kentindeki Museo Civico’da bulunan ve Argonot gemisini tasvir eden “The Argo” adlı eseri… Fotoğraf Vikipediden alınmıştır.

  Gelelim yolculuğumuza. Cuma akşamı otobüse binip, cumartesi Bolu merkezdeki otelimize yerleştikten sonra ver elini Yedigöller. Girişte bizi karşılayan ahşap yapı dahi öyle davetkâr ki; sizi ne gibi güzelliklerin beklediğinin habercisi sanki.

  06-YEDIGOLLER-BENCE TATÄ°L

  Yedigöller girişinde danışma ve bilet satış yeri olarak kullanılan ahşap yapı…

  Yedigöller büyüleyici coğrafyası ile çok ilgi çekici ancak tesis yok. O nedenle yemek işimizi çözmek için otelden aşçılar geldiler ve bize sucuk-ekmek pişirdiler. Fotoğrafları çekip çekip ayran eşliğinde karnımızı doyurduk, hatta bize sıcak çay bile hazırlamışlardı. Zaten bütün gruplar öyle yapmışlardı. Herkesin pişirme işine bakan bir ekibi vardı. Bu bölgeye yeme içme konusundaki problemleri bilerek hazırlıklı gidin. Üzeri kiremit kaplı betondan mangal yapma bölümleri var. Yiyecek, içecek, ızgara teli, çatal, bıçak ve en önemlisi pişirecek bir gönüllü ayarlarsanız sorununuzu çözersiniz

  07-YEDIGOLLER-BENCE TATÄ°L

  Yedigöllerdeki yemek pişirme alanları…

  Etrafta ahşaptan konaklama alanları var. Ancak bölge nemli ve soğuk. Ne derece ısınılabilir bilemiyorum. Benim gördüğüm evlerin kapı önlerinde yaş odunlar vardı. İçeride şömine olduğunu düşünüyorum ama ıslak odunların yanması kolay değil tabi ki.

  08-YEDIGOLLER-BENCE TATÄ°L

  Yedigöllerdeki konutlar…

  Konaklama için bir diğer seçenek çadır. Etrafta bol miktarda çadır kampı gördük.

  09-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Yedigöllerdeki çadırlar…

  Her taraf sarı, yeşil ve kırmızı tonlarında. Şelaleler, göller, göletler ile manzara büyüleyici. Ahşap köprüler ortama nostaljik bir hava veriyor. Etrafta şu ana dek görmediğim ilginç mantar cinsleri var.

  10-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Yedigöller’deki köprülerden biri…

  11-YEDIGOLLER-BENCE TATÄ°L

  Yedigöller’de düşen yapraklar…

  12-YEDIGOLLER-BENCE TATÄ°L

  Yedigöller sarı, kırmızı ve yeşil tonları ile görsel bir şölen…

  013-YEDIGOLLER-BENCE TATÄ°L

  Yedigöller detay…

  14-YEDIGOLLER-bence tatil

  Yedigöller’de her yerde biten mantarlardan biri…

  15-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Yedigöller’deki bir başka mantar cinsi…

  16-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Yedigöller şelale açısından zengin…

  17-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Sonbahar sarı yaprakları ile büyüleyici manzaralar sunuyor…

  18-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Yedigöller bölgesinden Nazlıgöl…

  19-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Nazlıgöl’ün hafif sisli manzarasına bakmak başka bir dünyada olduğunuz hissi veriyor…

  20-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Yedigöller’den minik bir şelale…

  21-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Yedigöller bitki örtüsü…

  Bu arada küçük bir anekdot. Bazı argonotlar üşüdü ve yoruldu. Otobüs dolarsa otele dönülecekmiş diyerek yanlarına yandaş toplamaya başladılar. Neyse otobüs doldu. Gözünden bir şey kaçmayan Bahadır Hoca da olayı gördü. Hemen otobüse binip kaytarıcıları fotoğrafladı. “Hadi gidiyoruz” dedi. Öğrendiğime göre bir grup daha “Biz de gelebilir miyiz?” deyince hocamız “Tabi ki gelin” demiş. Hoca otobüsü yazının ilk fotoğrafı olan şelalenin önünde durdurdu. “Hadi bakalım bunu çekin önce” dedi. Onlar fotoğraf çekerken de otobüsü geri yolladı. Yani sıcacık otelde keyif yapmayı düşleyen grup, nasıl olduğunu anlayamadan kendilerini çamurlar içinde şelale fotoğraflarken buldu. Yetmezmiş gibi bizimle birlikte otele dönmek zorunda kaldılar. Sonradan konuştuğumuz Bahadır Hoca yüzlerini saklayan kaytarıcı otobüsündeki argonot fotoğraflarını gösterdi. “Bir de otobüsün gideceğini sanan argonotlar bana ‘ben de gelebilir miyim hocam’ diyorlar. Canıma minnet. Ben nereden toplayayım bu kadar insanı bir araya. Tabi ki gelin dedim ve hepsini şelalede indirdim” dedi. Hocamız fotoğraf söz konusu olduğu zaman sınır tanımaz.

  22-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Yedigöller’de bir iskele…

  Burada çekimi bitirip, yorgun ama keyifli bir şekilde otelimize döndük. Bir önceki gece otobüste pek uyuyamadığımızı düşünürsek Yedigöller’in bize fazladan enerji vermiş olduğu ortada. Otel akşam yemeğini de hazırlamıştı bize. Bu gezi eski ve yeni tüm kursiyerlere açık olduğundan masada yeni tanıştığımız kursiyerlerle keyifli bir sohbet eşliğinde yemek yedik. Bazı arkadaşlar Bolu’yu gezmeyi tercih etti ama biz ünlü Bolçi çikolatalarını hediye olarak alıp uyumayı yeğledik. Zira yarına zorlu ama zevkli bir başka fotoğraf rotası var.

  23-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

  Yedigöller’in tadını çıkan biz…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  BOLU – GÖLCÜK

  Ertesi sabah Gölcük’e doğru yola çıkıyoruz. Şansımıza muhteşem bir sis var. Böylece fotoğraflarımızda mistik bir etki elde ediyoruz. Buyurun fotoğraflara…

  24-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük sisli bir hava ile bizi karşıladı…

  25-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük’te sis…

  26-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük ormanlarının içinde ilerledik…

  27-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük ormanı…

  28-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük ormanında biten mantarlar…

  29-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük ormanı…

  30-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük ormanı sarı yapraklar ve sis ile görsel bir şölen…

  31-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük ormanında ufak mantarlar…

  32-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük ormanı ıslak kütüklerle fotoğrafik zenginlik sunuyor…

  33-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük ormanı…

  34-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük ormanı yapraklar…

  Gölcük, Yedigöller bölgesine göre tesis açısından çok zengin. Gazella adlı oldukça güzel bir otel, restoran kompleksi var. Göle bakıyor ve en önemlisi kocaman bir kömür sobası var. Bahadır Hoca bize ilave bir saat verdi sisli çekimler yapabilmemiz için. Biz keyfine düşkün üşümüş öğrenciler bu ilave saati soba yanında ısınarak, bir şeyler yiyip sıcak çay içerek geçirdik. Çünkü donmuştuk.

  35-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük’teki Gazella Restoran…

  36-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük’teki Gazella Restoranın manzarası…

  37-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük’teki Gazella Restoranın içi…

  38-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük’teki Gazella Restoran bizim ısınmamızı sağladığı için kalbimizdeki yeri çok değerli…

  39-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük kıyı şeridi…

  40-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük kıyı şeridi sis ile kaplı…

  41-GOLCUK-BENCE TATIL

  Gölcük kıyı şeridindeki meşhur iskele bölgesi…

  Gölcük’te konaklamak için göl kenarında şirin konutlar yapmışlar.

  42-GOLCUK-BENCE TATIL

  Bolu Gölcük’teki sis içindeki bu şirin evler bir konaklama alternatifi olabilir…

  Isındıktan sonra göl kıyısındaki iskelede Fotoğraf Kursu olarak topluca fotoğraf çektirdik. Bizim bir ritüelimiz daha var. Herkes ellerini ya da fotoğraf makinelerini havaya kaldırıp “Komos” diye bağırıyor. Bu da antik Yunandan gelen “Büyük Şenlik” anlamında bir kelime.

  43-GOLCUK-BENCE TATIL

  Bahadır Hoca’nın geniş açılı “Full Frame” makinesi ile çekilen ve Gölcük Bölgesini Komos nidaları ile coşturan Iason önderliğindeki Argonotların fotoğrafı…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  BOLU – ABANT GÖLÜ

  Gölcük’ten sonra ver elini Abant. Abant bölgesinde uzun ahşap yürüme yolu var. Bu göl de sisten nasibini almış. Keyfine düşkün ve zamanı olanlar at arabaları ile göl turu yapabilirler

  44-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölü uzun ahşap iskele…

  45-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölünün ahşap iskelesi argonotlar tarafından işgal edildi…

  46-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölünde bir kursiyerimiz etrafı izliyor…

  47-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölü hatıra fotoğrafı çekilmeden olmaz…

  48-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölü bitki örtüsü…

  49-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölü iskeleden bir detay…

  50-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölünün sapsarı yaprakları…

  Abant yolunda sisle kaplı gölü çekmek için Bahadır Hocamızın belirlediği bir güzergâhta yine durduk. İşte görüntüler…

  51-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölünün sazlıkları sis içinde savruluyor…

  52-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölü başı dönen yaprakların dansı…

  İhtiyaç molası için durduğumuz bir diğer Abant bölgesi de muhteşemdi…

  53-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölü’nde bir mola…

  54-ABANT-BENCE TATIL

  Abant Gölü’nün sarı, yeşil, kırmızı doğası…

  55-ABANT-BENCE TATIL

  Abant Gölü sonbahar renklerinin binlerce tonunu barındırıyor…

  56-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölü ormanı…

  57-ABANT-BENCE TATIL

  Bolu Abant Gölü ormandan bir detay…

  Narlıdere Belediyesi Fotoğrafçılık Kursu’nun bir saha çalışmasını daha Bolu Yedigöller, Gölcük ve Abant bölgelerinin sonbahar renkleri ile tamamlamış olduk. Bakalım bir sonraki saha çalışması nerede olacak?

  58-ABANT-BENCE TATIL-Tijen Taşlı objektifinden

  Narlıdere Fotoğrafçılık Kursunun Kursiyerlerinden Tijen Taşlı’nın objektifinden biz…

   Füsun Erdoğanlar Bengisu

  Bolu – Abant civarındaki otel seçeneklerine bakmak ister misiniz?

  BOLU / ABANT OTELLERİ

  BOLU / ABANT OTELLERİ

  ABANT’DA NEREDE KALINIR?

  Bolu / Abant konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 3 sayfa, 3. sayfa gösteriliyor.123

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu