"Şimdi değilse, ne zaman?"

Dubai’de alışveriş…

  Alışverişten yorulacağınız bir ülkedeyiz: Dubai…

  Dubai herkesin dediği gibi pek çok turist için gerçek bir “alışveriş cenneti“; çünkü hem seçenek çok, hem de vergi yok 🙂 Dünyaca ünlü tüm markaların ürünlerini bulmanız mümkün burada.

  İnsan biraz da yoruluyor bu şehirde alışveriş yaparken. O kadar çok alışveriş merkezi var ve hepsi de o kadar büyük ki, eğer gitmeden önce bir ön çalışma yapmadıysanız işiniz zor.

  İşte size Dubai seyahatinizin alışveriş kısmını kolaylaştıracak kısa kısa notlar, umarım işinize yarar 🙂

  Enteresan ve önemli birkaç bilgi

  Dubai sokaklarında alışveriş sabah 09.00 ile 13.00 arası ve 16.00 ile 21.00 arasında ama alışveriş merkezleri 10:00 ile 22:00 arası sürekli açık, hatta perşembe, cuma ve cumartesi 24:00 e kadar açıklar. Cuma günleri haftanın dini tatil günü, o yüzden cuma sabahları kapalı olup, öğleden sonra açılıyorlar, aklınızda olsun.

  Alışveriş merkezleri aşırı derecede soğuk. Klimaları abartarak açtıkları için dışarının 40 derece sıcağından sonra buralara girip hasta olmak istemiyorsanız yanınızda bir şal,  hırka veya ceket türü birşey olsun mutlaka…

  * Elektronik cihaz alırken dikkat edin, orijinal ambalajlarında ve garantili olsun, taklit Çin malı ürünler ile kandırılmayın.

  * Alışveriş merkezlerinde dolaşıp alışveriş yapmak çok zevkli ama aklınızda olsun, şehirde satılan her türlü ürünü Dubai Havalimanı’nda daha uygun fiyatlarda bulma ihtimaliniz çok yüksek.

  Birleşik Arap Emirlikleri’nin para birimi Dirhem. Elbette kredi kartı da kullanabilirsiniz ama aradaki kur farkı, faiz vs derken kaybınız olabilir, o yüzden nakit para ile alışveriş yapmakta fayda var. Paranız bittiyse alışveriş merkezlerinin içindeki döviz bürolarından da paranızı bozdurup dirhem alabilirsiniz.

  * Alışveriş sırasında pazarlık yapmayı unutmayın, hemen hemen her yerde pazarlık yaparak indirim almanız mümkün.

  * Dubai‘de kışın Dubai Shopping Festival (DSF)ve yazın Dubai Summer Surprises (DSS)diye iki önemli alışveriş etkinliği düzenleniyor. Bu festivallerde şenlikler, eğlenceler yapılıyor ve en önemlisi %70-80 lere varan indirimler oluyor 🙂 Bakınız Dubai Events

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Alışveriş Merkezleri

  Dubai’de sayısı 30 u geçen büyük alışveriş merkezi bulunmakta. Neredeyse olmayan marka yok. Henüz  Türkiye’de olmayan markaları, pek çok ünlü tasarımcının ürünlerini burada bulmanız mümkün. Gelin sizin için seçtiğim 10 popüler alışveriş mekanına bakalım beraber…

  1. Dubai Mall

  440,000 metrekarelik bir alana kurulmuş olan Dubai Mall, bir dolu markayı tek çatı altında toplayan dünyadaki  en büyük alışveriş merkezi olarak ün yapmakta.

  Dubai Mall

  1200’den fazla mağazanın, kafe ve restoranın yer aldığı bu muazzam kompleks Dubai’yi dünyanın önemli moda merkezlerinden biri yapmaya aday… Ayrıca içinde dev boyutlarda bir akvaryum ve yine olimpik boyutlarda bir buz pateni pisti var. Akşamları müzik eşliğinde su gösterisi yapıyorlar fıskiye ile. Bu alışveriş merkezi o kadar büyük ki hepsini hakkıyla gezeyim derseniz, bir gün kesinlikle yetmiyor. İsterseniz bir de buradan bakın.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  2. Mall of Emirates

  Şeyh Zayed Caddesi üzerinde bulacağınız bu alışveriş merkezi 560 farklı markayı barındırıyor. 90’dan fazla sayıda kafe ve restoran seçeneği mevcut. Dubai Mall’dan sonra ikinci büyük kompleks burası…

  Emirates

  Burada ayrıca kapalı bir kayak merkezi var. Dışarıdaki sıcak havadan bunaldıysanız, yapay kar pistinde kayak yaparak serinleyip, ardından alışverişe başlayabilirsiniz.  Hemen yanında 5 yıldızlı Kempinski Mall of the Emirates ve yine 5 yıldızlı Sheraton Dubai Mall of the Emirates Hotel var. Alışveriş merkezindeki mağaza çeşitliliğine ilaveten, sineması da var. Buradan da bakın isterseniz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  3. Wafi Center

  Burası pahalı, kaliteli ve lüks ürünleri bulabileceğiniz 350’den fazla mağazasıyla çok şık ve yine çok büyük bir alışveriş merkezi. 30’dan fazla restoran seçeneği var.

  Wafi

  Yapının her yerinde Mısır mimarisinin etkisi göze çarpıyor. Piramit şeklindeki cam çatısı Mısır resimleriyle süslenmiş. Dünyanın en ünlü markalarını gösterişli bir kompleks içinde sunan Wafi Center, “5 yıldızlı alışveriş merkezi” ünvanını hakediyor. Her akşam ses ve ışık gösterisi yapıyorlar.

  Wafi 2

  Daha fazla bilgi için buraya bakın isterseniz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  4. Burjuman Center

  Şehrin Bur Dubai bölgesinde yer alan bu alışveriş merkezi de hem pek çok markayı sunması, hem de kafe ve restoranlarının çeşitliliğiyle insanı hayal kırıklığına uğratmayacak yerlerden biri.

  Burjuman

  Burjuman’da kitapçıdan elektroniğe, giyim eşyasından saatçiye kadar her türlü mağaza var; hatta Health Care/Spa bile mevcut. İsterseniz bir de buradan bakın

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  5. The Oasis Center

  Şeyh Zayed Caddesi üzerindeki bu alışveriş merkezi 84 mağazasıyla diğer alternatiflere göre biraz daha küçük bir yer…

  Oasis Center

  Shoemart, Babyshop, Home Centre ve Splash gibi farklı mağazalara ulaşabileceğiniz Oasis’de ayrıca Carrefour da var. Kompakt ve düzenli, gezmesi rahat bu alışveriş merkezinin yiyecek alanı da çeşitli alternatifler sunuyor. İsterseniz bir de buradan inceleyin

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  6. Deira City Center

  Bu alışveriş merkezinin içinde 370’den fazla mağaza bulunmakta.

  Deira

  Mücevherden elektroniğe, giyim eşyasından oyuncaklara, parfümeriden ev eşyasına kadar ne ararsanız var. Carrefour ve sinema da var Deira Center’da. Buraya Deira özel otobüsleri, metro veya özel araba ile ulaşmak mümkün. Daha fazla bilgi için buraya buyurun

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  7. Ibn Battuta Mall

  Ünlü Arap kaşif Ibn Battuta’nın adını taşıyan bu alışveriş merkezi 275 mağazası, 50 farklı restoran seçeneği ve 21 tane sinema salonu ile bir başka güzel alışveriş ortamı.

  Ibn Battuta

  Bu alışveriş merkezi Şehy Zayed Caddesi üzerinde. Burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  8. Al Ghurair Centre

  Burası Dubai’nin önemli projelerinden biri.

  alghuraircentre

  Deira bölgesindeki Al Ghurair Centre, residansları, ofisleri ve mağazaları ile oldukça büyük bir kompleks. Sineması da var. Buradan da bakın isterseniz…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  9. Mercato Shopping Mall

  Dubai’nin yerleşim bölgelerinden biri olan Jumeirah’daki bu alışveriş merkezi Rönesans dönemi İtalyan mimarisi ile dikkat çekiyor.

  Mercato

  Marcato 130’dan fazla mağaza barındırmakta. Çocuklarınızı eğlenmesi için bırakacağınız Fun City diye bir yer var. Ayrıca alışveriş sonrasında dinlenmek isterseniz restoranlar ve kafelerde oturup bu gösterişli ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Alışveriş merkezinin sineması da mevcut. Burada daha ayrıntılı bilgiler var.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  10. Gold Souk &  Spice Souk

  Deira bölgesinde bulunan Gold Souk bir Altıncılar Çarşısı ve her türlü altın mücevheratı bulabileceğiniz bir yer. Eğer zevkinize uyan şeyler bulursanız fiyatlar hiç de fena değil…

  Spice Souk ise bildiğimiz Baharatçılar  Çarşısı. Altın Çarşısının yakınında ve yine Deira bölgesinde bir başka geleneksel alışveriş ortamı burası. Pek çok çeşit baharat bulabileceğiniz bu çarşının bir negatif tarafı turistlere ısrarla birşey satmaya çalışmaları…

  Ve listemizin sonuna geldik. O zaman haydi size iyi alışverişler 🙂

  Olur da Dubai’ye gittiğinizde başka güzel alışveriş ortamları keşfederseniz, bizimle de paylaşın, olur mu?

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  DUBAİ OTELLERİ

  DUBAİ OTELLERİ

  DUBAİ’DE NEREDE KALINIR?

  Dubai’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu