"Şimdi değilse, ne zaman?"

Estonya’da aşk ve müzik dolu bir yaz tatili…

  Füsun Erdoğanlar Bengisu, Baltık Ülkeleri yazı dizisine “aşk, dostluk, barış ve müzik” dolu bir festival yazısı ile devam ediyor. Estonya’ya yapılacak bir tatili mutlaka bu tarihlere denk getirmek ve bu muhteşem deneyimi yaşamak lazım…

  Hem Viljandi Gölü manzarası eşliğinde nefis bir müzik ziyafeti çekiyorsunuz ruhunuza, hem de bu güzel müzikler ile coşan, dans edip, eğlenen Estonya halkını daha iyi tanıma fırsatı elde ediyorsunuz…

  Estonya’da capcanli bir Folk Müzik Festivali – Füsun Erdoğanlar Bengisu yazdı…

  Riga’dan arabamızı alıp, Baltık turumuza başladık. Bu tur Letonya, Estonya ve Litvanya arasında gidip gelmeli, her ülkede ikişer gün kalacak şekilde hem başkenti hem de etrafındaki güzellikleri görmeye dayanan bir turdu.

  Haritadaki rotamıza uygun olarak önce “Estonya ve Viljandi Folk Müzik Festivali” ile başlayalım.

  1123-bt

  Viljandi Kenti girişi…

  Letonya’nın Cesis kentine şöyle bir uğrayıp, Estonya’nın Viljandi kentindeki esas amacımız olan Viljandi Folk Müzik Festivali’ne gittik. Cesis’i Letonya’yı anlattığım gezi yazısından okuyabilirsiniz. Burada asıl amacım elimden geldiğince müzik dolu harika bir ortamı size anlatmak. Festival 1993 yılında başlamış ve halen devam ediyor. Her yıl Temmuzun son haftasındaki perşembe ile pazar günleri arasına denk getiriliyor. Biz festivalin son günü olan 27 Temmuz pazar gününü seçtik. Sakin ve şirin kent yılın bu zamanlarında sel gibi akın eden müzikseverlerle küçük bir şehir merkezine dönüşüyor. Özellikle festivalin yapıldığı alan iğne atsan yere düşmez modunda. Okuduğuma göre festivalin dostluk dolu ortamı her yıl 25.000’in üzerinde insanı ağırlıyormuş. Bu kalabalığın çoğunluğunu da festivalde görev alanlar oluşturuyormuş.

  Festival Viljandi’nin Ortaçağdan kalma kale kalıntılarının olduğu tarihi bir alandaydı. Hem müziğinizi dinliyorsunuz hem de Viljandi Gölünün nefis panoramasını izliyorsunuz. Etraftaki ağaçlardan gelen nefis kokular ve doğanın sunduğu sürprizler de cabası. Esas konser mekânı bu bölge olmakla birlikte festival boyunca yer alan yüzden fazla etkinlik Viljandi’deki kiliselere ve diğer mekânlara da yayılmış durumda.

  Festivalin ormanlık alanı tepeden kuşbakışı Viljandi Gölünü görüyor…

  Festivalin ormanlık alanı tepeden kuşbakışı Viljandi Gölünü görüyor…

  Şunu da eklemeliyim ki; Avrupa’nın en büyük folk müzik festivallerinden biri olan bu etkinliğe ev sahipliği yapan Viljandi Kenti “Estonya’nın Müzik Başkenti” sıfatını almış durumda. Bunda kent içinde yer alan büyük müzik akademisinin de rolü olabilir tabii ki.

  Estonya’nın en büyük müzik festivali Viljanfi Folk Müzik festivalinde Danú grubunun konseri…

  Estonya’nın en büyük müzik festivali Viljanfi Folk Müzik festivalinde Danú grubunun konseri…

  Tamam, festival kendi içinde özel bir etkinlik ama Viljandi yolu da öyle güzeldi ki; bahsetmeden geçmeme imkân yok. Yemyeşil ağaç tünellerinin altından geçiyorsunuz. Yol boyunca kır manzaraları, şirin köy evleri, çiçekler. Tam bir görsel ziyafet. Yollar düz ve araç kullanmak çok rahat. Korna çalan tek bir kişi bile yok. Ay pardon var. O da sevgili eşim Murat 🙂

  Viljandi’ye giden yoldan bir kare…

  Viljandi’ye giden yoldan bir kare…

  Viljandi kentine adımımızı attığımız anda penis kıyafetli bir tip ile sepetli bir kız Murat’ın yolunu kesti. Bu arada ben fotoğraf çekme telaşındaydım. Murat’a AIDS testi yapmak istemişler. Murat temiz olduğunu deklare etmiş ama kız belli olmayacağını söyleyerek ısrar etmiş. Israrlara dirençli eşim davasından vazgeçmeyince test ekibi kös kös yoluna devam etmiş. Sonradan Murat bu ikiliyi bana gösterdi. Bir oğlanı yakalamışlar ikna için uğraşıyorlardı. Ben de bu anı kaçırmayıp deklanşöre bastım.

  Viljandi’de bir genci yakalayıp, kontrol yaptırmaya ikna etmeye çalışan AIDS test ekibi…

  Viljandi’de bir genci yakalayıp, kontrol yaptırmaya ikna etmeye çalışan AIDS test ekibi…

  Viljandi’ye geliş amacımız Viljandi Folk Müzik Festivali’ne katılmaktı. O nedenle önce bilet işini hallettik. Festival kapsamında birçok konser vardı. 2-3 saatte bir olan konserlerin kimi açık havada, kimisi ise kapalı mekândaymış. Biz şans eseri açık alanda olanı seçmişiz. Kapalı alanlardaki konser salonlarını ancak konser bölgesine geldiğimizde görebildik. İyi ki öyle denk gelmiş çünkü hava şahaneydi. Kapalı alan çekilmezdi. Konseri tabii ki müzik konusunda deneyimli sevgili eşim Murat seçti. Çok doğru bir seçim yapmış. Aynı zamanda flüt de çalan İrlandalı folk müzik sanatçısı Muireann Nic Amhlaoibh hepimizi coşturdu. Sanatçı 2003 yılından beri Danú adlı bir grup ile birlikte turnelere katılmaktaymış.

  İrlandalı folk müzik sanatçısı Muireann Nic Amhlaoibh performansı ile gönlümüzü fethetti…

  İrlandalı folk müzik sanatçısı Muireann Nic Amhlaoibh performansı ile gönlümüzü fethetti…

  Viljandi kentinde etraf çok güzel ve renkliydi. Her yerde Estonya’nın en büyük müzik festivali olan Viljandi Folk Müzik Festivali’nin afişleri vardı. Kent bu güzel müzik etkinliğine odaklanmıştı. Aslına bakarsanız bölge, müzik etkinliği dışında tüm Baltık bölgesinde karşımıza çıkan çiçekleri, festivalin yapıldığı Viljandi Gölü ve çevresindeki kır manzarası ile doyumsuz güzellikler sunan Castle Hill üzerinde yer alan Ortaçağ Kalesi kalıntıları, iyi korunan tarihi yapıları, ahşap küçük kır evleri ve 20. yüzyıl tuğla yapıları ile çok keşfedilesi bir yerdi. Biz yine de amacımızdan sapmadan hedefe kilitlendik.

  Tallinna Caddesi 6 numaradaki ev…

  Tallinna Caddesi 6 numaradaki ev…

  Viljandi St. John Kilisesi…

  Viljandi St. John Kilisesi…

  Viljandi bölgesinin ahşap kır evlerinden biri…

  Viljandi bölgesinin ahşap kır evlerinden biri…

  Viljandi 16. yüzyılda Hanseatic Ticaret Rotası’nın en önemli sığınaklarından biri imiş ve 19. yüzyıl sonuna değin bu bölge Estonya’nın en zengin yerleşim yerlerinden biri olmuş. (Kaynak: Eyewitness Travel – Estonia, Latvia & Lithuania, 2013)

  Viljandi Folk Müzik Festivalinin afişleri…

  Viljandi Folk Müzik Festivalinin afişleri…

  Viljandi’den halk manzaraları…

  Viljandi’den halk manzaraları…

  Festival dolayısıyla Baltık halkı bu bölgeye toplanmıştı. Kentte birçok yöresel ürün ve ilginç müzik aletlerinin satıldığı güzel bir pazar kurulmuştu. Biz de orijinal bir ürün aldık. Kurt şeklindeki mıknatıslar öyle bir şekilde tasarlanmıştı ki; rahatlıkla birleşip çeşitli geometrik şekiller alıyordu. Pazarlık sonuçsuz kaldı. Sadece üç tane alabildik. Ne kadar çok olursa o kadar değişik şekiller çıkıyordu ortaya. Murat bir endüstriyel tasarım öğretim üyesi olarak adamın tasarımını çok yaratıcı buldu. 

  Viljandi halk pazarı…

  Viljandi halk pazarı…

  Viljandi pazarından insan manzaraları…

  Viljandi pazarından insan manzaraları…

  Viljandi’deki pazarda stant açan bir bayan…

  Viljandi’deki pazarda stant açan bir bayan…

  Pazar yerinde satılan üfleyince açılan oyuncaklardan biri…

  Pazar yerinde satılan üfleyince açılan oyuncaklardan biri…

  Satın aldığımız ilginç mıknatısların tasarımcısı…

  Satın aldığımız ilginç mıknatısların tasarımcısı: Riho Luuse Juhataja

  Şekilden şekle giren kurt biçimli mıknatıslar

  Şekilden şekle giren kurt biçimli mıknatıslar

  Festival nedeni ile her yerde müzisyenler her yerde aktivite. Ortam capcanlı. Bayıldık. Halk kendi tarzı ile oldukça farklı ve otantik. Müzik ile yüklü barışçıl harika bir ortam var bu kentte.

  Festival dolayısı ile adım başı karşınıza çıkan müzisyenlerden biri…

  Festival dolayısı ile adım başı karşınıza çıkan müzisyenlerden biri…

  Viljandi Folk Müzik Festivalinden kareler…

  Viljandi Folk Müzik Festivalinden kareler…

  Viljandi ve müzik yapan bir grup…

  Viljandi ve müzik yapan bir grup…

  Festivale gitmeden karnımızı doyuralım dedik ve tam köşede güzel bir kafeterya bulduk. Stili çok iyi, yemekleri de ilginçti. Çiçekli şirin mi şirin terasına kurulup, yerel kırmızı borç çorbası ve özel sandviçlerinden denedik. Geleni geçeni merakla izledik. Yol üstündeki Kohvik Fellin adlı bu güzel mekânın adresi Kauba 11, Viljandi, Estonya. Dikkat mekân saat 18.00’de kapanıyor.

  Kohvik Fellin - Kauba 11, Viljandi, Estonya…

  Kohvik Fellin – Kauba 11, Viljandi, Estonya…

  901-bt

  Kohvik Fellin borç çorbası…

  903-bt

  Kohvik Fellin açık sandviçlerden biri…

  Kohvik Fellin iç mekân…

  Kohvik Fellin iç mekân…

  915-bt

  Kohvik Fellin iç mekândan detay…

  898-bt

  Kohvik Fellin adlı kafeteryanın terasından insan manzaraları…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Estonya’nın müziğe aşık coşkulu halkı 

  Konserimiz saat 18:00’de başladığı için bir acele konser alanına koştuk. Konser alanı dediğim yer devasa büyüklükte. Başta bahsettiğim gibi Ortaçağ Kalesi kalıntılarının olduğu Viljandi Gölü’nü tepeden gören ormanlık bir alanda. Aynı anda birçok etkinlik var. Her yer yeme-içme mekânları ve müzik yapan insanlar ile çevrelenmiş. Konser alanına yaklaştıkça müzisyen sayısı da artıyor. Bir alana geldik ki; orada uzun süre takıldık kaldık. İnsanlar toplanmışlar ve kendilerine gösterilen figürleri yaparak dans ediyorlardı. Vakit olsa biz de katılacaktık aralarına. Eğimli arazideki çimenlere oturan insanlar çukurda kalan bu gösteriyi keyifle izliyorlardı.

  923-BT

  Baltık’ta sık sık karşımıza çıkan üstü çıplak erkeklerden bir tanesi de festivaldeki yeme-içme alanına huşu içinde oturmuştu…

  941-BT

  Çukur bir alanda müzik eşliğinde dans edenler ve seyircileri…

  931-BT

  Dans alanındaki minikler anneleri ile…

  İlk önce kapalı alana ulaştık ve biletimizin açık alandaki konser için olduğunu öğrendik. Tabi ki çok sevindik. Etraftaki müzisyenleri ilgi ile izledik.

  948-BT

  Kapalı konser alanının etrafında çalışan müzisyenler…

  949-BT

  Minik müzisyenleri de unutmamak lazım…

  Kapalı alanı geçip açık alana ulaştık. İki tane açık konser alanı vardı. Bizim konserin olduğu alana bir geldik ki; ortalık cıvıl cıvıl insan kaynıyor. Herkes yerlere yayılmış. Çimlerin arasına halı gibi plastik delikli bir malzeme yerleştirilerek seyircilerin daha rahat konser izlemesi sağlanmış. Havlusunu kilimini kapan gelmiş. Biz de etrafta satılır ümidi ile kilim benzeri bir şey aradık ama bulamadık. Rahatına düşkünler için metalden basamaklı oturma alanları yapılmıştı.

  959-BT

  Danú grubunun konseri…

  953-bt

  Konserin başlamasını bekleyen çimenlere yayılmış seyirciler…

  İrlandalı folk müzik sanatçısı Muireann Nic Amhlaoibh hem harika şarkı söylüyor hem de flüt çalıyordu. Buraya eşi ve çocukları ile birlikte gelmişti. İrlandalı şarkıcımız sıcaktan o kadar rahatsız oldu ve terledi ki; bisten sonra sahneye çıktığında “bir duş alıp geldim” diye espri yaptı. Hareketli canlı müziği ile herkesi coşturdu. Çocuklar sevinçle etrafta zıplıyorlar, seyirciler dans ediyorlardı. Biz de eşimle bu kıpır kıpır müzikle dans edip, bol bol tepindik.

  970-BT

  Viljandi Folk Müzik Festivalinin tadını çıkaran eşim Murat’ın tişörtü de konseptle bire bir uyumlu…

  974-BT

  Muireann Nic Amhlaoibh sıcaktan çok bunaldı ve bu durumdan sık sık yakındı…

  973-BT

  Danú grubunun elemanları…

  975-bt

  Konserdeki ilginç çalgı…

  976-bt

  Danú grubu üyeleri bize çok keyifli zaman geçirttiler…

  Danú grubunun konserini izleyen ben…

  Danú grubunun konserini izleyen ben…

  Danú grubunun konserini izleyen Murat ve zemindeki plastik halı…

  Danú grubunun konserini izleyen Murat ve zemindeki plastik halı…

  Sahnenin yanına koyulan kamera ile konseri herkesin izlemesi sağlanmıştı. Ses sistemi mükemmeldi. Özetle, organizasyon çok profesyonelce yapılmıştı. İşte size konserden insan manzaraları…

  986-bt

  Konserdeki sevgililerin keyfi yerinde…

  988-bt

  Bu ikili konseri unutmuş sanki…

  992-bt

  Çimenlere yayılıp konseri izleyen iki arkadaş…

  996-bt

  Çocuklar Danú grubunun canlı ve hareketli müziğinin ritmine kaptırdılar kendilerini…

  998-bt

  Danú konserinin keyfini çıkaran seyirciler…

  1012-bt

  Konser boyunca küçüklerin keyfine diyecek yoktu…

  1015-bt

  Anneler oturarak konseri izlerken çocuklar kıpır kıpırdı…

  1031-bt

  Müzik eşliğinde dans eden bir genç kız…

  1035-bt

  İlginç kıyafeti ile bu genç kız da müziğe kendini kaptırmıştı…

  1052-bt

  Üstteki genç kızın ekrana yansıyan görüntüsü de gösteriyor ki; sadece sahne değil seyirciler de mercek altındaydı…

  1054-bt

  Sahnenin yanındaki ekran Danú grubunun konserini her yerden izlemeyi mümkün kılıyordu…

  Danú grubunun konserinden sonra bir başka konser daha olduğunu gördüm ama Murat Tallinn’deki konaklayacağımız otele çok da geç gitmek istemediği için bu fikre sıcak bakmadı. Onun yerine konser alanını turlayıp, seyircileri fotoğrafladık.

  1061-bt

  Konser izleyicilerinden iki genç bayan…

  1083-bt

  Folk Müzik Festivalinin ormanlık alanında keyif yapan gençlik…

  1086-bt

  Festivali izlemeye gelen sevgililer…

  1088-bt

  Festivalde müzik ve aşk birlikte…

  Festival bölgesinin yeme içme alanları ve seyyar satıcılarla kaplı bir koridorunda Hint pilavı gördüm.15 dakika pişmesini bekleyip onu yedikten sonra konaklama noktamız olan Tallinn’e doğru yollandık. Yolda arabayı ben kullandım ve tesadüfen otomobilin hız sabitleyici ayarını keşfettim. Gaz pedalına basmadan keyifle gitmenin tadına vardım. Murat bu özelliği Vilnius’a giderken bol bol kullandı.

  1089-bt

  Festivaldeki yeme içme alanlarından biri…

  1095-bt

  Festival komitesi halkın susuzluğunu gidermek için pratik, şık ve seyyar çözümler üretmiş…

  1097-bt

  Bu pilav için 15 dakika bekledim…

  1111-bt

  Ve amacıma ulaştım…

  1118-bt

  Festivalin otantik dokulu seyyar satış arabalarından biri…

  1103-bt

  Festival alanına veda…

  Yolu Baltık ülkelerine düşenlere tavsiyem; Baltık halkını yakından tanımak için dostluk, barış ve müzik dolu bu güzel etkinliği pas geçmemeleri olacaktır.

  Füsun Erdoğanlar Bengisu

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu