"Şimdi değilse, ne zaman?"

Kontrastlar şehri Frankfurt

  Frankfurt’a dair herşey…

  Main nehrinin her iki yakasında kurulmuş olan Frankfurt, Almanya’nın beşinci büyük şehri ve Hessen eyalet sınırları içerisinde yer alıyor. Küçük olmasına rağmen, bir metropolün olanaklarına sahip bir şehir burası.

  Ortaçağdan beri Almanya’nın en önemli kent merkezlerinden biri olan Frankfurt, önemli bir ekonomi, finans ve fuar merkezi olarak tanınır ama aynı zamanda kültür ve turizm amaçlı seyahatler için de çok şey vaad eden bir şehirdir.

  Frankfurt, gelişmiş ulaşım imkanlarıyla pek çok yerden gelinen ve pek çok yere gidiş imkanı tanıyan kilit noktalarından biri Almanya’nın. Aynı zamanda, Avrupa’dan gelen pekçok turistin de Almanya gezisine başladığı şehirdir.

  Almanyanın hem ana otobanları A3 ve A5’in hem de demiryolu ağlarının kesiştiği noktada bulunan Frankfurt şehri gelişmiş ve her yöne gitmeyi mümkün kılan ulaşım imkanlarıyla, hızlı trenleriyle, metro ağıyla ve dünyanın en büyük havalimanlarından birine sahip olmasıyla da seyahat etmesi en rahat şehirlerden biri. Ayrıca nehir üzerinde hem ticaret hem de gezi amaçlı ulaşım da mümkün.

  Almanya’da, en çok yabancının yaşadığı şehir de burası. Satın alma gücü olarak düşünüldüğünde olsun, en yaşanabilir kentler sıralamasında olsun çok üst sıralarda Frankfurt.

  Frankfurt aslında en çok bir kontrastlar şehri olmasıyla dikkatimizi çekti bizim. Hem oldukça fazla sayıda gökdelenleri ve modern yüzüyle neredeyse bir Manhattan görüntüsü vardı, hem de tarihi eski şehir bölgesi ve yakınındaki köy ve kasabalarının yüzyıllar ötesinden kalma binaları ve sokaklarının kendine has görüntüsüyle bizi ortaçağ atmosferine sokarak epeyce bir şaşırttı.

  IMG_2804

  Frankfurt Gökdelenleri

  IMG_2782

  Frankfurt – Eski Şehir

  SAM_1266

  Romantik Frankfurt sokakları

  Frankfurt’a bugüne kadar 3 kez gittik biz. En çok bahar ve yaz aylarında keyifli çünkü kışı oldukça soğuk ve yağışlı ama noel zamanında çeşit çeşit süslemeleri ve birçok meydanda yer alan sayısız noel pazarlarının renkliliğiyle de Almanya’daki en görkemli noel tatillerimizden birini yaşattı bize.

  Frankfurt Noel Pazarları

  Frankfurt Noel Pazarları

  DSCF2729

  Frankfurt Noel Pazarları

  Haydi hep beraber bu güzel şehri biraz daha yakından tanıyalım…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ulaşım

  Almanya’nın Schengen antlaşmasına dahil olması nedeniyle, Frankfurt seyahati öncesinde, normal pasaport sahiplerinin vize alması gerekiyor. Yeşil ve diplomatik pasaport sahipleri 90 günü aşmayan turistik seyahatleri için vizeden muaf.  Vize işlemleri Alman Başkonsoloslukları ile onların yetki verdiği IDATA isimli şirketten de yapılabiliyor.

  Frankfurt Türkiye’den, özellikle İstanbul’dan en ekonomik uçuşların olduğu Alman şehirlerinden biri. Frankfurt’a bir çok şehrimizden direkt uçuşlar mevcut. Özellikle havayolu şirketlerinin kampanya dönemleri takip edildiğinde oldukça uygun fiyatlı uçuşlar bulunabilen bir destinasyon.

  Türkiye’den uçuşların yapıldığı Frankfurt Uluslarası Havaalanı dünyanın en fazla uçak trafiği olan üçüncü havaalanı, dolayısıyla hayli büyük bir havaalanı ve içerisinde bolca vakit geçirilebilecek mağazalar da bulunmakta.

  Havaalanı 2 ayrı terminalden oluşuyor ve bu terminaller arasında SkyLine isimli monoray üzerinde hareket eden bir ulaşım aracı hizmet veriyor.

  Havaalanından şehir merkezine ulaşım en kolay demiryolu ile yapılabiliyor. Havaalanı dahilindeki iki farklı tren istasyonundan ister şehirler arası ulaşım sağlayan ICE trenleri ile 11 dakikada –  isterseniz de    S-Bahn olarak adlandırılan şehir içi trenler ile yaklaşık 20 dakikada Frankfurt Merkez Tren İstasyonuna ulaşabiliyorsunuz. Ortalama 15 dakikada bir sefer mevcut.

  Araba kiralayacak olanlar için de her iki terminalde de çok fazla kiralama şirketi seçeneği mevcut. Araç ile şehir merkezine ulaşım da oldukça kolay. A5 veya B43 numaralı otoyollar üzerinden ortalama 15-20 dakikada merkeze ulaşılabiliyor. Neredeyse tüm Almanya’da olduğu gibi otoyollar bakımlı ve sorunsuz.

  Konaklama

  Frankfurt Almanya’nın en önemli ticaret merkezlerinden biri olması nedeniyle burada bir çok fuar etkinliği düzenlenmekte. Bunun yanısıra bir çok kongre ve sergiye de ev sahipliği yapan Frankfurt yıl boyunca hem ticari hem de turistik amaçla şehre gelen ziyaretçilere gerçekten geniş bir yelpazede konaklama imkanı sunabiliyor.

  Frankfurt’a turistik amaçla gidecekseniz, benim tavsiyem merkez bölgedeki veya Eski Şehir olarak adlandırılan bölgedeki otelleri tercih etmeniz olacaktır. Biz 2 kez o bölgede kaldık. Burada uygun fiyatlı hostellerden, global zincir markaların en lüks otellerine kadar çok sayıda seçenek mevcut. Bir kez de tren istasyonuna çok yakın olduğu için ve Frankfurt’da kalıp yakın şehir ve kasabalara hergün tren ile gideceğimiz için Intercity Otel‘de kaldık. Üç yıldızlı temiz ve rahat, oldukça iyi bir oteldi.

  Fuar ziyaretçileri için de Frankfurt Messe fuar alanına yakın bir çok otel hizmet veriyor. Fuar dönemleri haricinde uygun fiyatlar sunulsa bile Messe fuar alanına yakın konaklama alternatifleri konumları itibariyle biraz zaman kaybına neden olabilir.

  Frankfurt otellerine buradan bakabilirsiniz.

  Küçük bir uyarı:

  Frankfurt Merkez Tren İstasyonunun tam karşısında bulunan 4-5 caddeden oluşan bölgede oldukça fazla sayıda konaklama alternatifi yer alıyor ama striptiz klüpleri gibi daha çok yetişkin eğlence merkezleri ile ünlü olan ve Frankfurt’un Red Light Distirict’i denilen bu bölge belki ailesi ve küçük çocukları ile konaklayacak turistler için uygun olmayabilir, aklınızda olsun.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 4 sayfa, 2. sayfa gösteriliyor.1234

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu