"Şimdi değilse, ne zaman?"

Kontrastlar şehri Frankfurt

  Frankfurt’a dair herşey…

  Main nehrinin her iki yakasında kurulmuş olan Frankfurt, Almanya’nın beşinci büyük şehri ve Hessen eyalet sınırları içerisinde yer alıyor. Küçük olmasına rağmen, bir metropolün olanaklarına sahip bir şehir burası.

  Ortaçağdan beri Almanya’nın en önemli kent merkezlerinden biri olan Frankfurt, önemli bir ekonomi, finans ve fuar merkezi olarak tanınır ama aynı zamanda kültür ve turizm amaçlı seyahatler için de çok şey vaad eden bir şehirdir.

  Frankfurt, gelişmiş ulaşım imkanlarıyla pek çok yerden gelinen ve pek çok yere gidiş imkanı tanıyan kilit noktalarından biri Almanya’nın. Aynı zamanda, Avrupa’dan gelen pekçok turistin de Almanya gezisine başladığı şehirdir.

  Almanyanın hem ana otobanları A3 ve A5’in hem de demiryolu ağlarının kesiştiği noktada bulunan Frankfurt şehri gelişmiş ve her yöne gitmeyi mümkün kılan ulaşım imkanlarıyla, hızlı trenleriyle, metro ağıyla ve dünyanın en büyük havalimanlarından birine sahip olmasıyla da seyahat etmesi en rahat şehirlerden biri. Ayrıca nehir üzerinde hem ticaret hem de gezi amaçlı ulaşım da mümkün.

  Almanya’da, en çok yabancının yaşadığı şehir de burası. Satın alma gücü olarak düşünüldüğünde olsun, en yaşanabilir kentler sıralamasında olsun çok üst sıralarda Frankfurt.

  Frankfurt aslında en çok bir kontrastlar şehri olmasıyla dikkatimizi çekti bizim. Hem oldukça fazla sayıda gökdelenleri ve modern yüzüyle neredeyse bir Manhattan görüntüsü vardı, hem de tarihi eski şehir bölgesi ve yakınındaki köy ve kasabalarının yüzyıllar ötesinden kalma binaları ve sokaklarının kendine has görüntüsüyle bizi ortaçağ atmosferine sokarak epeyce bir şaşırttı.

  IMG_2804

  Frankfurt Gökdelenleri

  IMG_2782

  Frankfurt – Eski Şehir

  SAM_1266

  Romantik Frankfurt sokakları

  Frankfurt’a bugüne kadar 3 kez gittik biz. En çok bahar ve yaz aylarında keyifli çünkü kışı oldukça soğuk ve yağışlı ama noel zamanında çeşit çeşit süslemeleri ve birçok meydanda yer alan sayısız noel pazarlarının renkliliğiyle de Almanya’daki en görkemli noel tatillerimizden birini yaşattı bize.

  Frankfurt Noel Pazarları

  Frankfurt Noel Pazarları

  DSCF2729

  Frankfurt Noel Pazarları

  Haydi hep beraber bu güzel şehri biraz daha yakından tanıyalım…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ulaşım

  Almanya’nın Schengen antlaşmasına dahil olması nedeniyle, Frankfurt seyahati öncesinde, normal pasaport sahiplerinin vize alması gerekiyor. Yeşil ve diplomatik pasaport sahipleri 90 günü aşmayan turistik seyahatleri için vizeden muaf.  Vize işlemleri Alman Başkonsoloslukları ile onların yetki verdiği IDATA isimli şirketten de yapılabiliyor.

  Frankfurt Türkiye’den, özellikle İstanbul’dan en ekonomik uçuşların olduğu Alman şehirlerinden biri. Frankfurt’a bir çok şehrimizden direkt uçuşlar mevcut. Özellikle havayolu şirketlerinin kampanya dönemleri takip edildiğinde oldukça uygun fiyatlı uçuşlar bulunabilen bir destinasyon.

  Türkiye’den uçuşların yapıldığı Frankfurt Uluslarası Havaalanı dünyanın en fazla uçak trafiği olan üçüncü havaalanı, dolayısıyla hayli büyük bir havaalanı ve içerisinde bolca vakit geçirilebilecek mağazalar da bulunmakta.

  Havaalanı 2 ayrı terminalden oluşuyor ve bu terminaller arasında SkyLine isimli monoray üzerinde hareket eden bir ulaşım aracı hizmet veriyor.

  Havaalanından şehir merkezine ulaşım en kolay demiryolu ile yapılabiliyor. Havaalanı dahilindeki iki farklı tren istasyonundan ister şehirler arası ulaşım sağlayan ICE trenleri ile 11 dakikada –  isterseniz de    S-Bahn olarak adlandırılan şehir içi trenler ile yaklaşık 20 dakikada Frankfurt Merkez Tren İstasyonuna ulaşabiliyorsunuz. Ortalama 15 dakikada bir sefer mevcut.

  Araba kiralayacak olanlar için de her iki terminalde de çok fazla kiralama şirketi seçeneği mevcut. Araç ile şehir merkezine ulaşım da oldukça kolay. A5 veya B43 numaralı otoyollar üzerinden ortalama 15-20 dakikada merkeze ulaşılabiliyor. Neredeyse tüm Almanya’da olduğu gibi otoyollar bakımlı ve sorunsuz.

  Konaklama

  Frankfurt Almanya’nın en önemli ticaret merkezlerinden biri olması nedeniyle burada bir çok fuar etkinliği düzenlenmekte. Bunun yanısıra bir çok kongre ve sergiye de ev sahipliği yapan Frankfurt yıl boyunca hem ticari hem de turistik amaçla şehre gelen ziyaretçilere gerçekten geniş bir yelpazede konaklama imkanı sunabiliyor.

  Frankfurt’a turistik amaçla gidecekseniz, benim tavsiyem merkez bölgedeki veya Eski Şehir olarak adlandırılan bölgedeki otelleri tercih etmeniz olacaktır. Biz 2 kez o bölgede kaldık. Burada uygun fiyatlı hostellerden, global zincir markaların en lüks otellerine kadar çok sayıda seçenek mevcut. Bir kez de tren istasyonuna çok yakın olduğu için ve Frankfurt’da kalıp yakın şehir ve kasabalara hergün tren ile gideceğimiz için Intercity Otel‘de kaldık. Üç yıldızlı temiz ve rahat, oldukça iyi bir oteldi.

  Fuar ziyaretçileri için de Frankfurt Messe fuar alanına yakın bir çok otel hizmet veriyor. Fuar dönemleri haricinde uygun fiyatlar sunulsa bile Messe fuar alanına yakın konaklama alternatifleri konumları itibariyle biraz zaman kaybına neden olabilir.

  Frankfurt otellerine buradan bakabilirsiniz.

  Küçük bir uyarı:

  Frankfurt Merkez Tren İstasyonunun tam karşısında bulunan 4-5 caddeden oluşan bölgede oldukça fazla sayıda konaklama alternatifi yer alıyor ama striptiz klüpleri gibi daha çok yetişkin eğlence merkezleri ile ünlü olan ve Frankfurt’un Red Light Distirict’i denilen bu bölge belki ailesi ve küçük çocukları ile konaklayacak turistler için uygun olmayabilir, aklınızda olsun.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Frankfurt’ta nereleri gezmeli görmeli… 

  Römerberg Meydanı  

  Frankurt’da bence en güzel yer Eski Şehir denilen kısım. Burada yer alan ve adını 15. yüzyıla ait Belediye Binası “Römer”den alan Römerberg Meydanı, 2. Dünya Savaşında tahrip olduktan sonra tekrar yenilenen 14 ve 15. yüzyıla ait çok güzel tarihi binaları, sevimli kafeleri, restoranları ve hediyelik eşya satan dükkanları ile cıvıl cıvıl bir meydan.

  IMG_2780

  Frankfurt Römerberg Meydanı

  IMG_2781

  Frankfurt Römerberg Meydanı

  Meydanın ortasında Adalet Çeşmesi var ve çeşmenin ortasında da elinde terazi ve kılıç tutan bir heykel.

  IMG_2777

  Adalet Çeşmesi

  Bu meydanda birşeyler yiyerek etrafı seyretmenin keyfi bir başka oluyor…

  DSCF6043

  Römerberg Meydanı

  Römerberg Meydanı yazın ayrı güzel, noel zamanı ayrı güzel…

  DSCF2787

  Römerberg Meydanı noel pazarları

  DSCF2806

  Römerberg Meydanı noel pazarları

  DSCF2749

  Römerberg Meydanı noel pazarları

  DSCF2765

  Römerberg Meydanı noel pazarları

  DSCF2769

  Römerberg Meydanı noel pazarları

  DSCF2791

  Römerberg Meydanı noel pazarları

  Meydana hakim durumdaki gotik kilise ise Frankfurt’un en eski kiliselerinden Alte Nikolaikirche kilisesi…

  DSCF2756

  Römerberg Meydanı noel pazarları ve Alte Nikolaikirche

  Römerberg Meydanı girişindeki kafe-restoran çok güzeldi…

  IMG_2831

  Römerberg Meydanı girişindeki restoran

  DOM: Saint Bartholomeus Katedrali

  Römerberg Meydanı’ndan biraz yukarıda 14. yüzyıla ait bir gotik katedral bulunmakta: Saint Bartholomeus’ Cathedral…

  IMG_2774

  Saint Bartholomeus’ Cathedral

  DSCF6029

  Saint Bartholomeus’ Cathedral

  Main nehri ve Eiserner Steg Köprüsü

  Römerberg Meydanından aşağıya doğru yürürseniz nehre ulaşıyorsunuz.

  DSCF6032

  Main Nehri

  DSCF6033

  Main Nehri

  DSCF6035

  Main Nehri

  DSCF6036

  Main Nehri

  IMG_2768

  Main Nehri

  IMG_2798

  Eiserner Steg Köprüsü

  Burada Sachsenhausen bölgesine geçişi sağlayan meşhur  Eiserner Steg Köprüsü var. Burası şehrin panaromik fotoğraflarını çekmek için ideal bir yer. Araç trafiği yok, sadece yayalara ait bir köprü bu.

  IMG_2818

  Eiserner Steg Köprüsü

  IMG_2799

  Eiserner Steg Köprüsünden Main Nehri manzarası

  Main Nehri üzerindeki köprülerden hem gökdelenleriyle Frankfurt’un modern yüzünü, hem de Eski Şehir manzaralarını görmek mümkün…

  IMG_2815

  Eiserner Steg Köprüsünden Frankfurt Gökdelenleri

  SAM_1287

  Eiserner Steg Köprüsünden Frankfurt Gökdelenleri

  IMG_2816

  Eiserner Steg Köprüsünden Eski Şehir manzarası

  Hauptwache

  Hauptwache, şehrin önemli ve güzel bir meydanı. Meydan adını Hauptwache denilen ve şu  an kafe olarak hizmet veren ama bir zamanlar askeri amaçlar için kullanılmış olan yapıdan alıyor.

  DSCF6012

  Hauptwache binası

  20111111_153529

  Hauptwache Meydanı

  Bu meydandan ünlü alışveriş caddesi Zeil’e çıkılıyor. Burada MyZeil isminde mimarisi enteresan bir alışveriş merkezi de var…

  DSCF6024

  Zeil Caddesi

  DSCF6026

  Zeil Caddesi

  DSCF6025

  MyZeil

  DSCF60251

  MyZeil

  DSCF60253

  MyZeil

  SAM_1259

  Zeil Caddesi gece vakti…

  Museumsufer: Müzeler Kıyısı

  Franfurk’taki müze yoğunluğunun bulunduğu yer Sachsenhausen’daki Museumsufer denilen bölge. Mimarlık, iletişim, ikonlar ya da sinema gibi çeşitli alanlara odaklanan müzeler var. Sadece bu bölgede değil aslında şehrin diğer kısımlarına da yayılmış olan çeşitli sanat müzeleri de var.

  Goethe’nin Evi

  Alman Edebiyatı’nın bu önemli yazarının doğup büyüdüğü ev de edebiyat severleri çekebilir.

  Frankfurt Kitap Fuarı

  Eğer ekim ayında Frankfurt’da bulunuyorsanız Frankfurt Kitap Fuarı’nı mutlaka gezmelisiniz diye düşünüyorum.

  Alte Oper: Tarihi Opera Binası

  Alte Oper,  2. Dünya Savaşı’nda yıkılan ve daha sonra tekrar inşa edilen tarihi bir opera binası ve birçok konser, müzikal ve şovlara sahne olmakta…

  20111111_102942

  Alte Oper sonbahar yaprakları arasında…

  Noel zamanı gittiğimizde Opera Binasının önüne buz pisti yapmışlardı…

  DSCF2693

  Alte Oper

  Frankfurt’dan birkaç kare daha…

  DSCF2700

  Opera Binası ve civarı

  DSCF6003

  Güzel ve lüks bir otel

  DSCF6017

  Alışveriş caddelerinden birinde hoş bir pasaj

  Tren istasyonundan şehir merkezine doğru yürürken gökdelenler arasında bir park var…

  DSCF6070

  Gökdelenler arasında bir park

  Main Tower ve diğer gökdelenler…

  DSCF2677

  Main Tower ve diğer gökdelenler

  Gökdelenlerden bahsetmişken unutmadan söyleyeyim, Main Tower isimli gökdelenin en üst katında şehri yukarıdan seyredebileceğiniz bir teras, restoran ve bar bulunuyor.

  DSCF2678

  Gökdelenler üzerindeki yansımalar…

  Eski Şehir’e doğru yürürken…

  IMG_2770

  Frankfurt Eski Şehir

  IMG_2771

  Frankfurt Eski Şehir

  IMG_2785

  Frankfurt Eski Şehir

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Frankfurt’da yeme-içme 

  Alman mutfağında, domuz en fazla tüketilen et çeşiti ve eti de en çok sosis olarak yemeyi tercih ediyorlar gördüğümüz kadarıyla. Balık olarak da alabalık ve somon yaygın olarak tüketilmekte. Patates, kuşkonmaz ve erişte ile lahana turşusuna benzer bir tada sahip Sauerkraut garnitür olarak en yaygın kullanılan yiyecekler. Bu arada Almanlar fırıncılık ve pastacılık konusunda da iddialılar. Meyveli pastalar, alman çöreği, bretzel ve pankekler en sevilen tatlı ve hamurişleri. Bana soracak olursanız özellikle Alman ekmekleri bir harika. Ekmek çeşitliliği en fazla olan ülke Almanya imiş zaten 🙂

  En sevdikleri ve en çok tükettikleri içki ise bira. Şarap da ülke genelinde sevilerek tüketilen bir diğer içki.

  Özellikle Frankfurt bölgesine gelecek olursak, Fressgass bölgesi restoran ve kafelerin yoğunlukta olduğu bir yer. Buradaki renkli ortamda yemeğe dair epeyce fazla seçenek bulabilirsiniz. Tabii ki şehirde Fransız veya İtalyan yemeklerinden, Meksika ve Çin yemeklerine kadar dünya mutfaklarından farklı lezzetler sunan restoranlar da var ama sadece Alman yemekleri sunan geleneksel restoranlar da bolca bulunmakta.

  Almanya’nın hemen her şehrinde olduğu gibi Frankfurt’ta da bol sayıda dönerci var. Almanya’da yapılan dönerler bizim alıştığımız dönerlerden biraz farklı. İçine bol sos ve salata koyuyorlar ve enfes oluyor.

  Bu arada balık ve deniz ürünlerini Nordsee fastfood restoran zincirlerinde deneyebilirsiniz,  uygun fiyatlara mükemmel tatlar sunuyorlar. Bir ara İstanbul’da da açılmıştı Nordsee ama pek uzun süre dayanamadı. Bizde tutmadı belki ama orada çok revaçta ve bizim de her gittiğimizde sık sık uğradığımız bir mekan.

  nordsee

  Nordsee’de balık keyfi.. (Tercihim Alaska)

  Hessen bölgesinde en çok kullanılan baharatlar fesleğen, kuzu kulağı, tere, maydanoz, frenk soğanı, dereotu ve ıspanak. Bu tarz otlar kullanılarak hazırlanmış ve buraya has bir tat olarak Grüne Sosse denenebilir. Yeşil otlar ile kremanın karışımı ile oluşturulan bu sos et veya patateslerin ya da yumurtanın üzerine konuyor.

  Bölge patates açısından zengin olduğu için değişik şekillerde hazırlanan patates hemen hemen pek çok yemeğin yanında sunuluyor.

  Buraya özgü lezzetlerden biri de hepimizin bildiği üzere Frankfurter Würstchen yani Frankfurter sosis. Daha ziyade haşlanmış veya ızgara olarak sunuluyor Frankfurter sosisleri…

  DSCF6022

  Frankfurter Würstchen keyfi…

  Marzipanlı tatlılar ve soğanlı kekler yine bu yöreye özgü ilginç tatlar. Ebbelwoi denilen elma şarabı da yine Frankfurt’a özgü bir tat.

  Eğlence: Frankfurt’da restoran, kafe ve barlar…

  Her türlü mutfağı ve sayısız lezzeti barındıran pek çok restoran seçeneği var şehirde. Eğlence şehir merkezinde ya da eski şehir merkezinin karşı kıyısı Sachsenhausen’da yoğunlaşmış.

  Teknobarlardan karaoke klüplerine, gay barlardan şık kafe-barlara kadar her kesime ve zevke hitap eden pek çok eğlence ortamı var şehirde.

  Frankfurt’un en ünlü barlarından biri Avrupa Merkez Bankası’nın zemininde yer alan LivingXXL. Şık ve pahalı bir yer burası. Artık işlemeyen bir metro istasyonunda yer alan U60,311  kulübü, özellikle tekno müzik severler için mutlaka görülmesi gereken ilginç bir mekân.

  Bir de daha önce de söylediğim gibi merkez tren garının karşısına denk düşen sokaklar Frankfurt’un  “Redlights” bölgesi olarak biliniyor. Birçok gece klübü ve striptiz kulüpleri var burada.

  Kutlamalar ve Festivaller

  Frankfurt’da Noel: 24 Kasım-24 Aralık arası, daha önce de söylediğim gibi Noel Kutlamaları süresince pek eğlenceli oluyor Frankfurt. Özellikle geceleri masal diyarı gibi ışıl ışıl parlayan şehirdeki noel pazarlarını, süslemeleri görmek, nefis yiyecekler ve sıcak şarap eşliğinde noel şarkıları dinlemek epey keyifli bence.

  DSCF2824

  Frankfurt Noel zamanı

  Bergerstrassenfest: 6 / 7 Ağustos’da Berger Street Festivali olur Frankfurt’da. Berger caddesi çevresindeki barlar ve lokantalar sokakta stand açar bu festival zamanında. Yine oldukça keyifli zamanıdır şehrin…

  Mainfest: 5 / 8 Ağustos tarihlerinde ise Main Nehri Festivali düzenlenir. Mainfest zamanında Main kıyısı boyunca bir sürü stand ve hatta dönmedolaplar kurulur. Özellikle festival kapanışındaki havai fişek gösterileri de oldukça güzel bir görsel şölen sunar, aklınızda olsun…

  İşte size bu güzel şehre her mevsim gitmeniz için birçok sebep… Umarım siz de gider ve bu güzel Alman şehrini en az bizim kadar seversiniz…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  FRANKFURT OTELLERİ

  FRANKFURT OTELLERİ

  FRANKFURT’DA NEREDE KALINIR?

  Frankfurt’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 4 sayfa, 4. sayfa gösteriliyor.1234

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu