"Şimdi değilse, ne zaman?"

Brigitte Bardot’un meşhur ettiği balıkçı kasabası: St. Tropez

  Ve Tanrı kadını yarattı… O da, St Tropez’yi…

  St Tropez ve Brigitte Bardot… İkisi o kadar özdeşleşmiş ki, birini diğeri olmadan düşünemiyorum…

  bb

  Brigitte Bardot… St Tropez’de film çektikten sonra Paris’den buraya taşındı ve bir daha da ayrılmadı… © www.sttropezholidays.com

  SAM_6913

  St Tropez

  Küçük sakin bir balıkçı kasabasıyken, nasıl oldu da film yıldızlarının, zenginlerin ve jet sosyetenin gözbebeği oldu?

  İşte bunun hikayesi şöyle…

  Vaktiyle St Tropez sessiz sakin kendi halinde bir kasabaymış. Küçük, sevimli bir balıkçı kasabası. Buranın büyüsünü ilk keşfedenlerden biri ressam Paul Signac. 1893’de buradan bir stüdyo-ev satın alıyor ve Henri Matisse, Pierre Bonnard ve Henri-Edmond Cross gibi sanatçı dostlarını davet ediyor. Edith Piaf, Colette, Picasso, Jean Paul Sartre ve Jean Genet StTropez’ye ilk ilgi gösteren ünlülere birkaç örnek… Signac’ın eserleri Musée de l’Annonciade’de sergilenmekte…

  754px-Paul_Signac_-_The_Port_of_Saint-Tropez_-_Google_Art_Project

  The Port of Saint-Tropez – Paul Signac © Wikimedia Foundation, Inc

  Ama St Tropez bugünkü ününü Brigitte Bardot’ya ve yıldızı da St Tropez kadar ünlü yapan  “Ve Tanrı Kadını Yarattı” filmine borçlu.

  Yıl: 1956. Filmin yönetmeni o zamanlar Brigitte Bardot’nun kocası olan Roger Vadim. Bu film hem sinema tarihinde unutulmayanlar arasına giriyor, hem de Brigitte Bardot’nun yıldızının parlamasına sebep oluyor.

  Briggite ve tüm film ekibi hergün bu güzel kasabada film çekerken Polonyalı bir pastacının turtasını yerlermiş. Tüm film ekibi turtayı o kadar sevmişler ki, turta da “tarte Tropézienne” ismiyle meşhur oluvermiş bir anda…

  Yani sanki sihirli bir değnek değmiş gibi – bir film ekibi geliyor kasabaya ve bir film çekiyor. Bu filmle beraber hem Brigitte Bardot, hem St Tropez hem de St Tropez’nin turtası meşhur oluyor…

  kolaj

  St Tropez & Brigitte Bardot “Ve Tanrı Kadını Yarattı” filminde… Cocinor, Iéna Productions ve Union Cinématographique Lyonnaise (UCIL) yapımı filmden kareler…

  Brigitte Bardot bu kasabaya o kadar aşık oluyor ki, Paris’den buraya taşınıyor ve bir daha da ayrılmıyor. Yani bugün Brigitte Bardot ile St Tropez’yi birbirinden ayrı düşünememize sebep oluyor…

  Onun burayı meşhur etmesiyle beraber, önce paparazziler, sonrasında ise birçok film yıldızı, zengin işadamı, jet sosyete St Tropez’ye ilgi göstermeye başlıyor. Yatı olan alıyor soluğu St Tropez’de. Zaten yatlarıyla gezebilecekleri Cannes, Nice ve Monako da yakında olduğu için, buraya uğramak o geziye yeni bir durak katmış oluyor.

  Daha sonra Louis de Funes de burada “Le Gendarme de Saint-Tropez”, yani “St Tropez’nin Jandarması” filmini çekince, St Tropez ününü iyice perçinlemiş oluyor. Artık o eski sakin balıkçı kasabası bambaşka bir yer oluyor.

  Le_gendarme_de_St._Tropez

  Le Gendarme de Saint-Tropez – Société Nouvelle de Cinématographie (SNC) ve Franca Films yapımı filmin afişi…

  St Tropez nasıl bir yer?

  Burada öyle muhteşem lüks villalar, her tarafından zenginlik akan oymalı kakmalı süslü püslü binalar filan beklemeyin, öyle bir yer değil St. Tropez. Enteresandır ki, halen o Fransız balıkçı kasabası ruhunu korumuş. Şehirde yüzyıllardan bugüne korunarak gelmiş o eski tarihi iki üç katlı evler, taş döşeli daracık sempatik sokaklar halen Akdenizde bir sahil kasabasında olduğunuzu hissettiriyor.

  O rustik havasının yanında şaşırtıcı bir lüks hayat da var burada ama. O naif balıkçı kasabasının içine biraz zenginlik, şan şöhret, biraz da zevk-i sefa sokulmuş gibi. Limanda koskocaman lüks yatlar, çok şık giyimli insanlar, heryerde hoş restoranlar, kafeler, barlar, ufacık bir meydanda birdenbire karşınıza çıkan bir Bvlgari veya Louis Vuitton mağazası, etrafta göze çarpan aşırı lüks ve pahalı arabalar, Harley Davidson motorlar, sayısız plajlar, hatta çıplaklar plajı, tekne partileri, St Tropez’nin aynı zamanda nasıl da sosyetik ve  havalı bir yer olduğunu gözünüze sokuyor.

  Bu iki çok tezat özellik öyle birbirinin içine girmiş ki, burayı o şekilde tanıyıp, kabullenip, benimsiyorsunuz, zaten bu kadar insan boşuna aşık olmamış buraya, garip bir şekilde sarıp sarmalıyor sizi, sevdiriyor kendini…Ben şahsen çok sevdim St Tropez’yi…

  Nasıl gidilir?

  St Tropez’ye Nice Havaalanından ulaşmak 1,5 saat sürüyor. Yaklaşık 95 km.

  Marsilya Havaalanı ise 145 km uzaklıkta. Biz çok ucuz promosyon bir bilet bulup Marsilya’ya uçtuğumuz için, oradan gittik.

  St tropez and cotedazur

  St Tropez – Cannes – Nice © Googlemaps

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  St Tropez’de ne yapmalı, nereleri gezmeli?

  St Tropez’yi gezmek için yarım, keyfini çıkarmak için ise en az bir gün ayırmalı. Biz yarım günü kanallar cenneti Port Grimaud‘ya, kalan yarım günü de buraya ayırdık ve ikisine de doyamadan ayrıldık. Artık tadını çıkarmaca bir başka bahara 🙂

  St Tropez’ye araba ile giderseniz, kasabanın girişinde bir yere veya otoparka koymanız gerekiyor, çünkü araba ile içerilere kadar girilemiyor.

  Görülecek yerler ve yapılabilecek keyifler için “St Tropez Top 10″:

  1. St Tropez’de eğer vaktiniz varsa tepede bulunan 17. yüzyıla ait “La citadelle“, yani kaleye çıkıp, hem kasabaya, hem de Akdenizin güzelliğine tepeden bakabilirsiniz.

  2. Eski tarihi bölgede, o şirin evleri seyrede seyrede ara sokakların birinden diğerine girip çıkıp, o daracık taş döşeli sokaklardaki güzelim dükkanlara girip alışveriş yapabilir, kafe ve restoranlarda birşeyler yiyip içebilirsiniz.

  Mesela Rue Georges Clemenceau, Quai Gabriél Peri ve Rue Genéral Allard nefis dükkanlar ile dolu. Rue Gambetta, Rue Miséricorde ve Rue de Remparts, gezerken kasabanın ruhunu daha iyi hissedebileceğiniz tarihi sokaklar.

  3. Lüks marka alışveriş seviyorsanız, dünyaca ünlü pek çok markanın mağazasını bu küçük beldede bulmanız mümkün. Özellikle Rue Francois Sibille caddesi bunun için ideal.

  4. St Tropez pazarları meşhur, belki birine denk gelirsiniz. Salı ve Cumartesi Provence bölgesine özel ürünlerini de bulabileceğiniz tipik bir yöresel pazar kuruluyormuş.

  Cumartesi sabahı Place des Lices’de kurulan pazarda ister yiyecek içecek isterseniz kıyafet, süs eşyası gibi ürünleri mağazalardan daha uygun fiyata satın alabilirsiniz.

  Bir de her sabah Place aux Herbes‘te meyve, sebze, balık vs satılan bir pazar kuruluyormuş, aklınızda olsun.

  5. St Tropez koyunda, sahil boyunca, yani Quai Jean Jaurés, Quai Gabriél Peri, Quai Hippolyte Bouchard ve Quai Suffren üzerinde sıra sıra dizilmiş kafe ve restoranların olduğu caddede yürüyüp, belki birinde bir kahve veya aperatif keyfi yapabilirsiniz.

  En çok rağbet gören yerlerden biri kırmızı tenteli Senequier

  Suffren de Saint Tropez heykelini, yani Britanya ve Prusya’ya karşı kahramanca savaşmış amiral Suffren’ın heykelini de burada görebilirsiniz. 

  6. Place des Lices kafe ve pastaneleri ile ünlü. Provensal yemekleri tatmak isterseniz Résidence de la Pinède en iyilerindenmiş. Bu arada Fransız rakısı dedikleri Pastis’i tadabilirsiniz.

  7. Gece hayatı ve eğlence için Quai Jean Jaurés, Quay Suffren ve Residence du Port bölgesindeki barlar denenebilir.

  Özellikle tavsiye edilen yerler:  Club 55, Nikki Beachi Coco Beach, Kelly’s Irish Pub, Les Caves du Roy, La Bodega de Papagayo ve L’Esquinade.

  Café de Paris ve Octave Café de tercih edilen kafeler arasında.

  Yerlilerin tercihi ise daha çok Le Pigeonnier.

  Ünlüler ve aşırı zengin tabaka ise The VIP Room‘da eğleniyormuş.

  8. St Tropez’de tekne turu yapmak da ayrı bir keyif olabilir…

  9. Vaktiniz varsa ve bir de plaj keyfi yapayım derseniz en tavsiye edilenleri Tahiti Plajı (Plage de Tahiti) ve Nikki Plajı (Nikki Plage).

  St Tropez’in batı tarafındaki plajları, mesela Pampelonne ve Gigaro gibi plajları nudistler tercih ediyormuş.

  10. Sarı çan kulesi her yerden görünen barok kilise Eglise Notre Dame de l’Assomption ziyaret edilebilir. Musée de l’Annonciade de sanatseverler için kaçırılmaması gereken bir yer. 

  Veeeee, tabii ki buraya kadar gelmişken rüya gibi, masal gibi bir kasaba olan Port Grimaud beldesini mutlaka görün, sadece 7km ötede, St Tropez koyunun tam ortasında…

  FOTOĞRAFLARLA ST TROPEZ…

  SAM_6843

  Ville de St Tropez

  Burası St Tropez’ye giriş..

  SAM_6828

  St Tropez’ye giriş…

  SAM_6829

  St Tropez’ye giriş…

  SAM_6830

  St Tropez’ye giriş…

  St Tropez’nin keyifli kafe ve barlarının bulunduğu Residence du Port bölgesi…

  SAM_6834

  Residence du Port

  SAM_6838

  Residence du Port

  SAM_6841

  Residence du Port

  SAM_6861

  Quai Hippolyte Bouchard

  SAM_6855

  Quai Hippolyte Bouchard

  SAM_6883

  Quai Gabriél Peri’deki lüks yatlar

  SAM_6868

  Quai Gabriél Peri’deki lüks yatlar

  SAM_6906

  St Tropez’deki lüks arabalar…

  St Tropez’nin en keyifli yeri elbette ki liman bölgesi…

  SAM_6845

  Quai Hippolyte Bouchard

  SAM_6846

  Quai Hippolyte Bouchard

  SAM_6849

  Quai Hippolyte Bouchard

  SAM_6851

  Quai Gabriél Peri

  SAM_6852

  Quai Gabriél Peri

  SAM_6891

  Quai Suffren’da günbatımı…

  SAM_6864

  Quai Gabriél Peri

  SAM_6870

  Quai Suffren

  SAM_6873

  Amiral Suffren Heykeli

  Limanda yürüken arkada sarı çankulesi ile Eglise Notre Dame de l’Assomption görünmekte…

  SAM_6871

  Quai Suffren

  Limanda hem güzel kafe ve restoranlar hem de hediyelik eşya veya giysi vs. satan dükkanlar var.

  SAM_6876

  Quai Suffren

  Yukarıdaki Quai Suffren fotoğrafında gördüğünüz Souvenir Shop’dan bu şirin tepsiyi aldım 🙂

  20140531_164507_Dumlupınar Sk_resized

  Quai Suffren’daki hediyelik eşya dükkanından aldığım tepsi…

  SAM_6886

  Quai Suffren

  Meşhur Senequier Café kırmızı, ben kırmızı 🙂

  SAM_6878

  Quai Jean Jaurés üzerindeki Senequier Café

  SAM_6880

  Quai Jean Jaurés

  SAM_6881

  Quai Jean Jaurés

  SAM_6898

  Zafer Anıtı

  SAM_6894

  Quai Frédéric Mistral’in sonundaki Portalet Kulesi ve ona bir köprü ile bağlı olan Mer mouscardins balık lokantası…

  SAM_6899

  St Tropez sahili…

  SAM_6904

  St Tropez hatırası 🙂

  SAM_6914

  St Tropez koyunda akşam olurken…

  Bunlar da alışveriş sokaklarından birkaç kare…

  2013-07-31 22.42.09

  Dar ama sevimli alışveriş sokakları…

  2013-07-31 22.43.22

  Dar ama sevimli alışveriş sokakları…

  2013-07-31 22.47.28

  Lüks mağazalar…

  2013-07-31 22.49.47

  Lüks mağazalar…

  2013-07-31 22.44.19

  St Tropez pastanelerinden biri…

  2013-07-31 22.45.40

  Sanat Sergisi…

  Enteresan bir çeşme…

  2013-07-31 23.27.39

  Rue du 11 Novembre 1918 üzerindeki Place Alphonse Celli meydanındaki çeşme…

  Bunlar da St Tropez yakınındaki güzel plajlar: Tahiti ve Nikki…

  St Tropez Plajları...

  St Tropez Plajları… © Google Earth

  İşte bizim yarım günlük St Tropez gezimizden bize kalan anılar… Kesinlikle hiç değilse bir gününüzü ayırın derim bu tatil beldesine, biz yarım günde tadına doyamadan ayrıldık buradan…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

   

  ST TROPEZ KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

  ST TROPEZ KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

   ST TROPEZ’DE NEREDE KALINIR?

  St Tropez’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 2 sayfa, 2. sayfa gösteriliyor.12

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu