Annecy Gölü’nde yapılabilecek aktiviteler

Annecy Gölü kenarına en azından  birkaç saatinizi ayırın. Mesela, en basitinden alın sandviçlerinizi içeceklerinizi, çimenlere yayılmış diğer insanlara katılın. Özellikle yaz ve bahar aylarında arka fonda Savoy Alpleri eşliğinde bu göl manzarasının tadına doyum olmaz… Etrafta top oynayanlar, koşu yapanlar, bisikletle gezenler, uzanmış kitabını okuyanlar, sizin anlayacağınız çeşit çeşit insan var buranın tadını bir şekilde çıkaran.

İsterseniz yürüyerek boylu boyunca güzel bir tur atın göl kenarında. Bisikletle de güzel olur. Güzel bir bisiklet parkuru var göl çevresinde. Konuştuğumuz bir çift ara ara fotoğraf çekmek için duraklayıp 3 saatte tamamlamışlardı turlarını. Bir de deniz bisikletleri var, onlarla da gezmek zevkli olabilir.

Ayrıca dalış veya rüzgar sörfü imkanları  da var. Daha adrenalin yüklü sporlar yapayım derseniz yamaç paraşütü veya tırmanma ilginizi çeker belki. Bir yaz günü oradaysanız açılan plajlarda yüzmek de güzel bir deneyim olabilir.

Bence vaktiniz varsa, atlayın bir feribota, tüm gölü turlayın. 1 saati 13 Euro.

Bir de 2 saatlik “Omnibus” feribotu var, o da civardaki Veyrier du Lac, Menthon St Bernard, Talloires, Angon, Doussard, Duingt, Saint Jorioz ve Sevrier gibi köy ve kasabalarda kısa duraklamalar yaparak gezdiriyor. Nisan ve Eylül ayları arasında yapıyorlar. Compagnie des Bateaux du Lac d’Annecy şirketinin düzenlediği göl turları için buraya bakabilirsiniz.

Annecy Gölü Tekne Turları

Annecy Gölü Tekne Turları

 Resmi internet sitesinde de yararlı olabilecek öneriler ve bilgiler var…

Lake Annecy Resmi Web Sitesi - Fransa

Lake Annecy Resmi Web Sitesi – Fransa

İlginizi çekerse karşı kıyıdaki Menthon, 12. yüzyıldan kalma şatosuyla ile ünlü: Château de Menthon-Saint-Bernard. Eğer gezmek isterseniz, burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bir başka tavsiye daha: Akşam yemeğine gitmeden önce günbatımını seyredin göl kenarında mutlaka. Muhteşem oluyor. Sonra gecenin karanlığı çökünce göle yansıyan ışıklara dalın gidin biraz.

Vassé Kanalının göl ile buluştuğu yerdeki köprünün adı Pont des Amours, yani Aşk Köprüsü. Aman burada kimi öptüğünüze dikkat edin, çünkü efsaneye göre burada kiminle öpüşürseniz onunla bir ömür geçirirmişsiniz 🙂

Pont des Amours (Aşk Köprüsü) -  Annecy, Fransa

Pont des Amours (Aşk Köprüsü) – Annecy, Fransa

Köprü 20. yüzyılda Charles Galletto tarafından dizayn edilmiş. Bazı aşıklar bu köprüye kilit asıyorlarmış. 

Bu da Vassé Kanalının Aşk Köprüsünden görünüşü…

Vassé Kanalı - Annecy

Vassé Kanalı – Annecy

Gün batarken gölün dinginliği insana inanılmaz bir huzur veriyor…

Annecy Gölü - Fransa

Annecy Gölü – Fransa

Annecy Gölü - Fransa

Annecy Gölü – Fransa

Annecy Gölü - Fransa

Annecy Gölü – Fransa

Annecy Gölü - Fransa

Annecy Gölü – Fransa

Annecy Gölü - Fransa

Annecy Gölü – Fransa

Annecy Gölü - Fransa

Annecy Gölü – Fransa

Annecy Gölü - Fransa

Annecy Gölü – Fransa

Annecy Gölü - Fransa

Annecy Gölü – Fransa

Annecy Gölü - Fransa

Annecy Gölü – Fransa

Annecy Gölü - Fransa

Annecy Gölü – Fransa

Annecy Gölü - Fransa

Annecy Gölü – Fransa

Bu arada küçük bir not daha: Her yıl Ağustos ayının ilk cumartesi günü  La Fête du Lac d’Annecy, yani Annecy Gölü Festivali düzenleniyormuş burada ve 70 dakikalık şahane bir havai fişek ve ışık gösterisi oluyormuş. Ve tabii ki müzik, tabii ki eğlence…

Vallahi biz bunu öğrenince “Tüh keşke daha önce bilseydik, Ağustos ayında gelirdik” dedik, şimdi siz biliyorsunuz artık :))

Daha da ayrıntılı bilgi burada

Annecy Gölü Festivali - en.lac-annecy.com

Annecy Gölü Festivali – en.lac-annecy.com

Bu romantik ortamın tadını yeterince çıkardıktan sonra artık güzel bir akşam yemeği keyfi zamanı gelmiş demektir. Gündüz rengarenk olan ortam gece de ışıl ışıl ve canlı, merak etmeyin.

Annecy - Fransa

Annecy – Fransa

Annecy - Fransa

Annecy – Fransa

Yemeklerde Savoy mutfağı ön planda. Her ne kadar ben kokusuna bile katlanamasam da birçok kişinin çok sevdiği fondü ve raklet pek revaçta doğal olarak. Pizza ve makarna ya da sosis ve et çeşitleri de kolaylıkla bulabileceğiniz lezzetler, ki ben onlardan yana kullandım tercihimi 🙂

Benden bu kadar, siz de gidip görme imkanı bulursanız, ve özellikle o festival zamanı orada olursanız, ne olur bize fotoğraflarını çekip yollayın olur mu, buraya ekleyelim.

Şimdi sizi kısacık Annecy videomuzla başbaşa bırakıyorum. 

Birbirinden güzel keyif dolu tatiller dileğiyle…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

ANNECY OTELLERİ

ANNECY OTELLERİ

ANNECY’DE NEREDE KALINIR?

Annecy’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Üstelik ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

 

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama