Cote d’Azur’da bir su cenneti…

Port Grimaud, Fransız Rivierası’na yaptığımız gezinin en sürpriz bölgesiydi. Burası kanallardan oluşan bir su cenneti, bir huzur beldesi…  

Kanal kenarındaki evler ve önlerinde tekneleriyle tam bir rüya kasabası hatta… “Lake City” yani Göl Şehri de deniliyormuş buraya. 

İşte Port Grimaud’nun havadan görüntüsü…

www.panoramio.com

Port Grimaud havadan görüntü © panoramio.com

St. Tropez’ye kadar gitmişseniz, oradan 7 km ileride, tam da St. Tropez körfezinde yer alıyor Port Grimaud. Nice Havaalanından 88 km uzaklıkta.

earth

Port Grimaud – St. Tropez arası 7 km © Google Earth

Giscle Nehri’nin denize döküldüğü deltada yer alan Port Grimaud, mimar François Spoerry tarafından tasarlanmış ve 1966 yılında yapılmış. Kanalları Venedik şehrini anımsatsa da kasabanın evleri Fransız balıkçı kasabası evleri tarzında sade ama güzel villalar… Tamamen kendine has bir yer olan Port Grimaud’da evlerin önünde teknelerin ve yatların yanaşabileceği iskeleler var.

map

Port Grimaud- Kasabanın planı © grimaud-provence.com

90 hektarlık bir alanı kaplayan Port Grimaud’nun %42 si su, % 33’ü yeşillik ile bahçeler ve sadece % 25’i binalardan oluşmakta. 12 den fazla adacık birbirine 14 tane köprü ile bağlanıyor. 7 km lik kanal oluşturulmuş.

Port Grimaud yılda 1,000,000 ziyaretçisiyle Fransa’nın en çok gezilen bölgelerinden biriymiş…

Bu güzel kasabaya araba ile girilmiyor. Kasabanın dışındaki büyük otoparka arabanızı koyup, içeriyi yürüyerek geziyorsunuz. Ya da bir tekne kiralayıp, kanal kanal dolaşabilirsiniz, seçim sizin.

Belki  biraz da bu sessizliğinden ve huzurlu ortamından, o trafik olmayan sokaklarından, kanallarının romantik görüntüsünden, sade ama sevimli villalarından dolayı sanki başka bir dünyaya geçmişsiniz gibi geliyor Port Grimaud yazan kapıdan girince…

Haydi gelin beraber gezelim bu enteresan kasabayı…

İşte arabamızı buraya park edip, sonra Port Grimaud yazan kapıdan kasabaya girdik. Girişte kasabanın planı var gezmek isteyenlere kolaylık olsun diye…

SAM_6640

Port Grimaud Otopark

SAM_6641

Port Grimaud girişi

SAM_6645

Port Grimaud girişindeki kasaba planı

SAM_6647

Port Grimaud girişi

Girer girmez bu şahane görüntü ile karşılaşıp orada öylece kalakaldık bir süre…

SAM_6658

Port Grimaud

SAM_6650

Port Grimaud

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama