Su terapisi…

Su kenarında yapılan tatiller genellikle huzur veren, manzaranın içinde kaybolduğunuz, ruhu dinlendiren kaçamaklardır. Bunun için ille de bir deniz kenarına gitmek şart değil. Bir nehir veya göl kıyısında bazen çok daha romantik ve hoş zamanlar geçirilebilir.

one cikan gorsel

Garda Gölü – İtalya

Bir göl kenarındaki şehir ve kasabaları ziyaret etmek isterseniz bunun için çok güzel alternatifler var gerçekten de. İsterseniz birkaç tanesine bakalım beraber…

Seçenek 1.

Bazı göller var ki, iki ülke tarafından paylaşılıyor. Bu tür göllerden birinin çevresinde yapılacak bir gezi iki ülkenin farklı tatlarını da barındırıyor doğal olarak.

İşte böyle bir tatil seçeneği:

  • Yer: Lac Léman, nam-ı diğer Cenevre Gölü çevresi. Bu gölün kuzey kısmı İsviçre’ye, güney kısmı ise  Fransa’ya ait. Gölün İsviçre kıyısında Cenevre, Lozan ve Montrö gibi önemli şehirler ve bunlara yakın eşsiz görsellikler sunan birkaç kasaba var. Fransa’nın kıyılarında ise büyük şehir yok ama gerçekten görmeye değer Yvoire ve Evian gibi şirin köy ve kasabalar var. Aslında oraya kadar gitmişken biraz yukarı çıkıp, meşhur gravyer peynirine adını veren İsviçre’nin muhteşem güzellikteki Gruyéres kasabası da görülebilir.
  • Zaman: İlkbahar, yaz veya sonbahar
  • Ulaşım: İstanbul’dan Cenevre’ye Swissair veya THY ile direkt gidiş-dönüş. Göl çevresinde araba kiralayarak veya vapur/tren alternatifleri ile yolculuk.
Lac Leman harita

Cenevre-Leman Gölü © Googlemaps

Biz bu tatil seçeneğini geçtiğimiz bayram denedik ve rüya gibi geçti. İşte tatilimizden birkaç görüntü…

Montrö

Cenevre Gölü – Montrö kıyısı…

Lozan - Ouchy

Cenevre Gölü – Lozan kıyısı…

Leman Gölü - Yvoire kasabası kıyısı 2

Leman Gölü – Yvoire kasabası kıyısı

Leman Gölü - Evian Kasabasındaki otel odamızdan...

Leman Gölü – Evian kasabasındaki otel odamızdan…

Cenevre-Leman Gölü gezi yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

Seçenek 2.

Aslında Cenevre şehrine çok yakın bir yerde, Fransa sınırları içinde nefis bir göl kenarı tatili imkanı daha var: Annecy Gölü… Bu göl gezisi yukarıdaki plana da dahil edilebilir istenirse…

İşte detaylar:

  • Yer: Fransa’da Annecy Gölü ve çevresi. Burası Cenevre’den 40 dakika uzaklıkta, Lyon şehrine ise bir buçuk saat mesafede. Bir tarafta Annecy Gölü ve Savoy Alpleri, diğer tarafta Annecy şehrinin Venedik misali kanalları, tarihi dokusu ve romantik ortamı. Gölde gemi turları ile çevre gezisinden tutun da rüzgar sörfü, dalış, yamaç paraşütü gibi aktivite imkanları da var. Gölün çevresindeki köy ve kasabalara da gitmek güzel olabilir.
  • Zaman: İlkbahar, yaz veya sonbahar
  • Ulaşım: İstanbul’dan Cenevre’ye veya Lyon’a uçak ile gidiş-dönüş. Annecy bölgesine araba kiralayarak veya tren ile yolculuk.
Annecy

Annecy Gölü © Googlemaps

İşte bizim Annecy gezimizden birkaç kare…

DSC_0480

Annecy Gölüne açılan kanal…

2013-10-17 18.43.08

Annecy Gölü

Annecy Gölü

Annecy Gölü

Annecy Gölü tatil hikayemizi okumak isterseniz, buraya buyurun 🙂

 

Seçenek 3.

Bu öneri ise bizim gibi  göl kenarında yapılan tatilleri seven sevgili Füsun Erdoğanlar Bengisu’dan geldi:  “İtalya’nın 3 Romantik Gölü” …

İşte detaylar…

  • Yer: İtalya’nın Garda, Como ve Maggiore Gölleri ve çevresi.
  • Zaman: En güzeli bahar ayları
  • Ulaşım: Her üç göle de yakınlığı sebebiyle Milano’ya THY ile direkt gidiş-dönüş. Göl çevresinde araba kiralayarak gezmek. Sadece Garda Gölü gezisi yapmayı düşünürseniz, aktarmalı olarak İtalya’nın Verona şehrine uçmak daha iyi bir fikir olabilir.
3 gol İTALYA

İtalya’nın 3 gölü: Garda, Como ve Maggiore

Şu göllerin güzelliğine bir bakın, gerçekten de romantik bir tatil için ideal görünüyorlar…

Maggiore Gölü

Maggiore Gölü

Isola Bella

Maggiore Gölü – Isola Bella

10405694_10152222672068167_2698274008094005515_n

Garda Gölü – Sirmione Kasabası kıyısı

Como Gölü

Como Gölü

“İtalya’nın Romantik Gölleri” gezisinin hikayesini okumak ve bu üç gölü çevresindeki kasabalar ve tüm güzellikleri ile tanımak isterseniz, buraya buyurun 🙂

Seçenek 4.

Bu öneri ise bizim güzel ülkemizin meşhur Bolu Yedigöller, Gölcük ve Abant bölgelerini kapsıyor. Bencetatil.com’un yazarlarından Füsun Erdoğanlar Bengisu bu sefer sanat ile geziyi birleştirip, bizi görsel bir şölenin içine çekiyor.

Narlıdere Fotoğrafçılık Kursu’nun düzenlediği Bolu Yedigöller, Gölcük ve Abant saha çalışması, sonbaharın, sisin ve yağmurun iyice şiirselleştirdiği bir gezi olmuş…

01-YEDIGOLLER-BENCE TATÄ°L

Yedigöller

17-YEDIGOLLER-BENCE TATIL

Yedigöller

Gezi yazısı ve fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz 🙂

 

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama