Çocukla gezmek zordur diyenlere ilham vermesi açısından nefis bir gezi yazımız var. Sevgili gezgin arkadaşımız Gülru Baykan Arslan, dünya tatlısı ailesi ile yaptığı “Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu”nu gerekli bilgiler, ayrıntılar ve harika fotoğraflar eşliğinde bencetatil.com’a anlattı… Londra tatil planlarınız içine dahil etmeyi unutmayın…

Tüm Harry Potter sevenlere sevgilerimizle…

Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu  – Gülru Baykan Arslan yazdı…

Eğer bir Harry Potter hayranıysanız, Londra’da yapılması gerekenler listesine eklemeniz gereken önemli bir madde de Harry Potter filmlerinin büyük bir kısmının çekimlerinin yapıldığı Warner Bros Stüdyo Turu’dur. Bu turda filmlerin çekildiği gerçek setleri, aksesuarları ve makyaj hilelerini görebileceğiniz gibi bazı setlerin içine girebilir hatta bazı sahnelerin çekimini de bizzat kendiniz deneyimleyebilirsiniz. Bir başka deyişle kısa bir süreliğine Harry Potter olabilirsiniz.

Londra’nın kuzeyinde Watford‘da olan stüdyoya anlaşmalı tur otobüsleriyle trafik durumuna göre yaklaşık 1 saatte, trenle ise 20 dakikalık bir yolculuğu izleyen kısa süreli bir shuttle servisiyle ulaşmak mümkün.

Warner Bros Stüdyo Turu Otobüsü

Yaklaşık 3 saat süren bu turun başlangıcı yılın farklı ay ve günlerine göre değişiklik göstererek sabah 9 veya 10 gibi olup akşam da 5 veya 6 gibi sonlanmaktadır. Biletinizi önceden Warner Bros stüdyolarının resmi sitesinden veya bir acente üzerinden almanız gereklidir çünkü tüm seanslar tur günü dolu olduğundan kapıda bilet satışı yapılmamaktadır. Hatta Londra seyahatiniz Christmas, Yeni Yıl veya yaz dönemi gibi turistik açıdan Londra’nın popüler ve dolayısıyla kalabalık olduğu bir döneme rastlıyorsa bu tur için organizasyonu aylar öncesinden yapmanız bilet bulabilmeniz açısından son derece önemlidir.

Turu satın almak için izleyebileceğiniz iki yol var:

Birincisi Warner Bros stüdyolarının resmi sitesi olan https://www.wbstudiotour.co.uk/ adresindeki siteye girip gün ve saat seçerek biletinizi kredi kartıyla almak ve ulaşım kısmını da kendi imkanlarınızla araba, otobüs veya tren ile halletmek. Ulaşım ile ilgili tüm detaylara yine aynı site üzerinden ulaşmak mümkün.

İkinci yol ise tüm bu işlemleri yetkili bir acente üzerinden ayarlamak. Warner Bros, Golden Tours adlı bir acenteye kendi sitesi üzerinden direkt link veriyor ve hem bilet alımını hem de ulaşım organizasyonunu ister beraber ister ayrı olarak halledebiliyorsunuz. Turu bu şekilde satın aldığınızda toplam maliyet oldukça yükseliyor ama ben iki çocukla seyahat ettiğim için maliyeti yükseltmiş olsam da rahat bir yolculuğu tercih ettim. Ayrıca Golden Tours resmi siteye göre daha fazla gün ve saat opsiyonuna sahip. Örneğin ben Harry Potter stüdyo turunu büyük oğlum hafta içi okula gittiği için hafta sonu ve sabah saatlerinde gerçekleştirmek istiyordum ama resmi sitede hafta sonu sadece akşam 18:00 turunda yer vardı.

Bileti Golden Tours üzerinden internetten kredi kartınızla aldığınızda işlemin çıktısını yazıcınızdan alıp kağıtta yazılan gün ve saatte Londra’daki iki “pick up” noktasından Victoria Coach Station veya Baker Street tube station yakınındaki otobüs durağından birine elinizdeki çıktı üzerinde yazan saatte gitmeniz yeterli olacaktır. Victoria Coach Station’da Golden Tours’un ofisi var, dolayısıyla ofisin önünde beklemeniz yeterli olacaktır. Baker Street’in yakınındaki durağın üzerinde ise Golden Tours yazısını ve tabii ki kalabalık bir Harry Potter hayran grubunu göreceksiniz.

Sizi stüdyoya götürecek olan otobüs üzeri Harry Potter filmlerinden sahne ve karakterlerle süslenmiş eski tip bir iki katlı Londra otobüsü. Biletinizi gösterip içeri girip yerinize yerleştiğinizde otobüsteki ekranlarda Harry Potter filminin ilkini seyretmeye başlayabilir veya yaklaşık 1 saat sürecek bu yolculuğu uyuklayarak da geçirebilirsiniz.

Warner Bros Stüdyo Turu Otobüsü önünde biz

Stüdyoya vardığınızda içeri girmeden önce bir ön salonda detaylı bir güvenlik kontrolünden geçiriliyorsunuz. Kontrol havaalanlarındakiyle yarışır nitelikte; o yüzden şaşırmayın.

Stüdyo Turu’nun ana girişi

Stüdyo Turu’nun ana girişi

Stüdyo Turu’nun ana girişi

Güvenliği geçtikten sonra sizin giriş saatinize henüz vakit varsa Starbucks’da kahve içebilir veya Harry Potter ile ilgili hatıra eşyalarının satıldığı dükkana göz gezdirebilirsiniz. Saat yaklaştıkça sıraya doğru ilerlemeli ve stüdyoya girmeyi beklemelisiniz.

Stüdyo Turu’nun ana girişi

Tura cüppelerle gelmiş bir grup öğrenci

Aktörlere ait el izleri 🙂

Bu stüdyo turunda beni en çok rahatsız eden şey içeride kaç bölüm olduğunu, her birinde neler olduğunu ve her bölümde ne kadar zaman geçirmek gerektiğini gösteren yazılı bir harita veya planın olmamasıydı. Otobüsünüzün hareket saati elinizdeki en değerli bilgi. Turun başlangıç saati geldiğinde önünüzdeki kapılar açılıyor ve içeride 6 ekranın olduğu büyük karanlık bir odaya davet ediliyorsunuz. Bu odada bir basamağın üzerinde duran tur rehberinizle tanışıyorsunuz ve bu kişi size turun genel kurallarını ve içeride göreceklerinizi anlatırken duvarlardaki ekranlarda da Harry Potter’in filmlerinin gösterildiği ülkelerdeki afişlerini dijital olarak görüyorsunuz. Türkiye’ye ait de Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminin afişini gördük.

Great Hall’ın Kapısı

Great Hall’ın Kapısı

Rehberin anlattıkları bitince filmlerin ilk oluşum aşamasını anlatan yapımcılar ve yönetmenlerle gerçekleştirilmiş röportajlardan oluşan kısa bir film izledik. Bu filmden sonra da rehberin yanında duran kapılar açıldı ve oradan geçerek büyük bir sinema salonuna girdik. Herkes yerine yerleştikten sonra yine filmlerle ilgili oyuncuların da yer aldığı kısa bir film daha izledik. Bu filmde de içeride bizi bekleyen setlerle ilgili bilgiler  Harry ve iki arkadaşı tarafından verildi. Eğer Harry Potter filmlerini yakın zamanda izlemediyseniz bu kısa film sette görebileceğiniz ayrıntılarla ilgili yararlı bir hatırlatma oluyor. Tabii benim büyük oğlum sağlam bir Potter fanatiği olduğu için  tüm filmleri neredeyse ezbere bildiğimizden detayları hatırlayamamak gibi bir kaygımız hiç olmadı :))

Film bittikten sonra rehberimiz Amy tüm izleyicileri sahneye davet etti ve film perdesinin kalkmasıyla kendimizi Hogwartstaki Great Hall’in kapısında bulduk. Katılımcılar arasındaki doğumgünü çocuklarının büyülü sözleri söylemesiyle kapılar açıldı ve hep beraber filmin kalbinin attığı Great Hall‘e doğru yürüdük.

Great Hall’daki Yemek Masası

Burası tüm tur boyunca içine girebildiğiniz tek set olma özelliğini de taşıyor.

Great Hall’ın panoramik görüntüsü (fotoğrafa tıklayıp büyütmeyi unutmayın)

Burada masalar yemek için hazırlanmış durumda ve Harry, Hermione, Ron, Dumbledore, Snape, Hagrid gibi tüm karakterlerin cüppelerini giymiş haldeki gerçek modelleriyle karşılaşıyorsunuz. Seçmen şapka da ortada olması gereken yerde duruyor.

Seçmen şapka

Seçmen şapka

Great Hall aynı filmlerde gözüktüğü gibi ama sanki biraz daha küçük. Muhteşem tavanı ise maalesef hiç inşa edilmemiş; ileriki bölümlerde daha iyi anlaşılacağı gibi o da sadece bir bilgisayar hilesi. Rehberimizden biraz daha bilgi aldıktan sonra bundan sonraki kısımlar için Amy bizi serbest bırakıyor ama daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunuz her an etrafınızda bir görevli bulabilir ve onu soru yağmuruna tutabilirsiniz.

Great Hall’ın ardından geçilen devasa bölüm stüdyo turunun en fazla vakit ayırmanız gereken kısmı. Burada 7 film boyunca oyuncular tarafından kullanılan kostümler, makyaj malzemeleri, sahne aksesuarları, özel efektler ve filmde kullanılan setler görülecekler arasında.

Profesör Mad Eye ve Profesör Trelawney’nin kostümleri

Set dekorlarının sergilendiği bölüm

Okulun kapısı

Oyuncuların kullandığı peruklar

Draco Malfoy’u canlandıran Tom Fetton’un kullandığı peruk

Kostümler

Asalar

Gryfindorlu öğrencilerin toplanma alanı (Gryfindor Common Room), yatakhanede Harry, Ron, Neville, Seamus ve Dean’in paylaştığı oda, Profesör Dumbledore’un ofisi, Profesör Snape’in iksir dersini verdiği derslik ve iksir hazırlamak için kullanılan ve içleri çeşitli malzemelerle doldurulmuş yığınla şişe ve kavonoz (rehberimizin verdiği bilgiye göre bu şişe ve kavanozların üzerindeki minicik etiketler ve üzerlerindeki yazıların hepsi tek tek elle yazılmış), Hagrid’in kulübesi, Profesör Umbridge’in Sihir Bakanlığı’ndaki odası, Privet Drive 4 numarada Harry’nin odası olan merdiven altı ve filmde Voldemort’un bulunduğu daha karanlık sahnelerin olduğu tüm kısımları da görmek mümkün.

Profesör Dumbledore’un odası

Bu bölümde özellikle küçük çocukların ilgisini çeken kendilerinin düğmelere basarak hareket ettirebildiği sahne dekorları da var. Mesela Profesör Lupin’in kendi kendine açılıp kapanan bavulunu bir düğmeye basarak harekete geçirmek mümkün. Aynı şekilde içinde kendi kendine havuçları kesen bir bıçağın olduğu, örgünün şişler tarafından kendi kendine örüldüğü, ütünün kendi kendine ütü yaptığı Weasleylerin salonundan bir bölüm var. Burada da minikler farklı düğmelere basarak az önce saydığım aletleri çalıştırmak için bir kuyruk oluşturuyorlar.

Snitch, zamanı geri alma aleti gibi filmlerde kullanılan sihirli objeler

Çeşitli Objeler

Okulda hareket eden merdivenleri çekerken kullanılan TEK merdiven

İlk filmde Mad Eye’in içine hapsedildiği sandık

Voldemort’un masası

Dolores Umbridge’in kostümleri

Ayrıca yine bu bölümde çekimlerde kullanılan çeşitli hileleri de daha detaylı görmek hatta deneyimleme fırsatını yakalıyorsunuz. Hagrid’in motosikletiyle nasıl uçtuğunu ya da Quidditch maçlarında süpürgeyle uçma sahnelerinin nasıl çekildiğini öğrenebiliyorsunuz. Film yoluyla anlatılanlarla tatmin olmazsanız bunu deneyimleme şansızın da var. Yani Harry’nin cüppesini üzerinize geçirip Nimbus 2000’e atlayıp Londra içinde hatta elinizi Thames’in sularına da değdirerek uçmak mümkün. Üstelik bunları anlattığınızda size kimse inanmazsa diye endişelenmenize de gerek yok çünkü uçuş sonunda bu deneyime ait fotoğraf veya filmi de satın alabiliyorsunuz. Tabii ki de olan sadece yeşil bir perdenin önünde duran süpürgenin üzerine oturup yönetmenin size söylediklerini tam zamanında yapmanız. Kısa bir süre de olsa Harry Potter olmak o kadar da  zor değil yani :))

Bu alanda çektiğimiz kısa bir videomuz var aşağıda…

Bu bölümde epey vakit geçirdikten sonra bir koridordan geçerek kendinizi Hogwarts Ekspresi‘nin beklediği Platform 3/4‘te bulabilirsiniz.

Peron 9 3/4

Hogwarts Ekspresi

Demir ve & Alp Derin duvardan geçerken 🙂

Burada sizin için hazırlanmış bavulların önünde resim çektirebilir; sizi platforma ulaştıracak olan tuğla duvara doğru koşabilir ya da trenin içine girerek kompartımanlar arasındaki koridorda yürüyebilirsiniz. Maalesef kompartımanlara giriş yok. Bu istasyonun içinde ayrıca sadece burada satılan ürünlerin olduğu Hogwarts Ekspresi hatıra dükkanı da var. Buradan da bugünü unutulmaz kılacak hatıra eşyaları alabilirsiniz. Aslında burası en çabuk geçebileceğiniz bölüm. Buradan sonra kendinizi biraz soluklanabileceğiniz ya da atıştırabileceğiniz bir kafeteryanın olduğu bölümde buluyorsunuz. Burada yanınızda getirdiğiniz atıştırmalığı yiyebilir ve kalan bölümler için güç toplayabilirsiniz ama mutlaka Harry ve arkadaşlarının Hogsmeade ziyeretlerinde yudumladıkları Butterbeer’i tatmalısınız. Satıcının da dediği gibi çocuklar için hazırlanmış üzeri krema kaplı biraz fazla tatlı bir içecek ama ben yine de tadına bakmaktan pişman olmadım.

Hogwarts Ekspresi’nin içi

Hogwarts Ekspresi kompartımanı

Buradan sonraki bölüme geçmek için hava koşulları ne olura olsun (biz gittiğimizde Temmuz’un 10’uydu ve yağmur yağıyordu) bahçeden geçmeniz gerekli.

The Knight Bus

Bahçede 3 katlı, mor renkli Knight Bus, 1.filmden sonra filmin devamını çekmeye karar verdiklerinde inşa ettikleri Privet Drive 4 numaradaki ev ve okulun bahçesindeki tahta köprü var.

The Knight Bus

Privet Drive No: 4 – İç mekan – İlk filmdeki uçuşan mektuplar sahnesi…

Otobüsün içine sadece şöyle bir başınızı uzatabiliyorsunuz ve evin de giriş holüne adımınızı atabiliyorsunuz ama tahta köprünün üzerinde yürümeye izin var. Bahçeden geçtikten sonra Gringottları oynayan oyuncuların başlarına geçirdikleri maskeleri ve kullandıkları aksesuarları gösteren bir bölümden geçiyorsunuz. Burada ayrıca filmdeki kocaman örümcek Aragog, yine bir düğmeyle hareket eden canavarlar kitabı gibi film aksesuarlarını görmek mümkün.

Buradan sonra yukarı doğru bir rampayla ilerlerken tüm duvarlarda filmlerde kullanılmak üzere oluşturulacak mekan ve aksesuarları tasarlarken kullanılmış çizimler ve camdan vitrinlerin içinde de bu çizimler sonucunda ortaya çıkmış maketleri görüyorsunuz.

Film çekimi öncesi tüm binalar ve objelere ait yapılan detaylı çizimler bu odanın duvarlarında sergilenmiş

Çeşitli Maketler

Çeşitli Maketler

Çeşitli Maketler

Çeşitli Maketler

Durmstrang Academy gemi maketi

Durmstrang Academy gemi maketi

Rampayla yukarı tırmandıktan sonra kendinizi Diagon Alley’nin arnavut kaldırımlı yolunda buluyorsunuz. Burada da Oliver’in Asa Dükkanı, Flourish and Blotts, Gringotts Wizardry Bank ve Eeylops Owl Emporium gibi dükkanların vitrinlerini görebiliyorsunuz. Burada gözüken her malzeme de yine tek tek elle hazırlanmış. Vaktiniz kaldıysa detayları incelemek muhteşem.

Diagon Alley

Diagon Alley

Efekt ve objelerin yapımının anlatıldığı bölüm

Efekt ve objelerin yapımının anlatıldığı bölüm

Efekt ve objelerin yapımının anlatıldığı bölüm

Buradan da bir rampayla yukarı tırmanmaya devam ediyorsunuz ve en sonunda Hogwart’sın devasa bir replikasının olduğu kocaman bir odaya giriyorsunuz. Burası gündüz ve gece olarak farklı ışıklandırmalar ile aydınlatılmış 1:24 boyutunda yapılmış Hogwarts Şatosu‘nu en ince ayrıntısına kadar görebileceğiniz tek yer olmakla kalmayıp görsel olarak da size muhteşem bir ziyafet sunuyor. Modelin etrafında dolaşarak bu sefer yokuş aşağı iniyor ve Oliver’in asa dükkanından geçerek bu tura ait hatıra eşyalarını satın alabileceğiniz Souvenir Shop’ta turu tamamlıyorsunuz.

Filmde şato olarak izlediğimiz devasa Hogwarts maketi

Filmde şato olarak izlediğimiz devasa Hogwarts maketi

Filmde şato olarak izlediğimiz devasa Hogwarts maketi

Filmde şato olarak izlediğimiz devasa Hogwarts maketinin gece görünümü

Sonuç olarak, Harry Potter Warner Bros stüdyo turu bizi 3 saatliğine büyü ve sihirle harmanlanmış film dünyasına götüren hoş bir deneyimdi.

Film endüstrisinde artık her şeyin bilgisayarlar ve teknoloji aracılığıyla yapılması, aktörlerin aslında var olmayan bir dekor ve bazen kendilerinin de göremedikleri oyuncu ve aksesuarlarla rol yapması itiraf etmeliyim ki beni şaşırtırken, biraz da hayal kırıklığına uğrattı. Açıkçası Noel Baba’ya inanırken onun aslında hiç varolmadığını öğrenen bir çocuk gibi hissetim. Ama 7,5 yaşındaki oğlum elinde yeni aldığı Dumbledore’a ait asasıyla etrafta “Expeliarmus” diye bağırırken ve küçük kardeşi de asadan korkup kaçacak delik ararken gülümsememi engelleyemedim.

Yazı: Gülru Baykan Arslan

Fotoğraflar: Murat Arslan

LONDRA OTELLERİ

LONDRA OTELLERİ

LONDRA’DA NEREDE KALINIR?

Londra’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

 

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama