"Şimdi değilse, ne zaman?"

İbiza Adası Gezi Rehberi

  İbiza: Yok böyle başka bir ada!

  İbiza için genellikle şöyle denir: “Çılgın eğlencelerin adası!”

  Evet, eğlencenin tavan yaptığı bir yer, doğru ama İbiza gibi dünya güzeli bir adayı sadece çılgın eğlencelere indirgemek de haksızlık oluyor. Doğası, plajları ve denizi mükemmel, tüm beldeleri, özellikle İbiza ve San Antonio şehirleri birbirinden renkli, güzel ve sevimli.

  İbiza

  İbiza Town – İbiza

  İbiza

  San Antonio – İbiza

  San Antonio - İbiza

  San Antonio – İbiza

  İbiza'nın pırıl pırıl enfes denizi: Ses Salines

  İbiza’nın pırıl pırıl enfes denizi: Ses Salines

  İbiza dünya jet sosyetesinin en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Yani, plajlarda ve koylarda milyon dolarlık yatlar görmeniz kaçınılmaz.

  Yeme-içme derseniz Katalan mutfağı ile Endülüs mutfağı karışımını bulacağınız bir yer burası, yani yemekler de, sangria başta olmak üzere içkiler de harika.

  Üstelik “Dünyanın en güzel 10 plajı” listelerine tepelerden giren cennet ada Formentera da hemen dibinde İbiza’nın, yani bir cennetten diğerine yarım saatlik bir feribot yolculuğu ile geçebiliyorsunuz. Doğa harikası Formentera, İbiza’nın tersine, huzur adası, hatta balayı adası gibi birşey.

  O kadar güzel deniz gördüm ama en güzeli Formentera deniziydi diyebilirim…

  Formentera Adası

  Formentera Adası

  İbiza'dan Formentera'ya...

  İbiza’dan Formentera’ya… © Google Earth

  İspanya’nın özerk bölgelerinden Balear Takımadaları’ndan biri olan Ibiza, Mayorka kadar büyük değil ama öyle 3-5 günde keşfedilip bitirilecek gibi hiç değil.

  Balear Takımadaları

  Balear Takımadaları: Mayorka, İbiza, Formentera ve Minorka © Google Maps

  Biz yıllardır erteliyorduk İbiza gezisini büyük ihtimal sevmeyiz orayı diye. Kaç kere Mayorka’ya gidip, orayı hep es geçmiştik. Neyse sonunda bir bakalım nasıl bir yer diye merak ağır bastı. Ama çok hata yaptık. Bendeniz Google Earth’den şöyle bir bakıp, “Burayı 3 günde bitiririz, ne olacak ki, zaten büyük ihtimal bangır bangır bir yerdir, kaçasımız gelir” filan diyerek tatilimizin epey sınırlı bir kısmını buraya ayırmamıza sebep oldum.  Halbuki herşey var adada, ister çılgın, gürültülü patırtılı, ister sakin ve huzurlu tatil arıyor olun, isterseniz sakin tatilinize ara ara çılgın kaçamaklarla renk vermek istiyor olun, ada hepsine izin veriyor.

  Yani kısaca  çoook hakkını yemişim adanın. Zaten çok geç kalmıştık keşfetmekte, bir de tadı damağımızda, tüm güzellikleri aklımızda kalarak ayrılıverdik bir sonraki kavuşmamıza dek…

  Diyeceğim o ki, İbiza’yı es geçmeyin, bence ya halen gençken ya da ruhunuz gençken gidin bir an evvel İbiza’yı yaşayın, pişman olmayacaksınız. Ama, siz siz olun İbiza planınızı bir haftadan kısa tutmayın…

  İşte size her türlü seçeneği sunabilen bu büyüleyici ada ile ilgili İBİZA TATİL REHBERİ. Umarım işinize yarar…

  Önce nasıl gidelim ile başlayalım…

  İbiza’ya Ulaşım

  İbiza’ya İspanya’nın Denia, Valencia ve Barselona şehirlerinden feribot ile ulaşmanız mümkün.

  Ayrıca THY + Air Europa ile  Madrid, ya da sadece İberia ile Madrid aktarmalı uçuşlar var. Tabii pek çok seçenek daha var, en iyisi fiyat karşılaştırmak. Mesela Alitalia ile Roma, KLM ile Amsterdam, Swissair ile Zürih aktarmalı, Lufthansa ile Frankfurt veya Münih aktarmalı gitmek mümkün İbiza’ya. Ama adaya direkt gitmek maalesef mümkün değil, illa ki bir şekilde aktaracaksınız.

  Biz nasıl gittik? 

  Biz Lufthansa ile Münih aktarmalı uçtuk, hatta ayrıntı verecek olursam şöyle yaptık:

  İstanbul – (Münih aktarmalı) İbiza gidiş

  Mayorka – (Münih aktarmalı) İstanbul dönüş

  Yani bir gidişte hem İbiza’yı görelim hem de çok sevdiğimiz ve özlediğimiz Mayorka’ya da bir daha uğrayalım dedik. İbiza-Palma de Mallorca arasını da Air Nostrum ile uçtuk.

  20140812_113022

  İbiza Havalimanı

  20140812_112005

  İbiza Havalimanı

  20140815_091632

  İbiza Havaalanın içi

  Lufthansa iyi bir havayolu, hiç sorunsuz ve gecikmesiz gittik, geldik. Saatleri de fiyatı da o sırada çok uygundu. Air Nostrum’un uçakları pek bir küçük. Normal uçaklara sığan el bagajımız ve plaj çantamız bile uçaktaki dolaplara sığmadı, herkes onları da mecburen bagaj olarak verdi. Ama gecikmesiz sorunsuz götürdü iki ada arasında bizi.  Sanırım 20 dakika filan sürdü uçuş, yani kalkması ile inmesi bir oldu diyebilirim 🙂

  20140815_093025_1

  Bizim ufaklık “Air Nostrum” uçağı 🙂

  Feribot ile vakit kaybetmeyelim diye uçak ile gittik bu sefer, vaktimiz de kısıtlı idi biraz ama feribot da tercih edilebilir tabii.

  Mesela Barselona veya Valencia şehirlerine bir gezi yapılıp, ardından deniz tatili için İbiza’ya geçilebilir. Böylece hem şehir gezisi hem de deniz tatili bir arada yapılabilir.

  İbiza Konaklama Seçenekleri

  Eğer geceleri şehirde sokak sokak dolaşmayı, alışveriş yapmayı, binbir tane restoran, bar ve kafe seçeneğinin tam ortasında olmayı, yani kısaca renkli geceleri hedefliyorsanız bence bir koy veya plaj oteli yerine ya İbiza ya da San Antonio şehrinde bir otelde konaklayın. Yok ama sessiz sakin bir deniz tatili yapalım, günümüzün çoğunu plajda geçirelim derseniz o zaman bir koy oteli de olabilir tabii. Ara ara odanıza çıkar uyur dinlenir, öğle yemeği yer, sonra tekrar plaja dönersiniz, falan filan…

  Biz nerede kaldık?

  Biz kurtlu olduğumuz için, her günü aynı yerde geçirmek bize göre olmayacağı, hatta günde en az 2 koy gezmemiz şart olduğu için plaj oteli bizim için çok anlamlı değildi, o plajda bir gün duracaktık en fazla. Geceleri de hemen sokaklara düşmek isteği baskın olacağından bizi yine şehir oteli paklar dedik.

  İlk tercihimiz İbiza şehrindeki otellere bakmak oldu. Belki biraz geç kaldığımızdandır, belki hep öyledir bilemiyorum ama hem İbiza şehir otelleri bizi açmadı hem de içimizi açmayan bu oteller gereksiz pahalı idi. San Antonio şehrine bakmaya başladık sonra. Zaten araba kiralayıp sürekli oradan oraya gezecektik, şehir çok fark etmez dedik.

  İşte bizim San Antonio’da kaldığımız otel: Hotel Gran Sol. Burası hem Cala Moro denilen çok güzel bir plaja 2 dakikalık yürüme mesafesindeydi, hem de sahil boyunca şehre doğru yürürken bütün meşhur bar ve klüplerin önünden geçiyordunuz. Şehir merkezine zaten yürüyerek 15 dakikada gidebiliyorduk. Yani tavsiye ederim burayı, ama siz yine de her yere bakın iyice…

  İşte bizim otelimiz… (Booking sitesindeki puanı 8.8)

  Hotel Gran Sol - San Antonio - İBİZA

  Hotel Gran Sol – San Antonio – İBİZA

  Hotel Gran Sol - San Antonio - İBİZA

  Hotel Gran Sol – San Antonio – İBİZA

  Hotel Gran Sol - San Antonio - İBİZA

  Hotel Gran Sol’un balkondan manzarası

  Hotel Gran Sol - San Antonio - İBİZA

  Hotel Gran Sol – Havuz (Deniz varken çok gerekli olmasa da…)

  Hotel Gran Sol - San Antonio - İBİZA

  Hotel Gran Sol – Kahvaltı salonu

  Hotel Gran Sol - San Antonio - İBİZA

  Hotel Gran Sol – Açık büfe kahvaltı

  Yine de San Antonio’da değil, İbiza kentinde kalalım derseniz, İbiza şehir otellerine buradan bir bakın isterseniz, belki erkenden bakınca daha iyi şeyler çıkar.

  Sessiz sakin bir deniz tatili istiyorum diyorsanız, o zaman Santa Eulària des Riu bölgesini tavsiye ederim. Cala Llonga, Es Canar gibi nefis koylar da bu bölgede. İsterseniz buraya bakıp, seçenekleri inceleyebilirsiniz…

  Haydi şimdi eğlencesi ve plajları ile İbiza’yı biraz daha yakından tanıyalım…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  İbiza’da Eğlence

  İbiza’da belli bir rutin var gibi geldi bize. Akşamları deniz keyfinden dönen insanlar önce restoranları tıklım tıklım dolduruyor, sonra gece 22:00-23:00 gibi limandaki veya şehrin içindeki barlara takılıyorlar. Saat 01.00’den sonra ise büyük kulüplere akmaya başlıyorlar.

  DSC_5638

  İbiza’da şık bir restoran

  DSC_5593

  İbiza’nın şık kafe-barlarından biri…

  DSC_5600

  Barlardan taşan müziklere binalara yansıtılan görsel efektler eşlik ediyor…

  DSC_5602

  İbiza’da barlar sokağı…

  Disco Bus diye bir otobüs var İbiza’da. Eğer araba kiralamadıysanız, ona binerek de gece klüplerine gidebilirsiniz. Duraklarda otobüsün hangi gece klüplerine uğrayacağı da yazıyor 🙂

  Disco Bus - İbiza

  Disco Bus – İbiza

  Her yerde klüp eğlencelerinin reklamları var… Yani nerede hangi DJ’in hangi partisi var kolaylıkla görebilirsiniz.

  Gece Klübü tanıtımları

  Gece Klübü tanıtımları

  İbiza eğlence dünyasının Avrupa’daki en önemli merkezlerinden biri sayılıyor. Her yaz Avrupa ve Amerika’nın en ünlü dansçılarını ve DJ’lerini ağırlıyor ada. Burada çalınan müzikler, yapılan danslar, hatta giyilen kıyafetler olay oluyor.

  İbiza Geceleri © ibiza-spotlight.com

  İbiza Geceleri © ibiza-spotlight.com

  Pacha, El Divino, Space, Privilege, Amnesia, Eden, Ushuaia ve Es Paradis İbiza’nın en ünlü gece klüpleri… Bir de daha çılgın birşey isterseniz The Blue Rose Striptise Club var…

  İbiza Geceleri © ibiza-spotlight.com

  İbiza Geceleri © ibiza-spotlight.com

  Eğlencenin en yüksek, en hareketli ve gürültülü halinin yaşandığı bu kulüplerde çalan dünyaca ünlü DJ’ler arasında David Guetta, Paul Van Dyk, Laurent Garnier, Steve Lawler, David Morales, Niyesuh Ayak, Frankie Knuckles, Satoshi Tomiie ve Tiesto sayılabilir.

  Mesela ünlü DJ David Guetta’nın Pacha‘daki “F**k Me I Am Famous” partisi İbiza’nın en tercih edilenlerinin başında geliyor…

  Biz gittiğimizde Paris Hilton’ın Amnesia Klüp’te şovu vardı.

  Paris Hilton Amnesia'da...

  Paris Hilton Amnesia’da…

  Paris Hilton’un şovu…

  Foam Party, yani köpük şovu nasıl oluyor bakmak isterseniz buyurun…

  Şehirler arası giderken bile yol kenarlarında gece klübü reklamlarına rastlayacaksınız…

  Gece Klübü reklamları - İbiza

  Gece Klübü reklamları – İbiza

  Gece Klübü reklamları - İbiza

  Gece Klübü reklamları – İbiza

  Hatta bazen sokaklarda bir grup insan müzikler şarkılar eşliğinde dans ederek çağırıyorlar sizi eğlenceye. Ellerinde reklamını yaptıkları gece klübünün tabelaları ile sokak sokak geziyorlar şehrin merkezini. Hatta gündüz plajlarda da rastaldık bu tür gruplara. Akşama şuraya gelin vs diye eğlenceli müzikler eşliğinde gezip duruyorlardı…

  İşte mesela Privilege Gece Klübüne çağıran topluluk… Privilege Gece Klübü, 10,000 kişilik kapasitesi ile “Dünyanın En Büyük Gece Klübü” olarak Guinness Rekorlar kitabına girmiş bu arada !

  Privilege Gece Klübüne çağıran topluluk :)

  Privilege Gece Klübüne çağıran topluluk 🙂

  Flower Power partisine çağıran neşeli grup...

  Flower Power partisine çağıran neşeli grup…

  Büyük kulüplerin giriş ücretleri 2014 itibariyle 80 Euro civarında idi. Tabii VİP masa filan isterseniz epey uçuyor fiyatlar kişi başı 250-300 Euro’lara kadar çıkıyor, ki masayı kapatmak için de 9-10 kişi filan olması gerekiyor… İçeride içilen içkiler ayrıca ücretlendiriliyor, mesela bir bira 10 Euro civarı olabiliyor…

  Gece Klüpleri,  Mayıs ayının sonu gibi açılıp, Eylül ayının sonunda ise kapanıyorlarmış… Bir tek Pacha kapanmazmış…

  Bir de plaj partileri var. Eğer kumsalda sabahlamak isterseniz, hiç otele dönmeden gündüz deniz, akşam parti olayına da girebilirsiniz. San Antonio plaj partileri gün batımı ile başlayıp, sabaha kadar devam edebiliyor.

  San Antonio Sahili

  San Antonio Sahili

  San Antonio Sahilinde bir plaj partisi

  San Antonio Sahilinde bir plaj partisi

  Başkent İbiza’nın Playa D’en Bossa sahilindeki Bora Bora Beach Club gündüzden başlayan partileri ile meşhur.

  Plaj partileri olur da tekne partileri olmaz mı, tabii var. İşte Boat Party yapan firmalardan belli başlıcaları: Beautiful People, Pukka Up, Cirque de la Nuit, Float Your Boat Carl Cox, Ibiza Beatz, Ibiza Wonders, Lost In Ibiza, Oceanbeat…

  Tekneler bazı plajlarda mola verip yüzme, jet ski veya banana gibi eğlencelere katılmanıza da olanak sağlıyorlar. Teknede İbiza DJ’lerinin çaldığı müzikler eşiliğinde yemek ve içki servisi de oluyor. 70-80 Euro civarında idi ücretler 2014 yazında…

  Beutiful People Boat PArty

  Beutiful People Boat Party

  Beutiful People Boat PArty

  Beutiful People Boat Party

  Ayrıntılı bilgiler burada

  Ha, ben adaya sırf parti ve eğlence için gidiyorum derseniz, adanın canlı rock müzik konserleri ve havuz partileriyle meşhur oteli Ibiza Rocks‘da hem kalıp , hem de tüm eğlencelerini yaşayabilirsiniz. Burada her çarşamba gecesi ücretsiz canlı konser düzenlemekte.Otelin çocuklu aileler için olmadığını, “Adults only” olduğunu hemen belirteyim 🙂

  Ibiza Rocks Hotel © ibizarocks.com

  Ibiza Rocks Hotel © ibizarocks.com

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  İbiza’da Alışveriş

  İbiza’nın alışveriş caddeleri ve özellikle ara sokakları oldukça renkli. Büyük mağazalardan çok butik dükkanlara girin, inanılmaz güzel el yapımı takı ve aksesuarlar, çok değişik kıyafetler ve çantalar var. Ben mesela 2 tane çanta aldım aşık olup 🙂

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş: Yeni çantamla ilk poz 🙂

  Bu çantalar Fransa’dan gelmişti, nefistiler…

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  Takı dükkanlarına da epey bir takıldım hani 🙂

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  Tabii her yerde olduğu gibi adaya özgü souvenir yani hediyelik eşyalar da çeşit çeşit…

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  İbiza şehri sahilinde çok güzel resim ve tablolar satılmakta idi…

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  Ünlü DJ David Guetta’nın “F**k me I am famous” albümleri ve konserlerinden sonra bir de bu dükkanlar !!!

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  İbiza alışveriş

  İbiza bir de Hippy Market’ları ile meşhur… Güney Amerika, Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerden de ürünler bulabileceğiniz bu pazarlar yazın belli günlerde belli yerlerde kuruluyor.

  Hippy Market hippymarket.info

  Hippy Market © hippymarket.info

  Punta Arabí Hippy Market en meşhur olanı.  Çarşamba günleri, adanın kuzeydoğusunda, Es Canar’da kuruluyor. Cala Martina ve Es Canar plajları arasında bir yerde, çam ormanlarının içinde… Santa Eulalia del Rio şehrinden 3,5 km uzaklıkta. Başkent İbiza’dan gidecekseniz 20 km…

  Hippy Market © hippymarket.info

  Hippy Market © hippymarket.info

  Hippy Market © hippymarket.info

  Hippy Market © hippymarket.info

  Pek çok alternatif de var. İşte Hippy Market listesi:

  Las Dalias Gece Pazarı Pazartesi’leri San Carlos’da ve yine Las Dalias Hippy Market Cumartesi günleri San Carlos’da…

  Perşembeleri Cala Llonga’da, Cala Llonga Market, Cumaları Playa d’en Bossa’da Small Hippy Market ve San Juan’da Artisan Market, Pazar günleri ise San Juan’da San Juan Market kuruluyor.

  Şık ve havalı bir market görelim derseniz, Boutique Hostal Salinas’daki 40 tezgahtan oluşan Once Upon a Time pazarı  gezilebilir.

  İbiza Adası’na dair genel bir fikir edindiğimize göre, şimdi şehir şehir, plaj plaj gezelim İbiza’yı… Sonra da oradan Formentera Adası’na geçeriz 🙂

  İbiza’nın en önemli beldeleri

  İbiza Town (İbiza’nın Katalan dilindeki adı olan Eivissa yazıyor tabelalarda) ve San Antonio (Sant Antoni de Portmany) adanın en önemli 2 beldesi. Bence mutlaka gezilmesi gereken iki yer de bunlar, konaklama seçenekleri olarak düşünmenizi tavsiye edeceğim beldeler de bunlar…

  İbiza Town ve San Antonio şehirleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için gezi rehberlerimize bakabilirsiniz. Yazılara gitmek için fotoğrafları tıklamanız yeterli 🙂

  İbiza Town Gezi Rehberi

  İbiza Town Gezi Rehberi

  San Antonio Gezi Rehberi

  San Antonio Gezi Rehberi

  İbiza’nın en güzel koy ve plajları

  İbiza’da sayısız güzel koy ve plaj var. İster araba kiralayın, ister tekne gezilerine katılın ama birkaç koy görmeden İbiza’dan dönmeyin derim ben…

  İbiza’da tavsiye edeceğimiz denizler için İbiza Koy ve Plaj Rehberi yazımıza bakabilirsiniz.

  İbiza Koy ve Plaj Rehberi

  İbiza Koy ve Plaj Rehberi

  Formentera Adası gezisi

  İbiza Adası’ndan kolaylıkla Formentera Adası’na gitmek mümkün. Burası öyle bir yer ki, eğer İbiza’ya kadar gidip de Formentera’yı görmezseniz çok ama çoooook şey kaçırmış olursunuz. Yok böyle bir deniz başka bir yerde!

  El değmemiş bir ada düşünün. Upuzun bembeyaz kumsallar ve kumsalın iki tarafı da deniz. Denizin rengi büyüleyici. Gün boyunca güneşin bulunduğu yere göre renk değiştiriyor. Bazen süt katılmış bir deniz gibi beyazımsı mavi, bazen turkuaz oluyor.

  Balayı tatili için ya da sessiz sakin birkaç gün deniz keyfi yapmak isteyenler için ideal bir ada burası. 3 ve 4 yıldızlı gayet güzel oteller de var, yıldızsız ama yine de çok hoş butik oteller de. Tabii kalmak şart değil, günübirlik gitmek de gayet keyifli oluyor. İbiza’dan yarım saatlik bir feribot yolculuğu ile bu enfes adaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hava rüzgarlı ise biraz hoppidi hoppidi oluyor (bizde öyle oldu) ama olsun, kocaman feribotlar, gayet emniyetli bir şekilde götürüp getiriyorlar…

  “Formentera Adası nasıl bir yer” diye merak ettiyseniz, gezi yazımıza buyurun. Fotoğrafı tıklamanız yeterli 🙂

  Formentera Adası Gezisi

  Formentera Adası Gezisi

  Bu arada Formentera Adası için, özellikle de Ses Illetes Plajı için “Dünyanın En İyi Plajları” listelerinde mutlaka adı geçer demiştim ya, bakın mesela…

  TA

  Tripadvisor’ın “World’s best beaches” listesinde 6. sırada Formentera…

  Untitled-1

  Daily Mail Formentera’yı 5. sıraya koymuş !

  Son söz: Bence bir yaz tatilinizin bir haftasını ayırın İbiza’ya ve mutlaka en az bir günü de Formentera Adası’nda geçirin… İnanılmaz güzel anılar ile döneceksiniz, emin olun…

  Yaz güzeldir, yaz tatilleri en güzelidir. Haydi güneş, deniz, kum ve eğlence zamanıdır şimdi….

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

   

   

  İBİZA ADASI OTELLERİ

  İBİZA ADASI OTELLERİ

  İBİZA ADASINDA NEREDE KALINIR?

  İbiza Adasında bir tatil düşünecek olursanız, konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu