"Şimdi değilse, ne zaman?"

“Işıklar Şehri” Strasbourg

  Alsaz’ın ve Avrupa’nın başkenti Strasbourg’da Noel…

  Fransa’nın Alsaz bölgesi veya orijinal adıyla “Région Alsace”, tarih boyunca Almanya ve Fransa arasında bir kaç kez gidip gelmiş ve  II. Dünya Savaşı sonrasında Fransa sınırları içine dahil olmuştur. Bu nedenle Fransa ve Almanya sınırındaki bu bölgede Alman kültürünün  yoğun etkileri görülmekte. Bölgede konuşulan Fransızcanın bile Alman aksanı taşıdığı söyleniyor.  Yemekleri de  Alman ve Fransız mutfağının bir sentezi gibi. Pek çok kasaba halen Almanca isimlerini taşıyor. Ama en göze çarpanı belki de Almanya’nın izlerini taşıyan o güzelim mimarisi… Ünlü Frommer’s sitesinde de Alsaz bölgesinden “Fransa’nın en az Fransız olan bölgesi” şeklinde söz ediliyor.

  Alsaz çok renkli ve çok sevimli bir bölge. Masal gibi, tablo gibi, eşsiz güzellikleriyle sizleri büyüleyecek sayısı neredeyse 100 ü bulan romantik kasabaları, ortaçağdan kalma şatoları, camlarından çiçek fışkıran üçgen çatılı ahşap destekli tarihi evleri,  türlü türlü şarapları tatma imkanları bulacağınız sayısız şarap bağları, zengin tarihi ve kültür mirası ile benzersiz bir yer.

  Strasbourg hem Avrupa Birliği’nin iki başkentinden biri olması, hem de Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası İnsan Hakları Enstitüsü gibi kuruluşları barındırması sebebiyle çok ciddi bir  şehir diye düşünülebilir ama burası aslında inanılmaz estetik, sıcak ve romantik bir şehir. Ayrıca Strasbourg 1988’den bu yana UNESCO’nun “Dünya Mirasları” listesinde. Üniversiteleri çok meşhur olduğundan sırf bu üniversitelerde okumak için gelen çok sayıda yabancı öğrenci yaşamakta burada.

  Strasbourg “Ville de Lumiére”, yani “Işıklar Şehri” ünvanına sahip bir şehir ve bu ünvana yakışır bir şekilde şıkır şıkır ve de pırıl pırıldı noelde. Işıklar Şehri diye şehre girerken yazıyor zaten 🙂

  Strasbourg

  Petite France denilen Küçük Fransa bölgesi şehrin en göz alıcı yeri. Aşağıdaki google.maps haritasında gördüğünüz bölge “Petite France”. Burada L’ill nehrinin kanalları  boyunca dizilmiş rengarenk ve birbirinden güzel evler çok romantik bir ortam oluşturmuş.

  googlemaps - petit france printscreen

  Strasbourg

  Strasbourg

  Vaudan Barajının üzerindeki köprüye çıkarsanız hem Petite France bölgesine, hem de Ponts Couvert köprüsüne tepeden bakma şansınız oluyor. Kapalı Köprü anlamına gelen bu köprü üzerinde üç tane kule var. Rue des Moulins boyunca yürüseniz Petite France bölgesinin en güzel yerlerini görürsünüz.

  Strasbourg

  Strasbourg

  Yazın yemyeşil olunca burası muhteşem oluyordur.

  Işıl ışıl görülen bu bina Petite France’daki favorim Pont Saint-Martin restoranı. Gece iyice romantik görünüyor.

  Strasburg

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Şehrin bir başka görülmeye değer yeri ise Katedral meydanı. Şehrin merkezindeki Notre-Dame Katedrali olanca heybetiyle Gotik mimarisinin gerçekten çok güzel bir örneği. Dünya’nın en yüksek altıncı kilisesi diye biliniyor. O kadar büyüktü ki tamamının fotoğrafını tek bir karede çekemedim. Evler ve insanlar yanında ne kadar küçük kalıyorlar bu devasa yapının…

  Strasbourg

  Katedral meydanında kestane kebap yapan çok sevimli bir kestaneci arabası vardı, kestanesini tatmamak olmazdı. Nefisti, nefis. Ülkemde daha güzelini yemedim, gerçekten çok başarılılar.

  Strasbourg

  Katedral meydanındaki evler ve noel marketleri…

  Strasbourg

  Katedralin olduğu meydana bakan bu kahverengi bina Maison Kammerzell, yani Kammerzell Evi. Burası çok meşhur çünkü şehrin en eski ve en iyi korunmuş evlerinden biri ve mimarisi Alman Rönesans dönemini yansıtmakta. Oymaları, süsleri ile gerçekten çok güzel bir bina. İçinde bir de restoran var.

  Strasbourg

  Katedralin biraz ilerisindeki Gutenberg Platz da güzel bir meydan. Matbaayı icat eden Gutenberg 15. yüzyılın başlarında bu şehirde yaşamış. Meydanda Gutenberg’in heykeli de var. Noel vesilesiyle olabilir, atlı karınca kurmuşlardı meydanda.

  Strasbourg

  Katedral meydanı ile Gutenberg meydanı civarındaki sokaklar birbirinden güzel evler ve mağazalar ile dolu. Hepsi çok hoş ama özellikle Rue des Hallebardes,  Rue des Orfevres ve  Rue du Dome sokaklarını gezin derim ben, acaip süslüler. Her yer ışıl ışıl. Avizelar, lambalar sokakları süslüyor. Hele Rue des Orfevres sokağında bir de kar teması vardı.

  Bu Rue des Hallebardes…

  Strasbourg

  Bu da Rue des Orfevres…

  Strasbourg

  Strasbourg

  Strasbourg

  Strasbourg

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 4 sayfa, 2. sayfa gösteriliyor.1234

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu